Întrebare recomandată | LaChatte a întrebat:

Am o problema: de o vreme imi rod ungiile big grin vreo solutie sa ma opresc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
81 răspunsuri:
| Alecsanndraa a răspuns:

Nu prea ai solutie.o sa le rozi din ce in ce mai mult.verisoara mea le roade de cand era mica [acum are 23 de ani] si isi pune unghii false ca sa nu le mai roada pe ale ei.

| NAILUI a răspuns:

Am eu un remediu nu te mai spala la fund vreo 2 luni si bagati degetele in anus, apoi garantat nu o sa ti le mai rozi! Succes

| DeathAngel1 a răspuns:

Incearca sa nu le mai rozi

| CatalinBo a răspuns:

Deci danu te presti din ros unghiile iti dam report abuse laughing))))))

| cristinica1234 a răspuns:

Poti sa iti dai unghiile cu oja sau cu lac. Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai e greu sa lasi in urma un obicei care ti-a intrat deja in reflex.Cel mai bine e ca in situatiile propice rosului unghiilor cum ar fi privitul la ceva sa iti acaparezi gura sau mainile cu ceva.De exemplu poti face ceva de exemplu sa nu stiu sa iti folosesti mainile mai tot timpul in interesul a altceva in afara de rosul gherutelor. happy Chiar si o guma de mestecat ar fi buna in acest caz pentru a tine gura ocupata. Daca nu, poate pare ciudat, dar poarta prin casa sau chiar afada niste manusi, acestea te vor impiedica sa le mai rozi.

| oompaloompa a răspuns:

Am avut si eu problema asta...si am folosit un lac de unghii transparent pe care il gaesti la farmacie eu l-am luat de 2na acum depinde e posibil sa mai gasesti si prin alte parti, ce sa iti spun are un gust oribil si te vei dezobisnui sigur!

| diavolitadulce a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa iti umplii timpul cu altceva

| Dy3nnuTzyK a răspuns:

...Daca ai lamaie pe acasa..pastrezi putina zeama si o lasi pe unghii. face bine si la unghii calciul din lamaie.tongue daca iti place gustu de lamaie e gravlaughing...incarca sa gasesti alt ceva sa "rozi" rolling on the floor..nush alt cv.:-s

| mydarkestdays a răspuns:

Exista un lac de unghii cu gust scarbos, dar nu mai stiu cum se numeste. cauta pe net. succes!

| stefastef a răspuns:

Pai cand iti vine sa le rozi aptinete...dar nu cred ca e vreo solutie laughinglaughing

| FazzaNica a răspuns:

Aici solutii nu exista depinde de dorinta ta astfel de problema aveam si eu imi era rusine am rugat prietenile fratele sa-mi faca observatii ori de cito ori ma v-or vedea stii in primele zile era dezgustator auzind observatii dar apoi singura pe mine ma opream astfel am niste unghii frumoase si nu le mai rod la toti este diferit insa totusi le rod atunci cind am mari emotii

| DydyDeutza a răspuns:

Pune un elastec de par sau din plastic pe mana si de fiecare data cand iti rozi unghiile tragi de elastec o sa te doara si tocmai de asta daca vrei sa nu te mai doara nu mai faci asa(adica sa iti rozi unghiile)...credema functioneaza eu am incercat

| AndreeaCristina31 a răspuns:

Dadada! am vazut la librarie un lac special pentru asta! e transparent si daca mai incerci sa iti rozi unghiile o sa ai un gust amar si neplacut in gura. nu e toxic si costa 7-8 lei. sper sa te ajute big grin

| Harghel_Maria_1992 a răspuns:

Treci la mestecat!

| deliamaria13 a răspuns:

Fa'ti o manichiura fooooarte frumoasa si cand o sa o vezi nici nu iti mai va vaeni sa iti rozi unghiile, sa nu o stricihappy
La mine merge!

| ralucutzica a răspuns:

Impunetii singura acest lucru pentru ca la un moment dat vei ajunge sa iti rozii unghiile pana la carne.Si nu orice tratament nu prea are efect.Acest obiceii trebuie sa ti-l impui singura.

| AndreeaCF a răspuns:

Multa vointa...dar daca totusi nu poti, sa-ti pui unghii false. O spun din propria experienta ca si eu imi rod unghiile de cand ma stiu. Succes!

| ellusca a răspuns:

Iti dau o solutie mai buna dati cu lac de unghi si asa ai sa vezi ca problema ta cu rosu unghilor o sa dispara

| Manu30 a răspuns:

Da stiu de la farmacii poti achizitiona mavala stop se aplica la fel ca lacul de unghii iti face unghiile amare si iti este scarba sa le rozi, am folosit si eu, ca si eu le rodeam

| Griffon07 a răspuns:

Incearca sa le mai tailaughing