| DaciaRomania a întrebat:

O să fie război mare in Palestina?

67 răspunsuri:
| Konstantinos99 a răspuns (pentru suntserios):

Nu,nici cu unii nici cu altii, ca au vaenit mai amre ca minimu pe economie mai mult decat lucreaza altii, eu daca merg in alta tara nu primesc decat indeferenta europeana, ukrainienii sa mearga unde vor ei pe banii lor, cfr gratis si un adapost facut de stat si mancare de cantina e suficient, ca mama saturat de ukrainieni in moluri in zone de lux, prin dorobanti si baneasa.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Ii dau unui om pasnic, nu celui ce zaraste razboiul nici zadaratului.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Konstantinos99):

Scuze, dar poti scrie corect, ca sa mor eu de am priceput ce vrei sa zici.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru suntserios):

Nu,nici cu unii nici cu altii, ca au venit lunar mai mare ca minimul pe economie, mai mult decat lucreaza altii, eu daca merg in alta tara, nu primesc decat indiferenta europeana classic, ukrainienii sa mearga unde vor ei pe banii lor, cfr gratis un adapost facut de stat si mancare de cantina e suficient, ca m-am saturat de ukrainieni in moluri, in zone de lux, prin dorobanti si baneasa pe banii nostri pana la urma.Eu zic ca cumparam Cernauti, dar ce o sa il dea? HAHA NIET

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Konstantinos99):

Aha. In ce realitate paralele au Rusia și Ucraina venitul minim pe economie mai mare că noi?

Tu emiți niste păreri dar nu ai nici cea mai vaga idee ce ar însemna că Rusia sa fie fix la granița cu noi. Și sunt sigur că nu ai idee nici ce ar însemna că Rusia sa își mărească influenta asupra României. Pe tine doar te doare că ai văzut câteva sute de ucraineni bogați din 40mil cât sunt ei. Atât ai înțeles tu din situație. Că sunt câțiva ucraineni bogați și gata.

| Simpatic a răspuns:

Israelul poate distruge Palestina in 1 saptamana, de ce? au suportul SUA

Sa-i ia naiba pe toti, pentru ca toti sunt niste criminali!

Cum cu teroristii nu te poti lupta, pentru ca nu sunt o armata bine formata, cu care te lupti pe un camp de lupta, vor muri mai multi civili nevinovati, de ambele parti...dar mai mult palestinieni.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Konstantinos99):

Crezi pe draq, ca nu mai poti dupa rusi, la cate ne-au facut mizerabilii aia in trecut si cate au mai facut pe unde si-au bagat coada, gen Georgia, tu crezi ca la noi a doua oara o sa curga lapte si miere? Puii mei, daca esti crestinopat asta nu inseamna sa fii si atit de paralel incit sa crezi ca rusii au facut ceva bun pe undeva in ultimul secol...

| dullcat a răspuns (pentru Mosotti):

Clar nu e amuzant, de fapt m-am gandit la funny in a dark way.Da, la treaba cu Ucraina faceam referire.Cand se intampla in alte parti alte planetei no one cares, insa cand se intampla aproape de noi se schimba lucrurile...

| Mosotti a răspuns (pentru Drake21):

Nu sunt fan sosoaca, nu am ascultat-o niciodata ca nu ma intereseaza, toti politicienii macane aiurea, fie ca se fac ca pro noi, fie altceva. Nu vreau sa iesim din NATO, ca NATO e o garantie de securitate, de aia si rusii vroiau acolo.

Dar asa gandesc eu, asa vad eu treaba.

Nu am zis sa atacam Ukraina, nu avem de ce.

Ne facem datoria, dar Ukraina nu e in UE si NATO, trebuie sa ne facem datoria fata de o alta tara UE si NATO.
Nu avem nici o datorie fata de tari Non UE si NATO.

Ajuti faci ce vrei, dar nu sa risti un razboi din cauza altora care nu te implica pe tine, asta e problema, ca altfel nu aveam nimic contra.
Si daca ar ajunge razboiul la granita Europei, se va opri acolo, nu vor putea ataca tari NATO. Treaba lor Moldova si ce ar mai fi.

