| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu cum unii dintre voi pot sa asculte black, gothic, thrash metal etc. mi se par cele mai dezgustatoare subgenuri.Cand asculti acele melodii ai o stare naspa. Cel mai mult, ma enerveza ca tipa ca niste discreierati.Nu as mai asculta prostiile alea pentru nimic in lume.Cred ca numele corect ar fi cold metal nu black, thrash etc.

Răspuns Câştigător
| Crisis a răspuns:

Angus, din muzica am ajuns la religie? Care e legatura?
Frate... tu traiesti intr-o lume roz in care toti il pupa-n cur pe Dumnezeu? Eu asta inteleg. Daca nu vrei sa ai de a face cu "monstrii satanisti" sau cu "slujitorii lui Satan" nu-ti mai chinui guma de mestecat din cap si nu te mai gandi la ei! E simplu, nu? Nu mai incerca tu sa implinesti "profetia" lui Dumnezeu, sa impaci pe toata lumea, sa fie cerul roz cu vata de zahar in loc de nori. Nu inteleg unde bati. Tu urasti blacku' fiindca il urasti pe Satan? Unde e legatura?!
PS: "The love for life is all hatred in disguise".

64 răspunsuri:
| Necrophagist a răspuns:

„arata-mi tu un crestin care traieste dupa Sfanta Scriptura si care asculta black metal? nu exista"
Am tone de perioade creştine care paradoxal sunt stricate de extremismul creştinilor.
Să nu uităm totuşi că Biblia e o carte de referinţă doar.

| Necrophagist a răspuns:

Thrash,a lovi, şi ce-i cu asta?

| LastChance a răspuns:

Zi-mi tu mie ce asculţi. Poate sunt eu tâmpită şi nu ştiu ce e muzica. Dacă tu îmi dai un argument care să mă convingă că blackul, thrashul, deathul si heavy metalul nu sunt genuri pe care ar trebui să le ascult, eu o să ascult ce vrei tu. Jur!

| Necrophagist a răspuns:

Vai LastChance, ne-ai dat gata pe toţi cu faza asta! Ce emoţionant.
laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@last chance
black metalu ca si death metalu provoaca depresie din cauza versurilor, ritmului etc. dai unuia ca nu a ascultat pana acum black, death metal. sa asculte o saptamana si ai sa vezi ca intra in depresie.Garantat 100% vorbim dupa o saptamana sa vedem daca am avut dreptate sau nu

| Necrophagist a răspuns:

Si Dvorak dă depresie unui neiniţiat

| LastChance a răspuns:

@angus35, eu nu am fost in drepresie in viata mea. Nu mi se pare asa iesit din comun sa ascult black si death. Eu ti-am zis sa imi dai mie un argument, nu sa ma pui sa le pun altora black.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca aia care canta sunt un exemplu negativ pentru tine si tu s-ar putea sa le imiti comportamentul, pentru ca il venereaza pe Satan, pentru ca sacrifica animalele in numele "necuratului" pot sa iti dau o mie de argumente dar nu am timp.Bye

Răspuns utilizator avertizat
| OneMoreChance a răspuns:

Ce legatura are satan cu black, thras metal? Nu vezi ca esti prost? Da-i un argument lui LastChance! Exista vreo melodie care venereaza Biblia? Du-te la biserica nene, esti prea prost ca sa stii ce e muzica! Ori poate sunt eu surd si nu aud ce ascult nu?

| OneMoreChance a răspuns:

Apropo, nu poti influenta un om sa asculte ce muzica asculti tu! De exemplu eu ascult si heavy, black, trash metal dar si rock! Ma doare pe mine la basca de ce crezi tu.Eu tot o sa ascult black metal mereu

| Necrophagist a răspuns:

„Da-i un argument lui LastChance!"
Last Chance să se ia de mână cu tinelaughing

| LastChance a răspuns:

Angus35, m-ai dat pe spate cu argumentele tale de rahat. În primul rând, nu au logică, în al doilea rând habar nu ai despre ce vorbeşti şi în al treilea rând, dar nu şi ultimul, îţi sugerez să pleci şi să ne laşi să ascultăm ce vrem noi. de azi mă dau pe manele. Mulţumesc că mi-ai deschis ochii.

| 985436982 a răspuns:

Sincer. am vazut odata pe net un calugar. =)) http://www.reuters.com/......JL20091113 ma rog atunci era alt link dapai na. :))

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Urasc manelele si melodiile care suna ca o manea. Urasc manelistii din toata inima mea.imi place rockul dar nu orice fel.Pentru mine conteaza foaret mult mesajul(versurile) si modul in care canta.Formatiile mele favorite sunt Good Charlotte, Creed(unele melodii) si Linkin Park(unele melodii).Imi plac mel care exprima realitatea si care sunt optimiste nu pesimiste(ca melodiile black, death metal etc.)Asa ca mai taceti cu manelele voastre. Daca stiti niste mel reliste si optimiste nu ezitati sa le impartasiti.Bye

| emiliman a răspuns:

Copilut, du-te frumos si asculta tot ce vrei tu dar nu judeca ce nu iti place, daca t ascultai guta la mama ta in burta nu te astepta ca si noi sa fdacem la fel tongue

| RhoOphiuchi a răspuns:

Oho ce sarira metalistii p-aci sa isi apere neamu'. He he.
@angus, ce ai postat tu este ok ca si opinie, dar imatur ca si post, adica ceva gen "vorbesti neintrebat".

@metalistii atacatori iesiti in defensiva, cu riscu' de a fi numita manelista, sunteti la fel de imaturi CA Crestinul de mai sus. "Frate, blakc metalul nu e pentru oricine, ca nu oricine il intelege". Apai si daca il intelegi dar nu iti place mesaju'? Lasati arogantele astea, marii metalisti, care asculta dimmu borgir. Heh.

PS. I'm bored and i feel like trolling around.

| OneMoreChance a răspuns:

@angus, draga, am citit eu bine? "Asa ca mai taceti cu manelele voastre.", bai copil facut pentru alocatie, tu compari manele cu dimmu borgir, slayer? Atunci da-te dreacu la mata si spune'i sa iti cante "nani nani pui de om, cum sa fac sa te adorm"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@kalliste
ai dreptate nu imi place mesajul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@one last chance
nu am spus ca dimmu borgir, slayer canta manele am spus mai taceti cu manelele voastre deoarece voi ati spus ca imi plac manelele ceea ce e fals. Daca asta va place asta sa ascultati (dimmu borgir, slayer etc.).E problema voastra.Bye

| OneMoreChance a răspuns:

Ma numesc @OneMoreChance! Dar oricum, din context... asa se intelege...citeste toate comentariile si apoi citeste-l pe al tau
Apoi iti vei da seama ca nu vorbesc ca boul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@OneMoreChance
Am folosit in mesajele mele anteriaore cuvantul "manele" dar nu ma refeream la black metal.Nu ai cum sa compari una cu cealalta.Crede-ma nu ma refeream la black metal.Bye

| OneMoreChance a răspuns:

Ok!
Damn iar nu ma lasa sa scriu x(

| Raposatu a răspuns:

Daca nu iti place sa stai intr-un bar, te duci la o terasa sau la tine acasa. Daca nu iti plac bauturile alcolice, bei suc, apa, ceai, nu bei. Cu toate astea de ce iti insusesti autoritatea de a alege pentru altii sau de a judeca anumite alegeri? Pentru binele lor!? De unde pana unde orgoliul de a stii ce e mai bine pentru altul? Pastilele pentru inima nu ajuta pe cel cu probleme de stomac si invers. Ceea ce e bine pentru tine nu e neaparat bine si pentru celalalt. E o notiune relativa binele asta.

| Adelinnaa a răspuns:

Gusyurile tale esti batut in cap asta e muzica adevarata chiar daca unora nu le pl

