| Utilizatoare123 a întrebat:

La un eventual razboi in Romania, vor fi chemati si barbatii de 40 de ani? Intreb pentru ca cineva apropiat are varsta asta.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula vor fi chemati doar rezervistii in serviciul militar.
Conform L.446/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 3. (1) Serviciul militar se îndeplineşte de către cetăţenii români, bărbaţi şi femei, care au împlinit vârsta de 18 ani, în formele prevăzute de lege.
(2) Serviciul militar se îndeplineşte în următoarele forme:
a) activ;
c) în rezervă.
(3) Serviciul militar activ se îndeplineşte în calitate de:
a) militar profesionist;
b) militar în termen;
  c) elev sau student la instituţiile de învăţământ din sistemul de apărare şi securitate naţională, cu excepţia elevilor liceelor şi colegiilor militare;
d) soldat sau gradat voluntar.
(4) Serviciul militar în rezervă se îndeplineşte în calitate de:
a) rezervist voluntar;
b) rezervist.
  (5) La declararea mobilizării şi a stării de război sau la instituirea stării de asediu, îndeplinirea serviciului militar în calitate de militar în termen devine obligatorie pentru bărbaţii cu vârste cuprinse între 20 şi 35 de ani, care îndeplinesc criteriile pentru a îndeplini serviciul militar.
  (5^1) La declararea mobilizării şi a stării de război sau la instituirea stării de asediu, rezerviştii sunt mobilizaţi/concentraţi potrivit nevoilor instituţiilor cu atribuţii în domeniul apărării şi securităţii naţionale."

109 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Normal.La un eventual război vor fi chemați cam toți bărbații cu vârsta de înrolare.

| Utilizatoare123 explică (pentru J0B0MAT):

Care este varsta de inrolare?

| J0B0MAT a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Cred că de la 18 până la în jur de 50.Asta doar în caz de război, când cheamă toți rezerviștii și voluntari.Dar pot da decrete să o și mărească dacă e stare de război.

| NuDauNiciunNume a răspuns:

Da…un unchi de a meu de vreo 45-46 de ani a fost alaltaieri vizitat de politie si i s-a dat o foaie in care se mentiona treaba asta caci a facut serviciul militar in tinerete cum se facea atunci

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum apare o stire cu razboi, cum apare intrebarea asta...

| DorinaK a răspuns:

Bineinteles. La 40 de ani nu esti batran. Tata la 68 de ani a fost chemat la comisariat pentru ''actualizare'' date. Are 2 stenturi la inima, merge in baston si oboseste in 50 de metri. Nu o sa-ti vina sa crezi dar e apt sa serveasca tara.
Cei fara pregatire militara vor fi instruiti in 14 zile, li se va da o arma in mana si vor fi trimisi sa apere tara. Cine refuza merge la puscarie cativa ani.

| dullcat a răspuns:

Alte surse spun intre 20 si 35 de ani.

| LuciWv a răspuns (pentru DorinaK):

Facem manevra piciorul-rupt si scapi.

| Utilizatoare123 explică (pentru suntserios):

Si nu e legitima? Nu vezi ca apar drone cu explozibil pe teritoriul nostru? Asa, "din greseala".

| Utilizatoare123 explică (pentru NuDauNiciunNume):

De unde e unchiul tau?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Era legitima acum 1 an jumate cand a inceput razboiul...

| Utilizatoare123 explică (pentru suntserios):

Da, mereu a fost si va fi, pana la incheierea razboiului. Nu cred ca realizati cat de rau va face ideea ca e doar propaganda pentru a speria cetatenii. Asa faceti si cand e vorba de cutremur. Stiti ca e pericol, ca avem zona activa seismic si blocurile sunt vai de ele, dar nu va pregatiti, decat daca apare unul mai mare in apropiere. Am observat ca romanul are doua stari: faza de negare si bascalia, din pacate. Se pare ca tu faci parte din prima.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Nu neg nimic.

Lucrurile au fost haotice la inceput, erau multe informatii pe multe canale samd. Atunci era legitima intrebarea cu inceperea unui razboi mondial.

Acum lucrurile sunt destul de clare, la fel si intentia Rusiei care nu este a se bate cu Nato ca stie ca nu poate... deci sansele spre zero sa inceapa un astfel de conflict care sa implice Romania. Nu e nicio propaganda sa sperie cetatenii. Nato e o alianta defensiva si nu va ataca Rusia ca mai scapa aia din cand in cand o drona peste granita.

Eu fac partea din starea de realism, nu de genare sau bascalie.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, toti barbatii intre 18 si 60 de ani.

| DorinaK a răspuns (pentru LuciWv):

Se numeste mutilare voluntara si ajungi la puscaria militara unde dupa 2-3 luni ai sa te rogi sa iesi de acolo sa aperi tara fireste intr-un batalion disciplinar comandat de un colonel beat.

| Simpatic a răspuns (pentru LuciWv):

Sau manevra ucraina, dai bani la politia de frontiera si fugi din tara cu razboi, e mai simpluwinking

| Mosotti a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Nu stiu cat de propaganda e, poate sa se ajunga la razboi, incet incet interesul este sa iasa un conflict mondial, asa a fost si in WW2, el real a inceput in 37, conflicte mai mici colo colo si apoi s-a extins.

