| pepenerosu a întrebat:

Rock vs manele. Argumentati alegereabig grin. Daca nu alegeti nimic nu raspundeti.batting eyelashes

Răspuns Câştigător
| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Rock. In rock se pune suflet si pasiune pentru muzica. Se compune cu note muzicale nu e luat dupa ureche. Din rock deriva aproximativ 100 alte genuri de muzica de la soft rock la depresive suicidal black metal. Rockul este mereu in miscare si in schimbare. In fiecare an rockul da nastere altor subgenuri. Probabil la petreceri ati dansat pe un subgen al rockului si n-ati stiut. Pe cand manelele, daca la inceput versurile erau corecte gramatical, cu timpul s-au deteriorat la un libaj de babuin de bordura damboviteana. Ca sa nu mai vorbim de muzica plagiata din folclorul grecesc si oriental.

62 răspunsuri:
| dianna_2063 a răspuns:

ROCK e cel mai tare.manele?! NU, sunt naspa...deci rock!\m/

| rock se numeste acum Iron Maiden:X:X:dudette:X:X: a răspuns:

"alien"laughingsi una si alta?laughing

eu? rock \m/ rock. ul ma reprezinta...in manele laughingmanelistii se lauda ca au bani, masini, femei etc etclaughing
rock rulez\m/\m/\m/

| єℓєηα a răspuns:

Of doamnelaughing
Azi am aflat ceva noua: daca ai tupeu esti manelist.
Hai ca nu ajungem nicaierilaughing... Deci pana la urma tu rock, eu manele si gatahappy

| єℓєηα a răspuns:

Nou...sorry happy

| funnygirl a răspuns:

Rock-ul manele sunt jalnice, fara niciun sens rock-ul este cea mai buna muzica

| RainDrop a răspuns:

Rock, poti dansa si pe rock intr-un anumit stil laughing)
manelele, ei bine, parca este muzica populara!

| LittleandLiars a răspuns:

Rock. Rocku-lui ii ia chiar si 2 ani sa compuna un CD pe lanaga care manelele in 2 saptamani au si terminat CD-UL si cocalari stau la rand oh go on nu Rock-ul il aleg

| dydy21 a răspuns:

Rock sau orice alt gen dar nu manele...
deoarece manelele reprezinta o rusine a muzicii iar manelistii impreuna cu cocalarii si pitipoancele (cei care asculta manelele) o rusine a rasei umane laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu a dat din cap si a iesit rockul a dat din mana si a iesit rap-ul... la urama s-a pisat si a iesit maneaua! Anti manele... aleg rockul decat lalaielile

| AlexandraR a răspuns:

rolling on the floor pe manele se poate dansarolling on the floor e cel mai penibil argument, invechit pe deasupra, traiesti in pestera? pe Alice Cooper, Bon Jovi crezi ca nu poti dansa sau ceva?rolling on the floor oh god. Mai nou, idolul tau cu 4 clase s-a apucat de Voltaj, se pare ca nici pe muzica lui Guta nu vei mai putea dansa.
Revenind la intrebare, optez pentru rock, asta pentru ca transmite intr-adevar ceva, pentru ca e o muzica care este mai presus de superficialitatea manelelor si a celor care le asculta. Bineinteles nu este un argument solid, stiu asta, dar preferintele muzicale nu necesita argumente.

| Dyingfetus a răspuns:

Pai dupa cum stiu eu, numai rock ascult.De ce? Pentru ca versurile melodiei le pui la suflet.Si nu aleg manele, deoarece nu gasesc nimic interesant in acest gen de muzica. Pur si simplu nu imi place.Sa ascult cum isi plang tampitii aia bucuria.Si cica Rock e satanis oh go on.Doamne iama.

Inseamna ca toate tigancile, c****, perversii si etc.Care m-ai se trezeste unu, doi la bisericaa sa bage o manea. Nu stiu, cum fi se pare crestin?oh go on Ma lasi?laughing
Peace!\:d/

| stefanRockandMetal4ever a răspuns:

Cu siguranta ROCK \m/ dc? Rockul e un gen d muzica in care instrumentatia e beton, versurile au mesaje, nu ca manelele alea imbecile in care s canta doar despre bani, femei si valoare...manea = poluare fonica :-&...rock & metal = best ever \m/ :X

| rocker123 a răspuns:

Rock.deoarece manele sunt oribile numai ascultand iti dai seama ca este un rahat copiat din muzaica greaca fara nici un pic de substanta
cine canta un catnec si repeta versurile la nesfarsit, in rock te regasesti in acele versuri si doar pentru ca au aparut black metal asta nu inseamna ca toto rocku e asa
asa ca lasativa doamne de manele ca nu e alcevaprostire in masa decat

| duracell_1163 a răspuns:

Rock on.De ce? Fiindca rock-ul are o istorie si fiindca imi place

| SoaDFan a răspuns:

Rockul inseamna cultura,manelele inseamna cocalareala,dat din buric,gel,spray,etc. La rock intelegi ceva, este un gen de muzica, rockul este si va fi mereu la putere.eu unul sunt si voi fi MEREU cu rockul \m/. Rockul nu inseamna zbieraturi,urlete etc.,chiar nu inteleg de ce rockul este stereotip pentru asa ceva:-? ascultati voi led zeppelin-stairway to heaven,guns n roses-dont cry, metallica-nothing else matters, adica asta e zbieratura? :)))) cred ca glumiti. uitati ce poate face un rockstar cu adevarat http://www.youtube.com/watch?v=RSJbYWPEaxw sa imi spuneti mie cutzu daca aia e zbieratura.

| Fireworks a răspuns:

Rock clar. Ii vad pe unii cu rock satanist da ei nu stiu ca rock-ul este si despre sentimente.Si in primul rand rock-ul se asculta de foarte mult timp, iar manelele o zi una o zi alta, pe cand AC/DC, Metallica, The Doors si alte multe formatii se asculta.

| Stilskin a răspuns (pentru hugo):

Ma, intrebarea a fost : ce alegeti rock sau manele ( argumentati ). Se refera la ce ascult de obicei... E adevarat ca daca mergi la o petrecere si esti beat-mort ai sa dansezi pe orice happy dar eu aleg Rock, asta ascult, asta imi place, si pot canta bine la chitara electrica.

| Stilskin a răspuns (pentru madalicious):

Stupid ass, n-ai ascultat niciodata o melodie rock spui si tu ca sa te afli in treaba te-ai uitat prea mult la desene animate si ai vazut acolo "ROCKERI" care tipa si spui si aici. Incult. Ce te invita la dans? " am masini, am femei, am piscina, si case de 10 etaje..." asta? nu multumesc

| fanSlipknot a răspuns:

Logic ca ROCK! si sa stiti ca in melodiile rock nu s-e urla degeaba...aia vor sa arate ce simt cu adevarat cand canta.

| Kevin91 a răspuns:

Nu sunt cocalar style. detest manelele. Bine nici rockul satanist nu-mi place. Cel mai frumos rock este cel alternativwinking

| TheEmptyBottle a răspuns:

Ma inchin in fata voastra,a tuturor rockerilor de aici! misshoolligan,esti o persona geniala,la fel ca toti cei de aici! M-ati sensibilizat oameni buni,credeam ca o sa ved numai comentarii de genu"manele,toata lumea manel" dar nu,se pare ca inca exista oameni care stiu ce este rockul,care stiu ca nu are legatura cu satanismul, oameni destepti cu, cultura! Sunteti geniali oameni buni, inca odata, jos palaria in fata voastra!

| Чернобыль a răspuns:

ROCK.
Manelele nu se pot numi muzica.
Eu daca as fi invitata la o petrecere si as auzi manele as pleca imediat!

| sergiu1234 a răspuns:

ROCK! Eu nu am ascultat si nu voi aculta niciodata manele. Eu ascult ROCK de 6 ani si ma pasioneaza. Ascult toate genurile de ROCK. De la lent la satanist(mai putin satanist. Doar Heaven Shall Burn si Sepultura). Cel mai mult ascult Alternative Rock. Rock-ul este o cultura(parerea mea), care s-a format la inceputul anilor '40. Toti prietenii mei sunt Rockeri si sunt mandru ca ascult acest gen de muzica. Rockerii asculta muzica in casti, iar manelistii dau telefoanele cat pot ei de tare in mijlocul strazii. Deci, fara discutii, ROCK POWER!

| Чернобыль a răspuns:

Rock.
Urasc manelele si vreau moarte ciorilor!

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Rock.
E ca si cum m-ai pune sa aleg intre c*acat si prajitura.Doamne,cum sa faci o asemenea comparatie? In primul rand, maneaua nu este muzica, deci comparatia e invalida.
Au existat studii controversate care arătau că ascultătorii de manele au creierele primitive.

| Resh47 a răspuns:

O sa aleg rock deoarece te regasesti cu usurinta in aproape toate melodiile ( si nu sunt tipete, cocalarilor).Si nu inteleg de ce spune lumea ca rock-ul e satanist. E adevarat ca unele trupe de black metal( mai exact cele norvegiene) sunt (am zis unele), dar asta nu inseamna ca toti cei ce canta rock (sau orice alt subgen) sunt satanisti.Si in plus, care e problema cu satanismul? Apropo, manelele nici nu au subgenuri xD.

| LuciferDK a răspuns:

Rock

| LuciferDK a răspuns:

Rock deoarece se simte passiunea in versuri.In manele se simte prostia si coruperea de minorihappy. Care a auzit de :3dg,breaking benjamin, dead by april, apocalitica, red si multe altele sunt tari. restul ducetziva si cautatile pe google. xd

| LuciferDK a răspuns (pentru User):

Cine te-a mintit ca rock-ul e satanism. Daca rock-ul e satanic atunci black metalul ce naiba e?sad)(

| LuciferDK a răspuns:

Rock Rulls! happy