| AnoNimalK a întrebat:

Daca nu crezi in Dumnezeu, adunci lumineaza-ma si pe mine raspunzandu-mi la intrebarea: Cum a aparut Universul si mai apoi restul? Am facut si rimalaughing

90 răspunsuri:
| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=IFy5FN06_zU

Nu, nu e o gluma clipul. E exact raspunsul la intrebare.

| AnoNimalK explică (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Deci tu crezi in Bing Bang?

| Mitsuri10 a răspuns:

Pai eu cred in Dumnezeu.Dar se spune ca lumea a fost creata de o explozie Bing Bang.(Bineinteles nu e exclus ca Dumnezeu sa fi facut explozia). Sper ca te-am ajutatwinking.

| Esperança a răspuns:

Eu cred in Adevar, nu in ce se spune de unul si de altul!

| AnoNimalK explică (pentru Mitsuri10):

Ideea nu e sa fiu eu ajutat. Eu vreau doar sa ascult parerile voastre. SI e absurd sa spui ca DUmnezeu a facut Bing Bang-ul.

| AnoNimalK explică (pentru Esperança):

Si care este acest Adevar in care crezi?

| Esperança a răspuns (pentru AnoNimalK):

Dumnezeu si Cuvantul Sau este singurul Adevar!

| MariaO a răspuns (pentru AnoNimalK):

Big Bang vrei sa spui. happy Daca nu avem nici macar niste termeni clar in minte despre ce mai discutam aici?

| AnoNimalK explică (pentru MariaO):

Stai prost cu vederea sau cu gramatica? Mai citeste o data. Aualeulaughing am observat. Graba. Oricum, stiu mai multe decat stii tu cu siguranta. Tu din moment ce nu prea ai idee despre nenumaratele teorii, stai si te legi de o greseala de scriere.

| AnoNimalK explică (pentru Esperança):

Ok. Bravo. Sa nu lasi pe nimeni sa ti schimbe parerea!

| AnoNimalK explică (pentru AnoNimalK):

Mda. Un tip inainte a scris Bing Bang si eu in graba m-am luat dupa el. Se pare ca uneori, cand ma grabesc, am si comportament de maimuta. Dar tot nu ma trag dintr-o maimuta.

| Mitsuri10 a răspuns (pentru AnoNimalK):

Dce ar fi absurd? Asta e cale de impacare pentru ambele parerithinking

| AnoNimalK explică (pentru Mitsuri10):

Pai asa ceva nu exista! E total absurd sa combini 2 teorii care se exclud reciproc.

| Mitsuri10 a răspuns (pentru AnoNimalK):

Ok.Eu zic ca tu sa crezi in ce ai crezut pana acum si eu in ce cred acumbatting eyelashes.

| MariaO a răspuns (pentru AnoNimalK):

Graba, desigur, de 2 ori te-ai brabit, chiar. Sunt absolut si total convinsa ca stii mult mai multe ca mine. Stii ce se intampla? In spatele intrebarii, si mai ales raspunsurile pe care le-ai dat m-au facut sa simt ca nu ai lansat o discutie pe aceasta tema, ci ca incerci sa faci prozelitism. Adica, de ce "bravo" cuiva care crede in teoria creationista si nu "bravo" celui care a spus ca Dumnezeu ar fi creat Big Bangul? La urma urmei, de ce decizi tu? Credinta si toate lucrurile pe care le implica tin exact de intimitatea fiecaruia. Am citit intrebarea, nu m-am simtit obligata sa raspund, dar am simtit ca trebuie sa te corectez, ca deh, inainte sa ne aruncam in niste discutii, trebuie sa aveam si proprietatea termenilor pe care ii folosim.

| AnoNimalK explică (pentru MariaO):

