| IntrebariIntrebatoare a întrebat:

Dumnezeu a creat omul dupa imaginea sa. Omul a evoluat din maimuta. In concluzie, Dumnezeu este o maimuta. E toata lumea multumita acu?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Ai cam incurcat borcanele.Pai ori e alba, ori e neagra.Ori evolutie, ori creatie!

183 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da-mi voie sa te contrazic. Unde sunt verigile lipsa, pe care voi presupuneti ca trebuie sa existe undeva dar inca nu au fost descoperite?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Care verigi ema? da-mi un exemplu

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Multe din asa zisele verigi lipsa au fost demascate ulterior ca falsuri sau greseli.Henry Gee,autorul principal pe teme de stiinta scrie:,, A lua un sir de fosile si a pretinde ca acestea descind unele din altele nu este o ipoteza stiintifica testabila, ci o afirmatie la fel de valida ca un basm pentru adormit copii.Nu numai ca dovezile fosile nu sunt adecvate pentru a stabili relatii ancestrale dar,in lumina a ceea ce stim despre complexitatea ireductibila a sistemelor biologice,dovezile fosile sunt de-a dreptul irelevante pentru acest lucru. Exista goluri uriase intre vestigiile fosile, deci stiinta afirma prin credinta ca verigile lipsa exista, dar ele nu au fost descoperite inca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Bine ok orice padure are si uscaciuni dar dumnezeu cum s-a creat?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu nu a inceput sa existe.Nimeni nu L-a facut pe Dumnezeu.El este necreat.Ca fiinta eterna Dumnezeu nu a avut un inceput.El este din vesnicie in vesnicie.El este creatorul tuturor lucrurilor .Acest sistem deosebit de frumos format din soare ,planete si comete a putut aparea doar prin sfatul si stapanirea unei fiinte inteligente si puternice.Omul ,o fiinta atat de minunata si de complexa,creata dupa chipul si asemanarea Lui.

| ciresik80 a răspuns (pentru EmaS):

Exact acelasi fapt il sustin si eu ca nu s-au gasit toate verigile lipsa din teoria evolutiei omului, pana nu se descopera eu nu pot crede in aceasta teorie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Mereu dai acelasi raspuns sincer daca as avea o dovada tu crezi ca nu mas face pocait o dovada stintifica atat cer? cer prea mult

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://www.descopera.ro/......utia-umana
O sa incerc sa reformulez raspunsul, dar esenta va ramane aceeasi.Din vesnicie in vesnicie, Tu esti Dumnezeu!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ema eu nu cred in porcari doar in dovezi stintifice

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Tu crezi ca eu nu as vrea sa cred in paradis?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Era o dovada stiintifica ceea ce ti-am trimis eu.Vizioneaza-l.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Era pe naiba eu vreau real nu clipuri pe net mi-am dus pisica sa-i fac test adn sti?

| ciresik80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum te contrazici singur.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ciresik80):

Zi ce vrei ca eu nu stiu?

| ciresik80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce nu stii?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Dumnezeu e o maimuta...

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns:

"O dată o maimută din evul anecdotic,
Venind la sfat pe creangă de arbore exotic,
A zis: Atenţie! Sunt foarte ofensată…
Circulă-n lume vorba, deloc adevarată,
Că omul ar descinde din buna noastră rasă…
Însăşi ideea asta imi pare odioasă…
Aţi pomenit vreodata divorţuri printre noi,
Copii lăsaţi pe drumuri sau imnuri de razboi?
Cine-a vazut in hoarda la noi bolnavi mintali,
Drogaţi, lacomi de cărnuri şi homosexuali,
Escroci, bandiţi, gherile sau vreo tutungerie?
În neamul nostru nobil nu vezi aşa prostie.
Noi nu avem mafii crude în stirpea noastră aleasă,
Nici terorişti, manele, nici luptele de clasă!
Cât am batut eu jungle, scuzaţi, n-am observat
În obştea de maimuţe, cocotier privat,
Nici garduri şi nici paznici, nici pui murind de foame
Sau omorâţi în taina de aşa-zise "mame"…
Nu veţi vedea vreodata cat soarele si luna
O minte de maimută dospind in ea minciuna!
Chiar de aş fi silită de vreun laborator,
N-aş deveni port-bâtă şi nici informator.
Şi iată încă una din lumea cea de jos:
La noi nu se întâlneste razboi religios
Nici "sfinte inchizitii", nici libertate-n lanţuri,
Nici chefuri după care să ne culcăm în şanţuri
Şi nici o îndoiala ce duce la ateism,
Nici ordini materiale, nici materialism…
E adevărat ca omul a coborât ca soi,
Dar să fim rezonabili: n-a coborât din noi."
Poate ca, in contextul acestei poezii, Dumnezeu nu s-ar simti jignit ca l-ai facut maimuta. Oricum, e clar ca omul nu a evoluat in comparatie cu maimutele, ci e mai animalic ca ele, ba chiar ca multe alte animale.

Răspuns utilizator avertizat
| wales a răspuns:

Vorba Emei! Încurci borcanele. Creația e creație, iar evoluția e evoluție. Dar mai nou, chiar și noile teorii ale evoluției au început să-și pună serios întrebarea " Cine stă în spatele tuturor cauzelor? "
Câteva concluzii evoluționiste deschise dezbaterilor:
Ipoteza că originea vieții a fost un eveniment programat, de către o inteligență superioară omului.
Ipoteza că evoluția speciilor spre inteligență a fost un proces informațional bine calculat din afară de către o entitate etc. Evoluția nu este o teorie demonstrabilă cap coadă. Din cauza marilor erori, s-au născut și aceste ipoteze, pentru a încerca s-o încadreze într-un climat rațional. Toate teoriile posibile ale evoluției pornesc de la Big Bang, ignorând voit, momentul zero. Chiar și cei mai mari atei au declarat: Este extraordinar faptul că există ceva. Noțiuni precum Big Bang-ul, selecția naturală și evoluția care explică modul în care ar putea avea loc mecanismul schimbării. Însă evoluția nu explică modul în care existența izvorăște din nimic. Șmecheria nu e să schimbi un lucru într-un alt lucru. Șmecheria e să creezi ceva din absolut nimic! Pentru a înțelege mai bine, voi prezenta o scurtă anecdotă: Un grup de oameni de știință au decis că ființele umane au avansat mult și nu mai au nevoie de Dumnezeu. Ei au ales un reprezentant care să-i spună Lui Dumnezeu că nu mai au nevoie de El. Cel Ales, s-a dus la Dumnezeu și i-a spus: Doamne ne descurcăm singuri. Știm cum a început viața. Știm secretul cum să o clonăm. Știm cum să o duplicăm. Ne descurcăm și fără Tine. Dumnezeu a ascultat cu răbdare și a spus: În regulă. Ce-ai zice să facem un concurs de a crea un om? Omul de știință a spus: Bine. Super. O să facem un concurs. Dumnezeu a spus: Vom proceda la fel cum am procedat Eu cu Adam în vechime. Omul de știință a spus: Sigur nicio problemă și s-a aplecat și a luat o mână de țărână, iar Dumnezeu a spus: Nu, nu, nu. Du-te și adu-ți propria țărână. Ai prins ideea Creației?

