| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre partitudul AUR, este legal moral din punct de vedere democratic?
A profitat de disperarea oamenilor cauzata de pandemia asta La fel cum Hitler a profitat de criza economica a Germaniei?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

"La fel cum Hitler a profitat de criza economica"

fix, exact.

in toate perioadele grele ale societatii se ridica extremistii

68 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De ce mi ai dat eronat iar aici fundita, ambele răspunsuri erau la fel, in Romania o extrema de dreapta are multi sutinatori

| Vikkern0990 a răspuns (pentru suntserios):

Nu știu cine ți-a spus toate astea, dar mie mi se pare că majoritatea sunt false (o să atașez sursa la sfârșitul comentariului.

Când liderul partidului a fost întrebat dacă este de acord cu interzicerea avortului, acesta a spus că NU, citez "suntem pentru informare corectă și decizie asumată"

Nu am văzut să spună nimic despre condamnarea ateismului sau vaccinării.

Despre homosexualitate și alte etnii, a spus că "nu avem nicio problemă cu minoritățile sexuale (cred că USR se ocupă de asta), respectiv "nu mă interesează ce face fiecare în patul lui".

De asemenea, a spus că "noi avem etnici maghiari candidați pe listele AUR. Nu avem nimic cu etnia maghiară, romă"

A spus că recomandă purtarea măștii și că a fost deranjat de gruparea care s-au infiltrat la adunarea lor și a început să strige "jos masca".

A spus că dorește că România să facă parte din UE pentru libertatea circulației și a mărfurilor.

Sursa: https://m.hotnews.ro/stire/24466073

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Pentru ca u ai dat un coment rasist clar, daca postai un coment de genu in Usa te trezeai cu FBI la poarta, "iar sunt serios" a zis un fapt : ca extremistii profita de necazul oameniilor.
Lumea se indreapta spre un viitor incert, migratiile creaza rasism. Sau poate asta e planul "masoniior" cum sa scape de democratie incat oamenii sa creada ca e vointa lor. Tine de psihologie : Ia sa aducem imigranti incat 1. sa deterioreze societatea, sa faca talharii incat ->. 2 Populatia locala sa dezvolte idei rasiste.-> 3.sa voteze partide de extrema dreapta, treptat sa renunte la drepturi sociale ->4 Dupa ce au renuntat de buna voie la drepturi Punem unu de-a nostru si cream dictatura ca doar e vointa poporului. ->5, Cand populatia o sa descopere ce s-a intamplat de fapt va fi prea tarziu ca doar populatia le=a dat dreptul ca statul sa-i supravegheze

Cum Hitler a profitat de criza economica, creand o iluzie ca poate remedia situatia, gasind un vinovat universal :evreii. Pe cand el nu a inbunatatit cu nimic economia tarii, facand rost de resurse prin expansiune, absorbirea Cehiei, si Austriei. Industria s-a bazat pe razboi, daca nu facea razboi dadea faliment tara din nou. Iar in lipsa de noi expansiuni a si dat faliment.
Inca de pe stadiul de planificare s-a observat ca planurile naziste sunt absurde, inca de pe la sfarstirul aniilor 41` inclusiv analistii germani au ajuns la concluzia ca razboiul era deja pierdut.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe cand el nu a inbunatatit cu nimic economia tarii, facand rost de resurse prin expansiune, absorbirea Cehiei, si Austriei. Industria s-a bazat pe razboi, daca nu facea razboi dadea faliment tara din nou. Iar in lipsa de noi expansiuni a si dat faliment.

se vede ca nu ai citit istorie, el a abolit somajul, germani traiau foarte bine

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

A abolit somajul bagandu-i pe toti in armata, organizatii militare Industria a functionat fabricand armament Daca nu era razboi pentru care sa produca materiale ar fi falimentat. + A alungat/inlocuit patronii/muncitorii evrei care reprezentau un procent semnificativ in economie.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Pai de unde stii ca e un partid potrivit daca ai zis ca nu urmaresti politica? Doar din ce se prezinta pe net? hehehe... pici in plasa si nu e bine.

