| DulamaEduard a întrebat:

Salut TPU! am si eu o probleme ma doare intre omoplati sau in zona plamanilor in spate cand inspiri puternic
m-ati putea ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Ce ajutor vrei să găsești pe TPU? Mergi urgent la medic.

| Violleta2022 a răspuns:

Doar un medic te poate ajuta!

| liviaArianna a răspuns:

POSIBILE CAUZE

1. **Tensiune musculară**: Poate fi din cauza stresului sau a unei posturi proaste.
2. **Leziuni**: Dacă ai ridicat ceva greu sau ai făcut sport intens, s-ar putea să fi întins un mușchi.
3. **Probleme cu plămânii**: Unele afecțiuni respiratorii pot provoca dureri în spate.
4. **Probleme cu coloana vertebrală**: Un disc herniat sau alte probleme pot cauza dureri.
5. **Probleme cardiace**: Deși rare, unele probleme ale inimii pot provoca dureri în spate.

### Ce să faci
1. **Odihnește-te**: Evită activitățile fizice intense.
2. **Aplică căldură**: Pune o compresă caldă pe zona dureroasă.
3. **Menține o postură corectă**: Stai drept pentru a reduce durerea.
4. **Consultă un medic**: Dacă durerea persistă sau este foarte puternică, mergi la medic.
Dacă te îngrijorează sau nu dispare, e bine să ceri ajutor medical!

Bula
| Bula a răspuns (pentru liviaArianna):

I A