| DaciaRomania a întrebat:

O să fie război mare in Palestina?

67 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Prea mare nu are cum sa fie ca sunt o mana de oameni aia.

| NLS a răspuns:

Posibil, nici israelienii nu sunt prea "ortodocsi".

Au primit bucata aceea de pământ prin mijlocirea englezilor, țin cu ea cu dinții, ca nu au unde sa se ducă.
Si dupa ce-au pățit cu Hitler, nu se mai tem ei de multe.

| NLS a răspuns (pentru suntserios):

Cred ca se referea la "mare", în sensul de lung și dur, greu de terminat.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde cum socotesti tu ca este un razboi mare.
De ex. nu o sa fie ca si razboiul Rusia-Ucraina, va fi diferenta mare, avand in vedere ca armata Israelului este mult mai mare si mai bine inarmata decat armata Hamas, daca se poate vorbi de o armata a acestuia.
Si nu o sa fie in toata Palestina, doar in fasia Gaza.

| DaciaRomania explică (pentru NLS):

Corect!

| Konstantinos99 a răspuns:

Da si de aici incepe cel deal 3 ilea razboi mondial, rusi sustin o parte americanii alta si noi iar o mierlim ca trebuie sa sustinem fundul americanilor, cu rusii langa noi, adica ne martirizam singuri.

| DorinaK a răspuns:

Bineinteles. Israel, USA si NATO de o parte si Palestinienii, libanezii, arabia saudita, iran si Turcia de cealalta parte.

| anonim3248 a răspuns:

Pentru ce se bat ăia acolo unde nici apă nu este chiar nu are sens.

| TheGentleman a răspuns:

Deja este. Shalom, Israel!

| anonim3248 a răspuns (pentru anonim3248):

Acum vor mai pleca o grămadă de evrei din Israel.

| Drake21 a răspuns:

Armaghedonul, Deus Vult

| StoicAnalysis a răspuns:

Erau in conflict de mult timp. Era de asteptat acest razboi.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru NLS):

Imi pastrez parerea si in acest sens al cuvantului mare.

| dullcat a răspuns:

E funny ca acum toti se preocupa de rabzoi, insa pana acum, cand existau oricum razboaie, majoritatea erau ignoranti.

| Mosotti a răspuns (pentru Konstantinos99):

Cam asa gandesc si eu ca e drumul catre WW3, Trump a zis (dar nu stiu daca e asa si daca zice el adevarul), ca SUA a finantat HAMAS.

Si acum vin eu cu o parere, tocmai ca sa faca conflict si acolo, si ca le-a dat armament mai performant, si asa nu se va termina curand treaba ca pana acum cand se ingheta conflictul dupa 1-2-3 sapt de bubuiala.

Si ca SUA s-ar da cu Iranul dat fiind ca nu mai au interes sa fie cu Israel, ca are nevoie de materii prime si resurse de la Iran.
Adica schimba tabara (ca toti) dupa interese, iar Iranu ar accepta daca le dau americanii avantaje cumva.

Inainte SUA era cu Israel de cam 70 de ani ca sa intretina tensiuni acolo ca sa isi vanda armele, ei pusesera politicul acolo.

Adica ideea e sa inceapa conflicte colo colo, si sa se extinda, ca si WW2 a inceput practic in 37 si in 39 stii ce s-a intamplat.
Si dupa ce ne facem praf intre noi, vin ei sa investeasca, sa ne imprumute bani cu dobanzi sau garantii teritoriale ca si in WW2.

Dar poate gresesc eu si nu e asa, tu ce parere ai?

| Mosotti a răspuns (pentru dullcat):

Pai inainte cand erau razboaie nu mirosea a WW3, era altceva, de aia erau ignoranti aia neafectati. Acuma e cu totul altceva, alt context geopolitic.
Nu e deloc funny, lumea simte ca e in pericol.

Cine stie cum merge politicul stie ce va urma, sau anticipeaza macar 90 %.

Un indiciu ca e altceva, este ca atunci cand intrau unii peste altii sau americanii peste altii (vezi Irak, Belgrad), nu era problema, dar cand rusii au intrat peste altii, e problema, ciudat totusi.
Crime au fost in toate cazurile astea.

