| NewChangeSociety a întrebat:

Mai oamenilor, am și eu o întrebare. Vouă, patronilor, investitorilor, și celor din stat, care sunteți mai degrabă boieri și regi, nu vi se pare că ar trebui să vă fie frică că nu o să mai aveți cine să vă lucreze? Dacă toată lumea va pleca din țară și vor rămâne doar pensionarii, cine o să mai lucreze, dragilor? O să ajungem într-o țară a nimănui. Și așa nu mai este prea multă forță de muncă, iar nu cred că va crește. Este o pierdere de vreme să te duci 8 ore pentru 2000 de lei.

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Pai cum crezi ca au profit asa mare? Uite, de ex o covrigarie faimoasa, ca toata lumea cunoaste, isi bate joc de angajati cu salarii mici si ii pune sa lucreze gen 6 zile pe saptamana cate 14 ore desi ei nu au semnat pentru asta. Lor li s-a promis ca lucreaza o zi cu o zi 12 ore si se trezesc ca ii cheama zilnic, stau toata ziua in picioare, stau peste program si altele. Si in plus angajeaza straini, ca eu vad mai mult straini decat romani acolo, aia nu au ce sa comenteze, trebuie sa se conformeze. Si astfel patronul acestui lant de covrigarii a facut profit, de 47 milioane anul trecuy. profit!

66 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Deci de fapt care era scopul întrebării? Să te lauzi că ai cheltuit 50.000 de lei în 15 zile și apoi să te plângi de salariile din România?

| Mindfulness a răspuns:

Ai boala pe patroni că ai pierdut la cazinou laughing nu mai baga boss la rahaturile alea mai bine da la femei, barum te alegi cu ceva.

| doctorandus a răspuns:

Ma nene, eu am venit lunar net de peste o mie de Euro si tot nu-mi permit sa cheltuiesc zece mii de Euro pe luna.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti prea pesimist si catastrofic, fii sigur ca nu o sa plece toti cei apti de munca din tara.
Si nu-i poti judeca pe toti dupa tine, nu toti sunt asa cheltuitori sau sa-si cheltuiasca aiurea banii munciti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine să te duci pe 2000 de lei și să ai un venit decât să nu ai de loc și să ceri mereu de la alții.

| NewChangeSociety explică (pentru johnnny123):

Nu. Scopul întrebării era de fapt să arătăm discrepanța între veniturile dintre regi și sclavi, între boieri și sclavi. Ceva de genul acesta. Este atât de mare discrepanța încât nu cred că vor mai munci multe persoane. Așa că ce va fi? Ce se va întâmpla cu România? Cu țara asta? Nu vor mai fi muncitori, nu va mai fi forță de muncă.

| NewChangeSociety explică (pentru anonim_4396):

Acela nu poate fi numit venit. Nu îți asigură aproape nimic acel venit. Îl cheltui foarte repede, în 2-3 zile, iar luna are 30 de zile. Ce faci în restul de 27 de zile? Fomică? Pâine cu ceapă?

| NewChangeSociety explică (pentru doctorandus):

Eu nu i-am cheltuit decât o dată, dar de acum nu voi mai cheltui atât de mult. Bine, acești bani au fost strânși pe parcursul mai multor ani.

| NewChangeSociety explică (pentru Ioandelasal):

Ba da, vor pleca. Foamea te va face să pleci. Cui îi convine să muncească 30 de zile ca să trăiască doar 2-3 zile? Nimanui.

| mastadont a răspuns:

Stai liniștit că vor emigra alții din alte țări la noi, nu vom rămâne fără forță de muncă. Deja e un influx ridicat de vietnamezi, ce e pentru noi sărăcie pentru ei e lux.
Bravo bravo, acum pun pariu că umbli pe la prieteni să ceri țigări...

| NewChangeSociety explică (pentru mastadont):

Și se spală bine la fund acei vietnamezi? Nu îți e frică să iei o boală de la ei? Dacă aș fi cumpărător, nu aș cumpăra nimic de la ei. Au igienă precară. Tot voi pierdeți. Mai bine cumpăr de la o domnișoară frumoasă decât de la un vietnamez.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru NewChangeSociety):

Asta o crezi tu, eu nu cred.

| NewChangeSociety explică (pentru Mindfulness):

