| diamar a întrebat:

Ce carte imi recomandati(o carte buna pe care ati citit-o) pentru varsta de 13 ani?

Răspuns Câştigător
| TrixLove a răspuns:

Am o mini-lista:
-diary of a wimpy kid 1, 2 si 3 ( exista si filmul )
-inima de caine de Bulgakov
-colectia DUNE
-poezii de toparceanu ( mie-mi place foarte mult cum sunt scrise.)
Sper sa te ajute cu ceva. Sincer acum nu prea-mi vin in mine, dar la 12-13 ani ar trebui sa citesti Jules Verne. Sau poeziii de Eminescu, Toparceanu. Cauta si schitele lui Ion Luca Caragiale. Sunt deosebite. Asta daca nu le stii deja. Le poti citi ( tot ce ti-am scris pana acum ) pe net. Cauta si tu o biblioteca online si le poti citii. big hug Sper ca te-am ajutat.

127 răspunsuri:
| CubuleţDeCiocolată a răspuns:

Deci Colectia Nina fetita Celei De-a Sasea Luni
Sunt 4 volume...
Iubesc aceste carti :]

| savancea a răspuns:

Ba voi ati innebunit :O auzi aici Mircea Eliade la tigani auzi poezii de Toparceanu, Jurnalulul unui pusti ce draq ce credeti ca suntem pe timpu lu'Ceausescu iti recomand tot ce e scris de stepanye marrye si jurnalele vampirilor gazda e superbaaaaaaaaaalove struck si stapanul inelelor...dar citeste acadeemia vampirilor care e miraculoasa.Intr.adevar Harry Potter e draguta da esti prea mare pentru. el eu l.am citit cand aveam 9 ani si le.am citit pe toate deci spor la citit si nu te prostii cu ce au scris romanii

| andreeandreea18 a răspuns:

Buna, poti citi Baltagul.e o carte excelenta si te va tine in suspans pana ce o vei termina de citit tongue

| AlexIronIc a răspuns:

O carte interesanta cu adevarat e
Ben Carson - Maini inzestrate

| YoOYoO a răspuns:

Pai... Uriasul Cel Prietenos, Matilda, Mary Poppins, Cum sa-ti dresezi dragonul, Cum sa vorbesti dragoneza, Magie de-a dreptul ucigatoare, viclesufuri de-a dreptul ucigatoare...

| Suspect03 a răspuns:

Herry Potter, Stapanul inelelor, Harap Alb, Calatoriile lui Gulliver.

| Iullianna a răspuns:

Pai singur pe` lume e foarte interesanta

| v_6457 a răspuns:

Sabia magica-mikael sedgwick sau michael nu mai stiu sigur...Noroc

| nana0000 a răspuns:

"Elevul Dima dintr-a saptea" de Mihail Drumes

| melisafdv a răspuns:

Iti recomand cartile Harry Potter,desigur daca nu le-ai citit inca,sunt perfecte pentru varsta ta chiar daca ultimele sunt cam groase,dar daca iti place sa citesti mult atunci nu o sa ai probleme. Dupaia poti sa te uiti la cartile din seria ''Ceva cu adevarat ciudat'' sunt subtiri cartile, dar crede-ma merita citite, eu le-am citit de vreo 5 ori pe fiecare (sunt 3). Desigur,poti sa-ti intrebi si profesoara de romana, pentru ca a facut pedagogie, stie ce ti se potriveste varstei tale

| Toxicandy02 a răspuns:

Hei,si eu am 13 ani si ma omor dupa beletristica. daca iti place iti dai cateva titluri:,,Micutele mincinoase",,,Nu plange sub clar de luna",,, Jurnalele Vampirilor ",,, Bestia"...sunt chiar super poate ai aflat deja de Twilight(amurg)-sunt superbe love struck. Sper ca ti-am fost de ajutor:*

| LetyPayne a răspuns (pentru Toxicandy02):

Si eu am aceeasi parere.

| Agentul6842 a răspuns:

La 13 ani ai putea cuti singur pe lume!

| RautateaTa a răspuns:

Incearca jurnalele vampirilor...mie de exemplu imi place la nebunie... happy

| Sev25 a răspuns:

De veghe in lanul de secara - J.D. Salinger

| pufosheniapufoshenia a răspuns:

Baltagul...cea mai buna carte pentru varsa ta

| danizz a răspuns:

Baltagul exte exceptionala pacat ca ai dat fundita

| Bibbixoxo a răspuns:

Nici moarta nici maritata de Maryjanice Davidson

| MirelaMirela a răspuns:

Eu iti recomand oksa pollok

| MariaSF a răspuns:

Mie mi s-au parut foarte bune vampiratii 1, 2, 3,4 Endymion Spring si Osiris

| simonanegru271207 a răspuns:

Legendele olimpului...eu una atunci am citi si mi-a placut...acum depinde de cat de mult iti doresti sa citesti ceva

| roxanikdulcyk98 a răspuns:

Numai cu fiica mea, Din dragoste pentru un copil, Pasarea Spin.

| paullicaaa a răspuns:

Salut eu tias recomanda cartea jurnalul unui pusti e o carte buna despre un pusti care are un frate mai mare nu pare asa super dar cand o citesti nu te mai saturi de cartea aia

| GreenShinyApple a răspuns:

Jurnalul lui CatHi; La rascruce de vanturi

| LoveToSmile a răspuns:

Mircea Eliade-La Tiganci :X e foarte interesanta

| rafyx27 a răspuns:

Kelley Armstrong -Fortele raului absolut 1, 2, si 3 (nu sunt deloc cum suna titlul)

| Nikutzaaaa a răspuns:

Romanul adolescentului miop

| AlecsManelistu a răspuns:

Harap Alb happy sau Greuceanuwinking

| aliceioana a răspuns:

Iti recomand cartile din volumul de carti Goosebumps.
sunt carti thriller si horror.cel care scrie cartile are 67 de ani, asa ca aceste carti sunt foarte tari...iti recomand carte: Plaja bantuita. Poti gasi cartile la cora militari...paa

| Prettymadam a răspuns:

Ai putea citi The Vampire Diaryes, Micutele mincinoase sau Gossip Girl. eu am 13 ANI si le-am citit, mi-au placut foarte tare

| OanaMOM a răspuns:

La medeleni e foarte frumoasa si buna pentru. toate varstele