| SaveTheNature a întrebat:

Cine nu a plecat niciodata din Romania. dar are de gand sa emigreze in alta tara?

73 răspunsuri:
| RazzyFUnik a răspuns:

Eu am plecat de 2 ori insa... vreau sa emigrez si asta intentionez la anul

| SaveTheNature explică (pentru RazzyFUnik):

Si cand te-ai intros in Romania de ce te-ai intors?

| BlueStar12 a răspuns:

Eu nu am plecat niciodata dar eu am doar 15 ani dar am vrut sa merg in excursie la londra dar parintii mei nu au bani pentru ca...e criza.si tata si-a dat de demisia cand nu ii mai dadeau salariu ceea ce nu cred ca se intampla decat in romania.deci e posibil sa plec din tara daca va fi nevoie... eventual dupa ce termin o facultate

| mgtow a răspuns:

Eu ma intorc in tara anul viitor Spania e bagata in belea mare, in tara sunt mai multe oferte de munca chiar daca esti platit mai putin macar ai de unde sa mananci si eu ma intorc din aceasta cauza si am un scop sa ajung unde vreau eu, am mai multe posibilitati in tara oricum.

| RazzyFUnik a răspuns:

O data a fost pentru o perioada scurta in cadrul unui proiect UE in calitate de profesor - am stat aproximativ o saptamana... a trebuit sa revin pentru ca aveam de dat bacul
si a2a oara am fost in calitate de student in uk, dar a trebuit sa renunt din cauza unor probleme aparute acasa dupa ce am plecat eu
iar la anul in feb vreau sa plec din nou in UK si sa ma stabilesc acolo

| RazzyFUnik a răspuns (pentru mgtow):

Intoarce te aici sa vezi ce bine o sa fie :d... nici acolo nu e bine, dar aici chiar e pierdere de timp si multa bataie de joc; locurile bune s au ocupat, iar cele care au ramas libere nu degeaba sunt libere; eu iti recomand sa te indrepti spre alte tari ca sa nu regreti mai tarziu...

| SaveTheNature explică (pentru RazzyFUnik):

Nicaieri nu-i mai bine ca acasa:X.Si eu sunt tot in anglia si mi-e scarba de aceasta "tara"

| mgtow a răspuns (pentru RazzyFUnik):

Stai linistit ca eu o sa ajung acolo unde imi doresc, daca o tii pe plan ca nu e bine, totul e naspa, etc. e logic sa iti mearga rau. Fiind optimist totul merge ca pe roate inclusiv in Romania si putini stiu asta, locurile de munca libere sunt din cauza ca multi au plecat din tara in strainatate. Am deja 7 ani in strainatate si m-am saturat e vremea sa revin acasa bine sau rau cum o fi o persoana o duce bine, cine se plange e pentru ca are familie, cheltuielile cresc, etc. Bafta.

Răspuns utilizator avertizat
| RazzyFUnik a răspuns (pentru mgtow):

Vezi ca optimismul nu plateste facturi, nu cumpara medicamente si nu le ofera copiilor tai o educatie buna. Iti doresc succes dar nu uita ca suntem ultima tara din UE la multe capitole, cred ca ai prea multe asteptari de la Ro... gandeste te daca vrei sa traiesti sau sa supravietuiesti din salariu. Si mai gandeste te ce viitor le oferi copiilor tai in aceasta tara in care iti vine sa iti iei campii.

| RazzyFUnik a răspuns (pentru SaveTheNature):

Daca in Anglia e mai rau ca in Romania atunci...

| RazzyFUnik a răspuns (pentru iiooaannaa26061994):

Iti recomand sa vezi civilizatia si atunci cand vei iesi din jungla asta o sa regreti intoarcerea big grin

| mgtow a răspuns (pentru SaveTheNature):

Atunci du-te in tara bagate pe TIR asa cum voi face eu si nu ai de ce sa o duci rau, facturile scad pentru ca esti plecat zile in sir, ai diurna de la firma salariu aparte, asta e meserie adevarata mai ales pentru burlaci.

| SaveTheNature explică (pentru RazzyFUnik):

Stiu ca e greu in Romania, pe plan material.Dar nu sunt de acord cu emigrarea, adica cu stabilirea oamenilor in alta tara definitiv.Si:
1.In clasamentul nivelului de trai(level of life index) Romania e pe locul 56 din 190 de tari.Deci 134 de tari o duc mai prost decat Romania.
2. Tarile dezvoltate,pare bizar dar-au mai multi homosexuali,drogati,si mai ales oamen dezbinati,si dezamagiti, reci si fara speranta, mai mult decat in romania.De ce? probabil e vorba de credinta.Dar pana acum am trait in Italia, Suedia, iar acum sunt in Anglia.Am mers dintr-o tara in alta gandindu-ma ca voi gasi nu stiu ce.Dar sincer vad cu ochii mei ca oamenii fara credinta sunt roboti-e greu si mult de explicat, dar pur si simplu sunt ca pietrele-sincer.

| RazzyFUnik a răspuns (pentru mgtow):

Nu m-am referit la o astfel de meserie... asta tu ti ai ales candva in trecut, insa doar pentru ca acum practici o meserie mai urata sa ii spunem nu inseamna ca e mai rau ca aiciwinking mai bine reprofileaza te decat sa vii sa vezi dezamagirea aici in care spitalele au buget 15 ron in luna dec 2011 si multe alte exemple

| mgtow a răspuns (pentru RazzyFUnik):

