| DaciaRomania a întrebat:

O să fie război mare in Palestina?

67 răspunsuri:
| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Americanii or zis stop cui? Cred ca ai citit alte carti laughing aia sau razboit intre ei, mai exact Salvador sau dus peste Honduras, chestii vechi, desi se numeste razboiul fotbal, ala a fost doar pretext, americanii nu s-a bagat peste ei, nici nu ar asculta aia de americani.
Salvador cu Honduras, apoi Salvador s-a bagat aproape de americani, ba au propus sa se uneasca cu SUA laughing bineinteles ca SUA na fost curioasa de asa ceva, dar totusi au relatii strinse, iar Salvador foloseste ca moneda nationala dolaru american laughing

Ce am observat eu la tine, la orice chestie bagi americanii la inaintare laughing iar in legaturta cu razboiul ala Salvador,/Honduras, Tarile astea din america centrala si de sud au o organizatie, nu mai stiu cum ii zice si aia au cerut ca Salvador sa iasa afara din Honduras, ceva organizatie cum este ONU acum.
Deci SUA n-a avut nici o legatura cu acel conflict.Honduras este de 5 ori mai mare ca Salvador, dar in timpul ala Salvador avea populatie dubla fata de Honduras, asa ca multi din salvador au emigrat in Honduras, aju8ngind sa ocupe locuri unde erau majoritari laughing ceva genul cum e in RO maghiari in unele orase, sau zone.

Asa au inceput conflicte, cum au fost si in RO dupa revolutie, ceva genul ala.
Cum zic, nu mai baga de fiecare data pe americani la inaintare ca nu-i chiar asa.
Ce am spus mai sus, mia povesatit un tip ce am lucrat cu el, e din Salvador, apoi am verificat pe wikipedia si la fel spune si acolo.Nici pomeneala sa fi intervenit americanii.Dar si cand au intervenit aia cu organizatia statelor americane, Salvador tot nu sau retras, tot continua cu gargara laughing

Cum a reusit vest Germania sa faca ce spui? Simplu, au muncit, nu uita,. germanii nu erau romani, si nici acum nu-s romani. nu uita ca aia aveau fabrici, produceau la greu, au fost ocupati de amemricani sau aliatii din vest, dar nu sau pus pe aia sa le ia tot ce produceau, asa cum au facut rusii cu tarile ce le-au luat sub control.

Aia e diferenta dintre capitalisti si comunisti.Comunistii nu au fost simpatizati de mai nimeni, doar de cei care erau certati cu munca si voiau sa aiba mai usor ceva.

Germanii au muncit si pe mincare doar.Americanii la fel, dupa razboi, aici in SUA, am fost ijn locuri amenajate, parcuri nationale, au fost facute dupa razboi, au venit oameni de peste tot si asa au muncit doar pe mincare si haine.

Asa a facut si Germania de vest, de aia aia sau ridicat rapid si sau refacut iar estu a ramas de caruta, erau acolo comunisti, rusii, aia au tinut tot pe loc, exact asa cum se intampla in North Coreea.

Singura tara comunista care si-a dat seama ca nu-i bun comunistu ala aplicat de Rusia a fost China, de aia aia is altundeva decat restul tarilor foste comuniste.
Autostrazile in Germania erau facute de pe timpul lui Hitler, daca ai auzit de Minunea ecopnomiei germane, asta a fost pe timpul impuscatului laughing dar lumea il vorbeste doar de rau laughing

Intrebi de ce nu s-au bagat peste ei americanii sa le zica stop bla bla.Pt ca Germania este in Europa, iar americanii nu se pot baga acolo peste nimeni, fara acordul tarilor puternice din Europa, de aia.Plus de asta exista legi internationale, nu le incalci, nu te amemsteci in treburile interne ale altei tari ca esti tu tare in gura laughing

Unde pui ca Germania inainte de razboi era prietena cu Rusia, era un timp cand se produceau multe chestii, fiecare isi faceau relatii comerciale sa faca bani.
Cum sa pui blocada ce spui cand rusu era cu neamtu laughing Ba era si cu americanu, erau relatii comerciale, nimeni nu se gindea ce ginduri au nemtii. plus ca aia au facut multe chestii pe ascuns.

Deci nu SUA hotaraste sa fie pace sau altceva, asa au oamenii impresia, nu e deloc asa.
SUA nu e condusa de parlament, sau de presedinte, sau de vreun partid, nu merge asa cum cred romanii sau europenii.

Tiam mai spus sistemul american e altul decat in reastul lumii, nu conduce unu singur, is 3 puteri in stata care conduc, iar cele 3 nu se plac laughing asa e facut sistemul, nu8 se palc, nu au aceleasi ginduri, aceleasi metode sau ce or mai fi, hai sa le spunem partide, cele 3 care is la putere niciodata nu provin de la un singur partid, niciodata, ca urmare nu ai cum sa faci ceva, daca puterea cealalta nu-i de acord.

In SUA conduce presedintele-Parlamentu si Justitia, astia is cei 3 care conduc tara.
In RO si restul lumii, tarew este condusa doar de parlament, e un singur sef.

