NOname
| NOname a întrebat:

BOR îl vrea pe Dumnezeu(l creştin) în Constituţie şi în şcoli (obligatoriu).
https://ro.stiri.yahoo.com/......00388.html
(Later Edit: link-ul pitic şi albăstrit: http://bit.ly/10K4XBL :)) )
Pe lângă alte puncte dezbătute în acest articol, mi-a atras atenţia următorul paragraf:
"... jurământul pe care președintele țării trebuie să îl depună în fața Camerei Deputaților și a Senatului la preluarea mandatului ("Jur să-mi dăruiesc toată puterea și priceperea pentru propășirea spirituală și materială a poporului român, să respect Constituția și legile țării, să apăr democrația, drepturile și libertățile fundamentale ale cetățenilor, suveranitatea, independența, unitatea și integritatea teritorială a României. Așa să-mi ajute Dumnezeu!" - Articolul 82)".
Să înţeleg că, prin Constituţie, orice candidat la preşedenţie este obligat să fie sau să se declare (începându-şi activitatea încă din primele clipe cu o minciună) religios/creştin ("Dumnezeu" fiind trecut cu literă mare, deci nume, deci (dumne)zeul creştin)? De ce? Pe ce bază? Cu ce drept? Ce treabă au preferinţele religioase ale unui om, care înţeleg că sunt ceva personal şi la liberă alegere (conform aceleiaşi Constituţii), cu capacitatea lui de a conduce o ţară, cu dreptul lui de a candida? De ce legea însăşi, care ar trebui să ne apere drepturile, nu să abuzeze de ele, impune această discriminare elucubrantă, care contrazice cam tot pentru ce luptă (legea)? Nu putem avea un preşedinte non-religios (sau/şi neipocrit)? De ce? Unde e democraţie, libertate (la alegere) şi imparţialitate aici, pe care statul român pretinde că le oferă cetăţenilor săi?

102 răspunsuri:
NOname
| NOname explică (pentru Inferno):

Iar unele ţări au şi necreştini bătuţi în cap, chiar mai bătuţi în cap decât creştinii, ăia bătuţi.
Dar e irelevant.

Tu nu vrei să înţelegi că drepturile omului vin pe primul loc, ele nu sunt negociabile, opţionale (sau cel puţin nu ar trebui), iar ce să conţină jurământul preşedintelui oricum nu se supune la votul întregii populaţii, aşa că e irelevant câţi bătuţi în cap are o ţară, aceştia nu au dreptul să încalce drepturile celorlalţi, iar în cazul de faţă nici nu pot (cu excepţia unora dintre ei).

| Inferno a răspuns (pentru NOname):

Ai avut dreptate cand ai spsus ca discutia e inutila.
Pentru ca intr-adevar e inutil sa discutam din moment ce, dupa raspunsurile mele anterioare in care dovedeam faptul ca un presedinte nu e la fel de liber ca un simplu cetatean, raspunsul tau este "Nu se intampla".

Am spus foarte clar, de doua ori.
In timp ce un cetatean obisnuit poate sa creada ce doreste el, un presedinte este limitat in acest sens.
Si am dat exemplul cu rasismul.
Ca cetatean poti sa te declari rasist. E dreptul tau sa crezi ce doresti.
Ca presedinte nu prea poti face asta.

Ma rog, si eu m-am cam plictisit. Pe viitor chiar ca am sa evit pe cat posibil...

NOname
| NOname explică (pentru Inferno):

Se pare că eşti chiar mai greu de cap decât păreai iniţial.

Nu ştiu de ce tot aduci în discuţie rasismul. El nu face parte din drepturile de om şi este mai degrabă condamnat de legile statului, de Constituţie.

Alegerea liberă a credinţelor religioase, în schimb, este unul dintre drepturile de om oferite tuturor(!) cetăţenilor, indiferent de ocupaţia lor. Fie că eşti un boschetar sau un preşedinte, eşti liber să crezi ce vrei, când vine vorba de credinţe religioase, şi nimeni(!) nu are dreptul să-ţi ia acest drept şi să-ţi impună în ce să crezi (nici dacă ar putea).

