| SaveTheNature a întrebat:

Cine nu a plecat niciodata din Romania. dar are de gand sa emigreze in alta tara?

73 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RazzyFUnik a răspuns (pentru iiooaannaa26061994):

big grin te rog sa incerci practic sa te mandresti u in afara tarii ca esti romanca si apoi mai vorbim despre cum esti tratata big grin In Italia riscul este enorm de a se intampla ceva rau pe baza acestei discutii, si cam asa si in alte tari care au avut de a face cu hoti violatori cersetori etc

| Ecea a răspuns (pentru mgtow):

Nu prea sunt de acord cu ceea ce spui.
Eu cred ca este vorba de acomodare si integrare in societate.
E normal ca un cetatean din Romania sa nu se acomodeze daca merge intr-o tara si isi pastreaza traditile lui.
Daca nu te poti integra in societate,cu siguranta te plictisesti.
Si eu vad prin Spania multi romani care spun ca nu le place,si nu ma mira asta,deoarece ii vad cu telefonul in mana ascultand manele si cantand pe strada.
E logic ca nu te poti acomoda,daca tu ai o cultura si o educatie precara nu poti fi acceptat.
Eu in schimb pot spune ca nu mi-e dor deloc de Romania,ba chiar din contra o urasc pe zi ce trece mai mult,si sunt de ceva timp plecat,dar m-am descurcat,am facut scoli,mi-am facut prieteni multi,chiar imi merge bine.
Intr-adevar este cam greu cu munca,mai ales acum ca a iesit Rajoy,o sa avem probleme mari, dar in ceea ce ma priveste pe mine nu o sa fiu afectat daca o sa fiu nevoit sa plec.Pot merge in alta tara sau chiar pe un alt continent, si chiar ma gandesc serios la Noua Zeelanda.In nici un caz nu ma gandesc sa ma intorc in Romania,nu m-as mai putea adapta acolo,probabil m-as inchide in mine si nu as mai socializa cu nimeni.M-am obisnuit cu viata din afara,cu lumea civilizata, cu lumea deschisa, nu pot merge iar sa imi iau viata de la 0 cu un salariu de 5 milioane si cu manelisti,tigani si tot felul de oameni de rahat in jurul meu.
Nu sunt obisnuit sa dau spaga pe unde ma duc sa fiu bagat in seama.
Nu sunt obisnuit sa ma opreasca politia si sa caute motive sa imi dea amenda.

Daca as avea posibilitatea sa imi cumpar un apartament intr-o alta tara,as vinde tot ce am in Romania si as uita si tara aia si limba si tot fara sa am regrete sau pareri de rau.
Romania mi-a distrus viata,puteam sa fiu un mare muzician,dar sistemul de rahat,statul,nu m-a ajutat cu nimic,iar eu nu am avut posibilitati.
Cum crezi tu ca as putea sa ma mai intorc eu in jegul ala?

Repet, Romania este ultima tara in care vreau sa traiesc, nu o sa ma intorc acolo niciodata de buna voie.

| Marinush123456789 a răspuns:

Sunt in Anglia si debia astept sa ajung acasa.Imi iubesc tara,ii iubesc trecutul. Avem atatia eroi: Stefan cel Mare, Mihai viteazul, Horea Closca si Crisan etc. etc. care si-au dat sangele pentru popor.Noi niciodata nu am dat peste altii ci altii au dat peste noi.Noi ne-am vazut de treaba intotdeauna pana si in al doilea razboi mondial noi luptam pentru tara noastra nu pentru nazisti si in nici un caz nu pentru nenorocitii de rusi.Blestemati sa fie toti oamenii care isi bat joc de aceasta tara si de acest popor care a suferit foarte mult.Debia astept sa ma intorc inapoi.Imi iubesc tara si nici un nenorocit de politician nu o sa ma faca sa imi schimb parerea. DUMNEZEU sa binecuvinteze Romania!
http://www.youtube.com/watch?v=msdcV29OXmg

| mgtow a răspuns (pentru Ecea):

Nu e vorba de acomodare, si eu am avut prieteni/e aici dar mi-am dat seama ca sunt cu 2 fete niste ipocriti care te vorbesc pe la spate si nu au curajul sa-ti zica adevarul in fata (la fel ca romanul) doar si el e dusmanos. Ce fac eu daca plec in alta tara unde nu am legaturi? Mor de foame, asa ca prefer sa ma intorc inapoi de unde am plecat si nu am de ce sa ma plang asa cum o fac multi pentru ca eu voi avea un loc de munca asigurat si din fericire e ceea ce eu imi doresc, salariu bun, etc.

| mgtow a răspuns (pentru Marinush123456789):

Tu la fel esti cu munca ca nu gasesti nimic? Pe o parte ne descurcam noi in tara doar am dus dorul ani la rand si nicaieri nu-i mai bine ca acasa.

| anka89 a răspuns (pentru RazzyFUnik):

Pentru noi cei care suntem departe de casa, ii normal sa ne fie dor si sa urim tarile care ne sunt doar gazde, mai ales ca toti am ales sa plecam din cauza situatiei in care se afla Romania de multi ani.Sa pleci din tara ta,sa lasi in urma familie, cunoscuti, dar mai ales prieteni si ajungi undeva unde nu sti sa faci nimic in afara de servici-casa-servici-casa.Cred ca cel mai greu ne e de sarbatori, mai ales de Craciun.Ce simtim...ii de neexplicat.Sti de cate ori esti singur aici si iti vine sa urli si injuri tara ta, ca nu te-a putut tine aproape de ea.Cel putin eu asa ma simt.Nu zic multi dintre totit cei plecati au facut muuulte in Romania cu banii castigati in strainatate.Cat imi doresc sa merg acasa anul acesta de Craciun...nu pot explica, sper sa ajung depinde de lucrusad

| RazzyFUnik a răspuns (pentru Ecea):

Man ai tot respectul meu si sunt extrem de acord cu tine iti doresc numai de bine

| anka89 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Sunt in total de acord cu tine, eu sunt in Grecia si treburile s-au schimbat atat de mult ca in momentul de fata oamenii de prin Atena, Salonic si in general de la oras o duc atat de greu ca in Romania.Sa nu mai spun ca romanii au in general un numa prost in tarile straine, normal ca nu suntem toti la fel.Dar vezi ne-am creet un nume in lume de care nu ne prea putem mandri.

| SaveTheNature explică (pentru Ecea):

Poti fi tu oricine, in strainatate tot strain esti.Si esti un nimeni in gandurile lor.Se vor comporta frumos cu tine din principii morale si doar morale, dar in rest esti un nimic!

| Ecea a răspuns (pentru SaveTheNature):

Si in Romania sunt cineva?
Sincer, ma simt mult mai strain acolo decat unde sunt acum.
Cel putin aici nu merg pe strada noaptea cu gandul ca o sa imi iau o bata in cap si nu intalnesc oameni care asculta manele in autobuz sau oameni care au un bmw la 2000€ si fac drifturi prin centru orasului.Aici o masina nu te face mai frumos sau mai inteligent.
Prea putin imi pasa ce este in gandul lor,cat timp sunt respectat nu ma intereseaza nimic.
Intr-adevar,sunt strain si strain raman,simt ca unii fac diferenta si ii inteleg perfect,dar nu ma simt chiar atat de rau, am cercurile mele, prietenii mei si asa mai departe.

| AndreeaAnd a răspuns:

Eu anul viitor in septembrie plec in Canada.

Răspuns utilizator avertizat