Întrebare recomandată | LaChatte a întrebat:

Am o problema: de o vreme imi rod ungiile big grin vreo solutie sa ma opresc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
81 răspunsuri:
| ady2427 a răspuns:

Da.cand ajungi la umar.mai sus nu mai poti roade. spor.

| Rasfatzataa a răspuns:

Pai de cate ori bagi mana in gura (sa rozi unghiile)amintesteti:Trebuie sa am mainile(unghiile)superbe si nu trebuie sa le rod.Sau daca vrei puneti un elastic de mana si de cate ori vrei sa rozi unghiile dati cu el peste mana(nu sa iti faci vanatai sau altele)E mai simplu asa decat cu lac de unghii, cu ardei iute sau alte chestii!
FUNDA?

| EuAlexia a răspuns:

Mananca bomboane

| iuliapysutz a răspuns:

E un tic nervos, gaseste-ti altul. eu ma joc cu pixul foarte des, alea cu ''click'' :d

| davidtm a răspuns:

Uite fa asa. du te cumpara ti un balon simplu..si baga faina in el.si dupa aia apesi pe el.

| byutza99 a răspuns:

Fa cum am facut eu: da-le cu lac transparent (la scoala nu se va vedea)de fiecare data cand le rozi simti gustul de oja si te dezobisnuiesti.Asa am afacut eu, apoi mi le-am lasat lungi si acum nu mai am curajul sa le rod ca apoi trebuie sa astept sa creasca:*

| gazaru a răspuns:

Si eu am aceeasi problema.Si mi-am facut unghiile varza.Eu zic 1:sa pui ceva iute pe ele si ai sa vezi ca nu mai vrei sa le rozi si 2:nu te mai gandi la ele gaseste-ti altceva de facut

| florinmusat09 a răspuns:

Trebuie sa ai autocontrol incearca sa te abtiihappy

| Miihaelllaaa a răspuns:

Am si eu problema asta de foarte mult timp. Eu am incercat ceva thinking Vorbesti cu prietenii tai si le spui asa: "De acum in colo, cand ma mai vedeti ca imi rod unghiile, va rog sa imi dati peste mana pentru ca vreau sa ma dezobijnuesc de acest obicei ". Eu asa am facut... Sau, ia-ti bomboane cu tine. Pentru ca, din cate cred eu, asta se intampla cel mai mult pe baza de stres si atunci cand ne este foame. Corect? Eu cred ca da thinking Eu asa am facut, si cu timpul, daca incerci asta, o sa vezii ca unghiile tale vor fii din nou frumoase puppy dog eyes.
Sper ca te-am ajutat puppy dog eyes.

| Șosețică a răspuns:

Hei. si eu am ticul asta dar ma fac pe unghii mereu si sunt tari si imi dau seama ca trebuie sa ma opresc. Daca nu te lasa la scoala cu unghiile facute cauta un maro culoarea pielii care nu se vede pentru ca lacul nu e bun la intarit unghii.

| Kath16 a răspuns:

Multe persoane o fac. De obicei anume cind sunt nervosi. Eu zic sa incerci un lac de unghii special(se vinde la magazin) contra roaderii unghiilor. happy

| împartezâmbete a răspuns:

E un tic, odata cu trecerea timpului poate usor usor ai sa renunti la acest lucru

| endlessSX a răspuns:

Ganeste-te ca in primul rand sub unghii sunt o multime de microbi, si te poti imbolnavi.In al 2-lea rand este un obicei prost care da o impresie gresita altora.Incearca sa te linistesti, fetele fac asta cand sunt agitate sau indragostite etc...Gaseste alte activitati si nu te mai gandi la asta si o sa vezi ca nu o sa mai ai probleme.

| viorelmmv a răspuns:

Pune-ti leocoplast pe unghii laughing

| AmanoYuno a răspuns:

Da-le cu lamaie in afara de gust lamaia e si foarte bune pentru unghii, le face mai lucioase

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Nu le mai roadesmug.

Nu serios, dati interes.

| doctoru_5476 a răspuns:

Daca tai degetele cu unghi cu tot nu ai ce mai roade

| anaMmaria a răspuns:

Pune ardei iute pe degetewinking laughing

| iInfinityDarkness a răspuns:

Daca vrei sa scapi de acest tic pe cale farmaceutica incerca asta http://www.pcfarm.ro/......enchi.Este un tic nervos dar incearca sa mesteci guma cand iti vine sa faci asta. Funda?

| Sănduțța a răspuns:

Hei)Eu tot asa faceam nu ma puteam opri deci ai putea pursisimplu sa nu te mai gandesti la,, aceste unghii,,.Eu am scapatbig grin

| LifeIsColour a răspuns:

Buna,si eu am avut aceeasi problema inainte si abia am scapat de ea.Am inteles ca ar fi un lac de unghii la Avon special pentru rosul unghiilor.E amar si cand bagi degetul in gura, cu siguranta o sa plangi de amaraciunelaughing! Cumpara-l, poate da rezultate!

| Skumpy99thau a răspuns:

Nu exista nici o solutie si eu cand eram mai mica le rodeam am faut o pauza iar acum iar m-am apucat laughing reusesti din propria initiativa

| xXxFaTiMa a răspuns:

Si eu am avut probela asta dar, am resusit sa scap de asta pundu-mi un elastic pe fiecare mana si cand imi venea sa mi le rog trageam de ele! ai grija sa nu iti faci vanataihappy

| 9089 a răspuns:

Comanda.ti un lac de unghii de la avon impotriva rosul unghiilor

| Tєqυιℓα a răspuns:

Heii.; x

Prima dată : CRED CĂ NU E CAZUL SĂ VĂ BATEȚI JOC DE EA!;]

Acum îți răspund ție la întrebare.; 3
Păi. și eu îmi rodeam unghiile mereu.;| Deja era enervanttt. Le aveam până în carnee.;-< Și știi ce am făcut?;> M-am dus la farmacie, i-am explicat farmacistei problema mea și mi-a dat o „ soluție ", pentru a nu îmi mai roade unghiile, m-a ajutat foarte multt.;* Succes și sper că ți-am fost de folos. :]

Biiieee.; 3!

| Încrucişătorul a răspuns:

Ti le smulgi?

| Victorita15 a răspuns:

Daca iti rozi unghiile ineamna ca esti stresata, enervata sau ai probleme cu nervii. Cel mai bine ar fi sa incerci sa nu te enervezi deseori si sa nu atragi atentie maruntisurilor. Incearca sa mai iei din cind in cind ceva calmante usoare si astfel cred ca vei scapa de acest viciu. Totusi, incearca sa nu-ti rozi unghiile. INcearca s ate abtii. Daca ai vointa, vei putea!

| FrumoasaTa a răspuns:

Unghiile in piper si trece repede.

| Ser9iu a răspuns:

Incearca sa ti le tai cu o unghiera, inainte sa ranesti ep cineva! Funda?

| xelAlex a răspuns:

Roade pixullaughing sau pur si simplu nu te mai gandii la unghii