Întrebare recomandată | LaChatte a întrebat:

Am o problema: de o vreme imi rod ungiile big grin vreo solutie sa ma opresc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
76 răspunsuri:
| deliamaria13 a răspuns:

Fa'ti o manichiura fooooarte frumoasa si cand o sa o vezi nici nu iti mai va vaeni sa iti rozi unghiile, sa nu o stricihappy
La mine merge!

| mydarkestdays a răspuns:

Exista un lac de unghii cu gust scarbos, dar nu mai stiu cum se numeste. cauta pe net. succes!

| PeaceLoveMusic a răspuns:

Pune-ti unghii cu gel si gandeste-te ca le strici daca le rozi rolling on the floor:*

| 9089 a răspuns:

Comanda.ti un lac de unghii de la avon impotriva rosul unghiilor

| DeathAngel1 a răspuns:

Incearca sa nu le mai rozi

| Tєqυιℓα a răspuns:

Heii.; x

Prima dată : CRED CĂ NU E CAZUL SĂ VĂ BATEȚI JOC DE EA!;]

Acum îți răspund ție la întrebare.; 3
Păi. și eu îmi rodeam unghiile mereu.;| Deja era enervanttt. Le aveam până în carnee.;-< Și știi ce am făcut?;> M-am dus la farmacie, i-am explicat farmacistei problema mea și mi-a dat o „ soluție ", pentru a nu îmi mai roade unghiile, m-a ajutat foarte multt.;* Succes și sper că ți-am fost de folos. :]

Biiieee.; 3!

| xelAlex a răspuns:

Roade pixullaughing sau pur si simplu nu te mai gandii la unghii

| Ser9iu a răspuns:

Incearca sa ti le tai cu o unghiera, inainte sa ranesti ep cineva! Funda?

| DragosM8 a răspuns:

Incearca guma orbit rolling on the floor)

| iuliapysutz a răspuns:

E un tic nervos, gaseste-ti altul. eu ma joc cu pixul foarte des, alea cu ''click'' :d

| YSH a răspuns:

Buna ..si eu faceam la fel, apoi am vrut sa nu imi mai rod unghiile asa ca atunci cand dadeam s mi le rod le scoteam din gura si asa de fiecare data pana cand m-am dezobisnuit.

| stefastef a răspuns:

Pai cand iti vine sa le rozi aptinete...dar nu cred ca e vreo solutie laughinglaughing

| Miihaelllaaa a răspuns:

Am si eu problema asta de foarte mult timp. Eu am incercat ceva thinking Vorbesti cu prietenii tai si le spui asa: "De acum in colo, cand ma mai vedeti ca imi rod unghiile, va rog sa imi dati peste mana pentru ca vreau sa ma dezobijnuesc de acest obicei ". Eu asa am facut... Sau, ia-ti bomboane cu tine. Pentru ca, din cate cred eu, asta se intampla cel mai mult pe baza de stres si atunci cand ne este foame. Corect? Eu cred ca da thinking Eu asa am facut, si cu timpul, daca incerci asta, o sa vezii ca unghiile tale vor fii din nou frumoase puppy dog eyes.
Sper ca te-am ajutat puppy dog eyes.

| ady2427 a răspuns:

Da.cand ajungi la umar.mai sus nu mai poti roade. spor.

| EuAlexia a răspuns:

Mananca bomboane

| Mockingjay a răspuns:

Este la farmacie un lac de unghii transparent care le intaraste, poti sa il incerci dar nu e lac magic, pe langa el vei mai avea nevoie si de vointa ca sa scapi de acest obicei. Cel putin asta mi se zice si mie, nu stiu, eu imi rod unghiile de ani buni si nu vreau neaparat sa incetez ca stiu ca e pe baza de stres si asa macar ma mai descarc si eu putin. Dar succes, oricum happy

| cristinica1234 a răspuns:

Poti sa iti dai unghiile cu oja sau cu lac. Funda?

| florinmusat09 a răspuns:

Trebuie sa ai autocontrol incearca sa te abtiihappy

| CatalinBo a răspuns:

Ardei pe degete laughing)

| CatalinBo a răspuns:

Deci danu te presti din ros unghiile iti dam report abuse laughing))))))

| danydum a răspuns:

Baga mainile in veceu. laughing

| AndreeaCristina31 a răspuns:

Dadada! am vazut la librarie un lac special pentru asta! e transparent si daca mai incerci sa iti rozi unghiile o sa ai un gust amar si neplacut in gura. nu e toxic si costa 7-8 lei. sper sa te ajute big grin

| iubiticalove22 a răspuns:

Probabil din cauza ce esti mai agitat de un timp eu zic sa te dai cu lac, sa iti faci unghiile in asa fel incat sa iti placa si te cate ori vrei sa le rozi iti fei da seama ca srtici oja sau ca e toxic lacul, daca nu incearca sa mesteci cat mai multa guma...o sa scapi de acest ticwinking

| anaMmaria a răspuns:

Pune ardei iute pe degetewinking laughing

| Marza_Denisa_Maria_1998 a răspuns:

In primul rand lucrul acesta nu este bun nici pentru dinti tai si nici pentru unghii nu prea stiu ce sa zic dar sfatul meu ar fi sa incerci sa te gandesti ca vrei sa iti ai grija de unghiile tale iar atunci cand le vezi sa te gandesti la altceva sau sa nu le dai importanta unghiilor
Cam asta ar fi sfatul meu acum depinde si de tine daca chiar vrei sa scapi de obiceiul asta incearca sa iti pastrezi calum cand iti vine idea sa iti rozi unghiile
Sper ca te-am ajutat iar asta a fost sfatul meu!

| Aade a răspuns:

Da ardeiul iute pe unghii ar fi o solutie dar nu o sa poti sa te dezobisnuiesti asa repede si nu poti sa fi tot timpul cu ardei iute pe unghii. Ar trebui sa-ti dai seama cat de rau arata si ca faci acest lucru din lipsa de ocupatie.

| Raress09 a răspuns:

Pune piper pe ele. laughing

| Griffon07 a răspuns:

Incearca sa le mai tailaughing

| Rasfatzataa a răspuns:

Pai de cate ori bagi mana in gura (sa rozi unghiile)amintesteti:Trebuie sa am mainile(unghiile)superbe si nu trebuie sa le rod.Sau daca vrei puneti un elastic de mana si de cate ori vrei sa rozi unghiile dati cu el peste mana(nu sa iti faci vanatai sau altele)E mai simplu asa decat cu lac de unghii, cu ardei iute sau alte chestii!
FUNDA?

| cristiandorin21 a răspuns:

Salut si eu faceam asta, dar mam oprit, era chiar un obicei, dar eu (Din propia experienta) iti recomand sa nu le mai rozi, cand iti vine sa le rozi gandeste-te ca nu-ti vine sa le rozi etc...
Sper ca ti-am fost de ajutor. Funda?