Aşadar, prin acest jurământ constituţionalizat, impus, este încălcat unul dintre principalele drepturi ale omului, pe care aceeaşi Constituţie, chipurile, le apără.
Observi paradoxul?

Dacă nici acum nu ai înţeles, Inferno, mă dau bătută. Nu-mi stă în putinţă să explic ca pentru subretardaţi.

| anonimg a răspuns:

Oamenii, chiar daca nu au nici o legatura cu Dumnezeu, Il vad pe El ca pe ce-a mai inalta forma a constiintei. De aceea Biblia se gaseste in orice tribunal(puterea executiva), chiar daca cei ce lucreaza acolo pot fi atei. BOR stie lucrul acesta. Biserica este formata din oameni, oameni care nu numai ca nu vor sa-si piarda veniturile, ci vor sa si le mareasca. Iar daca au apucat un loc in constitutie pot dormi linistiti noaptea. Mai departe, puterea politica este formata tot din oameni. Iar daca si acestia au de castigat de pe urma relatiei cu puterea religioasa, atunci se vor uni; dar daca nu au de castigat, nu se vor uni.
BOR doar profita de pe 'urma' lui Dumnezeu, dar ei nu sunt decat niste morminte varuite. Despre ei a vorbit Domnul Hristos aici: "Vai de voi, carturari si farisei fatarnici! Pentru ca voi sunteti ca mormintele varuite, care pe din afara se arata frumoase, iar pe dinauntru sunt pline de oasele mortilor si de orice fel de necuratenie." (Matei.23:27) Ei sunt vinovati de faptul ca au desfiintat Cuvantul lui Dumnezeu in folosul datinei lor. Dar Dumnezeu va cere din mainile lor sangele celor nemantuiti care i-au 'pastorit' departe de Dumnezeu.

NOname
| NOname explică (pentru anonimg):

Parţial ai dreptate şi ai o bilă albă pentru asta.
Restul, când o dai în basme religioase, prefer să mă prefac că nu am văzut.

| anonimg a răspuns (pentru NOname):

Eu nu scriu ca sa fiu placut oamenilor; si nici nu scriu ca sa fiu neplacut unora dintre ei. Eu nu fac decat ca adevarul sa fie cunoscut; caci numai cunoscand adevarul oamenii nu vor putea fi inselati.
Unire sau nu, prea putin conteaza; importanta este viata vesnica.

NOname
| NOname explică (pentru anonimg):

anonimg: "Eu nu fac decat ca adevarul sa fie cunoscut; caci numai cunoscand adevarul oamenii nu vor putea fi inselati."

Care adevăr? Adevărul obiectiv, adevărat sau adevărul imaginar, iluzia de adevăr cu care trăieşti? Poţi demonstra că deţii adevărul absolut (mereu şi în toate)?

anonimg: "Unire sau nu, prea putin conteaza; importanta este viata vesnica."

Care viaţă veşnică? Poţi demonstra că există?

Dacă nu ai mai face afirmaţii fără acoperire şi ai ţine credinţele iraţionale pentru tine, fără să le atribui pretenţia de adevăruri absolute, ai face o favoare în primul rând ţie: nu te-ai mai sabota singur.

NOname
| NOname explică:

O scurtă variată a filosofiei celor care au avut geniala idee de a impune acest jurământ (plus de a introduce îndoctrinarea ortodoxă în şcoli şi de a finanţa cultele religioase - predominant ortodox - din banii publici) şi a celor care îi apără şi le caută scuze: "Freedom To Force Religion".
http://youtu.be/yiQkOT1if24

| doctorandus a răspuns:

Http://en.wikipedia.org/......ted_States

Juristii numesc asta deism ceremonial.

NOname
| NOname explică (pentru doctorandus):

Aha. Zeitatea, conform deismului, nu intervine în viaţa naturii şi a societăţii, deci nici nu ajută, oricâte "Aşa să mă ajute Dumnezeu!" ar adresa în neant cineva; şi nu are treabă nici cu Biblia, cu mâna pe care de obicei majoritatea dintre ei sunt puşi să jure.

