| Anonimafarahaz2 a întrebat:

Bună! Am câteva haine negre care au și porțiuni de material alb pe ele, azi le am băgat la spălat anume doar pe acestea și materialul alb a ieșit alb înspre gri, le am spălat la 45 de grade cu Savex.
Știe cineva cu ce să le spăl și cum să iasă din nou albul cum trebuie? mulțumesc!

2 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Cumperi servetele de captare a culorii.
Speli cu detergent pentru rufe negre sau colorate (ca sa nu iasa culoarea)
Albul ala nu mai iese alb. Asta e riscul hainelor in culori contrastante.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

La 30 sau 40 de grade se spală rufele nu la 45, sigur savex avea clor in el.