| Utilizatoare123 a întrebat:

La un eventual razboi in Romania, vor fi chemati si barbatii de 40 de ani? Intreb pentru ca cineva apropiat are varsta asta.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula vor fi chemati doar rezervistii in serviciul militar.
Conform L.446/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 3. (1) Serviciul militar se îndeplineşte de către cetăţenii români, bărbaţi şi femei, care au împlinit vârsta de 18 ani, în formele prevăzute de lege.
(2) Serviciul militar se îndeplineşte în următoarele forme:
a) activ;
c) în rezervă.
(3) Serviciul militar activ se îndeplineşte în calitate de:
a) militar profesionist;
b) militar în termen;
  c) elev sau student la instituţiile de învăţământ din sistemul de apărare şi securitate naţională, cu excepţia elevilor liceelor şi colegiilor militare;
d) soldat sau gradat voluntar.
(4) Serviciul militar în rezervă se îndeplineşte în calitate de:
a) rezervist voluntar;
b) rezervist.
  (5) La declararea mobilizării şi a stării de război sau la instituirea stării de asediu, îndeplinirea serviciului militar în calitate de militar în termen devine obligatorie pentru bărbaţii cu vârste cuprinse între 20 şi 35 de ani, care îndeplinesc criteriile pentru a îndeplini serviciul militar.
  (5^1) La declararea mobilizării şi a stării de război sau la instituirea stării de asediu, rezerviştii sunt mobilizaţi/concentraţi potrivit nevoilor instituţiilor cu atribuţii în domeniul apărării şi securităţii naţionale."

109 răspunsuri:
| Drake21 a răspuns (pentru Mosotti):

Ce Nato Europa aliati cand il avem pe Generaul Vadim Tudor, pentru Vadim Tudor?

| Drake21 a răspuns (pentru Mosotti):

Am pus halbele cu bere pentru Vadim Tudor dar nu aparelaughing

| Drake21 a răspuns (pentru Mosotti):

Era un fel de Stephan Bandera de la Ucraineni rolling on the floor

| Drake21 a răspuns (pentru Mosotti):

Sa apara Stephan Bandera deodata presedinterolling on the floor li se oprea inima la polonezi

| Mosotti a răspuns (pentru intrebdetasta2321):

Propunere face, scrie pe foaie "internare psihiatrie", de ex daca vine salvarea acasa si ai incercat sa te sinucizi si a chemat-o familia.
Iti recomanda internare daca e mai grav adica inclusiv tratament, sau doar tratament acasa, depinde de caz.

Iti recomanda daca discuti cu un psihiatru si ii zici ce ai facut.
Ori uneori recomanda doar psihoterapia.
Doar sa vrei sa intrebi medicul.

Ptr o injuratura normal ca nu te ia nimeni in seama.
Daca ai discernamant, razpunzi penal daca faci ceva cuiva, asa e.

| Mosotti a răspuns (pentru Drake21):

Tiriac cam zice bine, si eu cred ca vine WW3, dar cum am zis, sper sa ma insel.
Am vazut filmul ala cu Nicolaescu, am cam vazut toata seria.
Vadim avea dreptate in tot ce zicea, insa nu avea sanse sa ajunga sus ca nu-l lasa nimeni.

Scrie si tu un mesaj cu toate, sa nu fie considerat spam si sa ti-o iei.

| Drake21 a răspuns (pentru Mosotti):

Ideile nu vin toate odata, trebuie notate, eu asa scriu de cand ma stiu se sperie toti cand vad mesajele pe whatzzup

| Drake21 a răspuns (pentru Mosotti):

Daca nu iti place scrisul de doctor si comentezi cu spam de unul singur du-te n castravete de cacacios, blocheaza sau nu m ai raspunde

| intrebdetasta2321 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai si pentru depresie ce se da? adica doar un anti depresiv scurt si atat? la anxietate de exemplu iti poate da si antipsihotic si benzodiazepine si antidepresiv, antipsihoticele ajuta la depresie? dar ce iti ia din placerea de a trai? in doze mici, nu cred.,

| Mosotti a răspuns (pentru intrebdetasta2321):

Ptr depresie se poate da si un antidepresiv si atat, fie unul si doza mica de antipsihotic, fie doua antidepresive deodata, depinde de medic.
Si pentru anxietate cam la fel s-ar da.

Nu ar trebui sa ia placerea de a trai.

| intrebdetasta2321 a răspuns (pentru Mosotti):

Doua antidepresive? poate sa le dea pe ambele in doze mai mari, nu foarte mari, dar putin mai mult decat normal? pai si care e diferenta dintre 2 antidepresive si 1? 2. daca mergi cu masca de hallowen pe strada, poti primi amenda sau ceva?

| Mosotti a răspuns (pentru intrebdetasta2321):

Nu mai stiu ce sa mai zic.

| intrebdetasta2321 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu ai idee care e diferenta daca se dau 2 antidepresive in loc de 1?

| Mosotti a răspuns (pentru intrebdetasta2321):

Nu am idee care e diferenta daca se dau 2 in loc de 1, depinde.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DorinaK):

Ce gluma buna e asta!
1. Sint chior. No problem. Daca cineva ma considera apt si-mi da arma, mai intii ma duc sa impusc niste politicieni.
2. Presupunind ca scenariul asta fantasmagoric cu trimisul tuturor la oaste, in conditiile in care dotarile pentru militarii de cariera sunt absolut jalnice (vezi documentarul Recorder despre armia noastra), e unul care se adevereste, cine dintre astia normali la cap n-ar prefera casa-masa asigurate vreo "citiva ani" comparat cu o moarte pe care nici n-o vezi, maxim o auzi cateva secunde inainte sa te bage-n pamint.

| ChristySlay a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Tu te uiți la securistii de la Recorder?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ChristySlay):

Daca pesedeii si auristii nu fac documentare de bun-simt, ce sa fac si eu...
P.S. Hai, ia lumineaza-ne pe toti cit de securisti sunt cei de la Recorder si ce nu fac ei bine.

| ChristySlay a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mai întâi sa ne zică toți jurnaliștii "independenți" gen Recorder, Malin bot, Sabin Gherman, g4media.ro de unde au finanțare. Ca despre Antena3, RTV, Gigi42 știm deja pe cine susțin.

Ironic cum de câțiva ani tot împing populismul antiromânesc doar din cauza unor politicieni, dar când ii întrebi din ce bani trăiesc pe acești "jurnalisti" pauză...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ChristySlay):

Daca chiar i-ai fi urmarit cu atentie, nu ai fi pus asa o timpenie de intrebare.