Oricum, indiferent cine şi cum ar numi această formulare prost gândită, cu cei, care nu cred în niciun dumnezeu, cum rămâne (mă interesează România, mai puţin SUA)? Sunt ori excluşi din start ca şi candidaţi, ori obligaţi să mintă, să jure minţind. Super stupid.

| doctorandus a răspuns (pentru NOname):

E doar o ceremonie, cum e si la masoni, trebuie sa raspunzi ca crezi in Dumnezeu si nemurirea sufletului ca asa e ritualul pe care trebuie sa-l reciti, nu pentru ca ai crede personal acestea.

NOname
| NOname explică (pentru doctorandus):

E stupid şi ipocrit.
Iar dacă ar fi o ceremonie obligatorie în lume, fără stupiditatea căreia nu se poate, nu ar fi atât de multe ţări, în care ea nu se (mai) practică sau a devenit opţională.

Iată câteva:
"SUA

"Jur (declar) in mod solemn ca voi exercita cu loialitate functia de presedinte al Statelor Unite, si voi mentine, proteja si apara Constitutia Statelor Unite cu toata daruirea". La acest text se adauga sau nu "Asa sa-mi ajute Dumnezeu!".

China

"Jur solemn si sincer in fata poporului intregii tari ca voi respecta Constitutia, ca imi voi indeplini cu credinta indatoririle, voi promova bunastarea poporului, voi apara siguranta statului si nu voi trada increderea poporului. Daca voi incalca acest juramant, voi fi aspru pedepsit de institutiile statului. Acesta este juramantul meu solemn".

Belarus

"In calitate de Presedinte al Republicii Belarus, jur in mod solemn sa servesc cu credinta poporul belarus, sa respect si sa apar drepturile si libertatile omului si ale cetatenilor, sa respect si sa protejez Constitutia, si sa ma achit in mod responsabil de inaltele sarcini care mi-au fost conferite".

Finlanda

"Eu,..., ales de poporul finlandez ca Presedinte al Republicii, declar solemn ca in timpul indeplinirii indatoririlor mele prezidentiale voi respecta Constitutia si legile tarii, si voi face tot ce imi sta in putinta sa contribui la bunastarea poporului finlandez."

Germania

"Jur (declar) ca voi depune toate eforturile pentru bunastarea poporului german, voi lupta pentru prosperitatea cetatenilor, ii voi proteja, voi apara Legea Fundamentala si legile tarii, imi voi indeplini indatoririle cu constiinciozitate, si voi face dreptate tuturor". La acest text se adauga sau nu "Asa sa-mi ajute Dumnezeu!".

Israel

Presedintele rosteste "Declaratia de loialitate": "Fagaduiesc in mod solemn sa raman loial Statului Israel si legilor sale, si sa imi indeplinesc cu credinta indatoririle de Presedinte".

Italia

Presedintele rosteste un scurt: "Jur sa fiu credincios Republicii si sa respect Constitutia".

In schimb, juramantul prim-ministrului este ceva mai elaborat: " Jur sa fiu credincios Republicii si sa respect Constitutia si legile tarii. Jur sa imi exercit indatoririle in interesul exclusiv al Natiunii".

Polonia

"Asumandu-mi, prin vointa poporului, functia de presedinte al Republicii Polonia, jur solemn sa fiu credincios prevederilor Constitutiei. Fagaduiesc sa apar cu statornicie demnitatea Natiunii, independenta si securitatea Statului, iar bunastarea tarii si prosperitatea cetatenilor ei sa ramana suprema mea obligatie".

Portugalia

"Jur pe onoarea mea sa imi indeplinesc cu credinta indatoririle cu care am fost investit, sa apar, sa respect si sa veghez ca prevederile Constitutiei sa fie respectate".

Turcia

"Jur in fata marii natiuni turce, pe onoarea si reputatia mea, sa apar independenta statului, unitatea indivizibila a tarii si a natiunii, si suveranitatea neconditionata a poporului. Jur sa sustin suprematia legii, republica democratica, si principiile reformei lui Ataturk. Jur sa nu ma indepartez de la loialitatea mea fata de Constitutie si de la idealurile care permit fiecarui cetatean sa se bucure de libertatile sale si de drepturile omului, exprimate in domeniile justitiei, solidaritatii sociale, pacii si prosperitatii".

