| SaveTheNature a întrebat:

Cine nu a plecat niciodata din Romania. dar are de gand sa emigreze in alta tara?

73 răspunsuri:
| RazzyFUnik a răspuns (pentru SaveTheNature):

Sa inteleg ca daca ai YC in primul anul chiar nu gasesti de munca? desi o sa primesti un salariu o idee mai mic decat i sar da unui englez? nu te ajuta cei de la job center? te lasa asa pe strazi sa cersesti? ciudat la noi in tara vin sa recruteze multi angajati... eu am o facultate, am si alte cursuri in alte domenii si nu stiu daca e asa posibil sa nu pot lucra

| RazzyFUnik a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ciudat e ca in formularul pentru Yc poti aplica in calitate de
self employed
student
self sufficient

| SaveTheNature explică (pentru RazzyFUnik):

Nici decum pentru ca romanii si bulgarii nu au voie sa se angajeze,ci doar sa munceasca ca self employed(ca sefl employed gasesti in constructii,curatenie, si ingrijitoare). Deci 99, 99% din romanii plecati au munci jalnice de jos, si sunt umiliti-foarte rar unii au profesii, foarte rar-dar si acolo cad pe planul 2 pur si simplu pentru ca sunt emigranti.Crezi ca le comvine strainilor cand vii sa le iei locurile bune? De asta sunt si "doctori eroi" care nu pleaca din Romania, pentru ca stiu ce ii asteapta in afara
Romanii sunt si vor fi sclavii strainilor! punct.

Răspuns utilizator avertizat
| SaveTheNature explică (pentru RazzyFUnik):

Teoretic vorbind, si cu ce scrie in legislatie, vei avea de toate. practic insa vei avea usi inchise.De ce? Locurile alea puse la bataie, sunt abureli, iar cazurile aratate la televizor sunt exceptiiwinking

| RazzyFUnik a răspuns:

Eu recomand sa veniti aici sa luati contact cu politia, prefectura si alte institutii... sa incercati sa vedeti cum merg lucrurile, sa vedeti piata muncii, sa vedeti lumea de pe strada cum vorbeste si cum se comporta, si ar fi o lista lunga si apoi mai vorbim. Multi se gandesc ca se inchid intr-un glob si gata nu au treaba cu ceilalti lucru fals big grin in fiecare zi ne intersectam

| RazzyFUnik a răspuns (pentru SaveTheNature):

Eu itu spun ca exista un forum al ro din UK... si acolo se discuta multe, iar majoritatea aplica pentru YC ca si student fac un curs de seara, au drept de munca lucreaza part time si daca sunt cu sotia ea obtine BC dependent de YC, cred ca sti astea. Majoritatea angajatorilor cer YC sau BC, stiu si eu ca self employed nu e buna = PFA la noi

| SaveTheNature explică (pentru RazzyFUnik):

Exact asa e si aici in institutii.Numai ca ei iti trantesc usa in nas mai subtil, pentru ca respecta fortat niste principii impuse.Deci iti zambesc fals,te ajuta fals, se prefac ca iti fac de toate, dar nu fac nimic.

| RazzyFUnik a răspuns (pentru iiooaannaa26061994):

Se bate cu BG pentru locul 1 laughing dar eu cred ca Ro are mai multe sanse big grin

| RazzyFUnik a răspuns (pentru SaveTheNature):

Dar isi respecta cuvantul si termenele? Se rezolva lucrurile? si aici sunt oameni falsi chiar prea multi si fac ceea ce spui u big grin

| SaveTheNature explică (pentru RazzyFUnik):

Bal bla bla teorii.YC am si eu Bc are sotia.Acum stau acasa si am fost si la job center si la ce mai vrei tu.Iar cei care au de munca, muncesc din greu.Nu am intalnit romani sa lucreze la banci,spitale, scoli si etc, decat foarte rar.Iar aceeia care le prin numai ei stiu ce indura.Romanii sunt sclavii europenilor crede-ma.

| RazzyFUnik a răspuns (pentru SaveTheNature):

Aici te cred. noi am fost suntem si am fost un popor de sclavi ai celorlalti... Asta e istoria noastra toti neau cucerit si au facut ce au vrut cu noi, asa fac si acum cu noi, iar in viitor...

| SaveTheNature explică (pentru RazzyFUnik):

Nu se respecta! daca sa zicem te fura vreun patron,desi nu se intampla des ca in Romania. Teoretic exista institutii sa te rezolve,dar practic nu vor rezolva nimic, decat foarte greu, si cu avocati.Si hai sa-ti mai spun niste lucruri
Sunt nespalati(nu se rad in zonele intime) mai ales barbatii-considerand ca e un obicei homosexual
Nu se spala
Toaletele sunt murdare
Sunt reci, implicit mincinosi
Sunt rasisti
Sunt fosti pirati, si au colonizat tot ce au putut(crezi ca s-au schimbat mult?)
Sunt foarte aproape de englezii ce ii vezi in "piratii din caraibe"
Eu ii urasc

| RazzyFUnik a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu te contrazic insa cat am fost in Uk si am fost prin multe locuri toti m-au respectat, poate de fatada insa au avut un minim de respect. Legat de igiena asta tine de educatia data de parinti si de constiinta lor.
Nici mie nu imi sunt asa simpatici insa eu ma refer per ansamblu cu bun si cu rele la Anglia raportata la Ro

