| NWOtheory a întrebat:

Mai oamenilor, am și eu o întrebare. Vouă, patronilor, investitorilor, și celor din stat, care sunteți mai degrabă boieri și regi, nu vi se pare că ar trebui să vă fie frică că nu o să mai aveți cine să vă lucreze? Dacă toată lumea va pleca din țară și vor rămâne doar pensionarii, cine o să mai lucreze, dragilor? O să ajungem într-o țară a nimănui. Și așa nu mai este prea multă forță de muncă, iar nu cred că va crește. Este o pierdere de vreme să te duci 8 ore pentru 2000 de lei.

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Pai cum crezi ca au profit asa mare? Uite, de ex o covrigarie faimoasa, ca toata lumea cunoaste, isi bate joc de angajati cu salarii mici si ii pune sa lucreze gen 6 zile pe saptamana cate 14 ore desi ei nu au semnat pentru asta. Lor li s-a promis ca lucreaza o zi cu o zi 12 ore si se trezesc ca ii cheama zilnic, stau toata ziua in picioare, stau peste program si altele. Si in plus angajeaza straini, ca eu vad mai mult straini decat romani acolo, aia nu au ce sa comenteze, trebuie sa se conformeze. Si astfel patronul acestui lant de covrigarii a facut profit, de 47 milioane anul trecuy. profit!

66 răspunsuri:
| NWOtheory explică (pentru Mindfulness):

Nu știu cum e cu zarurile. Am jucat doar la ruletă și mi s-a părut ciudat. Ține serii lungi de numere negre, serii lungi de numere roșii, serii lungi de coloane. Repetă același număr de 3-4 ori. E ceva suspect acolo, un mecanism care acordă cele mai mici câștiguri. Îți iau toți banii dacă te pui cu ei.

| johnnny123 a răspuns (pentru NWOtheory):

Asta te-au sfătuit "inteligența și competențele", să pierzi 10.000 de euro la cazino? În cazul ăsta poate că inteligența ta nu e prea inteligentă.

| NWOtheory explică (pentru johnnny123):

Se mai întâmplă. Jocurile de noroc creează dependență. Este acea adrenalină care te face să nu mai știi ce faci. Când vezi că nu câștigi, ajungi să pariezi din ce în ce mai mult. De exemplu, un anumit manelist a pierdut 200.000 de euro într-o singură noapte la cazino. Se poate întâmpla să fii puțin băut și să nu mai știi ce faci.

| Mindfulness a răspuns (pentru NWOtheory):

E un joc la aparate Dice &Roll se numește! Nu contează ce joc este, ei dau câștigul la cine vor ei la păcănele in unele cazinouri, agenții de pariuri. Eu la aparate ma refer nu la ruleta sau alt joc. Daca joci la ruleta lasa-le daca ai deja bani! Daca ai probleme psihice nu e indicat sa te joci la jocuri de noroc! Pe mine m-au pus la pământ rău de tot! Eu ți-am dat un sfat tu faci ce vrei! Mi-e milă zis că dau la cine vor ei un angajat, eu cs prostul deși știam acest lucru din cauza dependenței tot m-am dus! Mai bine mergeam la femei nu rămâneam afectat!
Nu o să îți treacă anxietatea în veci vecilor daca joci la jocuri de noroc! O sa te îmbolnăvești foarte grav psihic! Și o să îți faci și dușmani daca te vad că spargi multi bani acolo + că societatea o sa te marginalizeze!

| NWOtheory explică (pentru suntserios):

Eu nu am familie. Nu sunt bani făcuți într-o singură lună. Sunt bani strânși, puși deoparte. Dacă nu cheltui nimic sau foarte puțin din ei, se pot aduna în câțiva ani. Se pot face bani frumoși dacă ești patron, parlamentar sau ai pensie specială. De asemenea, se pot obține câștiguri din diverse afaceri ilegale sau mai puțin legale. Cu munca cinstită este mai greu.

