| Ena_Maryo_2000 a întrebat:

Bună TPU!
Am o întrebare pentru voi.
Deci noi știm că pământul se învârte în propria s-a axă. Dacă el are o traiectorie într o direcție, iar viața merge înainte, dacă ar merge pământul în cealaltă direcție, opusă traiectoriei, viața ar merge înapoi?

Răspuns Câştigător
| PumpkinDoll a răspuns:

Eu cred ca ma apuc de acum, ma duc sa dau ceasul'inapoi pana-n 2003

64 răspunsuri:
| Ssssmokin a răspuns:

Nu cred ca ar afecta chestia asta faptul ca viata merge inainte big grin. Doar atat ca nu o sa mai avem alternanta dintre zi si noapte+ alte cateva efecte negative. Timpul o sa ramana la fel.

| minrest a răspuns (pentru Ssssmokin):

Cum sa nu mai ai alternanta zi-noapte, omule? Daca se invarteste in sens invers, nu este expusa la soare tot o parte a pamantului? Acolo este zi.

| minrest a răspuns:

Daca tu mergi inainte, viata merge inainte, este? Iar daca mergi invers, tot asa. Deplasarea sau rotatia nu are legatura cu trecerea timpului.

| RAY a răspuns:

Crezi ca daca mergi pe venus timpul se duce inapoi? nu are nici o logica, in primul rand se invarte asa din cauza gravitatiei iar timpul este o inventie umana

| Ena_Maryo_2000 explică (pentru minrest):

:-D

| Inferno a răspuns:

Parca era un film in care Superman pentru a da timpul inapoi s-a rotit in jurul planetei in sens invers miscarii de rotatie pe care Pamantul o are in jurul axei sale. Nu stiam de ca imi pare familiara corelatia asta tembela dintre timp si miscarea Pamantului.

| Darkmagic a răspuns (pentru RAY):

User Ray...m-am saturat de cate ori am auzit "Timpul este o inventie umana"!
Lasand la o parte cretinismul accentuat al "intrebarii" de fata la care trebuie sa-ti comentez, lasand la o parte tampeniile de care e plin internetul, "teoriile" unor Doctor Wubbo sau ale lui Barbour, am cateva intrebari simplisime pentru tine, cat si pentru ceilalti useri cu fizica de 5 clase:

1 Temperatura este o inventie umana, sau MASURAREA EI, este o inventie umana?
2 Cum vezi tu cu un telescop user Ray, o stea aflata la distanta de, sa spunem, 10 ani- lumina?
3 De CE anume este nevoie user Ray intr-o relatie cauza-efect ca cea pe care am exemplificat-o in prima parte a raspunsului de mai jos?
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16461716/
Sau altfel spus: De ce anume e nevoie ca o cauza sa-si produca efectul?
...de..."o inventie umana", este? :))
4 Ce se intampla cu "inventia asta umana" intr-un camp gravitational puternic sau la viteze extreme?

Simplu, nu?
Ia sa vad si eu cum raspunzi tu (sau oricare "intelept") pentru care "timpul este o inventie umana".
Nu esti in stare sa raspunzi la acestea, nu le intelegi?
Comunica-mi, si iti pun altele, poate de o clasa inferioara, pentru ca reiau: M-am saturat de cate ineptii am vazut la capitolul asta.
Multumesc. :D

| RAY a răspuns (pentru Darkmagic):

". Timpul este o "iluzie" legată de incapacitatea noastră de a vedea realitatea aşa cum este.
http://www.scientia.ro/......luzie.html

| RAY a răspuns (pentru Darkmagic):

Explicaţia pe care Julian Barbour o dă are de-a face cu mecanica cuantică aplicată întregului Univers şi cu o ecuaţie, formulată de Wheeler şi De Witt, în care timpul dispare. Aşadar, în Univers timpul nu mai are nici un rol. Şi dacă aşa stau lucrurile atunci nu există!