Adica riscam sanatatea noastra pentru ce?
Daca nu riscam razboi, este okey, nu e problema. Am auzit ca dam arme de la Cugir de nu se poate in Ukraina.
Nici asta nu e o problema daca rusii nu ne-ar considera participanti la razboiul contra lor.

Normal ca ungurii vor ardealul, viseaza la asta de 100 de ani.
Bulgaria luase cadrilateru deja in 40.

| Mosotti a răspuns (pentru Drake21):

Puteam fi neutri in chestia asta la o adica. Ungurii nu se baga, ca nu vor probleme.
Nu prea am chef sa mor de foame, sa n-am curent, apa etc pentru altul.
Acel altul care-mi persecuta romanii de acolo, asta s-a zis, se stie, Iohanis si-a amanat vizita in Ukraina din cauza asta cam acum vreo 3 ani parca.

| Mosotti a răspuns (pentru dullcat):

Pai aia sa dea de gandit, de ce doar cu razboiul asta e problema, n-are nici o treaba ca e sau nu langa noi. Ca americanii sunt f departe de asta, si s-au bagat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, căci de la început acolo situația nu a fost altfel decât focar de război iar drepturile palestinienilor de a trăi și ei acolo nu au fost respectate de la început.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim3248):

Se bat că pentru fiecare din ei, acolo este țara lor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Si ca SUA s-ar da cu Iranul dat fiind ca nu mai au interes sa fie cu Israel. Guvernul USA susține Israelul datorită lobiului făcut de evrei în guvernul american. Așa că greșești.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Konstantinos99):

Dupa 2000 de ani de la crestinism. Și dacă au fost și susținut că sunt creștini, a oprit asta vreun război vreodată?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru DaciaRomania):

Ba da, și pentru viață, pentru supraviețuire. Fiecare susține că e pământul lui, ca să poată să trăiască pe el acolo.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Normal ca ungurii vor ardealul, viseaza la asta de 100 de ani.
Bulgaria luase cadrilateru deja in 40.
Ce se întâmplă dacă se trezesc toți morții și își cer drepturile? Nici o șansă.

| anonim3248 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu o să vezi că se întorc evrei în Israel să lupte.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Interesat ce balarii spui pe aici laughing americanii au facvutr au dres ca dupa sa vina ei sa ce anume?

Deci si in ultimul razboi, tot amerricanii au fost aia care au declasat razboiul, apoi au venti ei sa construiasca, e buin si asa rau, pe la cve scoala sau in ce carti copmuniste ai gasit rahaturile astea?

De nu erau americanii acum cine stie ce limba germana vorbeai, ori daca mai erai prin lumea asta.

| relian a răspuns:

Fissss, niste arabi plecati cu sorcova si cam aia e tot.Nu stiu de ce lumea asta ia tot toleratr, de ce nu sau dfus peste ei si sai elimine definitiv.
Sau Israel de ce a lasat fisia aia alora, trebuia sa ocupe toata zona aia, care era om normal sa fi ramas, care nu aruncati in marer, hrana la pesti, acolo asta e singura rezolvare, cu nebuni religiosi nu ai ce discuta niciodata.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Era doar o varianta ca SUA s-ar da cu Iranul, nu am zis ca sigur ar fi asa.
Oricum pana la urma nici unu din aia mari n-au tara, de fapt nu le pasa nici de americanii de rand, sunt grupuri de interese care se p pe toti doar sa-si faca interesele de putere, nu de bani, ca deja la ei banul nu mai conteaza.

Si daca s-ar da cu Iranul americanii, oricum evreii aia mari nu au treaba cu Israelul de fapt la o adica, adica in cazul asta nu inseamna ca marii evrei nu mai au influenta in politicul american ca si pana acum.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Viseaza ungurii dupa Trianon la ardeal, ce o casuna pe el nu am inteles, au stat f bine si asa, ce ii mananca atat?!
Alea nu-s drepturi nu au voie sa ceara si noi nu avem voie sa dam.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Pe principiul asta e si in Israel, interese si iar interese politice, se schimba tabara dupa interese, dar asa a fost mereu cu toti, si comunisti si necomunisti si altii.
Oricum ce banuiesc eu, este ca de data asta conflictul arabi-israel nu se va mai ingheta ca pana acum cand incepea, se oprea, iar incepea, iar se oprea.
Dar sa vedem cum va fi.

