NOname
| NOname a întrebat:

BOR îl vrea pe Dumnezeu(l creştin) în Constituţie şi în şcoli (obligatoriu).
https://ro.stiri.yahoo.com/......00388.html
(Later Edit: link-ul pitic şi albăstrit: http://bit.ly/10K4XBL :)) )
Pe lângă alte puncte dezbătute în acest articol, mi-a atras atenţia următorul paragraf:
"... jurământul pe care președintele țării trebuie să îl depună în fața Camerei Deputaților și a Senatului la preluarea mandatului ("Jur să-mi dăruiesc toată puterea și priceperea pentru propășirea spirituală și materială a poporului român, să respect Constituția și legile țării, să apăr democrația, drepturile și libertățile fundamentale ale cetățenilor, suveranitatea, independența, unitatea și integritatea teritorială a României. Așa să-mi ajute Dumnezeu!" - Articolul 82)".
Să înţeleg că, prin Constituţie, orice candidat la preşedenţie este obligat să fie sau să se declare (începându-şi activitatea încă din primele clipe cu o minciună) religios/creştin ("Dumnezeu" fiind trecut cu literă mare, deci nume, deci (dumne)zeul creştin)? De ce? Pe ce bază? Cu ce drept? Ce treabă au preferinţele religioase ale unui om, care înţeleg că sunt ceva personal şi la liberă alegere (conform aceleiaşi Constituţii), cu capacitatea lui de a conduce o ţară, cu dreptul lui de a candida? De ce legea însăşi, care ar trebui să ne apere drepturile, nu să abuzeze de ele, impune această discriminare elucubrantă, care contrazice cam tot pentru ce luptă (legea)? Nu putem avea un preşedinte non-religios (sau/şi neipocrit)? De ce? Unde e democraţie, libertate (la alegere) şi imparţialitate aici, pe care statul român pretinde că le oferă cetăţenilor săi?

102 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Http://www.timesnewroman.ro/......-de-soferi :))

NOname
| NOname explică:

Http://youtu.be/1D8cZbBIgxY

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......639829155/

NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......440893614/

NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......966404587/ :))

| Nătărău a răspuns:

Jurămîntul se poate face cu mîna pe ce vrea fiecare. Poate fi făcut cu mîna pe o hîrtie igienică. Nu glumesc.