| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu cum unii dintre voi pot sa asculte black, gothic, thrash metal etc. mi se par cele mai dezgustatoare subgenuri.Cand asculti acele melodii ai o stare naspa. Cel mai mult, ma enerveza ca tipa ca niste discreierati.Nu as mai asculta prostiile alea pentru nimic in lume.Cred ca numele corect ar fi cold metal nu black, thrash etc.

Răspuns Câştigător
| Crisis a răspuns:

Angus, din muzica am ajuns la religie? Care e legatura?
Frate... tu traiesti intr-o lume roz in care toti il pupa-n cur pe Dumnezeu? Eu asta inteleg. Daca nu vrei sa ai de a face cu "monstrii satanisti" sau cu "slujitorii lui Satan" nu-ti mai chinui guma de mestecat din cap si nu te mai gandi la ei! E simplu, nu? Nu mai incerca tu sa implinesti "profetia" lui Dumnezeu, sa impaci pe toata lumea, sa fie cerul roz cu vata de zahar in loc de nori. Nu inteleg unde bati. Tu urasti blacku' fiindca il urasti pe Satan? Unde e legatura?!
PS: "The love for life is all hatred in disguise".

64 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Crisis a răspuns:

Esti prost, nu? Stiam, nu mai bori pe-aicea ce-ai mancat azi dimineata. Ce-ti pasa tie daca asculta cineva black sau death sau thrash, gothic?
"Cand asculti acele melodii ai o stare naspa." Nu ai pus verbul bine, "cand asculti". De ce vorbesti de mine? E parerea ta, nu a mea.
"Cel mai mult, ma enerveza ca tipa ca niste discreierati."
N-am inteles niciodata persoana care aduce argumentul asta. Ma, a tipa eu stiam ca inseamna sa faci ceva gen " aaaahhhhhrrrrgggghhhh" si atat, fara niciun mesaj. Aia de zici tu ca tipa transmit mesaje, nu tipa ca le-a bagat cineva un bat in cur. Au mesaje greu de inteles, si nu pentru ca "tipa". Multi nici cu versurile in fata traduse in romana n-ar fi in stare sa inteleaga.
"Nu as mai asculta prostiile alea pentru nimic in lume." Ai ascultat? Ce trupe ai ascultat, de te-au dezamagit asa de mult? Astept raspuns.big grin

| Deeu_1723 a răspuns:

Iubire,tu nu ştii ce e muzica.Mai învaţă puţin din muzica adevărată. Dacă tu numeşti Inna,Sak Noel, Lady Gaga sau Katy Perry muzciă bună, greşeşti.

| andrey_4736 a răspuns:

Nu stiu de ce spui asta, eu cand ascult metal sau rock imi imaginez ca eu cant melodia si te trece un fior, dar dupa te simti bine.Mai ales cand ascult 30 seconds to mars.

| andrey_4736 a răspuns:

Nu ai stat tu sa intelegi mesajul pe care il transmit aia cand tipa. Si ce insinuezi prin mesaj, ca iti plac manelele si esti de fapt un manelar? Ei bine...eu asta cred ca esti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Urasc manelele(Inna,Sak Noel,Lady Gaga sau Katy Perry etc.)
"am ascultat":gorgoroth,marduk,cradle of filth, dimmu borgir, satyricon cam astea ascultati si voi asta
http://www.youtube.com/watch?v=1HtCquBppTc
trebuie sa fii cocalar sa nu iti placa asta; dati-mi si mie exemplu de melodii care transmit ceva Astept

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

30 seconds to mars nu e black metal; eu am o problema cu black, thrash, death metal etc. nu cu rockul; rockul e fain dar nu prostiile astea; de fapt e singurul gen pe care il ascult

| TheDarkEmpire a răspuns:

Depinde de personalitatea fiecaruia, daca nu-ti place, nu asculti si gata! Nici noi nu ascultam genuri care nu ne plac.Ai o stare naspa daca nu le intelegi mesajul.Ca tipa/urla e alta faza.
Treaba e clara: daca nu-ti place, nu asculti!

| LastChance a răspuns:

Şi eu cred că eşti prost şi d-asta nu mă complic cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si voua ce va place la ei cum se imbraca, cum se machiaza, cum canta?

| TheDarkEmpire a răspuns:

Zgomotul pe care multi "homo erectus" il considera nimic mai mult decat o bota de lemn care loveste o piatra este pentru altii un masaj gratuit facut pe spate de catre servitorul Satan

| Crisis a răspuns:

Angus, orice melodie rock transmite ceva. Pot sa-ti dau mii de exemple de melodii black/death/thrash care au mesaj.
http://www.youtube.com/watch?v=F9cqKafnUrk. Nu vezi niciun mesaj, nu? :)))