Nu e nevoie sa vedem ce are de gand sa faca haur ca se stie deja ca e o petarda de partid, o panarama.

Nici in 12-lea ceas nu te-ai trezit sa realizezi ca psd-ul a furat cat a putut si ca e cel mai canceros partid, nu te-ai saturat de hoti,, chiar atat de masochist esti cand declari ca toti sunt la fel de corupti avand in vedere ca cel mai mult au fost ciumatii rosii.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Astea sunt povesti americane

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Eu nici nu am zis că e un partid potrivit. Am spus cu totul altceva (verifică). Iar ce am zis, am zis din ce au zis ei pe net (nu alții - așa cum ai observat tu). De exemplu, nu știam ce spune mai sus Vikkern. Am verificat acum și e adevărat. Mie mi se pare că se face multă propagandă asupra acestui partid și din partea PSD, dar și din partea PNL. Mi se pare mare disperare în toate televiziunile și rețelele sociale.
Tu afirmi chestii dea... Chestii pe care nu le-am afirmat. Ești genul iohannist care spune: „ești împotriva pnl-ului, atunci ești psd-ist". Îmi pare rău că ai așa o viziune îngustă asupra lucrurilor.
Dacă urmăream politica crede-mă că veneam cu argumente solide. Așa pot doar să urmăresc un fir logic și să identific afirmații nedovedite. Cred că îți dai seama și tu că nu sunt dovedite, dar nu ești rațional Drimmero. Ura asta pentru PSD ți-a întunecat rațiunea. E ca un fel de sătănel pentru tine. Cum am spus, asta e o formă de extremism. Și nu, nu am spus că psd nu a furat și nu a dus țara de râpă. Însă a dus-o de mână cu cei care se cred acum de dreapta.
Eu ți-am spus că aș pune PDL pe o treaptă inferioară psd-ului dacă nu era la psd Iliescu. Ei au făcut mai mult rău în perioada recentă. Au scăpat de una dintre cele mai mari flote din lume. Au tăiat salarii. Mai rău ca la ăia a fost doar începutul hoției pornit de securiștii lui Iliescu care mulți dintre ei sunt acum de dreapta sau au fii/nepoți și de dreapta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nope. Astea sunt fapte. Nazistii in ww2 nu era nici pe departe atat de puternici. Ci mai degraba erau ceilalti din jurul lor slabi, epuizati de primul razboi. Franta in special
In primul razboi au fost alte principii razboi mai "curat", ww2 era genocid.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu pro nazi dar evrei detineau totul

| Berlinu a răspuns:

Multi nici nu stiu valorile partidului, au auzit ca sunt nationalisti si vor sa intoarca diaspora acasa si s-au udat

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Vikkern0990):

Aur nu e George Simion.
El e moaca principala.
Aur e o adunatura de conspirationisti, daciopati, crestini fara scăpare. Si unul dintre cei mai vehementi adepti ai cpf e lider acolo. Deci lucrurile sunt destul de clare cu poziția lor fata de avort si gay.

Si aur, da da, ei, au protestat impotriva mastilor. Ca sa nu mai zic ca duminica la declaratii jumate din ei nu aveau măști ca ii durea la plua.

| DarthNiger a răspuns:

Sunt un partid conservator cu principii nationaliste, dupa parerea mea ar putea fi un partid care aduce diferenta in tara, cel putin asa cum spun ei, sunt de asemenea si pro-european ceea ce si mai interesant, un partid cu ideologie usor nationalista pro-europeana, ar fi o schimbare interesanta in politica actuala deoarece o tot tinem cu PNL si PSD in sus si in jos, partidele astea au avut deja la dispozitie ani la rand de a face un lucru bun pentru tara si au esuat intr-un mod josnic si nu consider ca aceste partide ma reprezinta pe mine ca cetatean, acum sper ca totusi acest partid sa aduca noi asteptari doar sa nu cada prada coruptiei sau sa se vanda unui partid mai mare cum a facut USR.