O sa vezi si tu dupa ani in strainatate te vei satura si o sa ai chef sa te intorci acasa, eu inteleg situatia ta, fiecare are planuri la inceput pana se satura. Orice in viata asta ne plictiseste.

| RazzyFUnik a răspuns (pentru SaveTheNature):

Eu ma refer strict la tarile UE; in momentul asta ar fi cam de evitat tarile cu moneda euro, ramanand Marea Britanie si cateva tari nordice si oricum cred ca nu sti cum functioneaza institutiile pe aici... cate luni astepti un act sau rezolvarea unei simple reclamatii... ia contact cu realitatea big grin

| mgtow a răspuns (pentru RazzyFUnik):

Stiu ca nu e glorie dar crezi ca eu stau dupa avere toata viata mea? La ce imi trebuie mie bani daca nu am un copil sa-l cresc, doar vreau sa-mi indeplinesc dorinta de a fii sofer profesionist mai ales cand ma trimite pe comunitate o sa castig mult mai bine, in tara se plateste binisor (intern) dar multi se plang pentru ca au familii si nu le baga mancare in gura la fiecare puradel.

Răspuns utilizator avertizat
| RazzyFUnik a răspuns (pentru mgtow):

Eu nu mai vreau sa ma intorc aici, cand o sa dai de disperatii care se bat sa isi cumpere tigai, de multi care cer spaga si musamalizeaza cazuri de malpraxis... o sa vezi. De acolo e roz in Romania, de aici e negru. Traieste aici zi de zi si ia contact cu institutii si oameni... nu generalizez insa e dezamagitor.

| RazzyFUnik a răspuns (pentru iiooaannaa26061994):

Frumoasa tara pacat ca e locuita. Cam vei regreta cand vei vedea ca acolo daca spun ca autobuzul ajunge la 10:15 chiar ajunge la ora aia sau mai devreme. Ori daca spun ca un act se rezolva in 2 zile pai asa va fi pe cand aici...

| SaveTheNature explică (pentru RazzyFUnik):

Iti voi raspunde cu o alta intrebare.Stii de ce acum, mai ales in ultimii 2 -3 ani multi romani nu mai vin nici in vacante? Pentru ca,nici nu isi permit,pentru ca desi au salariul mai mare,au si cheltuieli mai mari, muncesc mai mult, sau nu au de munca si efectiv de abia se intretin.Sunt rari cei care au reusit intr-adevar.Si aceia sunt cei care au plecat de mai demult si care au facut mari sacrificii>

| mgtow a răspuns (pentru RazzyFUnik):

Asta e, traim cum putem chiar daca e rau va trece criza si va fi mai bine asa cum era in anii 2000 - 2005. Cine are chef sa o duca bine bravo lui, cui ii place sa stea in tara pentru ca are farmecele ei chiar daca e saraca se descurca, chit ca are datorii viata o duce pana la capat, bafta in uk cand pleci.

| mgtow a răspuns (pentru SaveTheNature):

Treaba e ca romunul pleaca in strainatate si ce face? Sta si isi duce viata de cetatean la nivel mediu (in tara se considera borfas) se da mare cu masini de lux, etc si nu strange nici-un ban, hai putini fac asta dar majoritatea freaca manganul de pomana.

| RazzyFUnik a răspuns (pentru SaveTheNature):

Din cate am studiat legislatia si tot dintru part time ar trebui sa iti poti permite sa iti achiti chiria si masa pe o luna adica aproximativ 450 lire. Daca lucrezi full time sa zicem 1000 lire e cam greu sa nu te descurci.Si in plus in viata trebuie sa mai te ocupi si de altceva ocazional nu sa stai numai dupa salariu- repari un pc, o priza, o teava

Răspuns utilizator avertizat
| RazzyFUnik a răspuns (pentru mgtow):

Eu nu am de gand asta, vreau sa lucrez sa pot trai si nu supravietui, si vreau sa o fac pentru mine, deoarece nu am ganduri back to Ro big grin

| RazzyFUnik a răspuns (pentru iiooaannaa26061994):

Corect ciudat e ca numai in Ro se intampla big grin si in alte tari sunt inculti si se fura dar aici este locul 1 pentru Ro

| mgtow a răspuns (pentru RazzyFUnik):

Eu ti-am zis ca nu am dc sa-mi fac griji nu ma plang ca o s-o duc rau dar in viata se intampla multe indiferent de tara in care te alfii fiecare isi alege soarta unde vrea, si-o face cu mana lui.

| SaveTheNature explică (pentru RazzyFUnik):

Sunt aici.Iti spun ca lucrurile nu stau asa.Romanii nu au voie sa se angajeze,ci sa fie "self emploied", si atunci cand nu mai ai munca, nu ti se plateste nici concediu, nici somaj nici nimicAi de munca 2 luni. apoi 2 luni nu mai ai.Iar viata e fooaaarte scumpa.Bine vei supravietui daca si numai daca:
Stai in casa cu mai multe familii
Daca manaci prost si ieftin(mancare nesanatoasa)
Daca nu ai rate
Daca ai o profesie(ceea ce e foarte rar pentru romani pentru ca majoritatea au munci jalnice.Desi in tara aveau profesii.sau au terminat facultate