| DrunkenRat a răspuns:

Mai iEmonel. tu cu ateismul tau si nestiinta aia ai stricat tot farmecul bancului.

| monstrulet a răspuns:

Si daca sunt budist?

| KodrutZ a răspuns:

Elianna, nu am citit-o, insa intrebarile erau retorice. Imi e destul de clar care ar fi raspunsurile la intrebarile mele, doar ca unora de pe-aici li se pare ca extraterestrii ar fi povesti, dumnezo' e mare, sintem singuri in univers si pamintul e plat... sau pe-acolo pe undeva.winking

| Elianna a răspuns (pentru KodrutZ):

Citeste-o! Eşti terenul propice pentru astfel de lectură! O să devină biblia ta! Te asigur! Vezi ca se gaseste si online.
http://www.cartiok.ro/......pre-viitor
In acestă carte se dau dovezi ale vizitelor extratereştrilor pe Terra.

| KodrutZ a răspuns (pentru Elianna):

Haha, nu am nevoie de nici o biblie. Am citit destul din domeniu, am vazut documentare, am tras concluzii. Oricum, intotdeauna un strop de cunostinte in plus nu strica, asa ca voi incerca sa imi fac timp sa arunc un ochi prin ea - multumesc mult pentru link!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Sunt doua concepte diferite. Dumnezeu a creat omul,este cel sustinut de biserica. Iar alta teorie, cea evolutionista, a lui Darwin, spune ca ne tragem din maimute. Nu se pot combina ambele pentru ca sunt ca uleiul si apa. Nu se amesteca si pace!
Concluzia ta nu este posibila.

| iEmonel a răspuns:

Nu. Eu nu am evoluat din maimuta si nici nu am fost creat de Dumnezeu. Acum sunt multumit.

Răspuns utilizator avertizat
| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

D-zeu acreat omul(adam si eva ) iar noi toti ne tragem din adam si eva, nu din maimuta. Chestia asta cu maimuta este o tampenie inventata de un nebun probabil

| iulicika1414 a răspuns:

Asa noi avem asemanari cu maimuta si fiidca avem ceva deosebiri fata de maimuta sint asemanarile cu Dumnezeu
deci altii spun ca am provenit de la maimuta si ca specia aia a disparut altii spun ca domnul ne-a creat sh ca domnul a devenit nevazut.in fine...nu inteleg nimic di toate astea, eu cred ca treaba cu aparitia primului om nu are un inceput! si cred in viata de pe pamint dar si in D-zeu! :-)

| KodrutZ a răspuns (pentru iulicika1414):

Mai bine ai citi mai multe carti si ai privi un pic in jur - credinta intr-un dumnezeu care are vointa si "face" chestii constient e a naibii de paguboasa. Credinta intr-un dumnezeu sub forma de "constiinta universala" e mai ok, fiindca nu implica timpenii care sa te limiteze, gen mintuire, pacat, porunci. Ar mai fi si teoria cum ca dumnezo' a existat de fapt si inca exista, doar ca e o rasa cu mult avansata fata de noi, iar rasa umana e un experiment al acelei rase - vezi chestii gen "ridicarea la cer" a lui Iisus, sau nasterea din virgina (inseminare artificiala)... devenind astfel posibile si avind explicatii oarecum logice.

| jeffery a răspuns:

In concluzie, evolutionismul n-are nicio treaba cu notiunile de crestinism. Daca le imbini, ies fraze precum cea pe care ai format-o tu chiar acum. Sunt prea multe controverse intre notiunile astea doua, si nu are sens sa-mi exprim opinia personala. E cam agresiva intrebarea si cam superficiala, anyway. O zi buna!

| ciresik80 a răspuns:

Daca am evoluat din maimute de ce nu devin si acum maimutele oameni, de ce darwin s-a indoit chiar el de teoria pe care a creeat-o?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ciresik80):

Maimutele sau adaptat unui mediu da s-a dovedit stintific ca is inteligente

Răspuns utilizator avertizat
| ciresik80 a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Urasc jocurile prefer cartile si da, sa se intample imediat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ciresik80):

Tu ai crecut rapid?

| ciresik80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,dar din cate ai spus tu ar fi trebuit sa am adn de fuluture, maimuta, pisica deci trebuia sa cresc tot ca ele in 1-3 ani sa fiu de 30 ani minim, explica-mi de ce nu am crescut asa repede ca animalele doar am adn comun cu ele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ciresik80):

Depinde de organism asa cum uni la 12 arata ca de 20 vrei exemple

| anonim_4396 a răspuns (pentru ciresik80):

Da tu sti cel ala adn?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ciresik80):

Http://ro.wikipedia.org/wiki/ADN

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru ciresik80):

Duduie, citeşte teoria. Unul la mână, nu-i vorba despre maimuţa de azi, e vorba despre un strămoş comun al maimuţei şi a omului. Doi la mână, nu mori în 3 ani căci am evoluat. De aia se numeşte evoluţie. Damn!
Cât despre întrebare, am să-i spun asta şi profei de religie. Încă râd.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ciresik80):

