| diamar a întrebat:

Ce carte imi recomandati(o carte buna pe care ati citit-o) pentru varsta de 13 ani?

Răspuns Câştigător
| TrixLove a răspuns:

Am o mini-lista:
-diary of a wimpy kid 1, 2 si 3 ( exista si filmul )
-inima de caine de Bulgakov
-colectia DUNE
-poezii de toparceanu ( mie-mi place foarte mult cum sunt scrise.)
Sper sa te ajute cu ceva. Sincer acum nu prea-mi vin in mine, dar la 12-13 ani ar trebui sa citesti Jules Verne. Sau poeziii de Eminescu, Toparceanu. Cauta si schitele lui Ion Luca Caragiale. Sunt deosebite. Asta daca nu le stii deja. Le poti citi ( tot ce ti-am scris pana acum ) pe net. Cauta si tu o biblioteca online si le poti citii. big hug Sper ca te-am ajutat.

127 răspunsuri:
| kkkk a răspuns:

Dincolo de nisipuri, de Fanus Neagu, Baltagul, Morometii ( la inceput ca am crezut ca o sa fie naspa, dar dupa ce am citito...vaii ii supperr, cel putin mie mi-a place :X) etc

| Bubbchac a răspuns:

Pai... iti recomand o colectie de carti,, Egiptul Antic,,, scrise de Wilbur Smith. Prima : Razbonicii Nilului. A doua: Al saptelea Papirus. A treia: Magul. Si a patra: Cautarea. A cincea este inca in dezvoltare. Cartile sunt pur si simplu superbe. Acum, ramane la latitudinea ta daca vrei sa le citesti. Sper ca te'am ajutat. A si, mai e o serie buna, intitulata : Cronicile Wardstone. Despre fantome, vrajitoare si magii. Spor la citit. Pa pa! kiss [ P.S. am 13 ani tongue ]

| IonutPutinica a răspuns:

Academia Vampirilor de Richelle Mead

| Flyn a răspuns:

Ultimul mohican de james fenimore cooper.mie mi-a placut muult.

| CiocolataCuMereSiScortisoara3 a răspuns:

Nu stiu cat de buna este dar mie mi-a placut :Amurg,Luna noua, Eclipsa, Zori de zi si Jurnalele Vampirilor :Intoarcerea

| GGG562852 a răspuns:

Cartile Ceceliei ahren sunt superbe. Recomand P.S. I love you

| florentinf a răspuns:

Eu tot 13 ani am si cel mai mult mi-a placut Sherlock Holmes, Omul invizibil si comoara din lacul de argint

| regele1 a răspuns:

Mandrie si prejudecata, castelul palarierului, Shogun,

| ramonica1979 a răspuns:

Incearca sa citesti (daca nu ai citit deja) niste carti superbe, nu le-am putut lasa din mana:
* cei trei muschetari + continuare Dupa 20 de ani
* Contele de Monte Cristo
* Laleaua neagra

si o sa ma mai gandesc

| rotariurazvan a răspuns:

Vanatoare regala,veniss underground, harry poter, cei 3 muschetari

| deliamaria13 a răspuns:

Magie de-a dreptul ucigatoare si vraju de-a dreptul ucigatoare! sunt cele mai buna carti ever! le-am citit si am ras in hohote.cred ca le gasesti la librarie sau le poti comanda de pe net

| RedHair a răspuns:

Cu mare caldura: Cismigiu et company de Grigore Bajenaru.

Bafta!

| mariamar1997 a răspuns:

Baltagul

| deniedaccess a răspuns:

Suflete pereche... titlul suna cam "siropos" dar e o carte pentru toate varstele si e foarte foarte interesanta, cartea mea preferata o recomand din tot sufletul.
ai aici un link de unde poti sa vezi cam despre ce e vorba si de unde poti sa o comanzi la un pret bun
http://www.librariaonline.ro/......-p10000420
FUNDA?:*

| AddictedToLife a răspuns:

Eu ti-as recomanda Statia Polara de Matthew Reilly,Pe urmele lui Vermeer de Blue Balliett, Bestia de Alex Flinn si alte cateva serii de carti:Alex Rider de Anthony Horowitz, Harry Potter de J.K.Rowling,Cronicile din Narnia de C.S. Lewis, Percy Jackson si Olimpieni de Rick Riordan si Scoala de Vrajitorie de E.Rose Sabin

| AddictedToLife a răspuns:

Harry Potter,Alex Rider:Superspionul Adolescent, Narnia, Bestia si Pe Urmele lui Vermeer

| Ramona3766 a răspuns:

The Adventures of Tom Sawyer happy

| Gnomic a răspuns:

"David Copperfield "- Charles Dickens
"The Secret Garden"- Frances Hodgson Burnett
"Singur pe lume " - Hector Malot

| Gnomic a răspuns:

"Legendele Olimpului " - Alexandru Mitru

| Ioana2012J a răspuns:

Singur pe lume de Hector Malot

| LarisaTH a răspuns:

Fortele raului absolut

| 2PacalypseNow a răspuns:

Aventurile lui habar n-am=]]

| MLVenus a răspuns:

Singur pe lume de Hector Malot

| sweet4ngel a răspuns:

Dacă eşti băiat poţi citi secretele băieţilor e interesantă dar mai ales amuzantă

| TheNinthKoopa a răspuns:

Colt Alb e buna? Am citit-o si e putin plictisitoare la inceput, dar dupa aia chiar devine interesanta. Daca nu iti convine, iti recomand sa citesti Singur pe lume sau Legendele Olimpului...

| GasKa a răspuns:

Jurnalul unui pusti sau diary of a wimpy kid (oricare) sau singur pe lume http://adf.ly/2VGbR

| roxxxa a răspuns:

Hector Malot- Singur pe lume

| AnkuEmil a răspuns:

Harry potter. amurg...invocarea.gazda...10 negri mititei.doi ani de vacnta.moarte in nori. jurnalele vampirilor.academia vampirilor. joc dublu

| Floricika2000 a răspuns:

Tias recomanda fortele raului absolut sunt 3 carti

| mishalovesyou a răspuns:

Tot ce poti de Jules Verne e(din punctul meu de vedere) cel mai bun
il ador:X:X
ocolul pamantului in 80 de zile
de la pamant la luna
pilotul de pe dunare
tot ce vrei
si eu am tot 13 si sunt extraordinare:X:X