| anonim_4396 a întrebat:

Dacă îngropi un caiet dictando cu niste notițe importante pe el în pământ, într-un borcan de sticla, după mult timp hârtia se poate degrada?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca borcanul este preparat uscat si inchis ERMETIC, atunci umiditatea este nesemnificativa.

20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca borcanul este inchis ermetic si este uscat inauntru, atunci nu se degradeaza.
Trebuie incalzit borcanul inchis, asemenea gemurilor sau compoturilor, cu capac perfect etans (nu metalic! ).

| dullcat a răspuns (pentru Bula):

Ba se formeaza condens din cauza diferentei de temperatura.

| Bula a răspuns (pentru dullcat):

Condens este doar daca este si umiditate.

| dullcat a răspuns (pentru Bula):

Si in pamant, unde doreste sa-l ingroape, crezi ca nu exista umiditate?

| dullcat a răspuns (pentru Bula):

Ok, experimenteaza si apoi vorbim.

| Frank51 a răspuns (pentru dullcat):

Bula are dreptate. Tehnic, diferența de temperatura va fi nesemnificativă din cauza că va scădea lent. În orice interval de timp, diferența de temperatură va fi îndeajuns de mică încât nu va exista condens in interiorul sticlei. Hârtia nu va fi afectata de condens ci de alte cauze la care nu mă pot gândi la ora asta laughing

| Bula a răspuns (pentru dullcat):

Daca borcanul este preparat uscat si inchis ERMETIC, atunci umiditatea este nesemnificativa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| dullcat a răspuns:

De ce ai face asta? Cumva te apuci de vraji?laughing

Se va deteriora hartia din cauza umezelii.Iar sticla se descompune abia in mii de ani.

| relian a răspuns:

Da se degradeaza in timp.Sa nu se degradeze, trebuie pusa in container si sa scoti aerul din el, deci si borcan ce ai tu acolo, sa fie perfect etans, sa nu prinda aer in timp.

De regula aceste capsule is din otel, ceva care sa nu rugineasca, vidate, deci fara aer, atunci hirtia nu o sa se mai degradeze, decat natural, adica timpul lui natural de injumatatire cit o fi, sute de ani, mii de ani, milioane etc.

Bula bate cimpii, el nici nu stie ces cu acele compoturi, gemuri de care vorbeste, dar baga sa fie acolo la pleseneala.
Desi se da mare lovit ca si expert TPU, e departe de orice adevar, dar na l-au facut astia expert TPU, aia conteaza, titlu, nu ce stii laughing

Mai e cineva care la fel spune, Bula are dreptate, banui ca e si ala cam la fel, expert si ala in toate laughing

Acu sa zic lu Bula, zic aici, pentru ca respectivu mai blocat, nu-i place sa fie contrazis, sau sa-i dea altul lectii, el considera ca le stie pe toate.

Deci cei cu acele borcane de compoturi ce spune el? Aia se numeste sterilizare, acel produs este firt in apa la o anume temperatura, in care bacterii, ciuperci si alte animaluri is distruse.
Atunci cand fierb, acele capace de la borcane au o garnitura, aia lasa aerul sa iasa afara, asa ca acolo in acel borcan nu mai avem deloc aer.
Daca ai observat la borcanele care capacu ala s-a umflat, alea au prins aer si sau stricat, adica au patruns in interior cu aerul si bacterii si strica acel compot.

Concluzia, este ca acele borcane nu au aer in ele, prin fierbere s-a facut vacuum si aerul a fost scos afara, de aia tin acele compoturi, ca nu-i acolo aer.

Sa ii spui si lui Bula, marele expert TPU laughing Hirtia nu-i afectata de condens, pentru ca nu are de unde sa fie condens, o papa animalaurile din aer, alea microscopice, o afecteaza intr-un fel, cumva.

Daca pui si capac nemetalic ce spune Bula, omul asta este extraodrinar de priceput la toate laughing nu stiu ce o fi insemnind pentru el capace ca aleade la borcane de gem sau compot, alea is tot din metal, dar cum Bula este expert TPU, tu trebuie sa asculti ce spune el, sa nu pui capac metalic, trebuie capac nemetalic, pentru el capacele de aluminiu, alea nu-s din metal, aluminiu nu-i metal la el laughing

Cum am spus, omul asta este extraordinar de "destept " sta si mita in coada sa il asculte ce poate sai bese mintea aia in colturi ce o are, are mintea evaporata si nu sfera, este patrata laughing

| Frank51 a răspuns (pentru relian):

Nu ți se pare cam deplasat să faci mișto de alții când și tu pretinzi că știi mai bine?