Sasi explic logic eu cu tine facem un copil e o genratie copilu nostru se muta la alt mediu crezi ca va supravetui?

| ciresik80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu7 stiu ca eu nu as face un copil cu un mos nici daca m-ar plati

| anonim_4396 a răspuns (pentru ciresik80):

Tu esti terminata mintal era un exemplu

| ciresik80 a răspuns (pentru Paulla):

Intre stramosii nostri de care vorbesti tu stii ca de fapt lipsesc verigi de legatura oare de ce lipsesc aceste verigi de legatura, de ce nu au fost descoperite inca doar au trecut milioane de ani singurele descoperiri arheologice coincid cu locuriile in care s-a oprit corabia lui Noe daca eu nu stiu teoria evolutie omului te rog sa mi-o expui tu, apoi eu te voi contrazice sau nu.Astept sa-mi expui teoria evolutiei omului si sa imi demonstrezi ca exista verigi lipsa iar eu iti voi demonstra ca ele exista, bine.

| ciresik80 a răspuns (pentru Paulla):

Intre stramosii nostri de care vorbesti tu stii ca de fapt lipsesc verigi de legatura oare de ce lipsesc aceste verigi de legatura, de ce nu au fost descoperite inca doar au trecut milioane de ani singurele descoperiri arheologice coincid cu locuriile in care s-a oprit corabia lui Noe daca eu nu stiu teoria evolutie omului te rog sa mi-o expui tu, apoi eu te voi contrazice sau nu.Astept sa-mi expui teoria evolutiei omului si sa imi demonstrezi ca nu exista verigi lipsa iar eu iti voi demonstra ca ele exista, bine.

| Paulla a răspuns (pentru ciresik80):

Poţi să o cauţi şi singură pe internet. Eu ţi-am atras atenţia la prostiile ce le spuneai, nu te prefă că nu le-ai spus.
Ce-i drept, lipsesc câteva verigi, dar oricum se leagă.
And btw, nu ştii care-i rostul semnelor de punctuaţie?

| ciresik80 a răspuns (pentru Paulla):

Cand imi vei expune de la inceput pana la sfarsit teoria evolutiei si imi vei demonstra ca nu exista verigi lipsa atunci te voi crede i, daca imi gasesti verigile lipsa din lantul teoriei evolutiei omului de la primi hominizi pana in prezent eu te voi crede ca am evoluat din maimuta asadar fugi ia harteul si fa sapaturi arheologice pentru a-i demonstra ca nu am dreptate trebuie sa descoperi verigile lipsa, va trebui sa decoperi ceea ce nu au reusit sa descopere arheologii in toti anii care s-au scurs si eu te voi crede, pa

| Paulla a răspuns (pentru ciresik80):

Mai citeşte de vreo 60 de ori răspunsul meu anterior, că n-ai înţeles absolut nimic din el...

| anonim_4396 a răspuns (pentru ciresik80):

Spune-ne si tu cum s-a creat dumnezeu isi vom spune si noi?

| ciresik80 a răspuns (pentru Paulla):

Nu am de ce sa caut pe internet astept sa-mi expui tu teoria pentru ca tu m-ai acuzat ca nu o stiu deci da-i drumul demonstreaza-mi ca nu exista verigi lipsa in teoria evolutie omului si te voi crede. Vreau argumente arheologice solide(te asigur ca nu le vei gasi dar astept sa le cauti).

| ciresik80 a răspuns (pentru Paulla):

De ce nu ai inteles ce te-am intrebat doar spuneai ca stii teoria evolutiei omului,astept o expunere a ei cu argumente solide, vreau sa imi demonstrezi ca nu exista verigi lipsa, este foarte clar explicat ce anume nu ai inteles sau poate nu ai gasit argumentele pe care eu ti le cer.

| Paulla a răspuns (pentru ciresik80):

Ah, ce bine, ai înţeles prima propoziţie! Felicitări!
Tu ai spus prostii, cum că omul s-ar trage direct din maimuţă, cum că n-am evoluat şi ar trebui să trăim cam 1-3 ani, de unde reise că nu ştii teoria. N-am să stau să ţi-o prezint pe toată, nici măcar nu cred că sunt în măsură să o prezint pe toată(mai ales în aşa fel în cât să înţelegi şi tu ceva).
Ma rog, restul răspunsului nu l-ai mai înţeles...deci trebuie să mă repet.
'Ce-i drept, lipsesc câteva verigi, dar oricum se leagă.' Înţelegi ce zic, duduie?

| ciresik80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma voi documenta si iti voi oferi un raspuns solid ar trebui sa faci si tu acelasi lucru, demonstreaza-mi ca nu exista verigi lipsa in teoria evolutiei omului ca intre primi hominizi aparuti si noi, oameni nu exista verigi de legatura care lipsesc.Astept raspunsul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ciresik80):

Documenteazate cu dovezi stintifice de acord?

| ciresik80 a răspuns (pentru Paulla):

Deci recunosti ca verigile lipsesc si ca de fapt nu este sigura teoria, recunosti ca arheologi nu au descoperit inca toate verigile de legatura ale acestei teorii si ca in orice moment aceasta teorie poate disparea/confirma odata cu aparitia unei singure descoperiri arheologice.

| ciresik80 a răspuns (pentru Paulla):

BIne spus nu mi-o poti explica, te asigur dar merita sa incerci.

| ciresik80 a răspuns (pentru anonim_4396):

De acor dar vreau ca in momentul in care iti voi expune dovezile vreau sa gasesti descoperirile arheologice care sa-mi demonstreze existententa verigi lipsa, dovezi care te asigur ca nu exista si va trebui sa le descoperi singur.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ciresik80):

Dovezi despre cum s-a creat dumnezeu imi vei da? sau citate din biblie? referitor la asa zis verigi lipsa zi-mi si mie una

| Paulla a răspuns (pentru ciresik80):

Nici nu ştiu de ce-mi pierd timpul pe tine. Du-te şi te documentează despre teorie şi învaţă rolul semnelor de punctuaţie iar apoi continuă să te contrazici cu mine. Nu de alta, dar cred că-ţi lipseşte simţul penibilului, nici măcar nu înţelegi ce-ţi spun dar tot mă contrazici, nici nu ştii despre ce vorbeşti dar tot vorbeşti şi te mai şi prefaci că n-ai spus anumite porcării. Da, cu siguranţă îţi lipseşte.