Cum se face totuşi că noi îl percepem ca ceva real? Julian Barbour face următoarea analogie: să ne imaginăm un film proiectat la cinema; toate fotogramele, toate imaginile filmului, există simultan şi sunt proiectate cu un ritm de 24 pe secundă. Creierul nostru vede o imagine după alta şi de aici, din succesiunea de imagini, naşte noţiunea de mişcare şi inclusiv cea de timp. Dar imaginile, insistă Barbour, există toate împreună, simultan! Timpul ar fi doar un rezultat al creierului nostru limitat – al modului în care vedem lumea şi al incapacităţii noastre de a accesa tot ceea ce de fapt deja există.

| RAY a răspuns (pentru Darkmagic):

Timpul =ceasul biologic uman este o inventie a evolutie a vieti, timpul de 24 de ore este o inventie umana, daca am sta pe alta planeta am calcula diferit timpul, eu nu cred ca timpul exista, calcularea distantei pana la stele nu dovedeste existenta timpului

| Darkmagic a răspuns (pentru RAY):

User Ray, ti-am pus niste intrebari.
Ca sa le vezi mai bine, acum le-am si numerotat! big grin
ESTI IN STARE sa-mi raspunzi la ele, tu (sau orice user de aici care crede ca: "timpul este o inventie umana")?
Stiu si eu ce zice Barbour, altfel nu-l aminteam peiorativ in text, asa ca nu-mi pune tocmai mie "citate" din wiki si "Scientia", ok?
Iata numai o perla din link-ul tau:
"Iată însă că un fizician englez susţine că nu are rost să ne mai facem griji legat de natura timpului. Nu are sens să fim preocupaţi că ajungem cu întârziere la o întâlnire sau că îmbătrânim prea repede – pentru că timpul nu există!"
Dăăă! laughing))
Sunteti...bine? big grin

Esti in stare sa-mi raspunzi la patru intrebari simple, da, sau nu?

| Donsavas a răspuns:

Timpul este o iluzie a minții. Nu se întoarce nimic inapoi. Sunt doar scenarii de film. Tot trecutul tau e doar un album de amintiri in capul tau. Nu se reia. Se retine si atat.

| RAY a răspuns (pentru Darkmagic):

Ce intrebari? si numai rade nu vad nimic amuzant in raspunsul ala nici rational,problema la tine e ca esti in zona de confort, alti trebuie sa creada ce crezi tu, daca eu am spus ca e o inventie umana puteai aduce dovezi ca nu e, nu eu trebuie sa dovedesc, eu sunt sceptic, cel ce afirma sa dovedeasca prin metoda stiintifica

| Darkmagic a răspuns (pentru RAY):

Se pare ca ai o mare problema in intelegerea lucrurilor...si nu doar tu.
Din cele patru intrebari pe care te prefaci ca nu le vezi, ti-o pun doar pe prima:

1 Temperatura este o inventie umana, sau MASURAREA EI, este o inventie umana?

Asa poate intelegi si tu, si restul userilor doldora de "Stiinta" ca MASURAREA timpului este o inventie umana, NU TIMPUL in sine Einstein!

Sau scuze, poate tu, Barbour si restul "fizicienilor" care au raspuns pe aici...masurati "CE NU EXISTA"! :D
Imi spui sa nu mai rad...si scrieti pe aici niste TAMPENII, de nu stiu cum ati ajuns la fizica in clasa a VIII.
Stiu ca intelegi sensul cuvantului "penibil".
Il mai explic o data:
Intreaba-ma din nou: "Ce intrebare?"

Te duci tu frumos si mai inveti, termini niste facultati...si mai discutam.
Deocamdata vad ca aici, ca si aici:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16452494/
...am gasit numai "intelepti"!
Doar ca ce sa vezi, sunteti incapabili sa raspundeti.