Se întâmplă că bulă are dreptate, fie că a nimerit-o, fie că știe. Am și explicat acolo mai sus ce se întâmplă și de ce condensul este minim. Probabil nu te duce capul să înțelegi despre ce vorbesc, și e mai simplu să pretinzi tu că le știi pe toate, în timp ce nu ai niciun argument, ci doar vorbe goale, în vânt.

Inițial mi s-a părut că ești un om rezonabil, dar mi-am dat seama că ești patetic, un pierde vară.

| relian a răspuns (pentru Frank51):

Amice te invita cineva la ciorba si nu stiu? Pe linga ca esti tantalau mai si semnalizezi.
Cind o sa iti adrersez eu tie ceva, atunci sa spui ceva. Pina una alta eu am raspuns celui care a pus intrebarea.
Ce am spus de Bula, stiu eu de ce am spus, si am si dat explicatie nu vorbe in vint, asa cum spui tu.

Vorbe in vint ai spus tu si cu bula, acolo da ai mare dreptate.Am crezut ca te duce mintea aia mai mult de 2 metri, dar se pare ca ma inselai rau.

Aparentele inseala totdeauna.Nu am facut misto de nimeni, am spus clar despre Bula exact ce este, exact ce se intimpla.Nu este prima data cand numai timpenii spune.
Este dreptul meu sa spun ce doresc, daca nu iti convine nu citi, nu te forteaza nimeni sa citesti ce scriu eu pricepi?

E bun, daca ai priceput, atunci fa bine si ocoleste ce scriu eu, o sa te ocolesc si eu pe tine, asa sa fie treaba buna.

Eu nu am pretins ca stiu mai bine, eu am spus exact ce se intampla cu borcanele lui bula, si aia se intampla.

Daca nu ai trecut pe la scoala, sau pe la orele de fizica, aia e problema ta, daca stii asta, nu te mai baga.
Nu am spus nimic de tine, am adresat eu tie ceva comentariu cumva?

Am spus ca mai e cineva pe aici care il aproba pe bula, nu am spus exact cine este sau ce il aproba, dar bula bate garduriule la greu, asta ca idee.
Voi, sau altii am vazut ca v-ati luat de Rosalia, de mai care pe aici, nu stiu daca si tu, dar majoritatea, printre care si eu, bine am comentat civilizat, am mai glumit, dar respectivele nu s-au suparat.

Acu vii tu si sari pentru dl bula laughing si pentru ce anume? Ca am aratat ca el spune gresit cu borcanele lui cu tot.
Legat de condens normal ca nu apare, de aia am si spus ca mai e cineva care il aproba.
Eu ce am comentat ca el bate gardul, la chestia cu borcanele lui de gem si compot laughing
Le incalzesti auzi si tu si pui capac care sa nu fie de metal laughing

Asa si ce vezi tu ca eu am spus vorbe in vint? Am spus toate capacele de la borcane is de metal, bula spune ca unele n-ar fi, el le considera pe alea din aluminiu ca n-ar fi de metal.Eu ce stiu de la scoala, aluminiu este un metal.
Doar ca bula sau poate si tu incurci fierul cu neferoase laughing Incalzesti borcanu de gem si ce se intampla? Nu se intampla nimic, daca doar incalzesti, te trezesti cu alea acre peste ceva timp.

Treb sa le fierbi, prin fierbere se creeaza presiune, daca mergeai la ora de fizica, stiai ca apa prin incalzire isi creste volumul, asa ca prin fierbere apa creste si impinge aerul din borcan afara, care iese pe linga acea garnitura ce vorbea si dl bula, apoi garnitura aia etanseaza, se formeaza acolo un vaccum, in acel borcan nu mai este aer, ai priceput?
Daca nu mai este aer, microrganismele omorite, nu mai are cine deteriora acel produs.
Nu stau eu acum sa iti tiu lectii de fizica pe aici.Deci nu am spus nici o vorba in vint, am spus clar ce se intampla.
Arata ce vorba este in vint, arata ca nu-i bine ce am spus si daca tu arati mai bine, atunci jos palaria.
Pina una alta eu stiu f bine ce spun, aia se intampla cu borcanele lui bula nu ce spune el.
Asta arata ca el da raspunsuri la pleseaneala, sa fie acolo la numar.

Eu nu ma apuc sa raspund cuiva asa aiurea, poate doar daca e ceva gluma, sau stiu si eu datu cu presupusu.

