| LisaJulie a întrebat:

Cum se dezvolta de fapt gândirea logica? Prin exerciții logice, puzzeluri, citit sau unii o dezvolta în primii ani de viata iar alții niciodată?

5 răspunsuri:
| MistarGoGu a răspuns:

Puzzle și jocuri! Cititul mai mult la cultura generala!
Depinde și CAT sunt de stimulați copii de către parinti! Limita este 5-7 ani pentru o baza solida!
Când vezi copii de 2-3 ani cu Smartphone în mana ca tata sau mama sunt mai ocupați cu berea la meci sau telenovele turcești te ia durerea de cap! Viitorii guvernanți și funcționari publici!

| sierra1 a răspuns:

Permanent, prin exersarea gândirii și așa cum spui tu. Doar cititul/lectura nu ajută la așa ceva

| LisaJulie explică (pentru MistarGoGu):

Ce fel de jocuri? Șah, table, de societate, exerciții de matematica, fizica sau informatica?

| MistarGoGu a răspuns (pentru LisaJulie):

Potrivit vârstei normal. 2-4 ani puzzle pentru dezvoltarea motricitatii și dispunerea obiectelor *( extra beneficiu ) peste 5 se poate trece la șah! Matematica o lăsăm pentru 6 ani...o sa se sature...

| MistarGoGu a răspuns (pentru LisaJulie):

Monpoly sau alt joc cu caracter economic -strategie *( dar clasic ) exclus PC care mai mult le distrage atenția!
Beneficiu! Gândire analitica, strategie și planificare utile în viata de ADULT!
Peste vârstă de 6 ani recomandat!