Răspuns utilizator avertizat
| SaveTheNature explică (pentru RazzyFUnik):

Per ansamblu ca nivel de trai si nivel de trai nu inseamna doar "bani" ei sunt pe 29 parca in lume, si Romania e pe 56. mare branzalaughing

| RazzyFUnik a răspuns (pentru SaveTheNature):

Stiu australia canada sunt mai bune dar ajungi greu acolo si actele te omoara... pana atunci avem anglia care are o moneda mai puternica decat euro... e mai app de Ro big grin

| SaveTheNature explică (pentru RazzyFUnik):

Mai bine alege Austria,sau Danemarca,Suedia, Norvegia-Sunt mai aproape de Romania, nu trebuie sa mergi pana in canada.Sunt mai bune decat Anglia pe absolut orice plan.Succes!

| RazzyFUnik a răspuns (pentru SaveTheNature):

Austria da este o tara buna... e a2a in optiunile mele, dar nu gasesc de munca acolo, nu stiu germana si e cam greu sa te descurci ca nici aia nu stiu engleza. Iar cu permisul de munca din cate stiu ti se da doar daca te angajeaza cineva altfel cersetor ajungi big grin

| RazzyFUnik a răspuns (pentru SaveTheNature):

In Anglia as veni pentru ca stiu engleza au o moneda ce nu prezinta asa mari riscuri ca euro iar actele pentru a munci le gal le poti obtine u fara inainte sa te angajezi. In Austria stiu ca le poti obtine dupa ce ai locul de munca si iti da angajatorul o scrisoare. Plus ca salariul si costurile am impresia ca sunat mai mari ca in UK :S

| SaveTheNature explică (pentru RazzyFUnik):

Sa dea Dumnezeu sa reusesti! Surorii mele ii place aici, lucreaza ca dadaca.Nu vrea sa se mai intoarca in Romania. Daca esti mai sentimental din fire,vrei mereu acasa. Daca banii sunt importanti,o sa iti placa aici.Dar daca iubesti natura, mancarea sanatoasa, daca esti partioata(astea ma caracterizeaza pe mine). o sa-ti fie greu.Depinde ce tip de om estibig grin

| RazzyFUnik a răspuns (pentru SaveTheNature):

Multumesc si tie iei doresc succes
Nici eu nu vreau sa ma intorc in ro... cand a trebuit vroiam sa plec inapoi laughing
nu prea am motive sa mai stau aici
banii nu aduc fericirea dar o intretin al naibii de bine
uneori si sanatateawinking
Mancare sanatoasa nu prea mai exista... traim in era industrializarii mancarii asa catongue

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Eu nu am iesit niciodată din tara. Oricum, nicaieri nu-i ca acasă.
Pate pe viitor o sa merg. Am 19 ani, si-l urasc pe băse.

Răspuns utilizator avertizat
| RazzyFUnik a răspuns (pentru iiooaannaa26061994):

Insa BG desi are mafie si hoti, totusi se poate trai mai bine ca aici si are mai multe valori ca Ro... Sa nu ridicam in slavi Ro laughing

| RazzyFUnik a răspuns (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

Te sfatuiesc sa iesi si sa cunosti civilizatia ca noi suntem in urma cu 50 de aniwinking Nu e ca acasa cand ai familie si etc, cand nu e si cresc datoriile si nu gasesti de munca si etc sa vezi cum acasa e unde e cald si bine

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns (pentru RazzyFUnik):

Da,dar daca esti un om lipsit de prieteni,rude,cunostinte nu prea mai poti sa numesti alt loc casa ta, pentru ca ai un trecut si e cam naspa sa ramai singur.
Poate ca daca esti cu familia plecat si te descurci unde esti, poate nu vei avea un gol in tine.

Răspuns utilizator avertizat
| RazzyFUnik a răspuns (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

Prietenii te vor uita in timp, vei cunoaste altii in timp si etc... familia are locul ei dar in timp trebuie sa pleci din sanul ei sa iti faci propria familie si sa lupti pentru tine si familia ta noua... u decizi intr-un final tongue

| RazzyFUnik a răspuns (pentru iiooaannaa26061994):

Este dar nu stiu daca poti spune cu curaj afara ca esti roman... sa vezi cum se inchid usile brusc big grin de trait traim ca unii sunt prea batrani ca sa mai plece altii sunt inca mici la scoala. Iar dintre tineri cei care se lovesc cu adevarat de Ro mare parte pleaca pentru ca inteleg ca aici nu exista viitor pentru ei, restul care raman o fac pe raspunderea lor si o parte vor regreta ca nu au incercat. In final ce isi face omul cu mana lui nimeni nu desface.