| NWOtheory explică (pentru Mindfulness):

Eu nu am pus în agenții. Foarte puțin. Pe online am jucat. Dar și acolo este furăciune. RTP-ul este undeva peste 90-95% la jocuri. Dar nu îl vezi niciodată. Nu am câștigat niciodată sume foarte mari. Adică să fie un câștig de măcar 50.000 de lei. Nu vreau să mai joc la ele. De exemplu să pot pune decât bilete și atât. Dar nu poți scoate jocurile din grilă. Orice bilet pe care îl prinzi, îi bagi înapoi acolo. Așa este. Nu este indicat. Ajungi rău. Anxietată. Și boala psihică se poate agrava. Ajungi să pierzi foarte mulți bani care cu greu îi mai recuperezi.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru NWOtheory):

Deci tu ai furat banii aia?
Sau esti patron?

| Mindfulness a răspuns (pentru NWOtheory):

La aparate prinzi septarii a doua zi bagi tot câștigul! Te manevrează psihologic,ultimul tâmpit te fac jocurile sa devi! Sănătatea mentală când o pierzi nu o mai poți readuce la loc cu nici un BAN din LUME! Caută un hobby ceva daca nu vrei sa ajungi rău. De la anxietate de la șocuri emoționale repetate poți ajunge la psihoza apoi la schizofrenie! Și pe patroni, manageri ii doare in pl de tine și de cei care se sinucid din cauza lor!
Du-te la un psiholog că tu mergi compulsiv și joci, nu te poți controla! De aia ți de pare că se uită cei cu ceafa lata la tine într-un fel că te tot vad pe acolo! Într-o zi o sa îți facă felul și aia! Sfatul meu e sa te rogi sa scapi de dependenta, sa mergi la duhovnic, psihologi până nu e prea târziu!

| johnnny123 a răspuns (pentru NWOtheory):

Ți se pare că un manelist beat care a pierdut 200.000 de euro într-o noapte este un exemplu de inteligență?

| NWOtheory explică (pentru Mindfulness):

Este dificil, dar nu imposibil?

| NWOtheory explică (pentru Mindfulness):

Este dificil, dar nu imposibil crying(((((

| Mindfulness a răspuns (pentru NWOtheory):

Se da parca la psihiatrie ceva tratament pentru adicția asta! Tu joci compulsiv! In spatele acestei dependente cred că se află o tulburare obsesiv compulsiva,și că tu de fiecare data când ești nervos,te supăra cineva sau ceva,te frustrează ceva,te certi cu cineva,te simți inferior cuiva,simți că viața ta e vraiște te duci acolo din compulsivitate! Încerci să îi dai o recompensă de dopamina creierului când te afli in suferința,ca și cum ai vrea sa uiți de acea stare care te chinuie psihic,sa îți induci de la castiguri o stare mai buna,dar ce nu știi tu de fapt este: că aceste jocuri de fapt te distrug pe viață,te lasă cu sechele psihice de nici un medic sau psiholog nu o să te mai facă bine! In spatele acestui viciu se afla foarte multa suferință psihica și tu cu aceste castiguri încerci să le pui sub preș,dar de fapt e o mizerie și un rahat cat un munte sub preșul tau,care se tot aduna la nesfârșit! Într-o zi o sa îți pierzi raționamentul și o să recurgi la sinucidere sau crima!
Mergi la duhovnici, la mănăstiri și roags-te de duhovnici sa te ajute sa scapi de acest viciu până nu e prea târziu! Pe mine m-au terminat psihic și incerc sa te ajut sa nu ajungi ca mine! Poți să scapi daca vrei da trebuie sa lupți! Viata ta psihosocială e grav afectată, relațiile interpersonale, interumane, e un refugiu! Mai bine ajuta un sărac cu mâncare sau ce poți decât să bagi acolo.

| NWOtheory explică (pentru Mindfulness):