| DarthNiger a răspuns (pentru suntserios):

Se vede ca nu te-ai documentat inainte de a oferi argumente, AUR nu e impotriva UE si a NATO, dar nu agreeaza SUA, si multe tari au o parere asemanatoare si asta nu le face tari autoritare si se stie deja motivele, programul lor politic include inclusiv cooperarea cu NATO pentru a intarii apararea pe granita de Est iar asta mi se pare personal o aiureala fiindca nu o sa se trezeasca dintr-o data Rusia sa atace tara peste noapte, de asemenea este un partid pro-european si doresc sa transforme Romania intr-o putere economica in Europa Centrala si de Est care sa aiba glas in Uniunea Europeana fiindca cu totii stim cam cat de mult valoreaza tara noastra in ochii uniunii, iar treaba cu marginalizarea comunitatii LGBTQ+, nu cunosc daca asta e intentia lor si nu am auzit sa fie impotriva acestei comunitati in mod direct deci nu am cum sa imi ofer parerea la acest detaliu insa doar pentru ca doresc sa promoveze familia traditionala nu mi se pare un lucru rau, rata de natalitate este foarte mica iar in 2019 a fost anul cu cele mai putine nasteri in tara si nu am auzit ca vreun alt partid politic sa se ingrijoreze de starea populatiei in acest sens, AUR nu e impotriva minoritatilor insa nu sunt de acord cu UDMR si eu personal sunt de aceeasi parere, UDMR e marul discordiei dintre romani si secui, mereu au fost si mereu o sa fie pana sunt pusi la punct, singurul lucru de care nu sunt in totalitate de acord este promovarea credintei unde aici intervine doar propria decizie a fiecarei persoane fara nevoie de influente, fiecare e liber sa voteze partidul pe care credem noi ca cetateni, ne reprezinta cel mai bine fiindca asta inseamna dreptul la vot, insa sa arati cu degetul si sa judeci inainte de a vedea ce o sa fie cu adevarat denota doar lipsa de respect si incalcarea dreptului la vot liber, recunosc insa ca sunt oameni care nu au o gandire logica si gandesc in mod extremist si vad tot in acest sens situatia din tara in timpul pandemiei, iar in legatura cu pandemia, nu suntem singura tara care e impotriva mastilor si al acestor masuri care doar ne izoleaza, majoritatea tarilor sunt in aceeasi situatie, din cate vedem cu totii suntem cu masti pe fata in spatiile publice si multe alte masuri, si tot avem 10.000 de cazuri in fiecare zi, in Suedia oamenii nu poarta masca si isi traiesc viata in mod normal si nu au peste 10.000 de cazuri pe zi cum avem noi, insa diferenta este ca ei respecta distantarea si igenizarea iar aceste lucruri nu tin autoritati ca sa iti aminteasca tie in fiecare zi ca trebuie sa te igienizezi, asta tine doar de educatia personala a fiecaruia si asta e cu totul o alta poveste, cu masti si fara masti la fel de usor de imbolnavesti fara sa iti dai seama, cunosc astfel de cazuri personal, degeaba porti masca si manusi daca nu te igienizezi cand e nevoie si colcaie mizeria pe tine.

| eckblume a răspuns:

Sorin Lavric, ideolog AUR:
„Nu sunt un admirator al sexului frumos. Admirația cere recunoașterea ab initio a unei relații de superioritate: admiri pe cineva pe care îl bănuiești a fi deasupra ta, pe când femeia poate fi cel mult dorită, dar în nici un caz admirată. Nici un bărbat nu caută în femeie deșteptăciunea, profunzimea sau luciditatea. Cine vrea filosofie, nu o va găsi în capul femeii."
Si cate si mai cate absurditati misogine a scris bolovanul asta.
Uitati-va pe programul lor de guvernare. Sustin atat de mult crestinismul incat n-ai voie sa fii ateist. Hai, pe bune? Un partid ca asta si de fapt nimeni NU are voie sa limiteze drepturile, libertatea omului.
Altul din partidul lor a fost condamnat de 2 ori. Nimic nou sub soare! Dar cand se afirma atat de patrioti si de curati de ce au "nereguli" la dosare/CV.
Avocata aia isterica e precum o mahalagioaica. Cand vad pe Facebook AUR" partid de intelectuali ma face sa rad, naiba.
Sunt dăștepți astia din partid. Se folosesc de sperantele oamenilor, folosindu-se de contextul pandemic si de credinta lor.
Au facut proteste fara masti:,, nu botnita". Why? Debordeaza de "intelepciune", d-aia.
Nu e deloc legal moral. Cine sunt ei sa fie contra unor oameni care au ale orientari sexuale, de exemplu? Dreptul la viata e al fiecaruia. Daca 100000 de dăștepți sustin o absurditate, nu inseamna ca e cea corecta.
Nu ca ar fi rasarite alte partide, dar asta e mai sarit de pe fix.
Programul lor oficial: https://www.partidulaur.ro/program_aur
Din '93 nu se mai scrie cu,, î" in mijlocul cuvantului, dar deh, sa ramanem tot in urma ca de obicei.

| DarthNiger a răspuns (pentru eckblume):

Sincer cu astfel de exemple din partid, nu o sa ajunga prea departe, cu toate ca ideologia pe care se bazeaza in principal e buna si ar mai trebui cateva schimbari.
Daca vor sa ajunga un partid demn de popor ar trebui sa scape de merele stricate si sa se reformeze fiindca sincer pe langa cativa mai rasariti, multi sunt parca scosi din filmele de comedie.

| eckblume a răspuns (pentru DarthNiger):

Si dupa alegeri au facut unii dintre ei scandal, nu purtau masca. Tipete si urlete mai ceva ca la piata. Eu as vrea sa stiu daca au luat amenda. Daca un om de rand e vazut de jandarmi fara masca, direct amenda, iar ei ca apar la TV sa nu plateasca nimic...nu mi se pare ok.
Ar fi fost o idee buna un nou partid, insa ei sunt prea agresivi si radicali.
Scot unii niste afirmatii extrem de idioate. Bun, fiecare se poate exprima liber, DAR cand esti pus intr-o functie care influenteaza atatia oameni nu mai e ok sa afirmi asa ceva. Omul asta a scris o carte din care reiese numai misoginism. A fost profesor universitar, n-ai cum... n-ai cum sa nu simti revolta. In tara asta trebuie sa se faca mare valva pe f.b ca sa se faca "lumina".
Nu-i frumos modul lor de a aborda situatia. Pacat de cei care au votat. Sunt oameni disperati ce isi pun sperantele intr-un partid care vrea sa-i influenteze emotional.
Mor mii de oameni, medicii se lupta prin spitale, iar ei indeamna oamenii sa nu poarte masti. Sunt specialisti si in medicina, nu doar politica. Tara noastra are slabe sanse sa progreseze in ritmul asta.
Cum ai zis si tu, sa scape de "merele stricate" si ar mai iesi lumea la vot, ar aparea progresele. Oricum, noi, cetatenii de rand suferim.

| DarthNiger a răspuns (pentru eckblume):

Multi dintre ei imi aduc aminte de sustinatorii lui Donald Trump mai ales avocata aceea

| Vikkern0990 a răspuns (pentru suntserios):

Eu am citit doar interviul cu "moaca principala" George Simion și nu am regăsit homofobia, xenofobia și ura de care îl acuzai in comentariile anterioare.

Și din motive evidente, tind să iau mai in serios interviul ăla decât comentariul unui anonim pe un forum ca ăsta.