Si inca o data, pentru tot TPU:
1 Temperatura este o inventie umana, sau MASURAREA EI, este o inventie umana?

| RAY a răspuns (pentru Darkmagic):

Masurarea ei este o inventie umana, nu cunosc cum se masoara mai exact temperatura dar omul a descoperit si asta, acum cu timpul poate ca exista, dar sub ce forma este? cum i putem dovedi existenta folosind metoda stiintifica?

| RAY a răspuns (pentru Darkmagic):

Care sunt restul intrebarilor?

| relian a răspuns (pentru Darkmagic):

1-Temperatura este o unitate de masura a energiei,sau a unei substante. Timpul este tot o unitate de masura, care doara arata stadiile prin care trece materia, sau energia. Timpul nu este nicidecum ceva material asa cum spun unele teorii, atentie deci TEORII, nu a demonstrat nimeni ca timpul ar fi ceva material, deci asa cum tu sustii anumite teorii asa si Ray sustine ceva.Intre a sustine ceva nedemonstrabil sau ce sustine rau eu cred ca el e mai aproape de adevar decat esti tu.Cel putin teoretic, mai degraba crezi ca timpul este o inventie decat sa scoti basme.Basmele de regula sa fie crezute reb demonstrate, Daca tu vii sa spui ca deja sau demonstrat e ok ramai in lumea ta.Tu ai idee cate teorii au fost demontate, cate sau dovedit pana la urma a fi false? Deci mai usor cu teoriile tale si mai usor cu vocabularu ala cretinism si altne chestii, habar nu ai pe ce plante stai dar te dai destept.Cand mai incerci sa te dai destept explica oamenilor sa poata intelege, asta daca esti c apabil de asa ceva, daca doar dai din gura, daca doar spui ca tu ai inteles, dar ca nu-i poti explica lu X ori lui Y aia inseamna ca nu ai priceput absolut nimic.
2-Cum vezi cu un telescop? Simplu pur si simplu vezi,vazul este un simt care nu are viteza,pur si simplu vazul este un simt instantaneu, nul poti masura, este cea mai rapida viteza cunoscuta, asta dupa gand laughing dar lasand la o parte puterea gandului vazul are cea mai mare viteza cunoscuta, mai mare decat viteza luminii desigur, este instantanee.Stiu povestile ca tu de fapt vezi steaua aia de acu 10 ani laughing povestile astea tinele pentru tine, sau aia care le-au scos sa le spuna unora ca si tine.Tu vezi steaua respectiva acum in prezent in acea secunda, asta asa ca idee.Tu nu vezi soarele de acum 9 minute, nu stiu cine tea pacalit dar se pare ca esti si indoctrinat cu deastea.Am raspuns ca ai spus orice user de aici poate raspunde.
3-Nu am deschis link-ul arata,asa ca nu comentez, daca ai ceva venit de la tine ntreaba, nu-s curios de ce zic altii, pot si eu sa rumeg ceva, asa la nivelul meu, tu dac a doar sustii ce altii afirma e treaba ta.
4-Ce se intampla cu inventi umana la viteze extreme? Nu se intampla nimic, se intampla exact ce se intampla si acum.Nu stiu la ce anume faci referire la ce inventie si la ce gravitatie. Daca te referi la timp,atunci intr-un camp gravitational puternic nu se intampla nimic, ma refer ca imbatranesti mai repede sau mai incet, singurul efect ar fi ca te poate omora acel camp gravitational puternic de care tu spui, nicidecm sa te imbatraneasca sau mai. stiu eu ce crezi tu.
La viteze extereme la fel timpul trece pentru tine exact la fel ca si pentru mine laughing singura diferenta ar fi, sa zi/cem tu te deplasezi cu o viteza extrema, ar fi 2 cauze aici ce ar putea sa apara.Ai putea sa fii omorat laughing si cazul 2 si care este sigur tu ai trecut linia de sosire inaintea mea laughing deci esti campion,dar tot la fel de batran ca si mine o sa fii laughing ciar daca eu am mers ca melcu.
Stiu o sa vii cu teorii,cu faptul ca au masurat nu stiu cine,in spatiu,bla bla care is aia care au masurat,in care spatiu? Omu nici na plecat de pe planeta asta si voi bateti gardurile laughing.