Rusia

"Jur ca in exercitarea puterii de Presedinte al Federatiei Ruse sa respect si sa apar drepturile omului si libertatile cetatenesti, sa respect si sa protejez Constitutia, sa apar suveranitatea, independenta, securitatea si integritatea statului, si sa sevesc cu credinta poporul".

Moldova

"Jur sa-mi daruiesc toata puterea si priceperea propasirii Republicii Moldova, sa respect Constitutia si legile tarii, sa apar democratia, drepturile si libertatile fundamentale ale omului, suveranitatea, independenta, unitatea si integritatea teritoriala a Moldovei"."

Sursa: http://www.ziare.com/......ie-1011441

| Exilee a răspuns (pentru NOname):

Tu n-ai o treaba cu politica, arta, filozofia, exuberanta, inclinatia catre spiritualitate pe baza careia se naste progresul si dezvoltarea omului, iar brusc devi o formatoare de opinie? Mama, da-ti o palma!

NOname
| NOname explică (pentru Exilee):

Şarmant şi inteligent ca de obicei.

| AndreescuMMO a răspuns:

Slava Domnului ca nu sunt multi ca tine in tara asta. tu chiar crezi ca pentru 0, 10% din Romania adica undeva la 20.000 de atei, Romania isi va schimba constitutia? te inseli prietene. daca tara e in proportie de 99, 9 % crestina chiar crezi ca vei putea schimba ceva? degeaba te framanti aici ca nu rezolvi nimic, mai bine schimbati orientarile ca sunt gresite!

NOname
| NOname explică (pentru AndreescuMMO):

Ai dreptate, dacă 99, 9% sunt genii la tine, este normal să trăim în idiocraţie.

| AndreescuMMO a răspuns (pentru NOname):

Las-o balta, bine ca esti faci pe desteptul, is curios in ce crezi tu...

| danay72 a răspuns:

Si Dumnezeu nici macar nu se implica in politica.

NOname
| NOname explică (pentru danay72):

Corect. Ca să se implice în ceva, ar trebui să existe.

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......529956067/

NOname
| NOname explică:

Cum unii dascăli/directori încearcă să profite de neştiinţa şi naivitatea copiilor (cred ei) şi să-i supună în continuare la îndoctrinarea religioasă, împotriva voinţei lor şi ilegal:

http://www.tpu.ro/......-comun-al/

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......592158834/

Amin! :))

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......edat-bine/

NOname
| NOname explică:

Cum încearcă PSD-iştii să influenţeze voturile oamenilor, în colaborare cu Biserica Ortodoxă:

https://www.facebook.com/video.php?v=969366143077739

NOname
| NOname explică:

"Dragnea zice că nu știe despre ce afaceri bisericești vorbim noi aici - probabil sursele lui de informare vin direct din cercul preafericiților. A zis că el îi respectă foarte mult pe mafioții care l-au ajutat să ajungă la cârma țării și că nu are cum să-i impoziteze, oricât de multe moaște ar pupa.

Totuși, eu zic să încercăm și să-i trimitem pe email (dragnea.liviu@gmail.com) niște moaște, astea de exemplu: http://fb.com/728598800487809.

Să trimitem cât mai mulți, să pupe non-stop și să se roage până reușește să impoziteze biserica aia cu averi de miliarde de euro. Să-i amintim domnului Dragnea că România are o datorie externă de vreo 100 de miliarde de euro. Știm că nu o plătește el - să ne ajute pe noi să o plătim, dar să nu mai dăruiască câte 500 de milioane de euro pe an la preafericiți, să-i dăruiască preanefericiților, că ei plătesc taxe - să rămână și ei în viață, să putem să ne plătim datoriile."

https://www.facebook.com/......668032922/

Guvernul psd-ist-comunist Ponta a introdus şi a mărit zeci de taxe, dar taxarea BOR-ului pe când?!

NOname
| NOname explică:

Biserica Ortodoxă, ca de obicei, nici usturoi n-a mâncat, nici gura nu-i miroase.

http://bit.ly/1su8Ly2

NOname
| NOname explică:

Cum Biserica Ortodoxă influenţează voturile, negând, desigur, că se implică în politică.

http://www.tpu.ro/......litici-in/

http://youtu.be/fxu-ayWpFPc

https://www.facebook.com/....../video.php

Cât de ipocriţi... Cică "ortodoxia nu stă la masă cu viclenia". Mi-e silă.