Nu am văzut nimic de conspirații pe acolo. Și nu vad care e problema cu creștinismul, atâta vreme cât nu îl impun cu forța asupra nimănui și nu discriminează pe cei ce nu subscriu.

| AvalohAlyn a răspuns:

Am votat AUR, pentru că m-a dezamăgit toată clasa politică care s-a perindat in Parlament timp de 30 de ani și nu a făcut nimic pentru România...Lumea s-a săturat de toți politicienii actuali și a dat un vot de blam actualei clase politice.
Simplu de înțeles, nu?
Oricum merita o șansă și poporul deja le-a dat-o, există o vorbă în politică Poporul are întotdeauna dreptate, deci sa respectam decizia poporului..Eu zic că ei merita o șansă.
Și oricum Vadim Tudor a fost o legendalaughing
Sper sa fie AUR un continuator al PRM, care sa se lupte pentru eradicarea mafiei, corupției și hoției și să țină cu adevărat cu România.
AUR e un fenomen azi. 15000 de oameni s-au înscris în partid în ultimele 24 de ore.
Politicienii încă nu au înțeles că lumea, poporul e dezamăgit și scârbit de ei, de actuala clasă politică și nu o să mă mire deloc daca AUR în 2024 va avea 25 la sută.
Fiindcă e un fenomen
Și până la urmă, ce dacă sunt naționaliști, pro biserica și anti hoție și mafie? Nu e bine așa? Dar unii poate prefera globalism..neomarxism,sorosism,a.k.a USR..partidul care nu tine cu România în niciun caz..PRM și AUR țin cu România,iubesc Romania și lupta pentru România la fel că marele Vadim Tudor care orice ați zice,a fost un mare iubitor de țară și luptător pentru dreptate,credință,neam,Romania,români,întregire.
Politician că Vadim Tudor nu o sa mai avem niciodată,care sa își iubească tara cu adevărat nu ca alții care vor doar interese,bani, faima adică "ciolan".El toată cariera lui politică s-a luptat pentru România, dar nu a fost apreciat, de unii care au văzut doar defectele acestui om și nu multele calități, Vadim era "toba" de carte și printre singurii patrioți adevărați de prin Parlament și politică românească in anii 1992-2015.
Dar unii copii de pe aici nu inteleg lucruri de astea, ei nici nu erau prin 2000, când Vadim și PRM-ul lui a avut cea mai mare ascensiune,fiind foarte aproape de a deveni atunci președinte al României.
Tinerii din ziua de azi habar nu au politică și istorie dar își dau cu părerea despre AUR ei fiind pro USR chipurile,adică un partid neomarxist, globalist și sorosist, progresist.
Luati-va după Donald Trump, care a spus, America în primul rând, așa și noi cu AUR putem spune Romania in primul rand.

| DarthNiger a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Sunt total de acord ca Vadim Tudor a fost un politician de prima clasa si cu o cultura generala rar intalnita, a fost cel mai destept om din Romania insa ceea ce l-a tras pe el in jos atat ca om cat si ca politician a fost cunoscutul lui comportament care izbucnea ca un vulcan, din cauza acestui lucru nu a fost luat in serios niciodata, nu era o persoana cumpatata si avea un oarecare aer de superioritate, nu stiu daca asa a fost mereu sau comportamentul lui s-a schimbat in timp insa ar fi ajuns un politician de succes daca acest lucru nu ii statea in cale.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Vikkern0990):

Prietene.
Oamenii aia au stat in cort in fata guvernului sa protesteze impotriva mastii.

Oameni din capul listei de la senat au protestat impotriva legilor sanitare la Sf Parascheva si impreuna cu Teodosie.

Traziu liderul lor e cel mai infocat cpfist.

Pe site ul lor, da, direct pe site scrie clar ca ateii sunt o dereglare si ca nato e de cacaco si ca doctrina lor e antie UE si globalizare.

Oamenii au zis direct la Tv ca udmr trebuie desfiintat ca e un partid etnic.

La prezentatea exit poll oamenii erau grama fara măști.