Nu au treabă patronii cu cazinourile. Cazinourile sunt făcute să te lase în fundul gol. Este un sistem aici. Trebuie să ai ambiție să înțelegi că nu poți să iei bani de la ei și să câștigi. Data viitoare nu voi mai juca atât de mult.

| NewChangeSociety explică (pentru Ioandelasal):

Nu trebuie să crezi. Situația o arată, situația precară din România. Mai ales cei din Generația Z cer salarii de la 10 mii în sus.

| NewChangeSociety explică (pentru Furnicuta000):

Adevărat. Viața este nedreaptă. Multă chinuială. Nu se mai merită. Să stea patronul în picioare dacă vrea acel profit. Nu te obligă nimeni să lucrezi. Nevoia te îndeamnă. Dar poți să-ți stăpânești nevoile. Poți să spui... mai bine mor de foame decât să fac fundul mare la patron. Și viața îți va da o soluție mai bună.

| johnnny123 a răspuns (pentru NewChangeSociety):

Păi și tu ce ești în ecuația asta? Rege sau sclav?

Dacă ești sclav, atunci de ce te lauzi că cheltuiești 10.000 de euro în două săptămâni? Iar dacă ești rege, atunci de ce te tot plângi?

| NewChangeSociety explică (pentru johnnny123):

Eu vreau să schimb societatea în care trăim din temelii. Să trag un semnal de alarmă. Să arăt discrepanțele dintre oameni. Să arăt cum trăiesc regii și cum trăiesc sclavii. Asta era ideea. Că oricine poate fi rege. Trebuie doar să îți dorești. Doar să îți dorești să nu mai faci fundul mare la alții și să cauți o cale mai bună de a avea acces la resurse fără să trebuiască să stai în picioare 8 ore.

| Mindfulness a răspuns (pentru NewChangeSociety):

Daca știi teoria de ce te mai joci? Pe mine m-au distrus,nu mai mă bagă nimeni în seamă de când joc acolo,absolut nimeni! Te înțeleg,ești dependent ca mine, probabil e un refugiu din cauza anxietății tale! Te sfătuiesc să le lași definitiv altfel o sa îți pierzi neamul, familia, prietenii totul! Mie și acum îmi vine să îmi pun capăt zilelor de la traume și că am promis unor oameni dragi că nu mai joc și tot am jucat! Ultimul gunoi mă simt! O sa fac tot posibilul sa nu mai calc in viață mea acolo, sa nu mai joc! O sa pun un bilet la fotbal cu 5 lei maxim 10 și aia e,dar cu păcănelele m-am convins! Îți dă câteva ori sa te atragă și apoi îți dă armaghedonul! Ai grija că sunt măsluite,nu tine de noroc așa cum se spune,ei dau castigurile la cine vor ei,la cei cu care se înțeleg bine! Și cu jackpot-urile la fel înainte de întâmplă! Am văzut că umbla și oameni ai legi pe acolo, nici aia nu am încredere! Când pierzi bani multi aia rad de tine cu toții pe la spate cat ești de prost că spargi aiurea bani acolo! Și de mine se râdea! Numai cocalari joaca la așa ceva, și inculți! Deși sunt și oameni inteligenți care joaca, că dependenta nu tine de inteligență! Într-o zi o pierzi multi bani și o să îți pregătești funia, te asigur! Mulțumește-te cu ce ai și nu mai juca acolo! Du-te mai bine la femei când simți sa mergi acolo din compulsivitate!

| johnnny123 a răspuns (pentru NewChangeSociety):

Tu de fapt vrei doar să faci o gargară aiurea pe TPU pentru că în esență ești doar un frustrat fără nicio competență și fără nicio capacitate de a schimba vreodată ceva. Nici măcar pentru el, cu atât mai puțin pentru societate.

| mastadont a răspuns (pentru NewChangeSociety):

Da tu cum faci întrebi fiecare vânzător dacă s-a spălat la fund înainte să cumperi că nu înțeleg. Nespălați sunt peste tot, ceea ce faci tu se numește rasism și discriminare.

| NewChangeSociety explică (pentru Mindfulness):