| ciresik80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,iti voi da te asigur cat despre verigile lipsa tu trebuie sa raspunzi pentru ca tu trebuie sa imi demonstrezi ca ele nu exista dar cu argumente si abia atunci te voi contrazice.

| ciresik80 a răspuns (pentru Paulla):

De ce ma jignesti, eu nu te-am jignit, eu iti cer doar argumente ca nu am dreptate dar vad ca refuzi sa imi aduci aceste argumente ca s-au descoperit verigile lipsa din teoria evolutiei.Da-mi exemple arheologice care spun clar ca nu exista verigi lipsa si nu ma mai jigni ca eu nu te jignesc iti cer sa ma convingi ca nu am dreptate, atat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ciresik80):

Ce argumentte tot ceri fata?

| EmaS a răspuns (pentru ciresik80):

I-am scris eu dar se pare ca trebuie sa scriu din nou ca sa ia bine seama.Multe din asa zisele verigi lipsa au fost demascate ulterior ca falsuri sau greseli.Henry Gee,autorul principal pe teme de stiinta scrie:,, A lua un sir de fosile si a pretinde ca acestea descind unele din altele nu este o ipoteza stiintifica testabila, ci o afirmatie la fel de valida ca un basm pentru adormit copii.Nu numai ca dovezile fosile nu sunt adecvate pentru a stabili relatii ancestrale dar,in lumina a ceea ce stim despre complexitatea ireductibila a sistemelor biologice,dovezile fosile sunt de-a dreptul irelevante pentru acest lucru. Exista goluri uriase intre vestigiile fosile, deci stiinta afirma prin credinta ca verigile lipsa exista, dar ele nu au fost descoperite inca.

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru ciresik80):

Repet pentru a treia oară: Ce-i drept, lipsesc câteva verigi, dar oricum se leagă.
Stai că-ţi explic acum, că dacă n-ai înţeles nici din prima şi nici din a doua, n-ai să înţelegi nici din a treia.
Vreau să spun că da, acele verigi lipsă despre care vorbeşti tu(acum sper să nu le încurci...) există, dar chiar şi aşa, teoria tot se leagă! Mai bine de atât nu mă pricep să explic. Documentează-te bine şi ai să înţelegi unde bat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ema asa zis oamenii de stinta da desigur ca conspira si ei pentru o vila tot felul de dovezi sf cum isi explici cele 400 de miliarde de stele din univers?

| ciresik80 a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Cu tanti vorbesti in piata nu pe un site,da dovada ca stii ca esti pe un site ci nu in piata, mi-a spus ca exista verigi lipsa dar se pare ca nu ai intels eu vreau ca ea sa imi demonstreze ca ele nu exista astfel incat sa pot crede ca teoria evolutie omului este cea reala, data viitoare citeste si tu mai bine la ce m-am referit. si apoi comenteaza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Pai religia de ce nu-i basm?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Este adevarul imutabil al lui Dumnezeu!

| ciresik80 a răspuns (pentru Paulla):

Nu am spus ca nu se leaga teoria eu ti-am cerut sa imi gasesti verigile lipsa ca sa te pot crede, poti face asta?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred tot ce scrie in Biblie pentru ca Ea contine multe profetii care s-au implinit,multe pe care le traim in vremurile acestea si care urmeaza sa se implineasca.Eu am pus la incercare Cuvantul lui Dumnezeu,si El nu este lipsit de putere.Am avut multe experiente cu Dumnezeu ceea ce mi-a intarit credinta si orice ar veni sau oricare ar fi pretul pe care ar trebui sa il platesc,nu as ezita sa il platesc .Cred din toata inima si cu toata fiinta mea in Dumnezeu si in Domnul nostru Isus Hristos.Cuvantul lui este Da si Amin!Profetiile Mesianice: Ce sunt ele? Profetiile mesianice sunt o colectie de peste 100 de predictii (o estimare medie) din Vechiul Testament despre venirea lui Mesia din poporul evreu. Aceste predictii au fost scrise de numerosi autori in diferite carti, timp de aproximativ 1000 de ani. Profetiile mesianice sunt atat de spectaculoase astazi, deoarece odata cu descoperirea Manuscriselor de la Marea Moarta si veridicitatea versiunii Septuaginta a Vechiului Testament (ambele fiind dovedite ca au fost scrise inainte de vremea in care Isus a umblat pe pamant), putem fi siguri ca ele nu sunt o "conspiratie" post factum. Profetiile Mesianice: Implinite de Isus Hristos .Profetiile mesianice au fost implinite de Mesia, Isus Hristos . Desi multi evrei nu L-au acceptat pe Isus ca Mesia al lor, multi au facut-o, devenind astfel secta iudaica cunoscuta mai tarziu cu numele de crestini. Crestinismul, bazat in parte pe spectaculoasa implinire a profetiei istorice, s-a raspandit rapid in intregul imperiu roman din secolul I. Analizeaza singur profetiile si calculeaza probabilitatea ca un om sa implineasca doar cateva dintre cele mai specifice si vei ramane uimit. "Iata ce va spuneam cand eram inca cu voi, ca trebuie sa se implineasca tot ce este scris despre Mine in Legea lui Moise, in Prooroci si in Psalmi" (Luca 24:44) Versetele din Vechiul Testament sunt profetia, iar versetele din Noul Testament descriu implinirea lor. Verificati-le singuri pe toate! Nascut din fecioara (Isaia 7:14; Matei 1:21-23) Urmasul lui Avraam (Geneza 12:1-3; 22:18; Matei 1:1; Galateni 3:16) Din semintia lui Iuda (Geneza 49:10 ; Luca 3 :23, 33, Evrei 7 :14) Din casa lui David (2 Samuel 7:12-16; Matei 1:1) Nascut in Betleem (Mica 5:2; Matei 2:1; Luca 2:4-7) Chemat din Egipt (Osea 11:1; Matei 2:14-15 Omorarea pruncilor de catre Irod (Ieremia 31:15; Matei 2:16-18) Uns de Duhul Sfant (Isaia 11:2, Matei 3:16-17) Vestit de mesagerul Domnului (Ioan Botezatorul) (Isaia 40:3-5; Maleahi 3:1; Matei 3:1-3) Va face minuni (Isaia 35:5-6; Matei 9:35) Va propovadui Evanghelia (Isaia 61:1; Luca 4:14-21) Va sluji in Galilea (Isaia 9:1; Matei 4:12-16) Va curati templul (Maleahi 3:1; Matei 21:12-13) Se va prezenta mai intai ca Rege la 173.880 de zile de la decretul pentru recunostruirea Ierusalimului (Daniel 9:25; Matei 21:4-11) Va intra in Ierusalim ca un rege calare pe un magar (Zaharia 9:9; Matei 21:4-9)