C oncluzia este ca noi ne-am cam saturat de ineptiile astora dealde tine,astia care veniti numa cu teoriile altora, asta pentru ca voi nu sunteti capabili sa rumegati ceva, pana si o erbivora mai rumega asa din cand in cand ceva ce baga sub nas laughing voi rumegati doara ce va da altii, de fapt sustineti afirmatiile altora.

Faptul ca temperatura este o masura, aia nu arata nimic in legatura cu timpul, care masoara si ala ceva.Acum nu stiu exact ce crezi tu ca ar fi timpu.Normal ca este o unitate de masura, ca si temperatura, dar despre temperatura se stie exact ce masoara.Despre timp se pare ca lucrurile stau cu totu diferit,unia cred ca timpul este ceva altii ca nu e nimic,deci tu la ce anume ai facut referire la ce timp,ca ar fi ce anume?
Uite explica tu,dar fara cuvinte de alea destepte,cretinism,ineptii,asta arata de fapt cat te duce pe tine mintea umana laughing Explica daca esti mai priceput dar sa poata intkelege orice om, foloseste cuvintele tale, nu trimite oamenii nicaeri, foloseste cuvinte simple, daca poti fa comparatii cu ce se intilneste in viata de zi cu zi, daca poti face o explicatie de genul asta atunci or sa te creada toti.Hai astept,vad ca tu tot astepti pe rau sa iti raspunda, vreau si eu sa te vad ce rumegi, dar rumegarea ta nu rahaturile altora, nu linkuri, ca nu-s cretin asa cum tu crezi sa nu pot gasi rahaturile ce le crezi tu pe net, te asigur ma pricep mult mai bine sa caut ceva anme pe netu asta decat tine.

| Ssssmokin a răspuns (pentru minrest):

Da, scuze, greseala mea. Am luat-o ca si cum s-ar opri pamantul. Oricum viata nu merge inapoi big grin.

| Inferno a răspuns (pentru relian):

"Temperatura este o unitate de masura a energiei, sau a unei substante."

Temperatura nu masoara energia. Caldura are legatura cu energie.
Doua fluide pot avea temperaturi identice dar energie (sub foma de caldura) diferita, atat timp cat caldura specifica difera.

Temperatura nu e o unitate de masura, e i marime fizica fundamentala. Gradul este o unitate de masura.

Timpul e tot o marime fizica fundamentala avand unitatea de masura, in sistemul international secunda.

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

N-are nici o legatura gravitatia cu invartitul Pamantului. Daca Dumnezeu nu da la manivela Pamantul nu se mai roteste.

| Inferno a răspuns (pentru relian):

P.S.: Delirezi cam mult...
Cand ai fost ultima data la sectia de psihiatrie?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ar fi amuzant: viermii vomita, scheletul se recompune, faci pe tine ca pese 90 de ani sa-ti sugi degetul de la picior, apoi sa intri in pi/da ma-ti si mai apoi sa faci escalda, urcand sub forma de spermatozoid prin coloana vertebrala a aceluia care reia aventua ta.winking laughing laughing laughing

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Si tu delirezi aiureli, cica ce legatura are gravitatia cu faptul ca se invarte, ceva cauzeaza invartirea

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu prin Duhul Sfânt învârte Pământul.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Dovedeste asta

| LPCTSTR a răspuns (pentru Steregoi):

Umm... ce dovezi ai ca Dumnezeu prin Duhul Sfant cauzeaza rotatia Pamantului?
Dar nu inteleg, cum reuseste Duhul Sfant sa faca asta?
Macar L-ai vazut pe acest Duh Sfant (care este imposibil de urias incat iti invarte planeta sau o face prin puterea mintii, ascuns in centrul Pamantului), L-ai vazut?
Sincer, chiar vreau sa te intreb, glumesti sau chiar crezi ca Dumnezeu e cauza a tot?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți dai seama ca dacă mergi invers te întorci in timp?

| raMLesS a răspuns (pentru LPCTSTR):

Asta are probleme serioase nene laughing

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Evident ca nu. Pentru ca exista o singura dimensiune a timpului: totdeauna inainte.