Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Ce imi recomandati pentru cosuri?
Am niste niste cosuri rosii, dureroase, precum bubele, am incercat orice, insa in zadar!
Nu m-a ajutat nimic, insa poate ma puteti voi ajuta cat de cat?
Multumesc frumos pentru raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Cosurile sint de fapt ca niste chisturi purulente si adinci?
Probabil ca ai folosit deja multe creme, tincturi, unguente.
Am vazut ca ti s-au sugerat multe variante si poti sa incerci unele dintre ele, eventual.
Intrebare : ti-ai facut testul pentru stafilococ auriu?
Poate duce la o forma foarte agresiva de acnee nodulochistica, cu un tratament complex si costisitor, dar cu rezultate.

60 răspunsuri:
| Pυƒυℓєтє a răspuns:

Aşa e la pubertate

| Claudia10girl a răspuns:

Eu am avut probleme grave cu cosurile, dar m-am vindecat dupa ce am inceput sa folosesc tratamentul natural de la Vervory. Un doctor dermatolog mi-a recomandat si sunt foarte multumita de rezulatate

| StamateAlina1987 a răspuns:

Eu am folosit uleiul de arbore de ceai si sa va povestesc din experienta mea cu cosurile si puncte negre. M-am luptat cu acnee timp de 10 ani de zile. Am mers la multi doctorii, am incercat multe tratamente si creme.
Apoi am descoperit un foarte bun doctor dermatolog si mi-a dat un tratament cu creme impotriva acneei pe baza de 100% ulei pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation.
Impreuna cu cremele de acnee am mai folosit si demachiant si lotiune tonica special concepute pentru acnee cu 100% ulei pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation

Doctorul mi-a zis ca studiile au aratat ca uleiul de arbore de ceai (tea tree) contine compusi antibacteriali si antimicrobiali foarte puternici care ajuta la distrugerea bacteriilor care dezvolta acnee.

Uleiul de arbore de ceai nu usuca pielea, ci o hraneste si in acelasi timp elimina foarte puternic cosurile, acneea sau punctele negre si albe.

La mine au funcționat extraordinar cremele pentru acnee de la Thursday Plantation, iar intr-un timp record am scapat de cosuri si de puncte negre.
Le-a recomandat la o prietena cu un alt tip de ten. Dupa ceva timp de folosire a cremelor, tenul a inceput sa devina foarte curat vizibil, si am scapat de toate cosurile.
Tot doctorul asta mi-a zis sa inlocuiesc sapunul normal, cu un sapun pe baza de ulei pur de arbore de ceai tot de la Thursday Plantation, pentru a controla excesul de sebum.

Le recomand, pe mine m-au ajutat foarte foarte mult sa scap de acnee si puncte negre.

| Hopefree a răspuns:

Hm interesante sugestii in raspunsurile voastre si nu am de gand sa va judec dar unii dintre voi nu spuneti nimic bine. Uite eu unul, te inteleg deoarece si eu am acceasi problema.Stiu perfect care este senzatia si despre ce este vorba.Am incercat diferite tratamente care doar au ameliorat cate putin aceasta problema.In nici un caz sa nu le acoperi cu fond de ten.Cea mai mare prostie.Vei astupa porii si se vor infunda formand alte cosuri sub piele. Apoi spalate cu un sapun care contine Ph apropiat cu cel al pielii.Il gasesti in farmacii. Apoi totul consta in alimentatie.Trebuie sa tratezi cauza nu efectul.Eu nu am voie sa manac ciocolata.Aceasta trebuie exclusa din alimentaie cel putin pana trec toate cosurile. Apoi nu ai voie sa mananci gras, prajit si nici sucuri acidulate.In schimb poti manca multe fructe cum ar fi:merele, portocalele, banane..etc.Paine alba cat de putina deoarece contine zahar si agita cosurile.Eu ti-o spun din proprie experienta.In plus cel mai bun sfat ii ca trebuie sa mergi la un dermatolog si la un endocrinolog deoarece are legatura cu glandele sebacee, care produc sebum iar prin asta apar cosurile.Mult succes!

| liveplus a răspuns:

Sa nu dai cu creme! Pot sa-ti fie recomandate doar ca sa faca uni bani. Dai cu apa si sapun cam o data pe ora si trec in 2-3 zile

| dOody a răspuns:

Iti poti lua de la farmacie CUTADEN. Dai pe cosuri si lasi cat se poate de mult(nu este un anumit timp). Mie chiar mi-a dat rezultate si aveam aceeasi problema ca si tine.

| Annya206 a răspuns:

Cel mai bine e sa consulti un medic dermatolog, el va stii exact ce sa-ti recomande pentru tipul tau de ten, dupa ce iti mai face un control amanuntit.
Apeleaza la tratamente cosmetica la saloane specializate, unde poti beneficia de o curatare.
Nu uita ca un tratament care a functionat la o anume persoane poate sa nu aiba efect la tine.

| Tєqυιℓα a răspuns:

Heiiii.; 3!

