| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu cum unii dintre voi pot sa asculte black, gothic, thrash metal etc. mi se par cele mai dezgustatoare subgenuri.Cand asculti acele melodii ai o stare naspa. Cel mai mult, ma enerveza ca tipa ca niste discreierati.Nu as mai asculta prostiile alea pentru nimic in lume.Cred ca numele corect ar fi cold metal nu black, thrash etc.

Răspuns Câştigător
| Crisis a răspuns:

Angus, din muzica am ajuns la religie? Care e legatura?
Frate... tu traiesti intr-o lume roz in care toti il pupa-n cur pe Dumnezeu? Eu asta inteleg. Daca nu vrei sa ai de a face cu "monstrii satanisti" sau cu "slujitorii lui Satan" nu-ti mai chinui guma de mestecat din cap si nu te mai gandi la ei! E simplu, nu? Nu mai incerca tu sa implinesti "profetia" lui Dumnezeu, sa impaci pe toata lumea, sa fie cerul roz cu vata de zahar in loc de nori. Nu inteleg unde bati. Tu urasti blacku' fiindca il urasti pe Satan? Unde e legatura?!
PS: "The love for life is all hatred in disguise".

64 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@izumispring
Nu, nu mi-e frica sa vorbesc cu voi. Daca imi era frica numai postam intrebarea, nu? Nu ma cert cu nimeni.Am certat eu pe cineva? Imi puneam doar niste intrebari retorice.Atata tot.

| Adelinnaa a răspuns:

Gusyurile tale esti batut in cap asta e muzica adevarata chiar daca unora nu le pl

| vox a răspuns:

De ce esti atat de radical? gusturile nu se discuta,dar se educa,nu stiai? mai ales ca iti place am impresia baladele metal, observ si in alte mesaje ale tale ca tu ai ceva cu satanismul, ok.cat despre mesajul muzical? nu incerca o caracterizare a lui,iti trebuia ani de muzica, uite o sa te ajut eu sa intelegi un aspect, cu toata prietenia.Subgenurile pe care tu le urasti:goth-doom-thrash (ai uitat-depressive-suicidal metal)au reusit sa aduca in atentia publicului tanar, clasicii ai muzicii mondiale,pai daca nu exista goth,tineretul nu mai auzea de opere, de Bach, de Vivaldi.etc.(salile de concerte simphonice pe mapamond sunt goale) sunt formatii : Therion,Simphony x,Epica, si multe multe ce au transpus in ritmuri metal opere ale inaintasilor, multi cantareti de opera au trecut la goth pentru a transmite mesajul lor muzical (Emma Chapplin). Despre muzica depressiva:ai vazut multe filme gen.Stapanul inelelor cred, dragul meu toata muzica acestor filme e :depressiv-doom-goth,cu infliente black, as putea zice in termeni populari muzica rock ambientala, nu mai vorbesc de black metal in ele gasesti vechi legende nordice transformate in mesaj muzical...Paleta muzicii rock si a subgenurilor sale e foarte diversa, important ca si tie iti plac baladele dar te rog nu mai fi atat de dur cu cei ce asculta genurile mentionate mai sus...in general noi metalistii suntem niste oameni foarte calmi,calatorim pe motoarele noastre puternice prin toata lumea sa fim prezenti la concerte. Rock-u-l e o stare de facto si de spirit,o miscare culturala,nu observi cate genuri muzicale au aparut si tot asa au disparut,rock-u-l este etern,de la blues pana la muzica depressive metal evolueaza ca o fiinta vie si crede-ma fanii acestei muzici sunt in majoritate oameni educati cu doua trei facultati terminate si cu raspunderi mari pe umerii nostri in societate,rock -u-l pentru noi e ca o refulare a energiei ce ne caracterizeaza,suntem rug de ghiata rug de foc,poate in timp vei intelege aceasta expresie cu toata prietenie iti comenteaza,Calatorintimp,un urias cu inima de metalist,scuze. gramatica, nu respect nici o regula in virtual sper sa fiu inteles, si de robotel.

| Raposatu a răspuns:

Daca nu iti place sa stai intr-un bar, te duci la o terasa sau la tine acasa. Daca nu iti plac bauturile alcolice, bei suc, apa, ceai, nu bei. Cu toate astea de ce iti insusesti autoritatea de a alege pentru altii sau de a judeca anumite alegeri? Pentru binele lor!? De unde pana unde orgoliul de a stii ce e mai bine pentru altul? Pastilele pentru inima nu ajuta pe cel cu probleme de stomac si invers. Ceea ce e bine pentru tine nu e neaparat bine si pentru celalalt. E o notiune relativa binele asta.

| Raposatu a răspuns:

@angus
Dependenta e un rezultat al placerii, dar placerea nu implica neaparat dependenta.