Concluzia? Mai facut pierede vara laughing dar de fapt eu cred ca tu esti ala, patetitc la fel, te bagi ca musca la rahat, fara sa iti fi adrersat tie vreo vorba
Invata sa te porti si sa vorbesti, apoi sa te bagi cu mine in discutie.

| Frank51 a răspuns (pentru relian):

Nu mi-ai scris mie, dar ai vorbit de mine precum îi dau dreptate. Deci acum minți că nu vorbeai de mine? Că eu am fost singurul care i-a dat dreptate deci nu știu despre cine puteai vorbi, oricum e complet irelevant despre cine vorbeai, ceea ce contează este că tu desconsideri oamenii fără motiv și fără argument.

Apropo, dacă încălzești un borcan, și aerul din interior va începe să aibă presiune datorită umidității din el si pentru că aerul se dilată. Când nu mai există umiditate și aerul s-a dilatat la maxim presiune e destul de mare să spargă borcanul. Dacă ceva presiune poate scăpa din borcan, borcanul nu se sparge și rezulta un mediu 99% curat și ferit de exterior.

| relian a răspuns (pentru Frank51):

Nu am spus ca nu am facut referire la tine, am spus ca nu tiam adsresat tie cuvinte direct.
Normal ca am facut referire la cine la aprobat.
Legat de borcan, cu capac de metal sau de altceva, daca incalzesti putin, nu se intampla absolut nimic, nu scoti tu aerul din acel borcan doar inclzind putin borcanu, pentru ca nu se face suficienta presiune pentru a elimina tot aerul de acolo.

Sa scoti aerul din borcan, trebuie sa o faci cu o pompa de vaccum, ori de aia mamsina de aia ce folosesc unia pentru carne, legume, care le videaza, alea scot tot aerul si pot sta asa ani buni fara sa pateasca nimic.

Dar borcanul ala ce zicea bula cu capac de ala folie de aluminiu, ala se duce rapid bagat in pamint, el la ala a facut referire ca n-ar fi din metal, este din metal, aluminiu, alea ce le filetezi tu is din tabla de otel, alea ruginesc, dar si aluminiu oxideaza, oamenii cred ca daca nu-i rugina, aia inseamna ca nu oxideaza.

Fierul oxideaza si se numete rugina populat, aluminiu oxideaza, oxidul ala este argintiu, cupru, oxideaza, verde etc.
Ce nu oxideaza este otelul inoxidabil, ala nemagnetic e mai bun.

Depinde cit tii bagat in pamint.

Legat ca eu desconsider oamenii, asta e parerea ta, ma luai de Bula pentru ca e bula de aia.Tu de ce crezi ca m-a blocat? Ca nu sufera sai atraga careva atentia.Si stai linistit ca eu daca intru in dicutie cu cineva, o fac civilizat, deci dasca intru eu, iar daca intra cineva in discutie cu mine si vorbeste frumos, este ok, doar ca tu ai intrat si ai vorbit naspa, ca urmare din expeprienta mea, din observatii, nu trebuie sa ma fac ca ploua, trebuie sai raspunzi omului pe limba lui.

Ce am spus de bula, am spus si sub forma de gluma, sau de fun, am bagat in felul ala sa si zimbim, sa mai ne relaxam, ca de aia intram pe aici, nu sa te certi sau doar serios.
Insa ce am spus, este adevarat, baga chestii citite pe net, nu-i nimic de la el, se vede din raspunsuri.

In sf nu-s curios de el, doar am citit ca raspunsese doar 3 persoane, mia sarit aia in ochi cu borcanele laughing

Exact, ce mai conteaza de cine vorbeam, am vorbit, nu zic ca nu, eu recunosc cand e ceva, dar spun cand cineva baga texte gresite. Iara daca respectivu comenteaza urit si cu jigniri, cum am spus, trebuie sai raspunzi la fel.

Daca tu nu foloseai cuvintele alea si doar spuneai ca de ce ma luai de tine bla bla, deci fara jignire, fara mai stiu eu ce pierde vara iarna ai bagat, atunci reveneam, mai citeam odata, si poate ceream scuze.

Asa imi vad de drum laughing stai linistit ca nu o sa mai ma iau de tine, daca te superi doar din atit, e in regula, intelegeam daca te jigneam, doar am spus ca mai e cineva care il aproba pe bula.

Fata care a intrebat, la alte intrebari ale ei, i-am spus ca pune intrebari de gradinita, dar nu s-a suparat, na venit sa ma jigneasca etc.mai degraba am jignit-o eu pe ea spunindui asa, dar na fiecare face cei place.

Nu vad de ce te-ai suprat sau ai considerat tu ca eu am vorbit naspa de tine. Daca am spus ca il aprobi pe bula, nu vad ce e asa de grav.
Ok stai linistit ca nu mai raspund de acum la nimic legat de tine, am vazut poza, o masina neagra laughing cand vad sa ocolesc.

| Frank51 a răspuns (pentru relian):

M-am supărat pentru că nu înțeleg de ce crezi că nu este corect ce a zis. Să lăsăm capacele deoparte și orice alte prostii, a spus o chestie adevărată, borcanul va avea condens minim dacă este încălzit la temperatură mare și închis ermetic.