[1] NU te da cu fon de ten.
[2] NU cumpăra orice fel de cremă, dacă știi că nu îi face bine pielii tale.
[3] Ai grijă să nu se infecteze, adică cum acum este frig afară, vezi că este la farmacie o cremă care să nu te „ piște " frigul, nu mai știu cum se numește, dar îi explici tu farmacistei problema ta..pentru că și eu am fost în situația ta și cam așa m-am vindecat nu le-am lăsat să le piște frigul. :]
Sper că te-am ajutat.; x

Biie.; 3!

| Oana04 a răspuns:

Poti incerca de la gerovital crema stop acnee.Asta ajuta mult

| Axzwell a răspuns:

foloseste o cremutza ce se pune doar pe cos, ai mai multe variante: gerovital, avon, oriflame, vichi... dupa buget..am mai vazut ceva de la seba-med, in sensiblu, un stick cam la acelasi pret cu vichi. anyway, argila face toata treaba, cred ca detoxifica cumva zona afectata, - 7 zile consecutive masca apoi de 2 ori pe sapt.

| radimna77 a răspuns:

Iti dai cu lamaie unde ai cosuri

| iknownow a răspuns:

uite aici e o sugestie buna!
https://www.youtube.com/watch?v=-CU0kIvMq8E
Funda?

| aLynDJ a răspuns:

Daca esti in perioada pubertatii e normal

| Mihai_Alin_1997 a răspuns:

Foloseste ulei de argan bio ajuta la multe chesti citeste despre el apropo dai si funda?

| ady2427 a răspuns:

Probabil o sa sune putin scarbos dar e o metoda veche pentru asta. dimineata spalate pe fata cu urina.da stiu cum suna.dar functioneaza.o poti considera o gluma sau nu.si activitatea hormonala din corpul tau poate avea reactia asta.fiind vorba de eczeme,, propria urina are un efect interesant si in acelasi timp dezinfectant datorita sarurilor.scz daca ti-a provocat greata.bafta

| EuAlexia a răspuns:

Si eu am probleme cu cosurile si ti-as recomanda sa iti cumperi de la farmacie un sapun de sare. Seara sa te speli pe fata cu apa rece si pe urma sa te dai cu sapunul.O sa te usture putin, dar sa nu te speli pe fata pana dimineata.In fiecare seara sa te dai cu sapun chiar daca nu mai ai cosuri, deoarece daca te dai nu o sa iti apara asa de multe sau chiar de loc.

| florinmusat09 a răspuns:

Si am patia asta dar sau vindecat

| MADLENAcandy a răspuns:

Nu trebuie sa ti le spargi, asa e perioada prin care treci, cosurile vor dispare de la sine mai tirziu.

| elly8 a răspuns:

Da'te cu propolis pe elebatting eyelashes

| Kiss1999 a răspuns:

Si eu am trecut prin asta. Uleiul de aloe vera este foarte util. Se gaseste in magazinele naturiste. happy

| Kryss17 a răspuns:

Cremele de la ClearSkin sunt foarte eficiente. in cateva zile cosurile se amelioreaza! Inainte de aplicarea pe fata trebuie sa te speli cu sapun de fata.happy

| amena a răspuns:

Poti folosi zineryt, eu folosesc si este chiar foarte bun! incearca si tuwinking

| biateo98 a răspuns:

Parerea mea e sa le lasi in pace si nu o sa te mai doara... daca nu-ti plac cum se vad date cu fond de ten

| maddelinne a răspuns:

Uita-te in brosurile avon de clearskin sunt foarte bune produsele pentru cosuri!

| Rasfatzataa a răspuns:

Otet cu sare, zeama de portocala(lamaie)O lasi zece min. sa se usuce tenul apoi te speli cu apa rece(fara sapun), seara cand te culci sa te speli pe fata cu apa rece, pentru ca bacteriile se pun pe fata in aceea zi:*Succes sper ca te-am ajutat!

| Tequila1428 a răspuns:

Ai incercat sapun cu borax?

| printzesica a răspuns:

Fa-ti ceai de pelin si spalate cu el pe unde ai cosurile dar inainte spalate cu apa si sapun!

| Ioneelaaa a răspuns:

Buna si eu am multe probleme cu, cosurile dar folosesc :
1. Baton pentru tratarea petelor si a cosurilor (avon) http://www.google.com/......tp?/imgres
2. effaclar la roche posay http://www.google.com/......tp?/imgres Sper ca te-am ajutat.

| Daria777 a răspuns:

Incearca cu fond de ten, dar nu o sa iti treaca, doar nu o sa se vada asa de tare.