| pepenerosu a întrebat:

Rock vs manele. Argumentati alegereabig grin. Daca nu alegeti nimic nu raspundeti.batting eyelashes

Răspuns Câştigător
| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Rock. In rock se pune suflet si pasiune pentru muzica. Se compune cu note muzicale nu e luat dupa ureche. Din rock deriva aproximativ 100 alte genuri de muzica de la soft rock la depresive suicidal black metal. Rockul este mereu in miscare si in schimbare. In fiecare an rockul da nastere altor subgenuri. Probabil la petreceri ati dansat pe un subgen al rockului si n-ati stiut. Pe cand manelele, daca la inceput versurile erau corecte gramatical, cu timpul s-au deteriorat la un libaj de babuin de bordura damboviteana. Ca sa nu mai vorbim de muzica plagiata din folclorul grecesc si oriental.

62 răspunsuri:
| rock se numeste acum Iron Maiden:X:X:dudette:X:X: a răspuns:

"alien"laughingsi una si alta?laughing

eu? rock \m/ rock. ul ma reprezinta...in manele laughingmanelistii se lauda ca au bani, masini, femei etc etclaughing
rock rulez\m/\m/\m/

| єℓєηα a răspuns:

Pentru inceput, trebuie sa precizez ca ascult mai multe genuri de muzica, dar dintre acestea doua aleg ce voi spune mai jos. happy
misshoolligan tu est aici sa comentezi spusele altora?
Ei asta au aleswinking
Si eu aleg manele pentru ca pur si simplu imi plac. Mda, parintii mei nu au de aface cu genul meu de muzicahappy...
Rock nu ascult pentru ca il urasc, nu e stilul meu si, asa cum spune si Katya, gusturile nu se discuta!winking

| єℓєηα a răspuns:

Hei misshoolligan sorry da' nu m'ai inteles... Nu am spus ca sunt manelista... am spus ca printre genurile de muzica pe care le ascult se afla si manelele.
Si apropo, nu judec pe nimeni!winking
Baby, nu sunt tiganca daca asta voiai sa spui prin "turnulete la casa"!
Si nu sunt nici manelista! Pur si simplu ascult uneori... e o diferenta!winking
Mda... tupeu am. Nu cred ca e un lucru rau sa ai tupeu.winking

| єℓєηα a răspuns:

Of doamnelaughing
Azi am aflat ceva noua: daca ai tupeu esti manelist.
Hai ca nu ajungem nicaierilaughing... Deci pana la urma tu rock, eu manele si gatahappy

| єℓєηα a răspuns:

Nou...sorry happy

| farsa a răspuns:

ROCK! Manele (scuze celor care le asculta) sunt pentru cei care nu prea au cultura (nu neaparat toti )

| judygreer a răspuns:

Decat manele. mai bine rock oh go on

| funnygirl a răspuns:

Rock-ul manele sunt jalnice, fara niciun sens rock-ul este cea mai buna muzica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desi nu ma dau in vant dupa el, aleg rockul.De ce? Pai...nu-mi plac manelele deloc, le urasc!(imi cer scuze pentru iubitorii de manele, dar stiti si voi:gusturile nu se discuta).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rock clarrr. -> Ptr ca e mult mult mai bine decat manele.
Manele --> Not. dc`? wtf!? Ptr ca nu o pot numi muzica. oh go on. sh Urasc cocalari sh pitsi.
deciii clar Rock.love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oarecum...manele.whistling. decat rock :-&

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Observ ca cine a ales rock, a primit stupid. Alta discutie...
Poi normal ca rock, doar cant la chitara(bine ca e acoustica, dar mergewinking ). Mesaj pentru cei care au dat stupid: cand ajuns hana montana, atunci am sa trec pe manele, poate asa o sa am multi fani asemanatori vouabatting eyelashes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu a dat din cap si a iesit rockul a dat din mana si a iesit rap-ul... la urama s-a pisat si a iesit maneaua! Anti manele... aleg rockul decat lalaielile

| Чернобыль a răspuns:

ROCK.
Manelele nu se pot numi muzica.
Eu daca as fi invitata la o petrecere si as auzi manele as pleca imediat!

| Чернобыль a răspuns:

Rock.
Urasc manelele si vreau moarte ciorilor!

| duracell_1163 a răspuns:

Rock on.De ce? Fiindca rock-ul are o istorie si fiindca imi place

| Resh47 a răspuns:

O sa aleg rock deoarece te regasesti cu usurinta in aproape toate melodiile ( si nu sunt tipete, cocalarilor).Si nu inteleg de ce spune lumea ca rock-ul e satanist. E adevarat ca unele trupe de black metal( mai exact cele norvegiene) sunt (am zis unele), dar asta nu inseamna ca toti cei ce canta rock (sau orice alt subgen) sunt satanisti.Si in plus, care e problema cu satanismul? Apropo, manelele nici nu au subgenuri xD.

| TheEmptyBottle a răspuns:

Ma inchin in fata voastra,a tuturor rockerilor de aici! misshoolligan,esti o persona geniala,la fel ca toti cei de aici! M-ati sensibilizat oameni buni,credeam ca o sa ved numai comentarii de genu"manele,toata lumea manel" dar nu,se pare ca inca exista oameni care stiu ce este rockul,care stiu ca nu are legatura cu satanismul, oameni destepti cu, cultura! Sunteti geniali oameni buni, inca odata, jos palaria in fata voastra!

| Fireworks a răspuns:

Rock clar. Ii vad pe unii cu rock satanist da ei nu stiu ca rock-ul este si despre sentimente.Si in primul rand rock-ul se asculta de foarte mult timp, iar manelele o zi una o zi alta, pe cand AC/DC, Metallica, The Doors si alte multe formatii se asculta.

| SoaDFan a răspuns:

Rockul inseamna cultura,manelele inseamna cocalareala,dat din buric,gel,spray,etc. La rock intelegi ceva, este un gen de muzica, rockul este si va fi mereu la putere.eu unul sunt si voi fi MEREU cu rockul \m/. Rockul nu inseamna zbieraturi,urlete etc.,chiar nu inteleg de ce rockul este stereotip pentru asa ceva:-? ascultati voi led zeppelin-stairway to heaven,guns n roses-dont cry, metallica-nothing else matters, adica asta e zbieratura? :)))) cred ca glumiti. uitati ce poate face un rockstar cu adevarat http://www.youtube.com/watch?v=RSJbYWPEaxw sa imi spuneti mie cutzu daca aia e zbieratura.

| sergiu1234 a răspuns:

ROCK! Eu nu am ascultat si nu voi aculta niciodata manele. Eu ascult ROCK de 6 ani si ma pasioneaza. Ascult toate genurile de ROCK. De la lent la satanist(mai putin satanist. Doar Heaven Shall Burn si Sepultura). Cel mai mult ascult Alternative Rock. Rock-ul este o cultura(parerea mea), care s-a format la inceputul anilor '40. Toti prietenii mei sunt Rockeri si sunt mandru ca ascult acest gen de muzica. Rockerii asculta muzica in casti, iar manelistii dau telefoanele cat pot ei de tare in mijlocul strazii. Deci, fara discutii, ROCK POWER!

| fanSlipknot a răspuns:

Logic ca ROCK! si sa stiti ca in melodiile rock nu s-e urla degeaba...aia vor sa arate ce simt cu adevarat cand canta.

| LuciferDK a răspuns:

Rock

| LuciferDK a răspuns:

Rock deoarece se simte passiunea in versuri.In manele se simte prostia si coruperea de minorihappy. Care a auzit de :3dg,breaking benjamin, dead by april, apocalitica, red si multe altele sunt tari. restul ducetziva si cautatile pe google. xd

| LuciferDK a răspuns:

Rock Rulls! happy

| Kevin91 a răspuns:

Nu sunt cocalar style. detest manelele. Bine nici rockul satanist nu-mi place. Cel mai frumos rock este cel alternativwinking

| stefanRockandMetal4ever a răspuns:

Cu siguranta ROCK \m/ dc? Rockul e un gen d muzica in care instrumentatia e beton, versurile au mesaje, nu ca manelele alea imbecile in care s canta doar despre bani, femei si valoare...manea = poluare fonica :-&...rock & metal = best ever \m/ :X

| rocker123 a răspuns:

Rock.deoarece manele sunt oribile numai ascultand iti dai seama ca este un rahat copiat din muzaica greaca fara nici un pic de substanta
cine canta un catnec si repeta versurile la nesfarsit, in rock te regasesti in acele versuri si doar pentru ca au aparut black metal asta nu inseamna ca toto rocku e asa
asa ca lasativa doamne de manele ca nu e alcevaprostire in masa decat