NOname
| NOname explică:

Https://cabalinkabul.wordpress.com/......-biserica/

"2014: Republica Ortodoxă Română – alegerile rușinii pentru biserică…

La un popor întreg la minte, in sec. XXI, religia ar trebui să fie o afacere intimă, precum preferințele sexuale sau culinare. Nu se afișează in politică, decât dacă vrei să devii ca Iranul… sau Rusia lui Putin.

Biserica s-a băgat însă la noi în alegeri în favoarea lui Ponta.

Ați dat comunismul pe ortodoxie… Tot o ideologie totalitară.

Iar dreapta are aici o mare responsabilitate: Dreapta românească a apărat în permanență amalgamul bisericii cu statul, dintr-o pulsiune irațională care i-a împiedicat să vadă mașina de făcut bani prin suceala de minte a maselor cu moaște și icoane.

Imaginasem această Circulară duhovnicească a Preafericitului Daniel, în preajma alegerilor prezidențiale… Unii au luat-o drept bună, într-atât pare natural bunului simț ca biserica să nu implice în politică:

Textul imaginat de mine suna așa:

"Iubitului nostru cler, cinului monahal şi drept-credincioşilor creştini, har, milă şi pace de la Dumnezeu.

Iubiţii mei fii duhovniceşti, preacucernici părinţi, fraţi şi surori întru Cristos, vă îndemnăm ca în viitoarele alegeri prezidențiale inimile voastre să urmeze judecata minții, iar nu mesaje electorale ce ar invoca numele Imparatului Imparatilor, al Domnului nostru Iisus Hristos.

"Exercițiul libertăților civile se practică în afara sfintei Biserici, dincolo de fățărnicie, lingușeli și promisiuni vane către cei năpăstuiți sau săraci cu duhul.

"Iubiţi fraţi creştini, sfinții pe care îi cinstim cu osârdie și care au fost prigoniți atât în viață cât și dupa moarte vă îndeamnă să nu amestecați patimile lor cu cele lumești și trecătoare. Votați așadar chibzuind la programele economice și sociale ale candidaților, iar nu după numărul de rugăciuni și mătănii dovedite de aceștia.
Amin.

Preafericitul Daniel,
Arhiepiscop al Bucureștilor, Mitropolit al Munteniei și Dobrogei, Locțiitor al Tronului Cezareei Capadociei și Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române."

Aiurea, nici vorbă de așa circulară, biserica s-a implicat și se implică în politică și în aceste alegeri, insidios, ierarhic, tenace, din sete de arginți. Scria, tardiv, Paul Dragos Aligica că el e dezamăgit de, zice el: "modul delporabil in care bisericile si religia organizata insititutional din țară" se comportă în prezent, pe fundal de alegeri, obsedate de bani șabada… Ha!

Mare surpriză. Acum se regăsesc driblați de Ponta și PSD, care le râde în spate și le ia voturile prin masa de enoriași îndobitociți… Nu-mi rămâne decât să hohotesc și eu trist, chiar dacă răzbunat. O meritați.

Unde e problema cu religia în școli? răcnea această dreapta asta românească cu obsesia pieței și a monarhiei. Doar e identitatea noastră europeană… Vaaai… Acum biserica e cu Ponta. Halal profeți și analiști. Se mai și declară dezamăgiți de cler.

Când li se spunea că întreaga ierarhie bisericească e compusă din coțcari și că religia este o dimensiune spirituală privată care nu are ce căuta în școli și în spațiul public n-au vrut să asculte. Poftim, au mai și sucit minți de tineri. Așteptăm măcar un pic de rușine, dacă nu de pocăință. Până atunci, să ne scutească cu lamentațiile.

Iar poporul găsește asta normal, desigur. Au fost învățați cu fățărnicia de mici, din școli. Așa încât, obsedată de arginți și șireturi metalice de 18 carate, biserica ortodoxă te controlează mintal, ba chiar și prin limbaj, căci îți transmite azi mecanic un discurs arhaic, cel care folosește voroave precum "meteahnă", "păgubitor", "îndeletnicire"… Când mergi să te spovedești, trebuie să folosești vorbe rare, radioactive, precum "malahie"…

Pe deasupra, prin atâta pasivitate o să râdeți acru când va veni și legea blasfemei și a interdicției de a critica cele sfinte. Republica Ortodoxă Română.

