| andreiadrian06 a întrebat:

Ce parere aveti despre descoperirea demonstratia stiintifica conform careia descindem din primate? Aceasta descoperire ar fi putut desfiinta religiile si asa ambigue si contradictorii?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa si? Ai auzit vreodata un credincios habotnic sa il intereseze argumentele stiintifice?

66 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Nu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu.

| andreiadrian06 explică (pentru mODIN):

Nu pentru ca dvs voi credinciosii credeti orbeste nebuneste in n variante n religii basme ori basfuri!

| andreiadrian06 explică (pentru suntserios):

Nu pentru ca dumneavoastra voi credinciosii credeti orbeste nebuneste in n variante n religii basme ori basfuri!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru andreiadrian06):

Cred ca ai gresit flagrant sa imi zici mie credincios...Nu stiu cum ai tras tu concluiza ca eu cred nebuneste in povestile cu zei si spiridusi.

Pe de alta parte logica simpla zice ca nu poti combate religia cu stiinta, ca altfel dispareau de mult religiile...

| andreiadrian06 explică (pentru suntserios):

Iertati-ma,cu tot respectul dar nu sunteti complet informat si anume:cititi toate religiile apoi Stiinta si veti constata nu numai faptul ca religiile sunt haotice ambigue contradictorii dar nu sunt adevarate din punct de vedere stiintific sfideaza realitatea Stiinta!

| andreiadrian06 explică (pentru suntserios):

Totusi autoritatile, stiintificii nu ar fi trebuit sa permita sa accepte oficial religiile in media!

| andreiadrian06 explică (pentru suntserios):

Ar fi trebuit scoase in afara legii pentru ca sunt false!

| andreiadrian06 explică (pentru suntserios):

Nici macar nu au o logica, sunt ambigue haotice!

| mODIN a răspuns (pentru andreiadrian06):

Nu stiu cine e cel care crede orbeste in chestii cu adevarat. Nu am cunoscut inca nici un ateu care sa lucreze in domeniul stiintific, dar toti par foarte entuziasti sa ofere argumente auzite de ei pe undeva, in ciuda lipsei de calificare pentru a purta o discutie de genul.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru andreiadrian06):

Mda ok. Sa te faci politician si sa le scoti tu. Spor

| andreiadrian06 explică (pentru mODIN):

Cu tot respectul dar inseamna ca dvs nu ati citit religiile!

| andreiadrian06 explică (pentru mODIN):

Sunt varza religiile: haotice, ambigue!

| andreiadrian06 explică (pentru mODIN):

Stiinta e adevarata nu n religii.

| mODIN a răspuns (pentru andreiadrian06):

Mi-am scris lucrarea de licenta la facultate despre studiul comparat asupra acestora. Am citit de nenumarate ori Biblia, Coranul, Bhagavad Gita, Tao Te Ching si pe multi critici si comentatori asupra acestora, precum Osho, Vikerness, Evola, Eliade, Guenon, Peterson, Lewis, Kant, Tolstoi, Noica, Papahagi, Ramana Maharshi, Prabhupada, dar si multi atei precum Nietzsche, Spinoza, Derrida si Foucault. Nu te cunosc personal, dar sunt aproape convins ca am "citit religiile" mult mai mult decat tine rolling on the floor

| andreiadrian06 explică (pentru mODIN):

Sunteti credincios?!

| Seba2013 a răspuns:

Acceasi animale care ajung sa articuleze motto-uri in loc de continut. Vorba putina saracia omului

Aia nu e descoperire ci teoríe. Teoría etologistilor care studiaza comportamentul animal, ca teoriile antropologice vorbesc de cultura. Vezi tu in natura compiuter, ozn, nave spatiale, etc? Nu, deci stai jos nota 4.

