| diamar a întrebat:

Ce carte imi recomandati(o carte buna pe care ati citit-o) pentru varsta de 13 ani?

Răspuns Câştigător
| TrixLove a răspuns:

Am o mini-lista:
-diary of a wimpy kid 1, 2 si 3 ( exista si filmul )
-inima de caine de Bulgakov
-colectia DUNE
-poezii de toparceanu ( mie-mi place foarte mult cum sunt scrise.)
Sper sa te ajute cu ceva. Sincer acum nu prea-mi vin in mine, dar la 12-13 ani ar trebui sa citesti Jules Verne. Sau poeziii de Eminescu, Toparceanu. Cauta si schitele lui Ion Luca Caragiale. Sunt deosebite. Asta daca nu le stii deja. Le poti citi ( tot ce ti-am scris pana acum ) pe net. Cauta si tu o biblioteca online si le poti citii. big hug Sper ca te-am ajutat.

132 răspunsuri:
| LoveToSmile a răspuns:

Mircea Eliade-La Tiganci :X e foarte interesanta

| fakelove07 a răspuns:

Ordinul secret al fetelor de pe strada Caramel de Elise Primavera >:d

| TheNinthKoopa a răspuns:

Colt Alb e buna? Am citit-o si e putin plictisitoare la inceput, dar dupa aia chiar devine interesanta. Daca nu iti convine, iti recomand sa citesti Singur pe lume sau Legendele Olimpului...

| regele1 a răspuns:

Mandrie si prejudecata, castelul palarierului, Shogun,

| melisafdv a răspuns:

Iti recomand cartile Harry Potter,desigur daca nu le-ai citit inca,sunt perfecte pentru varsta ta chiar daca ultimele sunt cam groase,dar daca iti place sa citesti mult atunci nu o sa ai probleme. Dupaia poti sa te uiti la cartile din seria ''Ceva cu adevarat ciudat'' sunt subtiri cartile, dar crede-ma merita citite, eu le-am citit de vreo 5 ori pe fiecare (sunt 3). Desigur,poti sa-ti intrebi si profesoara de romana, pentru ca a facut pedagogie, stie ce ti se potriveste varstei tale

| 141414 a răspuns:

Pai Sogun de James Clavell e o carte care mi-a placut mult; chiar daca e cam lunga e foarte captivanta si e inspirata din istoria japoneza, poti invata multe din ea referitoare la traditiile japoneze si limba lor. Daca vrei ceva care sa te amuze, iti recomand Amantul doamnei Chatterley de D. H. Lawrence, Vipera sugrumata de Herve Bazin sau Curierul secret, Cavalerii si Cavalerul ordinului basarab, un ciclu de trei carti de Ioan Dan. Povesti de dragoste iti pot recomanda Lorelei de Ionel Teodoreanu(cartea asta m-a facut sa plang), Skepsis de Ion Ghetie, Jar sau Adam si Eva de Liviu Rebreanu. Iar daca vrei ceva care sa le imbine pe toate cele de mai sus, poti citi Caderea Constantinopolelui de Vintila Corbul sau Misterele Parisului de Eugene Sue. Cartile acestea le-am citit in clasa a 6a si a 7a... sper ca vei citi cu drag macar una!

| paullicaaa a răspuns:

Salut eu tias recomanda cartea jurnalul unui pusti e o carte buna despre un pusti care are un frate mai mare nu pare asa super dar cand o citesti nu te mai saturi de cartea aia

| BlaBlaa a răspuns:

Citeste seria Ciresarii/Constantin Chirita si Winnetou/Karl May. Sigur nu vei regreta! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fefeleaga de ion agarbiceanu si morometii de marin preda, ambele sunt extrem de interesante happy

| Suspect03 a răspuns:

Herry Potter, Stapanul inelelor, Harap Alb, Calatoriile lui Gulliver.

| Toxicandy02 a răspuns:

Hei,si eu am 13 ani si ma omor dupa beletristica. daca iti place iti dai cateva titluri:,,Micutele mincinoase",,,Nu plange sub clar de luna",,, Jurnalele Vampirilor ",,, Bestia"...sunt chiar super poate ai aflat deja de Twilight(amurg)-sunt superbe love struck. Sper ca ti-am fost de ajutor:*

| Anonima568 a răspuns:

Twilight, foarte tare happy

| ScheißeBeMine a răspuns:

