| oprescudorin11 a întrebat:

Care credeti ca este vinovata de nenorocirile globale?
Religia sau stiinta?
Motivati.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

LACOMIA UMANA. Nici stiinta si nici religia nu propavaduiesc lacomia, ba chiar dimpotriva. Smecheria e ca multi le folosesc pe ambele in scopuri pur egoiste.

82 răspunsuri:
| oprescudorin11 explică (pentru Inferno):

Pai nu eu eram subiectul! Au murit o gramada de oameni acuzati ca sunt 'vrajitoare'. In vremea Inchizitiei catolice!
Tu vrei sa ma arzi pe rug acum, punandu-mi in gura vorbe negraite?
Normalitatea care este? Povesteste-mi tu, ca pari un om cu carte!
Asta era intrebarea. Daca-mi dai un raspuns fara sa ma arzi pe rug mai inainte, poate te voi si auzi!

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Ar fi trebuit sa zic 'si-si', si -nici ', si -sau'nici -nici', ca sa nu sugerez ca am vreo optiune, alfel nu as fi pus intrebarea care nu este o intrebare RETORICA!
Nu mi-as pierde vremea cu prostii!

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Mie nu mi se par cretine optiunile decat in masura in care le si dovedesti, de aia am intrebat.
Pe de alta parte, era un baiat pe nume Grigore C. Moisil, priceput oarescum care mi-a placut ca a formulat o propozitie valabila in care eu sa fi gresit si il citez din memorie:'Intrebarea matale este GRESIT pusa, ca sa obtii un raspuns mai gandeste si reformuleaza!".
(citat din memorie).
Deci astept si indicatii, ca un ajutor, pomana, in sensul corectarii intrebarii!

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Atunci de ce miliardarii se sinucid cand dau faliment? Inseamna ca ei manaca bani!
Dar Omul tau se crede el insusi creator si modelator al lumii!

| pantera30 a răspuns:

Buna eu zic ca ambele plus noi oamenii pentru felul nostru de a fi si de a proteja tot ce ne-a lasat dumnezeu gratis si noi il explatam totul pentru interesul nostru si uitam de restul lumi de amaratii tarilor sarace ne gandim orea mult la noi si orea outin la restul. Sper ca am pus punctul PE. I plus clasa politica din Romania si conducerile consililor locale si angajatorii din Romania. Pentru explatare nemurerare insuficenta conditi precarede munca etc si casa de asigurari si ministerele care se stiu.

| Anonimuserr a răspuns:

Aici e de discutat.
Religia dacă vorbim strict de terorism.
Dar legat de ştiinţă este foarte bine că există cercetări minuţioase cu privire la foarte multe lucruri şi fenomene. Nu putem spune ca aceasta au dus la nenorociri globale. Depinde de oameni şi de modul în care folosesc cercetarea pentru un scop bine definit sau pentru distrugere (vezi bomba atomică Hiroshima).
Dar în condiţiile în care te foloseşti de ştiinţă şi de evoluţia aceasta tehnologică recurgi şi la războaie.
Până la urmă religia a fost inventată de a controla oamenii sau mai bine zis pentru ca oamenii să fie controlaţi. Unde mai pui că,, în numele lui Allah teroriştii arabi ajung la aceste acte barbare şi foarte crude.
Populaţia terrei are până la urmă nevoie de ştiinţă de evoluţie tehnologică în tot şi toate pentru a facilita până la urmă traiul pe acest pământ. Toată ştiinţa şi cercetările aferente au menirea de a ajuta la convieţuire propice.

| YouDieAsYouLived a răspuns:

Daca stiinta nu exista, daca dorinta de cunostere nu exista, in acest moment tu traiai in gauri insalubre de pamant alergand sobolani cu sulita. Evolutia se manifesta prind absolut orice descoperire stiintifica, care nu duce spre nenorocire, duce spre progres. Daca te referi la descoperiri stiintifice ce pot afectua stadiul de viata actual, pentru ca asociezi stiinta cu nenorocirea, aceste descoperiri nedorite daca o sa fie folosite este strict vina omului, mai avem si parti rele noi in esenta noastra. Cat despre religie, nu a facut nimic notabil, nimic util in evolutia omului si mediului de viata in care traim. Religia nu este necesara, in schimb stiinta da. Un exemplu banal, atunci cand iti este rau mergi la spital, nu la biserica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Miliardarii nu suporta caderea din slava lumii pe care au cautat-o au gasit-o si au pierdut-o.indianul meu a prevazut de mult capacitatea omului de distrugere, si de autodistrugere.gandeste-te ca indienii vanau doar cat le trebuie sa manance si sa se imbrace, iar omul alb a impuscat miliopane de bizoni numai ca sa-i extermine pe indieni prin foame.numai niste nebuni puteau civiliza triburi in modul asta exterminator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Sa nu-ti fie frica, fiindca inca putem salva ce se mai poate numai sa vrem.

| Inferno a răspuns (pentru VelaJohnny):

Cunoasterea in sine a unui lucru nu poate fi vinovata de proasta ei aplicare.