Nu e de mirare, așadar, că atunci când biserica își încalcă vocația de neutralitate politică și îți spune cum să votezi, ea folosește un limbaj anacronic. Tu devii atunci "stimat alegător"… "Stimat", da… Intotdeauna adjectivul "stimat" a dat piele de găină oamenilor normali. Când vreau să enervez, eu interpelez cotidianul prin: "stimați oameni buni".

Iată, așadar, stimați oameni buni, ce se difuzează la mănăstiri:

„Stimate alegător creştin-ortodox, când votezi, nu îţi trăda credinţa şi neamul! Votează Victor Ponta!"
Stima noastră și mândria.

Numai că Dumnezeu n-are ce căuta între mine și România, iar Ponta nu e un bun român.

Ponta a spus recent în campanie la Bistriţa, că "toţi cei care cred în Dumnezeu, respectă ţara şi legile" sunt "buni români". Ei bine, fățarnicul Ponta nu este un bun român. Iar biserica știe asta și totuși îl sprijină… pentru arginți și șireturi de aur.

"Credință în Dumnezeu" au și ăia care taie capete de jurnaliști în Siria și Irak. O fac tot în numele lui Dumnezeu.
Dumnezeu n-are ce căuta între mine și România.
Ponta e un fățarnic. România există în afara lui Dumnezeu.

Așa încât, am să tot postez, repetat, prin copy-paste, să fie clar: eu votez Iohannis. Nu e un îndemn electoral interesat, nu particip la campanie, l-aș vota și pe Chewbacca din Star Wars, numai să nu iasă Ponta.

Iohannis, nemțul tacticos. Vorbește lent dar e uman și vrea să facă bine. Intrăm într-o lume normală, cu plictis birocratic și reguli de țară care s-a săturat de exuberanță balcanică cu daci și fantezii ortodoxe.
Dacă nu votăm Iohannis, ne așteaptă Dragnea și Mazăre și zombii olteni și toți gangsterii provinciali de-alde burtosul Voicu, ăla care vota cu două mâini și-ar vinde și foetusul lu mă-sa.

Ne așteaptă sinistre aluzii spre spațiul carpato-siberian și demnitate anti-europeană, că adică nu ne dictează nouă nimeni nimic dacă nu bagă plicul.
Mânca-mi-ai.
Pe scurt: votez Iohannis. Clar?

Și nu un Țepeș, ci un Cuza îi trebuie României…

Citim cu oroare asta :
"Mai multi preoti ortodocsi din judetul Cluj ar fi primit o circulara de la Mitropolia Clujului Maramuresului si Salajului prin care li se cere sa spuna credinciosilor sa voteze cu un presedinte care sa fie "crestin, ortodox, roman", potrivit TVR Cluj. Reporterii postului de televiziune au au inregistrat mai multi preoti care au recunoscut ca au primit asemenea indicatii si care spun ca le vor urma." (Hotnews)

Abia acum se vede că România a avut un istorie un singur om de stat autentic, nefățarnic și pus doar pe bine: Cuza.
Cuza, cu secularizarea averilor mănăstirești, confiscarea și naționalizarea proprietăților bisericilor și mănăstirilor si punerea popilor la locul lor umil.

Brătianul tatăl, fondatorul partidului liberal, era atât de disperat să-l oprească pe Cuza de la aplicarea reformelor, în special cea agrară, încât s-a unit cu dușmanii naturali ai liberalilor, conservatorii, formând acea Monstruoasă Coaliție care l-a răsturnat pe Domnitor.

Liberalii presupuși a reprezenta progresul s-au aliat cu sefii politici ai celei mai retrograde caste de latifundiari de atunci din Europa pentru a-l rãsturna pe domnitorul ce poprise averile popilor îmbuibați.

Asta ca să nu mai aveți atâta nostalgie pentru Brătieni.
Un Cuza ar trebui acum, cu tot atâta curaj, un Cuza care să confiște proprietățile și pădurile bărboșilor cu cruci și măicuțelor inculte și fățarnice și care să rușineze toată intelectualitatea asta ce-și zice de dreapta și care a incurajat religia în școli și morbiditatea moaștelor în minți."

