Întrebare recomandată | LaChatte a întrebat:

Am o problema: de o vreme imi rod ungiile big grin vreo solutie sa ma opresc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
81 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Baga mana inainte in piper.

| PangeeaRogvaiv a răspuns (pentru darrio2007):

Rosul unghiilor este o problema de natura psihologica si aceasta apare atunci cand esti nevoasa, cand ai emotii, cand ai un sentiment de teama etc. Cea mai buna metoda este ca tu sa te autocontrolezi in momentele de nervi, stres, emotii, teama sa-ti rozi unghiile, din cate stiu nu exista tratament pentru asa ceva, singurul lucru care te poate ajuta este vointa ta. Incearca ce ti-am spus. Sper ca te-am ajutat.
Succes!

| darrio2007 a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Vezi ca nu mie trebuia sa imi dai acest raspuns. Oricum, este folositor.

| PangeeaRogvaiv a răspuns (pentru darrio2007):

Scuze! Nu a fost cu intentie, am gresit, se mai intampla. Oricum, ai dreptate, este folositor.

| darrio2007 a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Stai linistita.Nu e nici o problema.Mai multa atentie.Te pup.Pa.

| PangeeaRogvaiv a răspuns (pentru darrio2007):

Multumesc mult! Si eu te pup.
O zi buna!

| ladyMillion a răspuns:

Scoate-ti dintiihappy!

| Șosețică a răspuns:

Hei. si eu am ticul asta dar ma fac pe unghii mereu si sunt tari si imi dau seama ca trebuie sa ma opresc. Daca nu te lasa la scoala cu unghiile facute cauta un maro culoarea pielii care nu se vede pentru ca lacul nu e bun la intarit unghii.

| davidtm a răspuns:

Uite fa asa. du te cumpara ti un balon simplu..si baga faina in el.si dupa aia apesi pe el.

| doctoru_5476 a răspuns:

Daca tai degetele cu unghi cu tot nu ai ce mai roade

| xXxFaTiMa a răspuns:

Si eu am avut probela asta dar, am resusit sa scap de asta pundu-mi un elastic pe fiecare mana si cand imi venea sa mi le rog trageam de ele! ai grija sa nu iti faci vanataihappy

| WhiteLife a răspuns:

Si eu am avut problema asta. Am citit intr-o carte ca este ca un fel de boala care o au majoritatea copiilor mici inainte sa inceapa scoala, apoi le trece. Eu am fost speriata, m-am gandit ca nu eram maturizata daca imi rodeam unghiile, apoi BINGO, am facut marea descoperire, o unghera big grin big grin big grin
De atunci imi tai unghiile cu unghera, nu le suport lungi, si acum le am mici mici mici.
Stiu ca atunci cand le rodeam nu-mi placea ca nu le rodeam drept si mi se agatau in tot felul de lucruri, daca ma scarpinam mna zgariam etc.
Nu stiu sigur, dar e posibil sa-ti treaca pur si simplu, daca nu incearca in momentul acela, cad iti vine ideea sa le rozi sa te gandesti ce teme ai pentru maine, ce mananci acasa, cand o sa poti sa intri pe net etc si pe moment o sa uiti.
Apoi, cand ajungi acasa taieti-le cu ungheram iar a doua zi nu o sa mai ai ce sa rozi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Nu le mai roadesmug.

Nu serios, dati interes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai e greu sa lasi in urma un obicei care ti-a intrat deja in reflex.Cel mai bine e ca in situatiile propice rosului unghiilor cum ar fi privitul la ceva sa iti acaparezi gura sau mainile cu ceva.De exemplu poti face ceva de exemplu sa nu stiu sa iti folosesti mainile mai tot timpul in interesul a altceva in afara de rosul gherutelor. happy Chiar si o guma de mestecat ar fi buna in acest caz pentru a tine gura ocupata. Daca nu, poate pare ciudat, dar poarta prin casa sau chiar afada niste manusi, acestea te vor impiedica sa le mai rozi.

| LifeIsColour a răspuns:

Buna,si eu am avut aceeasi problema inainte si abia am scapat de ea.Am inteles ca ar fi un lac de unghii la Avon special pentru rosul unghiilor.E amar si cand bagi degetul in gura, cu siguranta o sa plangi de amaraciunelaughing! Cumpara-l, poate da rezultate!