Nu m-am brabit niciodata in viata mea. Asa ca de 2 ori, sigur nu m-am brabitwinking Daca tie ti se pare ca ce a spus acel user are vreo logica, atunci nu are sens sa mai discutam. Eu sunt convins de modul in care a fost creat Universul si nimeni nu ma poate face sa imi schimb parerea. Poate nu ai inteles intrebarea. Mai citeste o data, poate reusesti sa intelegi fara explicatii suplimentare. Bafta.

| AnoNimalK explică (pentru MariaO):

Sa nu mai vorbim de acel,, trebuie sa aveam,, de lafinalul mesajului tau. Nimeni nu este perfect, mai ales pe internet, pentru ca important e sa ne intelegem, nu sa scriem perfect si incet, ca asa ne intorceam la trimis scrisoriwinking

| IAOIADNAA a răspuns:

Http://www.scientia.ro/......tea-1.html
asta nu inseamna ca nu cred in Dumnezeu
eu sunt foarte credincioasa si cu toate astea stiu totul despre cosmologie

| MariaO a răspuns (pentru AnoNimalK):

In viata ta cea relativ scurta, ca 16 ani nu e chiar asa mult. In fine, esti superficial: ai luat din tot raspunsul meu 2 lucruri, nici pe departe esenta. Cat despre convingerile tale, nu vad de ce ai o astfel de atitudine. Nu incerca nimeni sa ti le schimbe.
Da, am scris gresit, dar cred ca tu, dupa ce ai scris de 2 ori "Bing Bang" chiar credeai ca asa se numeste. happy

| AnoNimalK explică (pentru MariaO):

E parerea ta. Spune-mi o alta teorie despre crearea Universului sau orice are legatura cu Univers fara sa cauti pe Goagal. (si da, Goagal cred ca se numeste sau pronunta). Hai lasa. Ramai la perfectiunea si la atotstiinta tawinking

| muffy1 a răspuns:

Din intrebare si raspunsuri se vede ca abia esti la liceu, cu toate ca cel mai probabil inca nu ai varsta de liceu, si cumva esti mare specialist, iei in ras raspunsurile, ai toate cunostintele...chiar daca ti-au raspuns simplist, au raspuns oamenii cu big bangul, da cumva iei la misto
nu ai deloc habar ce inseamna o teorie, faci asemanarea intre teoria big bangului si "teoria" creationista, cu toate ca cea din urma nici macar nu e o teorie, si ipotetic vb, de ar exista dumnezeu, cuva ti-a spus tie toate planurile sale, probabil il vezi in paine, ca stii sigur ca nu a putut creea el big bangul si sa lase universul sa evolueze, te pomenesti ca esti manageru lui, si ii dai tu ce treaba trebuie sa faca. daca tot esti crestin lasa ego-ul mai moale, ca pe voi va invata ca mandria si lauda e un pacat, a contrazice totul de parca ai fost de fata cand a fost creat universu si tu stii da noi suntem idioti denota doar prostie crasa din partea ta, incearca sa asculti si de altii, ca nimeni nu a spus nu exista dzeu, poate el a creat big bangul, dar big bangul a existat.si spun asta pentru ca e o TEORIE

| ChioruL14 a răspuns (pentru MariaO):

Bing bang, auzi laughing) mai te face si chioara/analfabeta dupa aia laughing) mare credincios baietasul asta laughing)
iar pentru ala de-a pus intrebarea, lumineaza-ma tu pe mine ca dumnezeu a facut universul si toate cele. nu are rost sa discutam ce nu putem dovedi pentru ca ne contrazicem toata ziua de pomana. fiecare cu credinta lui si aia e.

| MariaO a răspuns (pentru ChioruL14):

Nu mai rade, ca eu am gresit, nu auzi ca el doar s-a grabit? laughing Nici nu vroiam sa ma lungesc la discutii, ci doar sa il corectez, ca sa nu se mai faca de ala pe care se aseaza mustele. Pana la mi-am dat seama ca orice discutie cu el nu are rost. Ia formele fara fond si se arunca in lucruri pe care nici el nu le cunoaste. Nu poti sa spui exact nici de ce te doare capul, de cum a aparut Universul nici nu mai vorbesc.