Cineva vrea sa ne bubuim aici ca sa se reseteze piata de desfacere (care acum e cam saturata), si apoi sa vina ei sa investeasca, sa dea bani cu imprumut la tarile distruse, etc. Asa cum a mai fost si in WW2 de fapt.
Intrebarea asta nu e pusa aiurea.

Io nu imi fac problema ca-s cu capu oficial, si mai am si diabet (pe astia nu-i lua nici in armata), dar zic ca idee. Ca daca se ajunge la razboi, lumea va lupta pentru interesele geopolitice ale altora pentru ca nu si-au dat seama ce se intampla la timp ca sa faca ceva.

Polonia si noi am fi de sacrificiu clar, si pe vest il doare in pix, si pe SUA la fel.
Dupa aia desi suntem tari NATO, in loc sa trimita trupe sa te ajute, o sa-ti dea doar armament sa te bati cu ailaltii, asa isi si vand armamentul si ei nu au treaba.

Ca in articolu 5 scrie ca se vor lua masurile considerate necesare inclusiv trupe, deci nu neaparat trupe. Si cum noi suntem considerati gunoaie de US si SUA, asta ne asteapta. La polonezi nu stiu.

| Mosotti a răspuns (pentru dullcat):

Da, nici eu nu mai inteleg, ba 20-35 ani, ba 50 ba 60, care naiba e adevarul?!
Dar mi se pare ca se fac mai multe mobilizari, nu toti deodata, poate la inceput aia pana in 35, dupa aia cand mai e nevoie pana in 45-50-60, nu stiu ce sa zic.

| dullcat a răspuns (pentru Mosotti):

Adevarul e ca siteurile de stiri scriu articole din astea clickbait ca sa faca vizualizari.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Legitima chiar nu era intrebarea cand a inceput razboiul, ca atunci era clar ca nu ar ajunge aici, ideea e ca in timp s-a agravat situatia si cu cat trece timpul, intrebarea e mai legitima.

Tu nu vezi ca nici macar nu ramane la fel situatia? E din ce in ce mai grava treaba, ca asta este interesul.
Nu ne-am fi bagat toti intr-un razboi care nu e al nostru daca nu era interesul sa iasa bubuiala peste tot.

Ca in alte situatii similare nu s-a facut asa, daca punem piesele de la puzzle bine, iese adevarul. Ca doar nu doar acum mor oameni nevinovati, ce sa zic, si in celelalte situatii a fost la fel si nu ne-am bagat.

Alt indiciu, cand Irak a atacat Iran in 80 nu s-a bagat nimeni, dar cand Irak a atacat Kuweit s-au bagat unii desi in ambele cazuri au murit nevinovati si atacurile au fost abuzive.

| Mosotti a răspuns (pentru dullcat):

Eu nu m-am uitat la site de stiri, eu scot adevarul sau incerc sa scot adevarul dupa fapte, si din istorie, ca ea se repeta, retetele-s aceleasi de cum se procedeaza.
Adica daca intelegi ce a fost, intelegi ce e si ce va fi.
Ce e acum e oarecum similar cum a fost in WW2 ca principiu.

| Drake21 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu e bai oricum tara noastra este unul dintre cei mai importanti contributori cu trupe la operaţia UE EUFOR ALTHEA, 270 soldati in Bosnia + 210 in Kosovo, suntem pintre ce i m ai buni militari in europa

| Drake21 a răspuns (pentru Violleta2022):

Fericiti ce i ce sunt aliatii nostri, de ceilalti nu pot sa spun la fel

| Drake21 a răspuns (pentru Violleta2022):

Oricum nu vad cum am putea pierde un eventual mondial razboi cu Usa-Canada-Australia-Noua Zeelanda-Anglia aliati

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Nu are sens mai nimic din ce ai scris... sincer.

| Drake21 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu vrea nimeni un razboi mondial sa ne bubuim toti, Nato este alianta defensiva

| Drake21 a răspuns (pentru Mosotti):

Posibil aia din Usa sa nu stie unde e Romania pe harta, dar nu suntem gunoaie suntem latini cu aliati puternici Franta Italia Portugalia Spania

| Utilizatoare123 explică (pentru Drake21):

Si crezi tu ca NATO isi vor trimite toti militarii sa lupte aici? Ma gandesc ca primim arme si munitie, sa le foloseasca tot soldatii nostri, cum se intampla in Ucraina. Unii fac saci de bani si scapa de razboaie, noi purtam bataliile lor in tarile noastre... din pacate

| Drake21 a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Un atac impotriva unei tari membre Nato inseamna un atac impotriva tuturor membrilor Nato, Vom apara fiecare centimetru din teritoriul NATO

| Drake21 a răspuns (pentru Simpatic):

Usain Bolt rolling on the floor))))