Lasa tu stiinta ca neamul ti s-a nascut din pistol nu din stiinta. Stiinta este a evreilor, grecilor, etc.

| andreiadrian06 explică (pentru Seba2013):

O Dumnezeule, de ce m-ai facut asa prost, detestabil? Si doar pe unii savanti?

| andreiadrian06 explică (pentru Seba2013):

De planetele mici pitice Prea Bune Fara Aparare reduse mintal ati auzit? Cu tot respectul stimate domn savant dar acelea sunt nr.1, iar un creator oaie ratacita sau inferior cal calau sau chiar pacatos e zero probabil, deci v-am demonstrat matematic stiintific ca Dzeu nu exista.De ce nu se arata, de ce suntem muritori, de ce mor copiii la nastere, de ce unii amarati nu au putut nici macar manca si au murit? De ce exista criminali in serie sau batjocoritori?

| Seba2013 a răspuns (pentru andreiadrian06):

Doar pe unii, ca altii stiu si sa citeasca nu doar sa traga cu pistolul ca animalele.

Tu te tragi din cei care au tras cu pistolu nu din cei care au citit. Vrei sa cuceresti cu pistoale nu cu cartea.

| andreiadrian06 explică (pentru Seba2013):

N planete,stele cazatoare haotic,pietre cazatoare haotic,n religii,n variante Creationiste,boli handicapuri nebunie haotica chiar si nemeritata,accidente,morti la nastere, dinozaurii, varsta Universului a Pamantului, amarati sinucigasi, criminali in serie..etc?!

| andreiadrian06 explică (pentru Seba2013):

Va place haosul? Chiar credeti ca un Creator s-ar ascunde si ar face lasa haos?

| andreiadrian06 explică (pentru Seba2013):

Religiile si slujbele bisericesti nici macar nu au o logica, sunt ambigue haotice!

| mODIN a răspuns (pentru andreiadrian06):

Depinde cum intelegi termenul. Unii crestini ma acuza ca as fi, de fapt, ateu; unii atei ma acuza ca as fi ceva habotnic radical.

| Seba2013 a răspuns (pentru andreiadrian06):

Sunt doua feluri de naturi.

Parmenide vorbeste de A FII si A NU-FII. Parmenide este filozoful SUBSTANTEI.

Cand Parmenide vorbeste de A FII vorbeste de SUBSTANTA.
Noi acum vorbim de substanta(materia) universului.

Parmenide a vazut SUBSTANTA (A FII) si nu-substanta (A NU-FII)
Unde el vorbeste A NU-FII de fapte acolo exista o alta SUBSTANTA (Nous, energíe).

Se spune ca universul este compusa din ATOMI (substanta, a fii) si NIMIC.

Unde spun ei ca este NIMIC si formeaza discontinuu de fapt exista continuu. Acel NIMIC este umplut cu a doua SUBSTANTA. Asta este cea care da ordine in creatie. Cand aceasta isi pierde calculul se distruge tot pamantul.

| andreiadrian06 explică (pentru Seba2013):

M-ati coplesit, tocmai ca eu noi detestam criminalii si cal calaii nu savantii!

| Seba2013 a răspuns (pentru andreiadrian06):

Neamurile nu isi au rostul. Sunt animale cu instinte teritoriale. Se obisnuiesc in pozitii inalte dupa aceea fac orice ca sa isi pastreze puterea. Ordinea mondiala a nemurilor este contingenta si contrazicere. Latini contra spanioli si romaní contra spanioli. Romaní americanizati versus romaní puri. Avem foarte multi semizei din alte natii care au gandirea subiectivista spre patria lor. Tot ce produce diviziuni acei patrioti le folosesc impotriva familiilor. Multiplica o religie in 5. O tara in doua. Si tot asa.

| andreiadrian06 explică (pentru Seba2013):

Adica Dominus Dzeu ar face asta?!

| andreiadrian06 explică (pentru Seba2013):

In spatele cuvintelor tale savantesti pompoase se ascunde prostia absoluta, cumva?!

| andreiadrian06 explică (pentru Seba2013):

Sau barna ori barni? Esti Dominus adica Dzeul pamantului sau dominator? Animalelor le place sa fie dominate umilite, esti dominator?