| oprescudorin11 a întrebat:

Care credeti ca este vinovata de nenorocirile globale?
Religia sau stiinta?
Motivati.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

LACOMIA UMANA. Nici stiinta si nici religia nu propavaduiesc lacomia, ba chiar dimpotriva. Smecheria e ca multi le folosesc pe ambele in scopuri pur egoiste.

82 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Specifica si care nenorociri ca "ie" multe tipuri.

"Religia sau stiinta"... cam cretine optiunile nu crezi (mai ales ca nu ai specificat la care nenorociri te referi)? Motivele sunt destul de evidente zic eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prostia omeneasca.

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Incalzirea globala, migratia, crime fara precedent (poate era si inainte la fel, dar comunicarea nu era ca azi). Spre exemplu.
Mie nu mi se pare nimic evident.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maria-sa OOOMUUUL.Aceasta incununare a creatiei care trebuie sa administreze sa apere sa infrumuseteze ceia ce a primit in dar, insa care, in marea lui desteptaciune si stiinta si ocolind si incalcand invataturile adevarate si drepte, se face vinovat de toate.Deasemeni,un indian din vestul salbatic spunea cam ase; cand ultimul copac fi-va taiat, cand ultimul animal fi-va vanat si cand ultimul peste va fi prins, OMUL isi va da seama ca banii nu se pot manca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Incalzire - omul + natura.
migratie -? Nu vad de ce treaba asta e o nenorocire globala. Exemplifica.
crime - crimele erau si inainte, chiar mai brutale. Nu vad asta ca fiind o chiar asa mare problema in prezent. Motivele sunt multe, nu vad de ce sa oferi pentru asta doar 2 variante. Recent spre exemplu, din cauza religiei s-au comis mai multe crime.
"nu mi se pare nimic evident"... aparent nu, deoarece ai fi stiut ca intrebarea ta este absurda iar raspunsurile pe care le-ai oferit sunt la fel de absurde.

Tu clar urmaresti ceva prin aceasta postare, deci zi direct ce cauti. Astepti sa ti se zica "stiinta ie naspa"?

| Dorugar a răspuns:

Evident ca religia si in niciun caz stiinta!
Odata ca religia prosteste oamenii, in loc sa-i pregateasca pentru viata si lumea sceasta, si dupa ce i-a prostit ii obliga sa toarne copii pe banda rulanta, si iata ca in loc de 1 miliard de oameni fericiti, din cauza sporului demografic mai avem in plus cca 6 miliarde de nenorociti carora viata le este un chin, si tot sporul demografic este deja cauza secatuirii planetei de bogatiile ei, si va fi foarte curand cauza unor razboaie nimicitoare terminat cu moartea a multor MILIARDE de oameni, razboi care este deja in curs si dus de Marele Imperiu care are ca tinta reducerea populatiei la 1 miliard de fiinte umane.

| VelaJohnny a răspuns:

Prin nenorociri, daca te referi la genociduri, stiinta are mare vina. Prin stiinta au aparut armele de distrugere in masa, bombele nucleare etc. Omul e principalul vinovat, si legat de ISIS si conflictele astea, mass-media prosteste telespectatorii si urmaritorii de stiri.
Ii prezinta ca fiind niste tirani, ca au omorat francezi in Paris si alea, Franta cati civili a omorat in orientul mijlociu?
Si sti pentru ce e lupta asta? Pentru ca acele state care is in conflict is foarte bogate, lacomia si-a spus cuvantul, profita de faptul ca ISIS vrea sa reconstruiasca Califul, ca sa puna mana pe teriroriile care le-au cucerit dejawinking
Tot stiinta a adus poluarea in lume, incalzirea globala, deci, divinitatea nu influenteaza lucrurile astea. Omul e lacom si exploateaza pana nu ramane nimic, sunt motoare electrice, nu se vor folosi pana nu se seaca resursele de petrol, sa nu ramana companiile petroliere cu petrolul nevandut.

| Fatamuntilor a răspuns:

OMUL e singura fiinta in stare sa-si strice mediul in care traieste!
Nici stiinta, nici religia nu are legatura cu stricaciunile pe care omul le aduce naturii, unde sunr nenorocirile globale!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici una nici alta. Oamenii sunt vinovati.Religia e un lucru bun atata timp cat nu e dusa la extrem.Am cunoscut crednciosi care erau de nota 10 si altii care m-au pus la pamant si m-au umilit, dar toata ziua erau cu biblia in brate.Stiinta e buna atata timp cat nu e folosita pentru a distruge vietile oamenilor.Un skype e bun cand nu ai cu cine discuta, un computer de asemenea, o mana transplantata la fel, dar clonele pe care le omoara in numele stiintei nu-s bune, tehnologia de spionaj nu-i buna. Uneori ma enerveaza ca suntem asa de inregistrati de companiile de marketing.Caut si eu un produs pe net si de azi in 3 luni nu mai scap de oferte ce imi apar n coltul ecranului plus ca as vrea si eu putina libertate nu oriunde ma duc sa fiu automat filmata. Orasul meu e impanzit de camere chiar si acolo unde nu sunt necesare.

| drutzix a răspuns (pentru VelaJohnny):

Atunci de ce folosesti stiinta daca e asa de rea?
Du-te si traieste in pestera sa vezi ce bine o sa iti fie

| Inferno a răspuns:

Din punctul de vedere al unui om educat, intelligent si responsabil cunoasterea in sine nu poate fi vinovata de proasta ei aplicare.