NOname
| NOname explică:

Http://alegatordedreapta.info

"A trecut o saptamana in care am evitat sa comentez din motive multiple. Unul dintre ele este impresia de frauda sistemica. O frauda rece, calculata la zecime de procent, fara cel mai mictheydoit scrupul impletita cu asigurarea lipsei de judecata si promisiunea de avantaje. Frauda adusa la nivel de plan, cu termene si criterii clare de calitate. Favorizarea lui Ponta, Vadim si DD scaderea in mod special a lui Macovei si Iohannis cu cifre dinainte stabilite. Lipsa de frica, convingerea ca nimeni si nimic nu ii pot lovi. DNA s-ar ocupa de Dragnea dar nu de grajdanii care fraudeaza. De aceea nu am auzit nimic de plecari in teritoriu" ale maharilor PSD de la centru.

Acum la subiect.

Dreptul la vot in dispora mi se pare ca reprezinta acea oglinda folosita de magicieni ca sa ascunda ce se intampla in realitate, o mascare a fraudei care este pregatita meticulos. Aparitia lui melescanu, care cred va face sa nu mai fie cozi si implicit acuzatii de frauda in strainatate va sigura etichetarea de alegeri corecte. In realitate frauda din ruralul psdist va fi de anvergura. Vezi aici

Plimbatul cu autobuzul este uzat moral. Acum s-a facut furt de identitate, intocmit liste si votat pentru ei.

Dreapta ar fi trebuit sa faca acest vot prin corespondenta. S-a discutat mult si nu s-a facut nimic.

Tot cu oglinzi si lumanari actioneaza si BORu’ care se lasa cumparat fara cea mai mica jena. Un cler lacom, avar fara alte principii decat interesul personal.

Ponta a spus recent în campanie la Bistriţa, că "toţi cei care cred în Dumnezeu, respectă ţara şi legile" sunt "buni români". Ei bine, fățarnicul Ponta nu este un bun român. Iar biserica știe asta și totuși îl sprijină… pentru arginți și șireturi de aur. (aici) si mai mult (aici – BOR si comunismul).

Un articol 8 similar cu cel de la Timisoara se impunea. BOR-ul a fost bratul spiritual al comunistilor pentru controlul omului de rand. Preoti delatori, lacase de cult confiscate de "altii" si date BOR, S-au daramat 20 de biserici si s-au construit 500 in timpul comunismului.

Dreapta teoloaga a gresit enorm. Papahagi, M. Neamtu, Baconschi samd au sarit in sus cand MM a dorit transformarea orelor de religie in ore in care se invata valorile crestine. Papa declara ca Darwinismul nu convine credintei crestine iar preoti BOR spun ca pamantul este rotund. Dan Alexe: " Dreapta românească a apărat în permanență amalgamul bisericii cu statul, dintr-o pulsiune irațională care i-a împiedicat să vadă mașina de făcut bani prin suceala de minte a maselor cu moaște și icoane."

Marele PNL, opozitia adica nu mai exista. PDListii si-au dat seama ca pnlistii au tradat. Ca de obicei, pnl incearca sa nu se indeparteze de putere ca doar, doar le iese ceva. Unde naiba sunt liderii ACL? PDL sub blaga este destructurat. PNL voteaza jumi-juma cu ponta. Problema importanta este: Cine va fi seful MPNL daca Iohannis castiga?

Traian Basescu mi s-a parut obosit si instabil emotional. Cel mai probabil datorita stresului. Cred ca a obosit. Melescanu a fost o broasca greu de inghitit. Udrea a cam disparut din peisaj. De fapt, aproape toti au cam disparut……

Scris de Eugeni

PS. Sa termin in nota optimista, totusi.

-Faptul ca Iohannis a acceptat cererile Monicai Macovei este un fapt pozitiv. Asta va atrage electoratul ei si cel al PMP aproape in totalitate.
– Nu stiu de ce dar cred ca Melescanu a fost o boasca de inghitit si pentru ponta dar din cu totul alte motive decat TB."