Câștigurile de la bilete mi le ia acolo. Când câștigă cineva o sumă mare ei setează aparatele pe 0 și își scot banii. De exemplu am jucat la ruletă. Și este mătrășită. Este imposibil în ce fel dau nr. Nu pot să scot jocurile de pe online și să las doar biletele. La agenții nu joc. Acolo este furt pe față. Cum te prinde cum îți ia banii. Îți ia 1000-2000 de lei imediat. Încerc să mă stăpânesc să nu le mai las banii câștigați la bilete acolo.

| NewChangeSociety explică (pentru mastadont):

Nu este vorba de rasism. Este vorba de igiena precară. Se știe deja că aceștia nu prea au o igienă prea bună. Ei vin din țări defavorizate. În unele țări nici măcar nu au acces la apă... săpunul este scump. Nu au fost învățați să se spele.

| Dismally a răspuns:

De ce ar plati cineva mai mult de 2.000 lei un angajat, cand el accepta si banii astia? E o piata libera, salariu e in functie de cerere si oferta, daca nimeni nu va mai accepta sa munceasca pe un salariu mic, vor creste si salariile, pana atunci nu are de ce sa schimbe situatia.

| Mindfulness a răspuns (pentru NewChangeSociety):

Ultima oară când am fost era unul în spatele meu și îi dădea la zaruri la fiecare 20-30 de secunde, in viață mea nu am văzut așa ceva, se vedea că se știa cu cei care lucrau acolo, ăla fata de mine era privilegiat! Mi-a confirmat odată un operator ca ei dau la cine vor ei! Deci, eu zic sa le lași definitiv!

| NewChangeSociety explică (pentru johnnny123):

Am numeroase competențe, dar le păstrez pentru mine, fără să permit altor persoane să se îmbogățească pe seama eforturilor și inteligenței mele. Singura persoană care ar trebui să beneficieze de ele sunt eu însumi. Nu doresc să contribui la îngrășarea portofelelor altora. Alegând să fiu independent și să nu depind de nimeni, cred că este cea mai bună alegere pentru mine. Există cei care sunt subjugati și cei care conduc. Trebuie să înțelegem acest lucru odată pentru totdeauna. Ori ești supus, ori ești lider. Depinde de tine ce alegi să fii.

| NewChangeSociety explică (pentru Dismally):

Asta e ideea. Acum nu se mai acceptă salarii sub 10.000 de lei. Parcă ai lovi patronul cu ceva când ceri un astfel de salariu. Desigur, unii te privesc ciudat chiar și atunci când ceri între 4000 și 5000 de lei. Dar nu e nimic ciudat. Acestea sunt prețurile din 2024. Trebuie să ne conformăm. Nu ne interesează ce taxe impune statul. Nu ne pasă de impozite. Ne interesează doar banii care ne rămân la sfârșitul lunii pentru a ne asigura necesitățile de bază și un trai decent.

| johnnny123 a răspuns (pentru NewChangeSociety):

Buuun, ține-ți competențele alea magnifice doar pentru tine, să nu cumva să se îmbogățească cineva de pe urma lor.

Întrebarea este, de ce nu ești capabil să te îmbogățești tu de pe urma lor?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru NewChangeSociety):

Daca ce zici tu nu e doar o fantezie a ta, oamenii care muncesc pe bune pentru banii lor si pentru familie nu ii sparg intr o saptamana pe fete si cazinouri.

Daca nu e fantezie ce zici tu inseamna ca nu e deloc asa de rau cum spui daca ai ajuns sa spargi 50.000 lei pe gagici, inseamna ca se fac bani frumosi in Ro.

| mastadont a răspuns (pentru NewChangeSociety):

Complet fals. Pentru asiatici baia este un ritual pe care îl urmează toți încă din cele mai străvechi vremuri pe când în europa baia a fost considerată nesănătoasă până aproape în zilele noastre. Ba chiar prin anii 1920 umblau jandarmii pe străzi să-i spele pe țărani cu furtunul, da, la noi în românia, pentru că oamenii nu știau să se spele.
Cum ziceam, prejudecăți nefondate, rasism și discriminare.

| NewChangeSociety explică (pentru johnnny123):

Pentru că am cheltuit toți banii la cazinouri. Dar voi reuși să mă stăpânesc cumva. Am făcut greșeala de a îmbogăți patronii de cazinouri, dar de acum încolo voi reuși să mă controlez. Nu îți fă griji.