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

De unde stim ca nu-i basm da-mi o dovada reala uita stinta spune ca soarele e departe de mine eu as vad ma conving tot ea spune ca daca ma uit noaptea la cer si cerul e senin o sa vad stele si imi explica de apar dar religia numi dovedeste nimic

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru ciresik80):

Ma fata daca o teorie are niste verigi lipsa nu inseamna ca e falsa dar teoria cu inviatul de morti cum e?

| ciresik80 a răspuns (pentru Paulla):

Nu vreau sa ma documentez vreau sa imi demonstrezi tu ca teoria darvinista este 100% reala si vreau sa mi-o explici cu argumente stiintifice cu descoperiri arheologice cat mai noi ca nu mai sunt verigi lipsa care sa ridice inca un semn de intrebare asupra acestei teorii, daca tu faci asta eu iti dau dreptate daca nu imi permit sa te contrazic.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca citesti toate profetiile din Vechiul Testament vei observa ca multe s-au implinit, multe le traim chiar in aceste timpuri si altele se vor implini.

| ciresik80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am zis ca e falsa v-am rugat sa-mi demonstrati ca este reala 100% si ca ar trebui sa cred in ea ce anume nu intelegi?

| EmaS a răspuns (pentru EmaS):

Sa iti mai dau un exemplu.In urma cu mii de ani Dumnezeu care cunostea viitorul ne-a spus despre aparitia acestui CIP,ceea ce parea imposibil daca vorbeai in urma cu cativa ani despre posibilitatea de a putea vinde sau cumpara pe baza uni cip.Vezi ca oamenii de stiinta au cheltuit milioane de dolari ca sa descopera acest cip si pentru a descoperi ca el este cel mai bine implantat pe mana sau pe frunte.Oamenii de stiinta au descoperit ceea ce Dumnezeu stia cu mii de ani in urma.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ema a răspuns (pentru Ema): haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

| anonim_4396 a răspuns (pentru ciresik80):

E simplu teoria evolutiei inseamna adptarea la mediu ce intrebari mai ai

| ciresik80 a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Ok,explica-mi tu complet si stiintific stiintifice ca nu am dreptate si apoi mai discutam. Daca eu nu am dreptate convinge-ma ca tu ai dreptate, eu asta vreau sa obtin de la voi dar se pare ca nu prea reusesc decat contrariul.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Unul dintre cei care au descoperit cip-ul, dupa ce a realizat ce a facut s-a intors la Dumnezeu.http://www.youtube.com/watch?v=vKp1ns1jH5E Repede vedeti paiul din ochiul meu! Rautaciosilor!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Da-mi un verset cu cipul asta

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Eu vreau un verset cae sa contina cuvantul cipul de acord?

| ciresik80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Citeste capitolul Apocalipsa Sfantului Ioan, cipul este format din 666, este semnul fiarei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ciresik80):

Tu vrei sa ne faci albi in cap cu ideile talee

| anonim_4396 a răspuns (pentru ciresik80):

Lasa numarul ala e doar un numar eu vreau versetul care contine cuv cip

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Deci ema am biblia in fata mea da-mi versetul sal caut sa stii ca am biblie in caz ca ma ea sa am si eu ceva

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Şi a făcut ca toţi, mici şi mari, bogaţi şi săraci, slobozi şi robi, să primească un semn pe mâna dreaptă sau pe frunte, şi nimeni să nu poată cumpăra sau vinde fără să aibă semnul acesta, adică numele fiarei sau numărul numelui ei. Aici e înţelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei. Căci este un număr de om. Şi numărul ei este şase sute şaizeci şi şase. Apocalipsa 13:16, 17.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Nu numarul ma si cuvantul cip tu nu intelegi bine?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci nu iti este suficient ca iti spune ca va veni vremea cand nu vei putea sa cumperi sau sa vinzi fara acest semn, ti se da si numarul.Asa ceva ar fi fost imposibil macar sa te gandesti cu multi ani in urma.Stii ca unul din echipa de cercetatori care au descoperit cipul s-a pocait? Mai stii ca ei au cheltuit milioane de dolari ca sa descopera unde anume ar putea sa fie implantat acest cip care se incarca de la temperatura corpului uman? Pe mana sau pe frunte.

| ciresik80 a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Am 21 de ani dar tu nu ai argumente sa ma contrazici, te-am rugat sa ma contrazici sa-mi demonstrezi ca eu nu am dreptate ci tu de ce nu o faci?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ema eu vb ingur sau tie isi place sa si bati joc? da-mi versetul ala cu cip unde e in vechiul testament?

| ciresik80 a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Imi demonstrezi ca nu am dreptate macar tu pentru ca nu au reusit ceilalti sa ma contrazica pana acum.Vad ca incerci sa schimbi subiectul si nu-mi place asta, te-am rugat sa ma contrazici nu sa incerci sa deviezi de la subiect.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ema a răspuns (pentru raymusic19): Şi a făcut ca toţi, mici şi mari, bogaţi şi săraci, slobozi şi robi, să primească un semn pe mâna dreaptă sau pe frunte, şi nimeni să nu poată cumpăra sau vinde fără să aibă semnul acesta, adică numele fiarei sau numărul numelui ei. Aici e înţelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei. Căci este un număr de om. Şi numărul ei este şase sute şaizeci şi şase. Apocalipsa 13:16, 17.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ciresik80):

Ai acelasi varsta ca a mea

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Da nu pomeneste de cuvantul cip tu ai spus ca apare

| ciresik80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu macar ai citit Biblia pentru versetul este in Noul Testamnet in Apocalipsa lui Ioan, cred ca nu ai citit-o.