Este greu să știi vreodată motivul. Nu poți înțelege niciodată ce trăiesc eu sau de ce fac anumite lucruri. Încercările mele rămân necunoscute. Poate că un psiholog m-ar putea ajuta. Adevărul este că este foarte dificil să mă mai vindec. Am ales un drum greșit și acum este greu să mă întorc. crying(((((

| NWOtheory explică (pentru Mindfulness):

Mi-ai atins punctele sensibile, acele temeri pe care nu reușesc să le depășesc. Adevărul este că mă simt mort pe dinăuntru. Așa cum am spus, am ales o cale imposibilă, știind de la început ce mă așteapta.

| Mindfulness a răspuns (pentru NWOtheory):

Un psiholog poate stie! Ce am zis eu contine un sâmbure de adevăr,o sa vezi că și psihologii o sa îți spună le fel pe ici pe colo.
Neadaptarea sociala, mizantropia,marginalizarea,ostracizarea stau in spatele tuturor viciilor! Singuratatea e un dușman de moarte,prea aprig pentru noi tineretul, nu știm să îl gestionam și atunci alegem sa ne autodistrugem cu rahaturile astea de jocuri de noroc! Daca vrei sa ai familia ta, o iubită eu zic sa te lași definitiv, daca nu le lași nu o să se uite nici ultima boschetara la tine! Și la mine e valabil!
Eu te-am ajutat, te-am îndrumat! Ți-am zis și cauzele.

| Mindfulness a răspuns (pentru NWOtheory):

Mi ușor să aflu cauzele! Nu trebuie decât să citesc câteva întrebări! Prostia din capul meu nu o pot identifica, pe a altora o pot identifica foarte ușor, pe a mea nu pot! Ultimul rahat de om ma consider că am jucat acolo! Ai grija de tine! Sper sa îți vina mintea la cap până nu e prea târziu!

| darrio2007 a răspuns:

Faci parte din categoria celor care iau 2000 de lei pe lună?

| DeMicUnCălător a răspuns:

Cei isteți vor pleca și bravo lor.
Oamenii de rând niciodată nu vor influenta sau schimba țara după placul lor, e mai simplu să găsească o țară pe placul lor.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai impresia ca patronii/investitorii traiesc bine? laughing
Nu neg ca unii au ajuns foarte sus, dar daca te uiti la patroni oarecare, care si-a amanetat casa ca sa deschida un butic in chirie, e vai de capul lor. Majoritatea regreta.
Salariul de 2100 de lei pentru angajat, costa 3600 de lei, de fapt.
Sunt multe cheltuieli, iar oamenii care vin sa cumpere, surpriza: tot 2100 de lei au salariu, deci nu vor lasa mai mult de 200 de lei pe saptamana. 10 clienti si abia ai 2000 de lei pe saptamana. Cheltuieli peste 10.000 de lei pe luna, iar in pret, gandeste-te ca 19% trebuie pus deoparte pentru stat (TVA).
Pe patroni e o persiune incredibila, la noi in tara. Pentru ca sistemul bugetar, in ciuda PIB-ului la pamant, vrea bani "ca afara", bineinteles de la sectorul privat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu există ce ai spus că înseamnă 336 de ore lunar.

| NWOtheory explică (pentru darrio2007):

Stai liniștit, campionul zilei. Am câștiguri mult mai mari decât nu va face nici neamul tău și toată familia ta într-o viață! Și nici măcar nu este nevoie să mă agit să fiu campionul zilei. O să spui că sunt vise, dar nu trebuie să demonstrez nimănui nimic, cu atât mai puțin unui neica-nimeni ca tine. (De fapt, ăștia ca tine ar trebui reduși de pe fața pământului.)

| NWOtheory explică (pentru darrio2007):

Stai liniștit, campionul zilei. Am câștiguri mult mai mari decât nu va face nici neamul tău și toată familia ta într-o viață! Și nici măcar nu este nevoie să mă agit să fiu campionul zilei.