Daca eu iti dau un ciocan si tu iti dai in cap cu el nu ciocanul e vinovat.(Desi multor primitive inconstienti le-ar face placer sa creada asta)

Deci variant a doua pica din start.

Religia insa se face vinovata de nenumarate crime. Si nu cred ca putem sa o scuzam cu ceva, caci aceste crime sunt motivate cat se poate de solid de conceptia religioasa in numele careia au fost savarsite.

| Inferno a răspuns (pentru VelaJohnny):

Te autodescri ca fiind un primitiv lipsit de discernamant care daca ar primi un ciocan in mana si-ar da cu el in cap si dupa ar striga ca "De ce mi-ati dat ciocanul?".

Mentalitate de primitiv: "Cunoasterea e un lucru rau pentru ca sunt prea prost ca sa nu o folosesc in mod gresit. Deci mai bine fara."

Mentalitate de om normal: "Cunoasterea e un lucru bun deoarece, fiind un om cu discernamant, o pot folosi in scopuri benefice.

"Tot stiinta a adus poluarea in lume, incalzirea globala, deci"
Daca imi explicit cum a facut stiinta asta eu imi scot palaria.

| Inferno a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Omul isi distruge mediul din cauza gandirii sale. Ca daca nu ar gandi, nu ar actiona, si totul ar fi ok.
Deci gandirea eronata a omului este cauza.
Ori religia este un exemplu de gandire eronata cauzatoare de nenorociri.

Stiinta pe de alta parte este gandire obiectiva. Transcende binele si raul.
Pamantul e rotund, focul arde, cerul e albastru. Toate sunt fapte obiective lipsite de valenta morala.

Concluzia: Religia e vinovata, stiinta nu.

| oprescudorin11 explică (pentru VelaJohnny):

Mi se pare insa partea cu ecologia o mare farsa.Toate utilajele care lucreaza in sectorul ecologic sunt fabricate ne-ecologic. Dar e o parere a mea doar. Chiar si bateriile, acumulatorii folositi la automobilele electrice sau cele cu apa, sunt poluante.In rest cam ai dreptate.

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Nicidecum.Voiam sa vad si argumente. Nu-mi plac intrebarile :'nu-i asa ca?".
La incalzirea Globala, chiar cred ca vinovata este de fapt natura, caci si NASA a amintit de schimbari astrale care determina schimbarea polilor magnetici. In fine, pare sa fie coerenta teoria lor.Ce raspunsuri am oferit? Doar presupun. De aia am intrebat, poate sunteti altii mai luminati.
Iar stiinta poate fi 'naspa', de vreme ce se pierde controlul (cazuri ca la Cernobal, Fukushima, etc.).

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Daca asta ar fi raspunsul, nu se mai poate face nimic.Este singura boala nevindecabila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

"Doar presupun"... pai atunci nu presupune prin a da doar 2 variante.

"Iar stiinta poate fi 'naspa' "... prin ce? Un reactor nuclear care face poc intra in alta categorie. Sa inteleg ca bicicletele sunt naspa deoarece lui Vasile i s-a rupt frana si a cazut in sant?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

De aia nu o sa dispara niciodata

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Mi-e frica sa cred ca ai dreptate!

| oprescudorin11 explică (pentru Dorugar):

Intri in legea lui Maltus care spunea ca 'populatia creste in progresie geometrica dar hrana in progresie aritmetica'.
Dar stiinta v-a facut, sa zicem grau, v-a diversificat hrana prin globalizare, si cand colo tot nu va (ne ) ajunge! Ce secatuire? Habar nu avem cate resurse sunt. Doar ce spun 'ce le convine' aia care le detin. Canada este inca nedescoperita, America Latina, la fel s.a.m. d.
Dar arabilor le place Europa, si tiganilor si rusilor sau altii.Ma duce la gandul de o politica dirijata, ce-mi spui tu.

| oprescudorin11 explică (pentru Dorugar):