| Încrucişătorul a răspuns:

Ti le smulgi?

| AmanoYuno a răspuns:

Da-le cu lamaie in afara de gust lamaia e si foarte bune pentru unghii, le face mai lucioase

| AnOnIm20202020 a răspuns:

Date pe unghii cu lac sau ceva si nu o sa ti le mai rozi.

| iInfinityDarkness a răspuns:

Daca vrei sa scapi de acest tic pe cale farmaceutica incerca asta http://www.pcfarm.ro/......enchi.Este un tic nervos dar incearca sa mesteci guma cand iti vine sa faci asta. Funda?

| diavolitadulce a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa iti umplii timpul cu altceva

| IonelaaaS a răspuns:

Nu stiulaughing)si eu am aceeasi problema.dar de cateva saptamani ma fac de vreo 3 ori pe zi cu lac transparent, ca asa is unghiile mai tari sh nah mi lene sa le rodlaughing)

| FrumoasaTa a răspuns:

Unghiile in piper si trece repede.

| myruna2012 a răspuns:

laughing
Eu zic sa rozi un castravete, nu scapi usor, dar la un moment dat cand o sa ai ce face nu ti le mai rozi!

| Alecsanndraa a răspuns:

Nu prea ai solutie.o sa le rozi din ce in ce mai mult.verisoara mea le roade de cand era mica [acum are 23 de ani] si isi pune unghii false ca sa nu le mai roada pe ale ei.

| Sănduțța a răspuns:

Hei)Eu tot asa faceam nu ma puteam opri deci ai putea pursisimplu sa nu te mai gandesti la,, aceste unghii,,.Eu am scapatbig grin

| BlackNinja a răspuns:

Roade alt ceva, de exemplu un pix(cum fac eu).

| gazaru a răspuns:

Si eu am aceeasi problema.Si mi-am facut unghiile varza.Eu zic 1:sa pui ceva iute pe ele si ai sa vezi ca nu mai vrei sa le rozi si 2:nu te mai gandi la ele gaseste-ti altceva de facut

| viorelmmv a răspuns:

Pune-ti leocoplast pe unghii laughing

| împartezâmbete a răspuns:

E un tic, odata cu trecerea timpului poate usor usor ai sa renunti la acest lucru

| Victorita15 a răspuns:

Daca iti rozi unghiile ineamna ca esti stresata, enervata sau ai probleme cu nervii. Cel mai bine ar fi sa incerci sa nu te enervezi deseori si sa nu atragi atentie maruntisurilor. Incearca sa mai iei din cind in cind ceva calmante usoare si astfel cred ca vei scapa de acest viciu. Totusi, incearca sa nu-ti rozi unghiile. INcearca s ate abtii. Daca ai vointa, vei putea!

| ralucutzica a răspuns:

Impunetii singura acest lucru pentru ca la un moment dat vei ajunge sa iti rozii unghiile pana la carne.Si nu orice tratament nu prea are efect.Acest obiceii trebuie sa ti-l impui singura.

| oompaloompa a răspuns:

Am avut si eu problema asta...si am folosit un lac de unghii transparent pe care il gaesti la farmacie eu l-am luat de 2na acum depinde e posibil sa mai gasesti si prin alte parti, ce sa iti spun are un gust oribil si te vei dezobisnui sigur!

| LaLooxD a răspuns:

Incearca sa faci altceva cu degetele, sa gasesti o ocupatie, sa iei un obiect ceva si sa te joci cu el...un pix, o radiera, ceva. Bafta!happy

| AndreeaCF a răspuns:

Multa vointa...dar daca totusi nu poti, sa-ti pui unghii false. O spun din propria experienta ca si eu imi rod unghiile de cand ma stiu. Succes!

| FazzaNica a răspuns:

Aici solutii nu exista depinde de dorinta ta astfel de problema aveam si eu imi era rusine am rugat prietenile fratele sa-mi faca observatii ori de cito ori ma v-or vedea stii in primele zile era dezgustator auzind observatii dar apoi singura pe mine ma opream astfel am niste unghii frumoase si nu le mai rod la toti este diferit insa totusi le rod atunci cind am mari emotii