| NWOtheory explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Stai liniștit, trăiesc mult mai bine decât pare. Nu mă interesează cât costă de fapt. Pe mine mă interesează câți bani îmi vin în mână. Câștigul net. Asta este problema ta cu statul și trebuie să o rezolvi. Protestează. Ieși în stradă. Faci ceva.

| NWOtheory explică (pentru DeMicUnCălător):

Normal că vor pleca. Nu toți putem fi șmecheri. Nu toți ne punem nevestele la produs. Nu toți avem gâturi late și suntem plini de steroizi. Nu toți putem fi „bombardieri". Mai sunt unii care pur și simplu înțeleg că, în țara asta, nu ai ce să faci și nu poți locui aici ca să fii bătaia de joc pentru 2000-3000 de lei.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NWOtheory):

Eu nu am facut foamea cand aveam salariul apropiat de cel minim. Am ramas in casa parinteasca, am mancat bine, m-am imbracat, mi-am cumparat chestii de IT si am schimbat si masini (SH, bineinteles).
Nu e chiar tragic nivelul de trai din Romania, ideea este sa fii consecvent si sa mai si evoluezi. 2100 de lei vei lua la 19-24 de ani, dar spre 30, ar trebui sa ajungi pe la 4000-8000 de lei in Romania, ca este foarte posibil, cu conditia sa fii calificat.
Un sofer de bascula bate spre 5000 de lei oriunde in tara, deci se poate.

| NWOtheory explică (pentru Mindfulness):

Așa este. M-ai ajutat foarte mult. Îți mulțumesc pentru sfaturi și pentru tot ceea ce încerci să faci. Dar eu sunt dobitoc. Poate că sunt dobitoc. Poate că nu înțeleg. Nu știu. Dar cine știe... poate voi înțelege într-un final și voi face ceea ce trebuie. Am luat-o pe un drum anevoios de mulți ani.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NWOtheory):

Am protestat, nu mai platesc taxe (pe castig) in Romania.
Dar nu e corect sa dai vina pe patroni, comparandu-i cu boierii, cand ei duc in spate toata societatea Romaneasca, dpdv financiar.
Ma rog, o parte ei, si cea mai mare parte, fix multinationalele astea blamate de toti necalificatii.
Daca nu investeau occidentalii in parodia noastra de patrie, falimenta statul de mult, la cum merge 'biznisul' traditional.

| Violleta2022 a răspuns:

Doar pentru puturosi si lepre ar fi o pierdere de vreme, sa-si ia un servici cu salariu minim pe economie, fiindca nu sunt constienti de faptul ca nu nici o calificare, nici o pregatire profesionla dar vor salarii mari, precum a celor care au muncit si invatat pe branci, sa ajunga calificati.
Ignoranta, aroganta si prostia se ridica la cote ingrijoratoare in Romania!
Astora care stati pe banii parintilor si a bunicilor mancandu-le pensia, nu va este rusine?
Cu cat esti mai prosti si mai arogant, cu atat dai vina pe altii pentru frustrarile si nemultumirile tale personale, de care esti de fapt total responsabil, ca nu ti-a pus nimeni mana la ochi sa nu inveti, sau sa nu muncesti, ca sa te califici undeva.
Toata lumea incepe de jos, dar cu bun simt si multa munca ajung sa se califice si dupa ani buni ajung sa obtina salarii mari si recompensa muncii lor.
Bunicii mor curand, parintii intr-un viitor apropiat si ramane generatia de putori si necalificati, care azi taie frunza la caine si maine vor muri de foame pe la colt de strada.

| darrio2007 a răspuns (pentru NWOtheory):

E clar ca iesi din casa foarte rar sau deloc.

https://www.tpu.ro/......m-bani-nu/

| darrio2007 a răspuns (pentru NWOtheory):

Ai doar limbarniță.