Faptul ca stiu ca focul arde nu poate fi decat un lucru bun.
Daca eu ma folosesc de aceasta cunostinta pentru a da foc la altii nu inseamna ca informatia in sine (stiinta) este vinovata, ci ca eu am aplicat-o intr-un mod gresit.

Confunzi stiinta cu aplicarea stiintei.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Inferno):

Tu nu intelegi, aplicarea stiintei cu cercetarile stiintei are legatura mare.
Daca stiinta a studiat si si-a dat interesul pentru bombele nucleare, pentru perfectionarea armelor, pentru ca in prezent nu se mai foloseste praful de pusca la majoritatea armamentului, poti spune ca a fost aplicata gresit stiinta intr-adevar, dar stiinta a aplicat ceea ce a cercetat, iar pentru lucrurile enumerate, oamenii de stiinta s-au axat fix pe studierea lor, nu au ajuns fara cercetari sa perfectioneze atat de mult armele, deci cercetarile lor au avut si inclinatii gresite, nu doar bune.

| VelaJohnny a răspuns (pentru oprescudorin11):

Acelasi lucru am spus si eu, cercetarile stiintifice dau startul aplcarilor lor, astfel se ajunge la genociduri.

| KodrutZ a răspuns:

Nici una, nici alta, ci natura umana.

| oprescudorin11 explică (pentru pantera30):

Daca sunt oamenii vinovati, e clar ca si stiinta si religia sunt vinovate? Stiinta sigur! Dar Religia e creata de om sau de Dumnezeu, sau confundam propaganda fals religioasa cu Religia? Nu stiu ce sa mai inteleg!

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Te contrazici, asa imi pare, de vreme ce si stiinta si Religia (parata-denaturata) a fost creata de om!
Lamureste-ma!

| oprescudorin11 explică:

Adica noi suntem de vina sau exista o conjunctura malefica, astrala, un ciclu natural care ne indeamna la autoextinctie?

| Adrian1983 a răspuns:

La fel cum banii n-au miros, nici nenorocirile n-au un singur vinovat.

| oprescudorin11 explică (pentru VelaJohnny):

Adica sa se stopeze stiinta? Sau sa ramanem mai putini? Nu inteleg.

| oprescudorin11 explică:

Unii ar crede ca impasul economic, negasid o rezolvare, au gasit o solutie de salvare, exagerand greselile celorlalte aspecte, spre a ascunde natura lucrurilor?

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Eu auzisem de la tine ca exista doar stiinta si religie.Variantele le cautam. Pe mie atata m-a dus mintea. Bine si rau. Exista si 'la miljoc?"

| oprescudorin11 explică (pentru YouDieAsYouLived):

Poate ca daca mergeai la biserica, nu trebuia sa creezi spitale. Din istoria milenara, rezulta ca biserica de pe atunci a creiat si stiinta si spitalele si arta. Apoi s-au ateizat rand pe rand iar biserica s-a aruncat in comert negandu-si menirea? Dar poate Sistemul sa fi intrat in criza?
Nu-mi permit sa jignesc deopotriva stiinta si religia.

| VelaJohnny a răspuns (pentru oprescudorin11):

N-am spus asta, doar ca stiinta se poate focaliza si pe lucruri rele, serios nu esti singurul care intelege astfel, cum rahat sa sustin stoparea stiintei, eu arat cu degetul doar spre unele cercetari si descoperiri care au dus la lucuri rele straight face Si pentru tine e okay sa moara milioane de oameni pentru ca stiinta sa realizeze descoperiri legate de genetica, reactia organismului la diferite substante, cum a fost in unele lagare de concentrare naziste, unde faceau experimente pe detinuti, serios is alte cai mai pasnice pentru a afla informatie si a face cercetari, pana nu au ras Hirosima nu au avut habar ce efect are o bomba atomica, doar din calcule, si profitand ca era razboi hai totusi sa mai omoram oameni, ca tot dispunem de asa ceva

| oprescudorin11 explică (pentru Adrian1983):

Este Sistemul Global in impas? Legile se intorc impotriva lor insele?
Sau e o abureala in care doar noi ne facem probleme, ei stiu ca asta e rezolvarea.Sau nici ei nu stiu inca, doar testeaza. Ma refer la acei 'ei' ai sistemului global, rau sau bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

"Bine si rau"... pe bune? Bagi idiotenia asta in discutie?