Aaaa, ca lumea inainte nu avea nici o treaba cand se intampla in alte parti ce e in Ukraina acum, e adevarat. Ca poate la asta te referi.
Pai asta are legatura cu indiciul ala.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru Mosotti):

Da pai de acolo stai se vezi ca unii ii sustin pe rusi+chinezii+coreenii si tabara(israel/Iran) si amaericanii pe ceilalti+plus europenii, ca sa mai murim dejaba. Dupa 2000 de ani de la crestinism si conducatorii nu au invatat pacea si jertfa sufelteasca. Si daca da rusul o nucleara sau o biologica sa vezi ce tare o fi. Ce treaba avem noi sa aparam ukrainienii? cernautiul nu il dau, eu eun conflict cu o tara din fostul bloc comunist, vorbesc aceeasi limba, si nici nu e in UE. Sa aiba mila Dumnezeu de oameneii si sa mai indulceasca inima lui Putin ca daca nu erau crestini eram ciuruiti de un an.

| DaciaRomania explică (pentru anonim3248):

Nu pentru pământ se bat?

| Mosotti a răspuns (pentru Konstantinos99):

Pai avem treaba sa aparam ukrainienii ca noi trebuie sa facem jocul altora, in caz de ceva Polonia si noi suntem de sacrificiu.

O sa-ti dau un indiciu, si sa fi f atent:
Drepturile LGBT in Polonia sunt grav incalcate, a fost si la TV asta.
Daca alte tari UE nu respecta, li se pun sanctiuni, etc, uite Ungaria si altii.
Daca Polonia nu le respecta nu s-a facut nimic!

Parerea mea este ca au facut asta ca sa nu cumva sa nu mai reprezinte Polonia anumite interese, si deci sa se bage in razboiul Ukraina-Rusia la o adica.

Ca sa nu mai zic ca de aici reiese ca ii doare in pix de drepturile LGBT asa cum vor sa arate, dar putini s-au prins. Se baga pentru drepturile alea unde au alte interese.

| anonim3248 a răspuns (pentru DaciaRomania):

Este America mare pentru evrei, au unde să plece.

| Drake21 a răspuns (pentru Mosotti):

O tara mica ca a noastra nu poate juca independent ca nu suntem imperiu, neutri da

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

"Daca Polonia nu le respecta nu s-a facut nimic!"

Sigur sigur?

https://www.agerpres.ro/......ei--748338

https://www.libertatea.ro/......bt-3650348

si au avut si efecte

https://www.rfi.ro/......ctatura-ue

| Drake21 a răspuns (pentru Mosotti):

Esti fan Diana Sosoaca sa ne scoti din Nato

| Drake21 a răspuns (pentru Mosotti):

Suntem intr o alianta europeana, doar ne am face datoria si noi si polonezii

| Drake21 a răspuns (pentru Mosotti):

Noi nu aparam nici o ucraina, doar ne facem datoria ca toti europenii sa nu ajunga razboiul la granita europei, ai spus sa luam cernauti gen sa atacam ucraina, dar te ai gandit dupa daca vor si ungurii-transilvania, bulgari-cadrilaterul

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Konstantinos99):

Lasa ca votezi tu cu haur si ne arunca astia in bratele rusilor, o sa ii batem pe toti cu sticla de vodca in cap, iar Romania se va intinde de la Atlantic la Urali.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Konstantinos99):

"Ce treaba avem noi sa aparam ukrainienii?"

Ce ai zice de faptul ca nu vrem sa avem Rusia gard in gard cu noi?
E un motiv bun sa aparam ucrainieni?

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Konstantinos99):

In cazul ăsta, eu zic să-i trimiți un buchet de trandafiri lu Putin.

| ochiul a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

I-am trimis eu deja, numai e nevoie.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cam visezi, Romania nu e in stare sa stapaneasca mai mult decat are in situatia actuala, ca nu are armata, si nu cred in politica in nici un partid, doar IN Dumnezeu si in mila lui.