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adevarul este ca urasc black metalul, thrashul etc. deoarece il adora pe Satan si se inchina lui.Stiu ca unii dintre voi spun ca nu e asa dar e asa. Oricat ati incerca sa negati nu puteti.Si tipetele alea pe care le scot sunt de pe alta planeta.Am o nelamurire:de ce slujitorii lui Satan sunt urati cand el este foarte frumos(la infatisare ma refer).Si de ce el este reprezentat ca avand coarne si coada cand de fapt nu e asa? Nu am nimic personal cu nimeni.Ii multumesc lui Dumnezeu ca ma vindecat de pofta de a asculta muzica satanista. Sper sa scapati si voi de acest"sport extrem".

| AG a răspuns:

Chiar am ramas "straight face". Eu nu judec pe nimeni pentru ca asculta manele, sau Bieber, sau orice altceva. Si nu suport sa se vorbeasca asa la adresa MEA, pentru ceea ce ascult ma reprezinta. Si da, in caz ca inca nu ti-ai dat seama, ascult si trash si black si toate genurile pe care tu le consideri "dezgustatoare". Daca nu te simti suficient de dotat "intelectualiceste" vorbind pentru a intelege mesajul melodiilor, mai bine taci.

| OneMoreChance a răspuns:

Da'mi doamne rabdare sa nu injur acest bou imperfect. Bai boule, nu o mare parte din Romania poate intelege asa ceva. Din moment ce nu ai creier sa te gandesti, nu ma complic cu tine. Apropo, "Nu as mai asculta prostiile alea pentru nimic in lume", ia spune ce trupe ai ascultat tu? Din nou un mic apropo, apropo, "aia" care tipa transmit mesaje pe care doar un om cu putina (ceva mai multa) minte ar intelege. Si dupa cum a spus si @CrisisAscultaDimmuInCasti, multi nici cu versurile in fata traduse in romana n-ar fi in stare sa inteleaga.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e nimic rau in a asculta rock.Sunt o gramada de piese care au un mesaj pozitiv care spun sa te gandesti la viata ta, sa te impaci cu Dumnezeu etc.Dar nu trebuie sa cazi in cealalta extrema, ca tot rockul este bun si nu este nimic daunator sa asculti trupe care il injura pe Dumnezeu in fata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Voi nu ati inteles. Urasc aceste subgenuri pentru ca il injura pe Dumnezeu si este o muzica a dracilor nu pentru ca am eu ceva impotriva cuiva si a gusturilor lui muzicale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@CrisisAscultaDimmuInCasti
spui asta deoarece Satan este in mintea ta, te controleza prin muzica asta si tu nu ai puterea sa ii spui nu.probabil ca ai incercat si tu sa te lasi dar o voce din interiorul tau te intreba:"Doar nu vrei sa renunti la asta? Doar iti face placere." Eu nu zic ca trebuie neaparat sa asculti muzica crestina, dar nici black metal.Si nu mi-ai raspuns la intrebare.De ce sunt slujitorii lui Satan asa urati daca el este frumos? Astept raspuns.

Răspuns utilizator avertizat
| Necrophagist a răspuns:

Cred că Angus e prea atacat aici. Avem doar un mic paralogism,satanismul e mai mult decât black metal, black metalul e un mic horror şi trebuie tratat ca atare.
Iar frumuseţea e subiectivă, aici depinde din ce perspectiva a esteticii privim.

| TheDarkEmpire a răspuns:

Si eu pot sa fac growling, ma refer la voce extrem de groasa (joasa) si am in cartier un prieten care poate face pig squealing.Si noi suntem cu Satan...

PS: Altu' care a vazut Demascarea Industriei Muzicale si a inteles totul gresit

| 985436982 a răspuns:

Pai atunci cine te pune sa asculti? Lol vi aici si spui "pff nu stiu cum poate cineva sa asculte asa ceva". Si nu e adevarat, nu ai o stare naspa. Eu ma simt bine. Nu te pune numeni sa ii asculti cum urla. si de fapt nu asta conteaza, ca urla sau nu, conteaza mesajul. Daca nu iti place muzica asta atunci nu o asculta si termina. Du-te acas'.

| 985436982 a răspuns:

Poti sa asculti death metal si sa fi cel mai mare crestin de pe pamant. Parerea mea. Pt ca muzica nu are legatura cu religia. Pot aia sa tot urle si sa fie satanisti, atata timp cat pe tine nu te influenteaza, poti sa ii tot asculti.

| Necrophagist a răspuns:

Hai măh!
Suntem atât de constipaţi şi radicali, noi cei cu metalul şi ne mai întrebăm de ce alţii nu ne iau exemplul şi aleg maneaua.

| TheDarkEmpire a răspuns:

@Silencer Da, aici chiar ai mare dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@disconnected
arata-mi tu un crestin care traieste dupa Sfanta Scriptura si care asculta black metal? nu exista

| LastChance a răspuns:

Daca tu imi zici ca thrashul il adora pe Satan, esti mai prost ca un cocalar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@last chance
dar pe cine il adora pe mos craciun care nu exista?

| LastChance a răspuns:

Bai copile, tu chiar ai ascultat thrash metal?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum sa asculti un subgen care se numeste THRASH metal numele spune totul