| qRiAntonio a întrebat:

Ce sa fac?

Mama mea lucreaza la o brutarie unde este platita in acte cu salariul minim pe economie(2380 de lei). Problema este ca ea primeste doar 1500 de lei, in mana, de la patron. De fiecare data cand se cere o marire de salariu de la angajati, el le spune ca nu sunt legati si ca poate sa plece, dar ea are doar 10 clase si ii e foarte greu sa gaseasca altceva de lucru pentru ca stam intr-un oras mic. Si nici nu avem bani de avocat.
Nu exista vreo modalitate anonima de a-l raporta undeva, sau sa putem face ceva ca sa-l faca sa o plateasca suma cuvenita?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Reclamatie la itm.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca lucreaza cu norma intreaga, respectiv 8 ore pe zi si 40 de ore pe saptamana atunci ar trebui sa fie platita cu salariul brut minim intreg, respectiv 3.700 lei si salariul net de 2.363 lei, daca nu are persoane in intretinere, altfel ar fi ceva mai mare.
Daca nu este platita asa la norma intreaga atunci poate reclama la ITM si, daca nu se rezolva, poate da firma in judecata.

| qRiAntonio explică (pentru Ioandelasal):

I am spus asta, dar îi este frica ca va fi concediată daca face reclamatie.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Doar nu e singura angajata care primeste mai putini bani.

| TimberWolf a răspuns:

Profita de lasitatea angajatilor, daca s-ar uni toti si ar face reclamatie la ITM s-ar schimba situatia.