Si tu vii si imi spui ca nu vezi conspiratii, xenofobie, homofobie si anti ue?
Lool

| aXy99 a răspuns (pentru T0T):

Nu sunt ceea ce spun. Ii faci pe ceilalti securisti, dar te-ai uitat macar la membri lor de partid? Majoritatea securisti, unii inculpati in dosare pentru crime impotriva umanitatii.

| Mipasususuyamyamyam a răspuns (pentru Vikkern0990):

Inseamna ca ai auzit de ei ieri.

| Vikkern0990 a răspuns (pentru suntserios):

Da, UDMR e un partid etnic care ar trebui (teoretic) să se opună discriminării faţă de maghiari. Nu e nimic rău în asta, problema e că o fac discriminând la rândul lor. Ar trebui cel puţin să se reformeze.

Nu cred că prin a spune că în opinia ta ateismul e o rătăcire (cum au scris ei) se insinuează că e o dereglare psihică sau o opinie intolerabilă. Şi oricum părerea lor nu e relevantă atâta vreme cât nu fac abuzuri şi discriminări în societate pe tema asta.

Cât despre UE, purtarea măştii, reguli sanitare etc, dacă aia ar fi situaţia, pot doar să concluzionez că membrii partidului au idei total contare cu ceea ce afirmă George Simion. Ceea ce mi se pare ciudat.

| Vikkern0990 a răspuns (pentru Mipasususuyamyamyam):

Nu

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Vikkern0990):

Nu e nimic ciudat.
Daca te uiti la cum si au facut ei campanie ai sa intelegi ca atunci cand au iesit in presa cunoscuta au avut discurs echilibrat.

Daca iei ieseau in luna de campanie la TV si radio cu discursurile e pe Facebook nu faceau 5%

Ei au dus campanie in online chitita catre cine trebuie. Din punctul asta de vedere au fost maestri. Nimeni nu a vorbit de ei la tv, a dezbateri electorale, la radio pentru ca acolo ideile lor ar fi fost taxate imediat.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Nu am zis niciodata ca PNL e cel mai curat doar ca e alegerea cea mai buna dintre toate optiunile de pe buletinul de vot. Nici nu ar trebui sa ai vreun dialog pe tema politica din 2 motive: Nu ai fost la vot, iar al 2-lea ca nu te-ai interesat nici macar putin despre fiecare partid in parte sa vezi care e treaba cu ele. Tu practic vrei sa le dai o sansa dar nu stii ce e cu ei, cam asa s-ar traduce.

Orice om sanatos la cap si inteligent stie ca psd e cea mai mare jigodie de partid, nu are rost sa mai zic care e treaba cu votantii psd ca ii jignesc urat si nu vreau, imi scapa toate injuraturile posibile si imposibile.

Nu stau sa ma cert cu tine pentru politica, om trai si om vedea ce se va intampla.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Dacă nu am fost la vot înseamnă că am avut un motiv. De ce nu aș avea dreptul să vorbesc despre politică? Ba chiar am.
Cât despre restul partidelor, știu destule despre ele din trecut și din ce am acaparat. Nu prezint lucruri pe care nu le cunosc. Am spus exact ceea ce știu. Chiar așa de extremist ai ajuns, mă? Să afirmi că libertatea de a îți exprima ideile trebuie luată? Păi nici nu e de mirare că ai votat PNL.
Știu ce e cu ei din ce am observat. Le dau o șansă, ca la orice partid nou. Sunt deschis să le dau o șansă pentru că îmi plac unele idei pe care le au. Simplu?
În rest, poți crede ce vrei. Poți face neinteligentă și anormală la cap pe majoritatea care au ieșit la vot și poți crede că alegerea ta e cea corectă (așa cum cred și cei care au votat altceva). Însă asta e dovadă de extremism.

| T0T a răspuns (pentru aXy99):

La ei au fost înscriși 15000 de membri doar după alegeri. E logic că nu poți garanta pentru fiecare dintre ei (nu poți garanta de fapt pentru nimeni, oricum). Mă uit la conducerea partidului și nu știu despre ce securist vorbești. Dacă în spatele lor sunt securiști, rămâne de văzut. Dar poate elucidezi tu misterul și spui niște nume.