Sclavia e buna sau e rea? Conform bibliei e buna. Tu ce zici?

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Sclavia continua sa existe lejer, chiar din momentul in care a fost abolita. Daca schimbi termenul, nu dispare si fenomenul.Sclavia este, exista, indiferent de ce crezi tu sau eu.Si nu va disparea niciodata.
Bine sau rau? Este singura forma logica care exista. Calculatorul prin care comunici tu cu mine merge negresit prin Da sau NU!
Logica binara este cea mai economica. Toate celelaltwe au dat gres, usturator de lovite de derizoriu.
Experienta umana de pana acum, a dovedit ca nu esista, nu e acceptabil un rau mai rausor, un bine mai binisor. A incercat cretinul ala de matematician, Grigore C. Moisil sa creeze o logica multipolara. Merge pe hartie, in practica esti in fata oricui, bun sau rau.Chiar daca esti rau, lumea nu iti va zambi pentru ca esti mai putin rau decat altii, in opinia lor, doar din politete, ceea ce nu inseamna ca esti rausor.Doar le e teama de tine. Dar sa nu confundam senzatiile cu realitatea.Doar tii cu 'stiinta'.
Calculatoarele au trecut in istoria lor prin logica nebinara! Poate! Pe naiba! Nu au functionat!
Ori la bal, ori la spital!
De fapt se vede si in realitatea contemporana sau ce vrei tu.
Daca este sa discutam despre Biblie, Iisus Christos a spus clar, nu mai stiu in ce verset, ca in imparatia cerurilor nu va intra vreun stapan de sclavi. Iti povestesc eu pe indelete, desi suntem la capitolul religie acum. Nu vreau sa fac nici un fel de apologie aici, ca eu am pus intrebarea caci nu ma pricep sa pricep si vreau sa aflu sfaturi folositoare.
O profesoara m-a invatat ca exista: bine -rau, fata -baiat, pace -razboi(nu exista razboiul rece), 1 si 0, stapani -sclavi, credinciosi -necredinciosi, stanga -dreapta, sus -jos, etc. Nu mi-a spus nuantari care sa contrazica sau sa inventeze :binisor, rausor, mai putin rau sau mai mult bine.
Ai ocazia sa ma indrumi tu, si pe mine si pe altii. Dar nute preface ca Stapani -sclavi nu exista si azi. Si de cand lumea.
Nu stiu daca sclavia este buna sau rea si nici nu ma intreb daca este vreo rezolutie aici! Cata vreme este 'un dat', atunci nu te intrebi daca soarele face incalzirea globala sau luna ne uce in intuneric. Fiecare EXISTA, isi face treaba cum stie ca vrem sau nu.Sau poate putem sa ne dam cu parerea si aici! Cu vreun folos?

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Ca atare, in spiritul bipolar, singurul care functioneaza in opinia mea, as propune TPU, sa se poata acorda mai multe fundite, la aceeasi intrebare sau sa se supuna la vot raspunsurile spre a respecta democratia si desfiintarea conflictului de interese, subiectivismul (nebinar).
Caci fiecare are dreptatea lui! Chiar neanteleasa de altii, dar o are!
Chiar si votul restabileste stapanirea binaritatii contra ambiguitatii!
Desi Pillat din Pont s-a spalat pe 2 maini, nu numai pe una, ca sa incerce sa faca democratie sa gaseasca o alta solutie, din lasitate ca si noi, crezand ca gaseste ceva la 'mijloc'.
Nu exista Miljoc! Convinge-ma ca sa te cred!
Caci lasitatea este ambiguitate! Nu vrea nici asa nici asa! Nu are rezultate istorice si nici nu cred ca va avea nici pe viitor! Deci : raspunsul la intrebarea ta, 'daca sclavia este buna sau rea' este, in ce ma priveste fara sens. Cata vreme exista cata vreme nu a fost desfiintata, nici macar 5 secunde!
Dar asta e alta problema!
Funda?

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Exista doar o singura problema periculoasa:Sanatos (viu), Bolnav, Mort!
Aici se poate ajunge la frizarea cu nazismul.
Caci starea de viu -mort mi se pare normala.
Daca nu am o mana ce viata as avea?
Daca as deveni mort, as avea sansa sa intru in 'Imparatia cerurilor (daca am fost cuminte in viata).
Dar o sa moara de foame doctorii, chimistii, farmaciile. Aici trebuie sa mai cercetez, daca e bine sau rau sa existe bolnavi.
Dar si aici apar bifurcatii intru bine si rau. Bipolaritaea.Cea mai eficienta!

| oprescudorin11 explică (pentru VelaJohnny):