Eu tocmai m-am apucat de volumul 2 din Diary of a Wimpy Kid(Jurnalul unui pusti) si pot sa iti zic ca e extraordinara, e cea mai tare carte, are si desene in eawinking

| Georgyx a răspuns:

Eu am 14 ani iti spun cam ce carti am citit eu acum un an:Mandrie si prejudecata(o carte foarte frumoasa), Pe aripile vantului 1 si 2, Harry potter, Micul vampir, Dracula(daca nu crezi ca o sa ai cosmaruri), Baltagul, ar mai fi si altele cautale pe net si poti intreba la biblioteca

| andreeandreea18 a răspuns:

Buna, poti citi Baltagul.e o carte excelenta si te va tine in suspans pana ce o vei termina de citit tongue

| zalisa a răspuns:

Cei trei muşchetari, Marile Speranţe, Emma. happy

| deniedaccess a răspuns:

Suflete pereche... titlul suna cam "siropos" dar e o carte pentru toate varstele si e foarte foarte interesanta, cartea mea preferata o recomand din tot sufletul.
ai aici un link de unde poti sa vezi cam despre ce e vorba si de unde poti sa o comanzi la un pret bun
http://www.librariaonline.ro/......-p10000420
FUNDA?:*

| XDarkAngel a răspuns:

Buna! eu itic recomand Scoala De Vrajitorie de E. Rose Sabin (stiu ca suna de copii, da chiar nu i), seria Twilight de Stefanie Meyer, care contine Amurg, Luna Noua, Eclipsa si Zori De Zi. mai e Harry Potter, is faine cartile. mai e Gazda, tot de Stefanie Meyer, mai sunt si Cavalerii De Smarald care contine doua volume, is interesante, seria Dune, si una EXTREM de amuzanta care tio recomand cel mai tare e seria Jurnalul Unui Pusti, si e scrisa sub forma unui jurnal cu litere "de mana" si cu desene amuzante care chiar par schite, o sa te prapadesti de ras numa daca nu cumva ai citit-o deja.
sper ca te-am ajutat, bafta happy.

| DonAnonymius a răspuns:

Zece negri mititei. Elevul Dima dintr-a 7-a.

| Crystynika a răspuns:

Iti recomand cartile din colectia Karl May. Orice scris de acest autor e bun pentru varsta ta, eu am citit toate operele aparute in Romania, am inceput pe la 13 ani, si m-au captivat. Sunt carti de aventura, gen Jules Verne, dar mult mai interesante si mai axate pe actiune decat pe descrieri

| v_6457 a răspuns:

Sabia magica-mikael sedgwick sau michael nu mai stiu sigur...Noroc

| bbxbeibiiii a răspuns:

Doi ani de vacanta, ocolul pamantului in 80 de zile, capitan la 15 ani, copiii capitanului grant-jules verne
singur pe lume-hector malot

| Stephany123 a răspuns:

La rascruce de vanturi, Jurnalele Vampirilor, The secret circle, Mary Jo Putney destine nobile (1, 2,3), Vampiri sudului ( Dupa carti s-a facut serialul True Blood) Danniel Steel luminile sudului...etc

| 1Q a răspuns:

Vampiratii vol 1, 2, 3,4

| roxanikdulcyk98 a răspuns:

Numai cu fiica mea, Din dragoste pentru un copil, Pasarea Spin.

| AugustinFiltru a răspuns:

Eu tai recomanda trilogia "Legender" este foarte frumoasa eu am citit toate cele trei carti in mai putin de 2 saptamani
ge nul ei este sf
funda pls

| LoStEyEs a răspuns:

Eu am anul trecut am citit cartea Zori de Zi- Stephanie Meyer. Am descarcat-o de pe net, uite aici site-ul http://stiritwilight.blogspot.com/2009/05/zori-de-zi-complet.html
E destul de mare, dar e fffff buna! eu nu mai dormeam noaptea numai ca sa o citesc! Dupa ea se face al 4-lea film " Twilight- Breaking Dawn ( Zori de zi )"
Eu nu am mai putut astepta filmul si am citit cartea;)) ti-o recomand din tot sufletul!;)

| specialistul97 a răspuns:

Cartile sunt expirate.acum te uiti pe Internet, si afli ce vreiwinking

| rafyx27 a răspuns:

Kelley Armstrong -Fortele raului absolut 1, 2, si 3 (nu sunt deloc cum suna titlul)

| M.G.R a răspuns:

Maytrei,laleaua neagra, capitan la 15 ani, ferma animalelor