| NWOtheory a întrebat:

Mai oamenilor, am și eu o întrebare. Vouă, patronilor, investitorilor, și celor din stat, care sunteți mai degrabă boieri și regi, nu vi se pare că ar trebui să vă fie frică că nu o să mai aveți cine să vă lucreze? Dacă toată lumea va pleca din țară și vor rămâne doar pensionarii, cine o să mai lucreze, dragilor? O să ajungem într-o țară a nimănui. Și așa nu mai este prea multă forță de muncă, iar nu cred că va crește. Este o pierdere de vreme să te duci 8 ore pentru 2000 de lei.

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Pai cum crezi ca au profit asa mare? Uite, de ex o covrigarie faimoasa, ca toata lumea cunoaste, isi bate joc de angajati cu salarii mici si ii pune sa lucreze gen 6 zile pe saptamana cate 14 ore desi ei nu au semnat pentru asta. Lor li s-a promis ca lucreaza o zi cu o zi 12 ore si se trezesc ca ii cheama zilnic, stau toata ziua in picioare, stau peste program si altele. Si in plus angajeaza straini, ca eu vad mai mult straini decat romani acolo, aia nu au ce sa comenteze, trebuie sa se conformeze. Si astfel patronul acestui lant de covrigarii a facut profit, de 47 milioane anul trecuy. profit!

66 răspunsuri:
| NWOtheory explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Hai, lasă-ne. Înțelege o dată. Mergi fuguță acum la magazin și vezi ce produse mai iei cu 100 de lei. Sau tu mănânci pâine cu ceapă? Din cauza celor ca tine ajungem să trăim toată generația prost și se pleacă pe rupte din țara asta nenorocită, în care nu ai nicio șansă la un trai decent dacă nu furi, nu ai pile sau nu te ocupi cu lucruri ilegale. Nici chiar persoana care știe meserie, având sute de magazine care depind de el, nu o duce cum ar trebui în țara asta.

| NWOtheory explică (pentru Violleta2022):

Zău, hai zi zău, stimabilă doamnă. Avem exemple că lucrurile nu stau chiar așa. Nu trebuie să ai o calificare, nicidecum. TikTok-ul este plin de oameni care fac zeci de mii de euro pe lună. YouTube-ul este plin de oameni care fac zeci de mii de euro. Majoritatea fac bani ușor. Întrebarea mea este: de ce nu este răsplătită munca pe măsură? Nu sunt cam mari discrepanțele, domnișoară sau doamnă, care ești tu? Și este mult mai bine așa. Măcar știu că vecinul de la colț nu și-a ridicat vila pe spatele meu, pe spatele sudorii mele și pe spatele altor muncitori sclavi care primesc bani cât să treacă strada. Rușine, doamnă, pentru acest comentariu! Rușine! Din cauza ta și a celor ca tine se pleacă din țară, unde se câștigă de la 2000 de euro în sus pentru aceeași muncă pentru care aici câștigi 2000 de lei. Fă calculul, doamnă, și convertește euro în lei, și apoi vorbește.

| NWOtheory explică (pentru mastadont):

Foarte bine. Dar stai liniștit, că și ei se vor deștepta. De ce să stea în România pe 2000 de lei când se pot duce în străinătate pe 2000 de euro? Au venit aici ca să-și pregătească plecarea, nu să rămână aici să-ți fie ție sclavi. Au plecat de la sclavie și au dat peste altă sclavie, și vor pleca unde este cel mai bine.

| NWOtheory explică (pentru Violleta2022):

Înveți pe rupte, doamnă. Ai o calificare. Și cât iei? Se merită să zicem 7000 de lei cu cea mai mare și tare calificare pe care o ai? Nu merită, doamnă. Ani pierduți din viață. Ani! Nu îți mai dă nimeni timpul înapoi. Apoi vezi pe unul care se maimuțărește la cameră pe TikTok și câștigă de zeci de mii de ori mai mulți bani decât tine. Despre asta este vorba. Ceea ce tu nu poți înțelege și concepe. Nu poți înțelege! Nu merită munca! Chiar și cu calificare! Chiar și fără! Sunt foarte puțini bani! Nu se mai merită! Și stai tu liniștit, că cerșetorii câștigă mult mai bine. Îi vezi la colțul străzii, râzi de ei, dar și ei râd de tine cât ai fost de prost că nu ți-ai trăit viața și ai stat să înveți și să muncești pentru alții. Ha ha ha. Măcar eu și alții ca mine nu vom ridica vile pe spatele sudorii și muncii tale. Eu primesc 10% din cât produc și ei 90%? Asta înseamnă corporație. Asta înseamnă firmă. Asta înseamnă patron. Asta înseamnă stat!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NWOtheory):

Din cauza mea? Pai ce am facut eu? laughing
Eu am incercat sa devin antreprenor, am facut cunostinta cu taxele sufocante si cu clientii saraci, mi-am inchis portile si "am fugit pe rupte, catre un trai decent".
Fara sa fur, fara sa am pile, fara sa ma ocup cu lucruri ilegale.
Si nu stiu como se dice la suta aia de lei, pot sa-ti rotunjesc un 300-500 de euro pe mancarea mea, lunar, indiferent ca-s in Rrumenia sau in strainatate.
La fel si pe chirii/utilitati.
In Romania pot lucra legal pe salarii intre 4000 si 8000 de lei (ca nu mi-au curs mucii degeaba, am experienta in domenii cautate), afara salariile pentru un imigrant oarecare sunt intre 1300 si 2500 euro.
La magazin, de ce sa ai doar 100 de lei? Ce reprezinta exemplul asta?
Si ca sa raspund totusi, sa stii ca mai mereu platest sub 100 de lei, adica 43, 68, 89... sume din astea. Si nu pe paine cu ceapa, ca mai si mananc sanatos. Painea mi se usuca degeaba, asa ca n-o cumpar.
Te-am pupat, spor la ajutorul social.

| Violleta2022 a răspuns (pentru NWOtheory):

Si tu de ce nu esti capabil sa faci tiktok si sa castigi multi bani?
Rusine ar trebui sa-ti fie tie, care te plangi de tot si de toate fara sa pui mana sa faci nimic, fiind un parazit al societatii.
Nu-mi plange mie de mila ca stiu ce-i munca,, am invatat pe rupte si m-am calificat si rascalificat de aceea am si ajuns unde sunt azi, profesand deja de peste 3 decenii intr-o tara occidentala, unde locuiesc si am deja dubla cetatenie.
Tu ce scuza ai?
De ce nu inveti sa ajungi cineva care ia salarii de peste 2000 de euro pe luna?
De ce te frustreaza pe tine ce fac altii, care-s mai muncitori si mai capabili ca tine, castigand mult mai mult ca tine?
De ce nu-i copii daca tot ii invidiezi, macar sa castigi si tu cat castiga ei.
De ce nu te faci tu patron sa ai firma ta, sa vezi cum este sa muncesti inzecit sa faci imprumuturi bancare ca sa poti deschide o firma, sa platesti salarii, sa platesti marfa cumparata, electricitatea, aurtorizarile, taxele sa vezi atun ci ca aia 90% profit din capusorul tau, sunt creati doar de invidia ta, nu de cifrele reale ale companiei.
Vorbesti in necunsotinta de cauza, fara sa ai habar ce se intampla in contabilitatea unei firme.
Nu uita ca nu te tine nimeni cu forta la locul ala de munca, oricand poti pleca si poti sa-ti faci propria ta afacere, daca esti un om inteligent si capabil, atunci sa te vad daca te tin puterile si daca o sa dai tu salarii de 2000 de euro muncitorilor tai.