| Sara2 a întrebat:

Buna ziua, dupa ce mi-a scos o măsea, și m-a cusut, medicul a zis că nu e necesar să vin să mi-o scoata pentru că ața aia se topește și cade singură, lumea din jurul meu zice că nu exista așa ceva, și trebuie să mi-o scoata. Voi ați auzit varianta medicului? Sunt îngrijorata de situație

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| 16EmmaEmma16 a răspuns:

Bună, asta mi-a zis si mie medicul ieri ( am avut două extractii). Totuși trebuie sa mergi la consultatie peste 7 zile? si poti sa intrebi mai multe atunci.

| Sara2 explică (pentru 16EmmaEmma16):

Nu mi-a zis sa ma mai întorc?

| Sara2 explică (pentru 16EmmaEmma16):

Multă sănătate?

| 16EmmaEmma16 a răspuns (pentru Sara2):

Ciudat. Mie da, oricum legat de fire mie mi-a spus ca in circa 15-20 de zile se absorb. acum depinde si ce a folosit stomatologul tau.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Este un fir special care se resoarbe

| Mosotti a răspuns:

Exista asa ceva, sunt fire care se topesc, stai linistita. Lumea din jurul tau n-au facut stomatologia zic eu 5 ani de zile.

| Mindfulness a răspuns:

Asculta de medici nu de toți analfabeții.

| randomuser009 a răspuns:

Ce e anorganic nu prea poate fi absorbit, si ce e organic in general, da
Sunt fire din material organic, cum e interstin de oaie, care practic, organismul il poate dezintegra(il ataca sistemul imun, si il consuma), la cele neresorbabile e problema faprului ca vin mii de macrofage, si nu pot digera cusatura, formand un conglomerat inflamator(ele incearca sa digere, dar e prea mare, si materialul nu poate fi digerat de macrofage).
Ata absorbabila nu tine mult timp, si daca ai o operatie ce trebuie sa tina mult capetii, ai avea mari probleme, deoarece ar trebuiii sa schimbi ata in continuu, dar e buna cand ai operatii care necesita putin timp de vindecare, si nu vrei sa complici pacientul si cu scoaterea lor(si chin si timp pierdut, si...)

| goguPatent a răspuns:

Da exista asa ceva.

E amuzant cum ni se pare mai importanta parerea celor din jur decat a medicului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si oare pe cine sa credem, tanti Florica de la 3 sau medicul stomatolog care a facut extractia?