Tu ai impresia ca daca americanii vroiau sa fie pace nu era?
Am uitat Salvador si cu nu stiu ce tara se bateau in an ii 70 parca, si americanii le-au zis stop, si a fost stop. Ca nu are nimeni dotarile americane.
Inainte ii ameninta pe arabi ca daca se dau la israel, le da cu bomba nucleara, insa acum si arabii au arme sofisticate.
Insa pot interveni americanii daca vroiau.
Ei se uita si eventual iti vand armament sa te bati mai departe, oricum se castiga miliarde din vanzare armament.
Chiar au interes sa existe tensiuni, ca sa-si vanda armament.

Nu am citit nici o carte comunista, ca acolo nu scrie ce am zis.

Doar am analizat faptele.
Adevarat ca daca ne lua Hitler eram toti sclavii lui, adica toti aia cuceriti, insa nu e meritul americanilor.
Dar nu uita cine l-a adus pe Hitler sus! Cum a reusit el sa ajunga sus, cum a ajuns el sa fie in postura sa fie votat.
De ce i s-a permis sa incalce tratatul din 1919 de catre Anglia, Franta si SUA, cand puteai sa ii pui o blocada economica si il terminai.
De ce destule firme SUA au investit acolo si n-au facut ca la rusi, sa plece toti, sau sa nu se duca.
De unde a avut bani in 35 sa faca autostrazi, olimpiada, armament la greu, cand in 33 era tara praf.

De ce dupa WW1 americanii au venit cu ideea ligii natiunilor pentru pace, dar ei nu au aderat la ea (doar nu erau tampiti sa adere cand ei insisi doreau bubuiala prin lume uneori)?!

Asa ca hai sa analizam seriosi faptele chiar daca nu le vezi scrise nici la comunisti nici la ceilalti.
Adevarul tragi din fapte, nu din citite in nici o parte, auzite.
E ca un puzzle, daca-l pui bine, iti iese adevarul.

In general reteta e simpla si se vede in istorie:
Faci bubuieli pe unde crezi (indiferent care ai fi), se omoara aia intre ei, se distrug, tu eventual le dai si armament pe bani, se reseteaza piata de desfacere si apoi vi tu cu investitii acolo, si altele. Si mai ai la mana si pe aia ca le dau bani cu imprumut si altele, ca de, ei sunt distrusi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Speră la o conjunctură geopolitică care să pună în discuție strict situația Trandilvaniei în cadrul României, ca apoi ca provincie automonă să o alipească actualei Ungarii.

| Voinescu_Catalin_ a răspuns:

Cred ca o sa ma inrolez si merg in razboi. Nu mai suport intrebari de tipul,, predictii pentru razboi,, de pe aici! >>P.
NU stiu nici acum de ce m-am inscris aici!

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Ai dreptate, abia asteapta o situatie sa revendice Ardealul. Dar eu nu am inteles ce tot au casunat pe el atat? Daca tot au stat f bine si asa 100 de ani, de ce obsesia asta a lor?

| DaciaRomania explică (pentru sadrian46):

Nu se mai poate așa în Uniunea Europeana!

| Mosotti a răspuns (pentru Voinescu_Catalin_):

Si de ce intri pe intrebari care nu-ti plac? Du-te acolo unde-ti place, nu te pune nimeni cu forta sa intri ca sa zici ca nu suporti.
?
Te-ai inscris ca-ti place, dar ocoleste intrebarile care nu-ti plac, ele-s puse pentru cei ce le plac.

| Voinescu_Catalin_ a răspuns (pentru Mosotti):

Mda. asa este. Dar tot NU-ti dau,, Fundita,,! >P

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Aur, munți.