Răspuns utilizator avertizat
| ciresik80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am tu ai 50 pe putin se vede din avatar.

| ciresik80 a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Iar ma jinesti iar nu imi aduci argumente, cum as putea sa te cred pune-ete in locul meu ai cede pe cineva care nu iti da argumente ci cauta doar sa te jigneasca?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ciresik80):

Http://www.TPU.ro/......ina-1.html

| anonim_4396 a răspuns (pentru ciresik80):

Personajul din avatar e un mare ateu nu eu

| ciresik80 a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Dragut-o imi permit sa intreb pentru ca am citit mai mult decat crezi tu despre acesata problema, sunt studenta la istorie si cred ca stiu mult mai multe decat tine eu asteptam sa ma convingi tu ca ai dreptate dar te asigur ca nu vei reusi.Ce treaba are matematica cu preistoria imi permit acum eu sa te intreb?

| ciresik80 a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Dragut-o imi permit sa intreb pentru ca am citit mai mult decat crezi tu despre acesta problema, sunt studenta la istorie si cred ca stiu mult mai multe decat tine eu asteptam sa ma convingi tu ca ai dreptate dar te asigur ca nu vei reusi.Ce treaba are matematica cu preistoria imi permit acum eu sa te intreb?

| ciresik80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii ce scrie pe chipul lui poti citi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ciresik80):

Pe chipul lui?

| ciresik80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi ca mi-ai facut vreun rau, abia astept sa stiu contrazisa, nu va reusi nimeni.

Răspuns utilizator avertizat
| ciresik80 a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Deci raman la teoria mea, Omul l-a creeat Dumnezeu si nu voi credere in alta pana nu se descopera toate verigile lipsa din teoria evolutiei.

Răspuns utilizator avertizat
| ciresik80 a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Omul este creatia lui Dumnezeu pana la proba contrarie adica pana la gasirea verigilor lipsa din teoria evolutiei.

Răspuns utilizator avertizat
| ciresik80 a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Ba da dar eu am tras concluzia finala.

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru ciresik80):

Cât de cât eşti conştientă că vorbeşti doar ca să te aflii în treabă, altfel nu mi-ai cere să-ţi explic ceva ce găseşti pe net, m-ai contrazice direct.
Spui că-ţi permiţi să mă contrazici. Hm, eu ţi-am spus că lipesc dovezi dar chiar şi aşa se leagă. Te provoc să mă contrazici! Dar te rog să vii cu ceva logic.

| KodrutZ a răspuns (pentru EmaS):

... desigur ca multe dintre respectivele profetii sint foarte relative si interpretabile. Nu neg faptul ca cei ce au scris vechiul testament/noul testament au fost niste vizionari, reusind sa aproximeze niste fenomene viitoare pe baza istoriei de pina atunci, dar daca tot vorbim de profetii indeplinite... prefer scrierile lui Jules Verne - de alea ce zici? Omul descria zborul in spatiu sau submarinele moderne cu citeva decade inainte ca acestea sa apara. A fost oare si el un profet, sau doar UN OM?

| EmaS a răspuns (pentru KodrutZ):

In Biblie scrie despre ele cu doua mii de ani in urma.

| KodrutZ a răspuns (pentru EmaS):

La modul "ridicare la cer" si alte aiureli? Eu vorbesc de descrieri exacte, nu chestii interpretabile dupa cum ne convine.

| iulicika1414 a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu stiu ce iti trece prin cap, dar sa stii ca in treaba cu maimutele eu chiar nu cred, mai bine as crede in Adam si Eva decit in inventarea minciunilor astea cu maimutele!

Răspuns utilizator avertizat
| iulicika1414 a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Nu nu,chiar nu cred in treaba nish cu tarina da nish cu maimuta,si sincera sa fiu nici nu ma intereseaza,de unde a provenit omul, important e ca eu sunt in carne si oase la fel ca si parintii mei, ce vrei sa spui ca tu crezi in treaba cu maimultele sau ce?

Răspuns utilizator avertizat
| iulicika1414 a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Sa inteleg ca tu crezi in povestile cu extraterestri da?

Răspuns utilizator avertizat
| iulicika1414 a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Ok fie crede ce vrei si in ce vrei,sincera sa fiu nu prea cred nici eu in toate cele scrise in biblie,dar nici in extraterestri,poate ca ai dreptate ca dumnezeu e un extraterestru,in fine, nu m-am gindit la asta, dar nici mai multi extraterestri nu cred sa fie!

| KodrutZ a răspuns (pentru iulicika1414):

Ehem... si cum ramine cu povestile cu extrateresti INREGISTRATE VIDEO? Sint toate facaturi, nu? Sau urmele de prin porumb de ici-colo, ultimul caz de la noi fiind acum citiva ani? Sau desenele de la Nazca?

Răspuns utilizator avertizat
| iulicika1414 a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Stai ca te aprofundezi prea tare, treaba cu ce zice papa cred ca e un lucru spus asa stii sa recapete increderea de carte oameni, eu cred ca oamenii de rind sunt mai supusi domnului asazisului ''extraterestru'' :-)decit este papa!

| iulicika1414 a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu intleg nimic, maimute, extraterestri tarina Adam si Eva. Dumnezeu poate lea asezat asa ca noi sa nu aflam raspunsul!