Din pacate, istoria dovedeste ca majoritatea, daca nu toate descoperirilor cruciale (rachetele, Mitraliera, bomba atomica, etc), s-au descoperit in scopul distrugerii in masa!
Abia apoi s-au gasit acele 'acoperiri ' ca :racheta ne duce si in cosmos, ca putem informatiza cu stelitii, mai eficient, ca facem centrale de fuziune nucleara controlate ca sa avem energie electrica, ca radarul este folositor si in a preveni vremea sa ne protejam, etc.Toate tehnologiile au avansat in scopul distrugerii initial!
Ca acum facem clonare in scop sanitar! Pai poate nu stii ca pe vremea lui Hitler s-au facut pe detinuti experimente nepermise, cu alte scopuri pentru a se decoperi metodele de clonare.
Motivatii cosmetizante exsta!
Poate ca e normal, in firea naturii, sa distrugem ca sa putem recreia?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Vad ca iti place sa aberezi in loc sa raspunzi direct la ce te-am intrebat legat de sclavie.

"Iisus Christos a spus clar"... irelevant ce zice isus. Ta-su e cel care decide cine merge in rai si cine merge in iad.

Biblia nu zice nimic rau de sclavie, ba chiar din contra, o incurajeaza.

"O profesoara m-a invatat ca exista"... aparent profesoara ta te-a invatat prost. Nu exista doar bine si rau (asta pe langa faptul ca binele si raul sunt subiective), nu exista doar fete si baieti (ce faci cand dai de un individ care are ambele organe? cum il cataloghezi?), nu exista doar 1 si 0 ci exista o infinitate de numere, nu exista doar sclavi - stapani ci exista si persoane care nu au asa ceva si nu vor sa fie asa ceva, sus - jos - stanga - dreapta intra in aceeasi categorie deci e absurd sa le separi, etc.

Uite cum profa ta a spus niste aberatii si daca te-a invatat ca exista doar aceste 2 variante, inseamna ca era varza.

"nute preface ca Stapani -sclavi nu exista si azi"... irelevant daca exista sau nu. Eu te-am intrebat daca tie ti se pare buna sau rea sclavia.

Vezi ca de multe ori, treaba asta cu "doar 2 variante" intra intr-o categorie anume de erori logice.

Aparent vad ca iar stai prost cu raspunsul la subiecte si ca iti place sa aberezi.

"nu a fost desfiintata, nici macar 5 secunde"... sa morit tu?

Asa ca o curiozitate, tu cati sclavi ai?

Te mai intreb o ultima data (si acum incearca sa raspunzi fara sa mai aberezi si fara sa mai eviti) :

Sclavia ti se pare buna sau rea?

Biblia zice ca e buna.

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Hai ca pricepi destul de greu sau mai degraba iti place circul. Cand am fost in Londra, prin 1993, si am iesit din metro, parca-mi amintesc un tip cu figura ta care spargea seminte langa Saint Martin In The Fields. Nu te pot confunda!
Ma intrebi daca am sclavi? Normal. Dar nu e ceea ce crezi. Ei vor sa fie sclavi.
Cand s-a trezit alt tampit, unul Lev Tolstoi la realitatea la care visezi tu acum, s-a intors de la Paris, dupa ce a colindat toate bordelurile (bani avea) si in aburii betiei s-a dus la Iasnaia Poliana, sediul mosiei lui principale care era cam vreo gubernie, cam 4 judete de la noi ca suprafata).
A iesit ca boul, beat manga, in prispa palatului si a spus intr-o limba neaosa ruseasca(eu iti traduc insa liber ca sa nu faci confuzii):sa vina vechilu' ca am o importanta hotarare catre mujicii gubierniei mele!
Se aduna mujicii, grasi, beti ca porcii, sau mai degraba chiauni, erau sclavii lui, se purtau politicos printre ragaituri.
Lev Tolstoi, primul proletar al lumii a glasuit:
Dupa ce s-au imprastiat ragaielile mujcilor, s-a facut liniste ca sa se auda si el(Lev al nostru!).:
Daragoi tavarisci, stazi este o zi mare!
(Mujicii au crezut ca le mai da o lingura de grau de sarbatori!)
Bardul de la Iasnaia Poliana a continuat discursul!:
De azi va liberez!
LINISTE TOTALA! Au incetat si basinile s ragaielie mujicilor!
Dupa consultari cu seful mai batran al sindicatului mujicilor, constituit AD-HOC, ce crezi prietene ca-i glasuieste un batran intelept?
Iti spun eu ca nu stii!
" Stapane, CU CE TI_AM GRESIT?"
Asta Lev a ramas masca ...pai sunteti liberi!
'Pai noi ce ne facem?"
Ai priceput acum stimate Gaia?
Dar imi amintesc cand eram la Londra am vazut un tip care spargea seminte, semana cu tine perfect.