Deci în cazul de față eu și cu el am avut aceeași părere, și tu ai venit așa de nicăieri și ai zis "uite și experții ăștia", doar așa din complezență, că nu era necesar să faci mișto.

Poți face glume nu zice nimeni să nu faci, și eu fac mereu. Însă este o diferență între a face mișto de cineva sau de a face o glumă.

| relian a răspuns (pentru Frank51):

Amice, a bagat borcanele sa arate ca alea nu se strica, a incercat sa spuna de ce, dar nu a zis mai nimic.A spus cam la fel se intampla si cu hirtia.
A bagat doara condensul ca element ce poate afecta acea hirtie, desi is mai multe, si micororganismele poate afecta hirtia.
Borcanale lui de compot nu-s afectate pentru ca nu mai are inauntru microorganisme, aia e tot.

Hirtia aia in borcan, luam ca nu face umezeala deloc ok? Tot se va degrada, is acolo microorganisme care o poate ataca, alea microscopice, asa cum is bacteriile din compoturile alea, borcane etc.

Deci sa fii sigur ca hirtia nu-i afectata, o tii la intuneric, deci ceva container de otel, sau borcan bagat in pamint, si scoti aerul din el.

Sau pui in punga de ala ce se pun alimentele ce le scoti vidu, pui acea hirtie, videzi, apoi pui in borcan fara sa mai incalzesti, fara sa mai faci nimic si va tine, cit va tine acea folie.

Asta daca nu poti vida borcanu, dar si la borcan tine cit tine garnitura, sau capacu ala de aluminiu.

Am facut misto cum spui, nu de tine, nu vad ce te agiti.Nu iti convine nu citi.
Fac misto de aia care se d au mari "destepti" dar care nu p[rea stiu mare lucru.
De tine nu am facut misto, asa ca pana una alta vezi-ti de treaba ta.Cind o sa iti vorbesc eu tie urit, jigniri, fac misto de tine, atunci poti sa vii sa ma iei la rost.
Daca esti avocatul aluia, atunci du-te si ma reclama la judecator laughing pana una alta spun ce vreau, is liber sa ma exprim cum doresc.
Cum am spus, nu iti place ce spun, mergi si ma reclama, o sa stearga astia de pe TPU mesaju si aia e tot, atunci o sa fii poate happy.

Asa ca bafta si spor la reclamatii.

| anonimg a răspuns:

În pământ există umiditate și aceasta va distruge tot. Borcanul va rezista, dar hârtia din el nu. Și nu ai cum să faci rost de materiale, soluții, substanțe sau alte posibilități ca să reziste o hârtie într-un borcan.
Sfatul meu ca să nu-ți scrii cine știe ce memorii sau amintiri păstrându-le pentru cine știe ce generație. Că oamenii nu mai sunt interesați de lucruri vechi. Că nici nepoții nu sunt interesați de bunicii lor cât sunt în viață; cu cât mai mult după moartea lor.
Și chiar dacă ar rezista vreun caiet, vine un nepot nebun și-i dă foc sau aruncă la gunoi toate amintirile tale scumpe.

Dar despre noi scrie cerul, pentru că acolo există și rezistă adevăratele amintiri. Dumnezeu păstrează în dreptul fiecăruia care se teme de El, o carte de aducere aminte. Și mai presus de aceasta există Cartea Vieții, în care numele nostru trebuie să fie scris.

| Holiday a răspuns:

Mai devreme, sau mai tarziu, chiar tinuta in conditii optime de umiditate, aciditate, sterilitate, etc, hartia se degradeaza datorita procesului ireversibil de scindare a catenelor macromoleculare de celuloză.

| ReddY25 a răspuns:

Ce întrebarelaughing

| LaviniuA a răspuns:

M-am gandit si eu la metoda asta.
Vreau sa bag chestii importante in pamant, ca sa merg in viata viitoare sa le dezgrop.

Cred ca o sa reziste binisor in timp. Daca vrei sa fii sigura ca rezista, poti sa faci asa big grin
cumperi un aparat de masurat umezeala si il bagi in borcan,
pui capacul, il asezi la soare sa se sigileze bine,
monitorizezi umezeala periodic si vezi ce se poate face ca sa fie cat mai scazuta.
Poate ajuta sa bagi in borcan un pliculet din ala ca la incaltaminte, care absoarbe umezeala.

| Silviullet a răspuns:

Nu se degradeaza.