| GusWaters a răspuns:

1.Fizica propune o particula primordiala numita "bozonul lui Higgs",care la explozie(cel mai probabil, bozonul asta era o stea pitica, toate stelele pitice au suficienta energie cat sa arunce in aer cam jumatate de galaxie) a inceput sa imprastie particulele ce au creat Universul.Nu mi se pare foarte de incredere teoria, pentru ca si bozonul acela trebuia sa se formeze de undeva.
2.Religia zice ca prima data a fost Dumnezeu si nimic altceva.Dar,daca,de fapt,acest Dumnezeu este fix particula pe care am mentionat-o mai sus? Dar,totusi,ne intoarcem la prima intrebare,cum s-a format aceasta particula/acest Dumnezeu? Cum putea fi acel Dumnezeu de la inceputul timpurilor? Cum putea exista acea particula,si doar ea,intr-un megavoid,ea fiind absolut singura?

La cate greseli exista in cele doua conceptii,tind sa cred ca,de fapt,Universul nu exista ca atare,si e doar o proiectie a altceva,un fel de holograma, mai ales ca este posibil sa aiba un sfarsit undeva, impotriva teoriei lui Einstein.

| EmaS a răspuns (pentru GusWaters):

Si de unde a aparut acea stea pitica?

| GusWaters a răspuns (pentru EmaS):

Citeste mai atent, am zis la punctul 1. ,ca nu prea ar avea de unde sa se formeze, ca desi se concentreaza energii mari in corpuri relativ mici(sunt cam cat Terra majoritatea stelelor pitice), trebuie sa se fi format cumva.Mai cooleanu mi se pare ca de fapt,nu exista nimic, dar noi avem impresia ca exista si traieste tot, ca in Fringe.

| MortemAeternum a răspuns:

Amice daca tu sustii ca tot universul asa cum este a aprut dintr-o data, fara nici o modificare, iar varsta unversului are 6500 de ani, eu zic sa nu postezi la stiinta si du-te la SF.
Nu are rost sa intru intr-o discutie despre evolutie cu cineva care nu cunoaste nimic despre stiinta, dar vrea sa ii dovedim ca universul nu a fost creat de Dumnezeu.E ca si cum eu m-as apuca sa rezolv ecuatii de gradul 4, dar eu nu stiu sa calculez 1+1.
Du-te si citeste, invata stiinta ca nu este un pacat, iar apoi hai sa vedem daca mai sustii ca universul a fost creat dint-o data, fara se evolueze treptat.
Bine inteles acum o sa ma intrebi cine a creat big bangul, dar eu daca te intreb cine l-a creat pe Dumnezeu imi vei spune ca este etern, fara inceput si fara sfarsit, asa pot spune si eu ca big bangul a aparut dintr-o energie eterna(nu Dumnezeu), fara inceput si fara sfarsit.Sau poate Shiva l-a creat, nu se stie niciodata.

| MortemAeternum a răspuns:

Cand am zis SF nu m-am referit la stiinta si filosofie si la science fiction.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E demonstrat matematic ca Universul a fost creat deBingBang, o explozie care se-ntampla si-n momentul de fata. Intrebarea pe care si-o pun si oamenii de stiinta si oamenii religiosi si la care nu s-a gasit o explicatie pana acum este: pe ce sta (sau se intinde) Universul? Poate daca se gaseste o explicatie la treaba asta ne mai dumirim si noi toti. Cartile sfinte au fost scrise de oameni si sunt pline de metafore pe care nu le intelegem asa cum ar trebui. oricum, bafta multa cu descifrarea misterelor!

| AnoNimalK explică (pentru MortemAeternum):

Se pare ca daca ai 16 ani lumea considera ca nu stii despre ce vorbesti. Hai sa o lasam asa.