| SuperFata a întrebat:

Bună, TPU!
Va rog frumos sa îmi lăsați aici, toate trucurile testate de voi, în ceea ce privește CEAPA CARE USTURA de mori când o cureți ( nu când o toc, ca atunci știu ce și cum ). Am curățat adineauri ș-am crezut ca n' o sa mai pot vedea, la cât de iute era. Deci, trucuri testate, va rog! Mulțumesc!

14 răspunsuri:
| aaanamariaaa a răspuns:

Ceapa are o substanță care cauzează lăcrimarea în general, dar este temporar și nu afectează cu nimic, poate doar dacă lucrezi ca tăietor de ceapă(12ore)(glumesc) tai numai ceapă, atunci atâtea ore pe zi, zi de zi sau săptămânal, ar avea nevoie, deshidratarea ceva idk. În rest, nu ar trebui sa te ferești. Eu cel puțin nu am testat dar am mai auzit la diverse domenii, ca aprind o lumânare când taie mai multa ceapă, altele țin ceapă în apa 30min de exemplu, și mai iese iuțeala aceea, cam atât. Și eu lucrez în bucătărie și tai ceapă și îmi lăcrimează mereu ochii, adică nu m-am obișnuit sau ceva. Eu de testat nu am testat astea. Dar poți încerca să vezi.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

O tii la frigider inainte sa o cureti/tai

| Fatamuntilor a răspuns:

Truc invatat de la mama si testat de mine sa tai ceapa pe pervazul ferestei deschise.
mai exista si maruntitore care toaca ceapa in recipient inchis.Tai ceapa bucatele si si o pui acolo si apesi pe buton sau tragi de maneta
Ambele dau rezultate multumitoare.

| SuperFata explică (pentru Fatamuntilor):

Am specificat ' când o tai '. Cum sa o toc, știu ce trebuie sa fac sa nu usture ochii. Oricum, mulțumesc pentru răspuns!

| SuperFata explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Am auzit de varianta asta. Da rezultate?
Ca pe mine ma ustura ochii când o curat de coaja. După ce o curat, i țin în apa și nu mai e tixica.

| SuperFata explică (pentru aaanamariaaa):

Sunt ' bucătăreasa ' la mine acasă? Curat câteva când gătesc, dar astăzi am făcut sarmale și am pus mai multe. Era foarte iute și aveam ochii roșii, nu mai puteam sa ii deschid-)))
Voi încerca trucurile astea, sa vad dacă vor funcționa. Mulțumesc!

| SuperFata explică:

Sunt ' bucătăreasa ' la mine acasă.
-)) Curat câteva când gătesc, dar astăzi am făcut sarmale și am pus mai multe. Era foarte iute și aveam ochii roșii, nu mai puteam sa ii deschid-)))
Voi încerca trucurile astea, sa vad dacă vor funcționa. Mulțumesc!

| SuperFata explică:

Sunt ' bucătăreasa ' la mine acasă.
Curat câteva când gătesc, dar astăzi am făcut sarmale și am pus mai multe. Era foarte iute și aveam ochii roșii, nu mai puteam sa ii deschid-)))
Voi încerca trucurile astea, sa vad dacă vor funcționa. Mulțumesc!

| SuperFata explică (pentru SuperFata):

Mi- au postat același răspuns, de trei ori. - ))))))

| aaanamariaaa a răspuns (pentru SuperFata):

Te cred laughing Și eu de fiecare data tai câte un lighean de ceapă și am niște ochi de ma ia râsul zilnic, râd cu colega mea. Pe unde râd pe unde plânglaughing Sincer nu mi-a venit în minte sa testez, dar ca gospodine, răbdămlaughing nu cautam căile ușoarelaughing

Bula
| Bula a răspuns:

La decojire, coaja sa fie spre ochi si ceapa in partea opusa.
La taiere, tii palma deasupra cepei si apesi cutitul tot cu palma.
Coaja, respectiv palma iti feresc ochii de la stropitura cepei.

| SuperFata explică (pentru aaanamariaaa):

Și asta e adevărat, dar ceapa asta care am nimerit - o acum, e ceva de groaza. Atât de iute, ca simți în creier. -laughing))))))

| darrio2007 a răspuns:

Orice truc ar fi, ceapa tot te ustură la ochi. Poate dacă porti masca de gaze nu te ustură.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru SuperFata):

Eu am fost clara.Nu te ustura ochii daca o tai asa.