Cred ca trebuie sa delimitam CONCEPTELE : religie si biserica!
Religiile, in opinia mea nu pot fi acuzate, chiar niciuna. Poate gresesc.
Daca te imbuibi in tara ta, nu vrei complicatii in a avea si copii, atunci sa nu te miri ca vin altii, caci tara trebuie sa existe si prin succesiune demografica, sa nu te miri sau sa te superi ca germanii au nevoie de tigani, arabi sau chinezi! Personal nu am nimic impotriva. Germanii gandesc pe termen lung. Au firme care stapanesc tehnologic lumea. Dar tu ca patron, ce trebuie ca sa faci? Cand stii clar ca peste 5 ani, toti germanii ies la pensie, (resurse), toti copiii ocupa doar o gradinita, caci nu se mai procreaza nici din datorie, nici din instinct apoi si din comoditate?
Planeta nu e secatuita decat de PROSTIE! Dar nu am siguranta ca am dreptate! De aia am intrebat, doar.Sa aflu. Eu spun ce stiu si inteleg, bine sau rau sau la mijloc.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Inferno):

Sunt de acord cu tine, religia a fost la baza tuturor razboaielor, dar si stiinta? Sunt laboratoare unde se fac tot felul de experimente medicale tampite, apoi stiinta sa preocupat cu imbunatatirea armelor, poti spune ca aplicarea armelor e gresita? Armele au fost create sa ucida prin intermediul stiintei. Si eu nu ziceam de religie, ziceam de divinitate, ea cu ce a intervenit, sa luam Dumnezeul Bibliei, Biblia promoveaza pacea, spune sa iti iubesti aproapele, sa nu ucizi, sa nu te razbuni etc. si da religia insa a trecut peste normele acelea, cum spui tu.
Nu te mai tine arogant cu scolile tale, termina cu aerele de superioritate, in opinia ta is un distrus fara cultura nu? Is tentat sa folosesc vorbe grele pentru introducerea comentariului tau, dar ma straduiesc sa par cat mai „normal" desi is muuuuult mai „primitiv" ca tine prietene.

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Londra e plina de camere. Nici sa-ti faci nevoile pe strada nu poti. Dar atentate se fac. Glumeam. Inseamna ca e VARZA in capul nostru. Asta am inteles!

| oprescudorin11 explică (pentru Inferno):

N-as zice ca Religia sau Bisericile sunt vinovate, mai mult una sau alta, eu cred ca Religia curata, nepoluata de Biserici care au devenit un Market, sau de atei care sunt platiti sa ascunda DECALOGUL sub forma monstruozitatii, nu stiu, zau.Ma gandeam si eu.

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Ba o sa DISPARA! Odata cu rasa umana.

| VelaJohnny a răspuns (pentru drutzix):

Altul, am spus ca stiinta e vinovata de multe genociduri, pentru ca se ocupa si cu lucruri daunatoare. Am spus ca e rea? Cred ca ai lasat comentariul tau la persoana gresita, ce nu is constient de progresele medicale facute in ultimele decenii? Cred ca pestera e potrivita pentru cei care nu stiu sa se comporte in societate, care isi baga nasul aiurea fara un motiv solid, doar ca sa atate la cearta. Daca nu te simti acel gen de persoana atunci incheie discutia si lasa aroganta. Pace!

| oprescudorin11 explică (pentru VelaJohnny):

Stiinta a avansat datorita razboaielor, nu cum credeti unii sau altii! Toate marile descoperiri se datoreaza razboaielor, cand pentru a-l castiga (razboiul) a trebuit sa faci ceva sa te justifice drept superior!
Aici s-ar profila ca Raul creeaza Bine. Adica Stiinta, in slujba, nu stiu cui, ne poate distrge.Nu ma refer la Faust.

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Am zis eu ca e naspa? Doar ca oamenii sunt atat de mici incat repeta la infinit mitul 'Ucenicul Vrajitor', dar se cred toti un fel de Dumnezei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Prin ce anume se cred asa ceva? Prin faptul ca pot sa creeze diverse chestii? Daca eu am creat o bicicleta, ai impresia ca ma cred un zeu? Daca bicicleta mea se strica, ai impresia ca inteligenta mea e vinovata pentru ca tu ai cazut si ai facut buba?

"Am zis eu ca e naspa"... pai ai zis. Pentru tine, daca ti-au picat franele inseamna ca bicicletele si stiinta care a dus la crearea lor "ie" naspa la fel cum si atunci cand Cernobal a facut puf, consideri ca stiinta e vinovata fara sa iei in calcul alte chestii.

Ai inteles macar ce ti-am zis prin exemplul cu bicicleta? Am incercat sa-ti fac o explicatie mai usoara in legatura cu cernobal and company.

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Aproape ca m-ai convins. Cred ca esti simpatic. Ce ar fi sa ma reprezinti tu la procesele religiei si stiintei? Iti dau procura! Daca-ti mai lipseste un vot ca sa ai majoritatea simpla.
Dar voiam sa adaug ca daca tu imi faci un antibiotic si-l testezi pe mine si mor, atunci esti TU vinovat!
Dar nu-ti face probleme: de doua zile, Drepturile Omului au devenit facultative :OFICIAL> In europa, ca in America nici nu au fost vreodata.Deci CEDO nu mai exista!
Am vazut un anunt minuscul pe un post tv. Si m-am speriat nitel.Dar cu tine, in partidul meu, nu-mi e teama de nimeni!