Răspuns utilizator avertizat
| iulicika1414 a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Asta ma intreb si eu, de ce ar vrea sa ascunda asta? poate ca cindva vom deveni ca el! poate ca fiecare vom conduce o lume sau un univers, insa asta ar fi piedica lui! crede si tu mai sint si crestini dependenti de biblie!

| Elianna a răspuns (pentru KodrutZ):

Am impresia ca tu ai citit "Amintiri despre viitor"! Aşa-i? Dacă nu, citeşte-o si nu vei mai pune astfel de întrebări niciodată!

| UnZambetPentruToti a răspuns:

Chestia cu maimuta este doar o banuire. chiar daca ar fi adevarat daca am fii maimute. ciclul acesta spus de tine nu tot ajunge la oameni? Ok. Dumnezeu pentru mine nu este o maimuta... ci intrebarea asta.

| Mann02 a răspuns:

Aia cu maimuta e teoria lui Darwin si nu il implica pe Dumnezeu, astea is 2 lucruri separate happy

| Eunyce a răspuns:

Intrebari prea intrebatoare pentru ora asta. Chill out, drink some coffee. Ce conteaza cine ne-a creat? Existi! Pune-te pe treaba si merita-ti existenta. Universul are atatea de oferit...

| OrangeJuice a răspuns:

Pai si maimutele de unde au venit?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OrangeJuice):

De nici unde

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa-ti raspund fiindca vad ca crestinii te ignora.ma sa stii ca asa e.dar un pic gresit.Hai sa FACEM om dupa chipul si asemanarea NOASTRA.iar treaba cu maimuta, te referi la voi oamenii.nu la crestini, asa e?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu e o maimuta tareeeeeee

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce e tare in faptul ca Dumnezeu e o maimuta? Nu cred ca ai sti sa spui ce e tare.
Insa eu am sa iti spun ce e tare. Faptul ca pot socializa, faptul ca au si ele o ordine sociala intre ele, faptul ca pot concepe pui, adica lucruri cu viata in ele insele, faptul ca sunt adaptate la un anumit mediu, ca se pot hrani singure, ca pot sa traiasca uneori chair si intr-un mediu ostil, faptul ca au in ele insasi viata, cu toata complexitatea ei, daca e sa privesti la ele, vei putea face asemanari intre ele si Dumnezeu, pentru ca El l-e creat, si fiecare lucru creat de el e o asemanare a ceva ce este El, e o imagine prin care El se poate exprima, prin care poate arata cine si ce este El. Pacat insa ca unii vad doar chipul ei, nu si acea fiinta extraordinara, daca e sa iei per ansamblu ceea ce e maimuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stramosul comun al al maimuteti si al omului era maimuta deci cum nu a evoluat din maimuta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoria lui Darwin nu sustine ca omul a evoluat din maimuta ci ca omul si maimuta au un stramos comun din care au evoluat, de fapt cred ca am citit aici, pe scientia ca omul si conopida au un stramos comun din care au evoluat ulterior.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eoria lui Darwin sustine ca omul si maimuta au un stramos comun. Omul si restul speciilor de maimute de astazi sunt specii bine adaptate mediului lor de viata. Chiar daca evolutia s-ar intampla nu am putea observa acest lucru deoarece acest proces se realizeaza in etape foarte delicate, prin modificari de structura foarte fine si in decursul a unor perioade de timp foarte lungi comparativ cu viata unui om.

Evolutia se realizeaza si in prezent. Cel mai cunoscut caz este cel al fluturillor Biston betularia.

| ciresik80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci eu acum evoluez din fluture nu din maimuta, hai ca esti tare funny.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ciresik80):

Tu cu fluturele ala aevti acelasi adn in proportie de 95 la suta ce zici de asta

| ciresik80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aa deci 95 % adn de fluture si 5% adn de maimuta, ma faci sa rad.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ciresik80):

Tu razi da fa-ti un test adn sa vedem cine are dreptate

| ciresik80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca am adn de future de ce nu mi-au crescut si aripi sa pot zbura?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ciresik80):

Daca pisica are adn asemanator cu al meu eu de ce nu pot sa stau in frig ca ea iarna nu? de ce pentru ca neam adaptat unui mediu eu stau la caldura ea sta afara in timp organismul ei sa obisnuit dar tu nu ai cum sa intelegi

| anonim_4396 a răspuns (pentru ciresik80):

Ca exemplu de ce eu ca baiat sunt mai puternic ca tine doar suntem oamenii? de ce tie la minus 10 grade ti frig in scimb la aia de la polu nord le e cald la gradele alea de ce negri rezista la 40 de grade?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ciresik80):

Daca eu am adn ca al tau de ce nu sunt fata? explicami

| ciresik80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta trebuia sa imi spui tu pentru ca tu ai inceput sa spui despre adn nu eu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ciresik80):

Tu esti inteligenta raspunde-mi de ce nu sunt fata?

| ciresik80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ne-am adaptat la mediu spui dar atunci de ce nu nezadaptam ca doar avem adn la fel exact cum tu ai spus mai sus, deci explica-mi te rog.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ciresik80):

Orice organism are nevoie de o perioada de crestere ca exemplu o broasca testoasa aia traieste 115 ani cum naiba sa observi 2/3 generati daca tu mori inainte de a se naste prima? nu suna a sf

| anonim_4396 a răspuns (pentru ciresik80):

Ce sa facem?

| KlaraWeiss a răspuns (pentru anonim_4396):

"Un caz interesant de argument invocat in sprijinul teoriei evolutiei speciilor este cel al speciei de fluturi Biston betularia. La acest fluture existau doua tipuri de populatii: unul de culoare deschisa, altul de culoare inchisa. La inceputul secolului XIX predominau fluturii de culoare deschisa. Treptat, odata cu schimbarea conditiilor de mediu datorita industrializarii, s-a ajuns la situatia de azi, cand fluturii de culoare inchisa au devenit predominanti. In acest caz, "evolutia" nu a constat nici macar in aparitia unei rase noi, ci numai in modificarea raportului numeric dintre doua populatii care existau deja (cea de culoare mai deschisa, cea mai inchisa), ceea ce nu poate fi considerat in nici un caz ca un proces de evolutie." "Lucrările evoluţioniste citează adesea fluturele ce poartă denumirea ştiinţifică de biston betularia‚ foarte răspîndit în insulele britanice‚ drept un caz exemplar de evoluţie în desfăşurare.
Ce s-a întîmplat pînă la urmă cu biston betularia? La început‚ varietatea mai deschisă la culoare a acestui fluture a fost mai răspîndită decît cea mai închisă. Şi întrucît culoarea acestui tip mai deschis este mai apropiată de culoarea deschisă a trunchilor de mesteacăn‚ aceşti fluturi erau mai bine protejaţi împotriva păsărilor. Dar în regiunile industriale‚ după ani de poluare‚ trunchii copacilor s-au înnegrit. Culoarea deschisă a acestui fluture devenise astfel un dezavantaj pentru el‚ deoarece putea să cadă uşor pradă păsărilor. În consecinţă‚ varietatea de culoare mai închisă‚ despre care se spune că ar fi un mutant‚ a supravieţuit mult mai bine‚ datorită faptului că păsărilor le venea din ce în ce mai greu să o distingă pe trunchiurile înnegrite de funingine. Această varietate mai întunecată a devenit repede tipul predominant.