Asa ca SUA nu vine asa de usor sa spuna, ia terminatio mai cu razboiul acolo laughing nu poate spune ca nor sa fie de acord una din cele 3 puteri.

In sf e cam dificil pentru romanii din RO sa imnteleaga sistemul asta.

| Mosotti a răspuns (pentru Voinescu_Catalin_):

Si pe softpedia e la fel, unii vin "ce topic tampit", pai ce cauta acolo?! La aria sanatate chiar se pedepseste asta.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Ai dreptate, insa noi am cam dat resursele de pe acolo la altii, asa ca oricum n-ar mai fi ale noastre.

| Voinescu_Catalin_ a răspuns (pentru Mosotti):

Ascest aspect nu-l stiam. nu stau pe toate site-urile...

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Chiar daca uneori nu-s de acord cu tine (nu trebuie neaparat sa avem aceleasi viziuni), apreciez ca ai ceva de spus si spui cu lux de amanunte.

Exact, cu Honduras s-a batut Salvador, uitasem eu desi am auzit despre chiar acum ceva luni intr0un documentar de pe Youtube. Ziceau ca la un moment dat s-au bagat amercanii si au zis sa se potoleasca, nu s-au bagat cu trupe, ci le-au pus in vedere, si s-a rezolvat.

Nu am zis ca americanii au avut leg cu, conflictul din Honduras, ai inteles gresit, eu am vrut sa spun ca daca SUA a vrut ca undeva sa se opreasca un conflict, s-a oprit.

China e departe, nu se compara cu, comunismul rusesc.
Daca nu combini socialismul atent si cu un capitalism okey, nu iese bine.

Este corect ca nemtii si altii (ca SUA era de fapt o adunatura de imigranti) au muncit, nu-s lepre ca noi, insa jumate au furat si de pe la altii.
Nemtii nici nu puteau fi altfel, ca a fost un popor razboinic, si daca esti lepra nu mai faci nimic.

Au si furat din colonii materii prime, resurse, etc.
Ca Anglia, Franta, Sua si altii aveau colonii, nu eu sau rusii.
Dar asta se zice si in documentare, n-am scos-o eu, si la istorie ni s-a zis la scoala.

De ex cafeaua, nemtii o luau cruda din Brazilia pe doi lei, o preparau si se dadeau eu cei mai mari exportatori de cafea, dar daca brazilienii vroiau sa faca asta, faceau astia sa nu aiba piata de desfacere.
Si acum francezii parca-s in Nepal (dar nu stiu sigur tara), si trag de acolo ce au nevoie.

Ete nu se baga america in Europa, pai cine le-a facut planul Marshall, nu SUA!? Tu ai impresia ca Germania se conduce singura? Patronii presei de acolo sunt majoritar americani.
Ce au facut prin 2014 americanii cand nemtii n-au fost de acord cu anumite sanctiuni contra Rusiei?!
I-au amenintat ca umbla la piata de desfacere a nemtilor din SUA cu masinile.
Nemtii stiau ca daca erau de acord, aveau de suferit cu gazul ieftin rusesc care le sustinea economia din care de fapt traiesc si din care au acel nivel bun de trai.

Stiu ca in SUA e altfel sistemul, insa problema e ca SUA e condusa de marii mahari din spate de fapt, aia ce-i vedem noi sunt marionete. De fapt nu SUA se baga colo si colo, ci marii smecheri se baga sub numele de SUA, ca oricum ii doare in dos si de americanii de rand.

Deci nu i-au lasat americanii sa faca cum doreau. Si nu doar aia.
Dar invers? A zis cineva ca americanii sa nu faca nu stiu ce?! Nu.

Daca doreau puteau sa opreasca WW2 fara probleme, desi daca vroiau nu mai ajungea Hitler la putere, dar hai sa zicem ca ajungea.
Toate firmele americane plecau de acolo, ramaneau fara investitii, embargo economic total, si gata, nu mai facea hitler armament, etc, soldati 5 miliioane de la 100 de mii.
Si dupa aia il dadeau ai lui jos ca nu mai suportau saracia.
Dar nu s-a vrut, pai de ce? Vin ei americanii apoi, dau bani cu imprumut, investesc, le duduie economia.
Ca nu degeaba a ajuns SUA cea mai mare putere mondiala dupa WW2.

Pai cam americanii au facut jocurile prin lume, de aia nu doar eu (si multi altii), zicem de americani.
N-am zis ca e mana lor chiar peste tot totusi.

Tu nu vezi ca din 2018 au razboi economic cu China? Vor sa-i f si pe astia ca e un concurent economic periculos pentru sua.
Nu le mai da voie sa ia cipuri din Taiwan, nu le-a dat voie la Olandezi sa le dea masini de facut cipuri, deci?

| Mosotti a răspuns (pentru Voinescu_Catalin_):

Da, asa e dincolo, dar doar la aria sanatate, la restul nu, moderatorii is mai blanzi.

Gluma e gluma, treaba e treaba, nu e in ordine deloc cu razboiul ala din Israel, se va extinde, nu se va mai ingheta ca inainte, nu e bine deloc.
Scria in ziar azi ca la SUA le e frica sa nu intre si Hezboloah in schema.

Răspuns utilizator avertizat