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@raposatu
Nu ai dreptate.Nu exista oameni carora sa le placa bauturile alcoolice. Exista oameni care sunt dependenti de ele dar nu se poate spune ca le place.De cate ori au spus ca se lasa dar nu au puterea de a spune nu viciului.Asa e si cu black metalul.Nu exista oameni care iubesc acest subgen.Ei sunt doar dependenti de asta.Este un mod de viata.Ei cred ca asta e un lucru bun nu stiu ce e un lucru rau la ei daca numesc asta bun. Puteti sa ma contraziceti dar vorbiti frumos, folositi un limbaj civilizat.

| vox a răspuns:

De ce esti atat de radical? gusturile nu se discuta,dar se educa,nu stiai? mai ales ca iti place am impresia baladele metal, observ si in alte mesaje ale tale ca tu ai ceva cu satanismul, ok.cat despre mesajul muzical? nu incerca o caracterizare a lui,iti trebuia ani de muzica, uite o sa te ajut eu sa intelegi un aspect, cu toata prietenia.Subgenurile pe care tu le urasti:goth-doom-thrash (ai uitat-depressive-suicidal metal)au reusit sa aduca in atentia publicului tanar, clasicii ai muzicii mondiale,pai daca nu exista goth,tineretul nu mai auzea de opere, de Bach, de Vivaldi.etc.(salile de concerte simphonice pe mapamond sunt goale) sunt formatii : Therion,Simphony x,Epica, si multe multe ce au transpus in ritmuri metal opere ale inaintasilor, multi cantareti de opera au trecut la goth pentru a transmite mesajul lor muzical (Emma Chapplin). Despre muzica depressiva:ai vazut multe filme gen.Stapanul inelelor cred, dragul meu toata muzica acestor filme e :depressiv-doom-goth,cu infliente black, as putea zice in termeni populari muzica rock ambientala, nu mai vorbesc de black metal in ele gasesti vechi legende nordice transformate in mesaj muzical...Paleta muzicii rock si a subgenurilor sale e foarte diversa, important ca si tie iti plac baladele dar te rog nu mai fi atat de dur cu cei ce asculta genurile mentionate mai sus...in general noi metalistii suntem niste oameni foarte calmi,calatorim pe motoarele noastre puternice prin toata lumea sa fim prezenti la concerte. Rock-u-l e o stare de facto si de spirit,o miscare culturala,nu observi cate genuri muzicale au aparut si tot asa au disparut,rock-u-l este etern,de la blues pana la muzica depressive metal evolueaza ca o fiinta vie si crede-ma fanii acestei muzici sunt in majoritate oameni educati cu doua trei facultati terminate si cu raspunderi mari pe umerii nostri in societate,rock -u-l pentru noi e ca o refulare a energiei ce ne caracterizeaza,suntem rug de ghiata rug de foc,poate in timp vei intelege aceasta expresie cu toata prietenie iti comenteaza,Calatorintimp,un urias cu inima de metalist,scuze. gramatica, nu respect nici o regula in virtual sper sa fiu inteles, si de robotel.

| Raposatu a răspuns:

@angus
Dependenta e un rezultat al placerii, dar placerea nu implica neaparat dependenta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@raposatu
Cand faci acelasi lucru mult timp la rand atunci devii dependent de acel lucru.Nu are nicio legatura cu placerea.Bye

| Deedeek a răspuns:

Omule, nu stiu cum sa spun, dar tu esti genul de om rasfatat, care n-a trecut in viata lui prin probleme grave. Iti propun sa pleci 3 luni de acasa, fara niciun ban, sa supravietuiesti efectiv cum apuci (asta ca sa iti creezi ceva probleme, nu ca ar fi singurul mod), si-apoi asculta black metal. O sa vezi ca o sa te unga pe suflet. E modalitatea prin care cei mai putin norocosi isi manifesta furia fara s-o dea in cocalarisme si sa se bata cu cine apuca. Cel putin asta e viziunea mea. Ascult black metal de la 11 ani si crede-ma, te formeaza ca persoana.