Dar a evoluat oare biston betularia pînă acolo încît să se transforme în alt tip de insectă? Nu. Ea a rămas aceeaşi biston betularia‚ dar avînd o culoare diferită. De altfel‚ o revistă medicală engleză (On Call) califică de „tristă celebritate" utilizarea acestui exemplu pentru încercarea de a dovedi evoluţia. Ea spune: „Aceasta este o excelentă demonstraţie a rolului mimetismului‚ dar de la început şi pînă la sfîrşit‚ este vorba tot de un fluture şi nu asistăm nicidecum la formarea vreunei noi specii astfel că aceasta nu este cîtuşi de puţin o dovadă în favoarea evoluţiei."

Afirmaţia eronată conform căreia fluturele biston betularia evoluează nu este singura de acest fel. De pildă‚ întrucît unii germeni patogeni s-au dovedit rezistenţi la antibiotice‚ se pretinde că avem aici de a face cu fenomenul evoluţiei. Însă germenii patogeni rezistenţi sînt de acelaşi tip şi nu evoluează pentru a se transforma în germeni diferiţi. De altfel‚ se admite că schimbarea s-ar fi datorat nu mutaţiilor‚ ci faptului că unii germeni ar fi fost rezistenţi de la început. Aceştia s-au înmulţit şi au devenit predominanţi pe cînd ceilalţi au fost distruşi de medicamente. În acest sens‚ Hoyle şi Wickramasinghe‚ autorii cărţii Evolution From Space‚ spun şi ei: „Ne îndoim însă că în acest caz ar fi în cauză altceva decît selecţia genelor deja existente."

Aceeaşi trebuie să fi fost situaţia şi cu anumite insecte devenite imune la insecticide. Otrăvurile utilizate fie că au ucis efectiv acele insecte‚ fie că s-au dovedit ineficace. Insectele moarte nu au putut‚ evident‚ să cîştige o rezistenţă la aceste otrăvuri. Supravieţuirea altora s-ar putea explica prin aceea că ele au fost imune de la bun început. Această imunitate este un caracter genetic prezent la anumite insecte‚ dar inexistent la altele. În orice caz‚ insectele sînt totdeauna de aceeaşi specie; ele nu evoluează pentru a da naştere unui nou tip..."

| anonim_4396 a răspuns (pentru KlaraWeiss):

Eu is sigur ca evolueaza

| KlaraWeiss a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot insecta e, nu s-a transformat in altceva, doar culoarea difera, ca raspuns la conditiile de mediu. Asta nu o spun eu, ci oamenii de stiinta. E aceeasi specie, nu specie noua, nici macar alta specie de fluturi, daramite alta insecta sau chiar altceva in afara de insecta. Se adapteaza la mediu, sunt de acord cu tine. Dar o sa fie vesnic biston betularia si nimic altceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KlaraWeiss):

Evolutia insamna adaptarea la mediu a unui organism is de acord daca mediu este perfect de ce sa te scimbe evolutia? ce rost ar avea

| jeffery a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, normal. Daca omul ar trai 300 ani, normal ca evolutia s-ar produce fix in 301 ani. Spunea cineva : "Sunt destule argumente impotriva evolutionismului, si atunci cand acestea sunt stiintifice si tu le negi, atunci stii ce e pentru tine Evolutionismul? E religie"

Multi dintre voi considerati religia motiv de razboi si manipulare a maselor (foarte corect). Parca pe la tine am vazut un post de genul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru jeffery):

Sa stii ca nu sunt nebun manipularea exista manipulare fininciara / emotionala/religioasa/culturala tot felul de manipulari tooate = banii tai hipnoza lumi modrne iluzia ca traiesti fara a fi sclav idea de libertate e de fapt o iluzie

| anonim_4396 a răspuns (pentru jeffery):

Ne intoarcem in trecut tu ai avea un regat nu ai vrea ca toata ziua oamenii sa se certe ca ala crede in piatra ala in luna ai veni cu o idee inca ceva leai da un scop de a trai de a te sluji

| logatcamembru a răspuns:

Cum poti int asa ceva?rolling on the floor

| diaηα a răspuns:

ăăă`.
Sincer, eu nici acu` n-am inteles chestiile astea cu Dumnezo` si cu Adam si cu Eva si cu maimutele.

=> I`m confused d'oh

| Favorite a răspuns:

Tu si Darwinlaughing te rog.Noi nu ne tragem din primate! Si D-zeu nu e o maimutalaughing sa stii! El te-a creat pe tine asa ca... daca te ai f nascut singur da! era o chestie dar asa...

Răspuns utilizator avertizat
| Favorite a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Da nu am zis asta ca pe mine ma nascut Dumnezeu.Nu se stie cum au aparut oamenii sunt 2 cai:cea stiintifica cu BIG BANGUL si cea religioasa cand a rostit D-zeu cuvantul :SA FIE SOARE SI PLANETE! da e buna intrebarea ta oricumhappy

| DjStefanuck a răspuns:

Dumnezeu nu e maimuta

| Cristina2216 a răspuns:

Mda.chiar nu esti informat si nu mai face glume in legatura cu Dumnezeu,in primul rand omul NU a evoluat din maimuta.e o porcarie,ca ai invatat si tu la istorie.straight face straight facestraight face lool, chiar nu stiu cine esti tu de razi de Dumnezeu, nu esti nici 0, 1% pe langa Dumnezeu, si nu, Nu sunt multumita pentru ca ai o minte de maimuta!

Răspuns utilizator avertizat