| AnoNimalK a întrebat:

Daca nu crezi in Dumnezeu, adunci lumineaza-ma si pe mine raspunzandu-mi la intrebarea: Cum a aparut Universul si mai apoi restul? Am facut si rimalaughing

90 răspunsuri:
| Raressh69 a răspuns (pentru AnoNimalK):

Nu mai critica frate atata lumea si zi mersi ca s-au obosit sa iti citeasca intrebarea.te mai incurci in taste, dar asta nu inseamna ca sta prost cu vederea sau gramatica.hai bafta

| Estera123 a răspuns:

Nu sunt nici din categoria ateilor, dar nici din categoria celor care merg foarte des la biserica.
Teoria Big Bang este una foarte veridica, la fel si evolutia de la amfibian la mamaifer, apoi la om.
Este adevarat ca unele dintre lucurile inexplicabile, isi gasesc totusi raspunsul in 'Dumnezeu a facut lucrul asta'.
Cred totusi ca o forta divina ne protejeaza si ne indruma spre ce este bun. Poate ca este D-zeu, poate ca este altceva.
Acum am si eu o intrebare: daca toata lumea spune ca Dumnezeu exista si este atotputernic, de ce mai exista si alte religii? (care, apropo, fiecare divinitate suprema a fiecarei culturi-cum e la noi D-zeu-are aceeasi data de nastere ca si a lui D-zeu).
Zeul Shiva in India, Alah in Arabia si statele musulmane.
De Buddha nu spun nimic, pentru ca el chiar a existat.
Si daca stau sa ma gandesc, Buddha este cel mai veridic. A existat, se stie ca ii apara din Cer (sau locul in care s-a dus). Si sa nu mai spunem ca in ziua de azi China este una dintre puterile economice ale lumii.

| AnoNimalK explică (pentru Raressh69):

Eu am criticat primul? Citeste tot inainte sa vorbesti.

| AnoNimalK explică (pentru MortemAeternum):

Fizicienii spun ca nimic nu se pierde. Totul este pastrat intr-un loc. Si simplul fapt ca tu te ai gandit la o musca, sau ca tu ai existat, desi Universul este atat de mare, va ramane mereu undeva in Univers. Informatia nu se pierde. Asta e ceva fundamental pentru fizicieni, din cate stiu eu.

| Sentinel a răspuns (pentru AnoNimalK):

El crede in Bong Tong. E chiar asa greu sa urmarest niste filme documentare? Mai usor sa vii pe TPU sa afli parerea altora care au pierdut ore in sir sa se documenteze. Tu afli in 3 minute. Si dupa vii si te dai desteapta si bengoasa la altii ca tu stii si ca etc. Dar daca te pune cineva sa argumentezi de ce, dovedesti ca de fapt esti | | cu asta. Pune mana pe carte, CARTEAAA, mananca-i copertile. Altfel vei ajunge un afon.

| AnoNimalK explică (pentru Sentinel):

laughing sunt baiat in primul rand. E clar ca tu nu ai trecut de stadiul de maimuta, cel putin ca iq.

| eandopuncttk a răspuns:

Daca tu crezi in dumnezeu lumineaza-ne tot tu ca trebuie sa stii happy

| Sentinel a răspuns (pentru AnoNimalK):

Ia citeste ultima mea fraza. Ti se pare ca am facut referire la o ea? Si totusi unde am facut referire la o ea a fost cu un motiv, acela ca ai o personalitate cu tendinte feminine. Acest lucru poate insemna ca in orice clipa iti poti schimba orientarea sexuala si te trezesti ca incep sa-ti placa baieteii. Reflecteaza la asta.

| alexandra2859 a răspuns:

Universul s-a creat printr-o explozie si viata a venit pe pamant cu un meteorit, nici de cum asa cum credeti voi crestini ca dumnezeu(care nu exista)la creat.happy

| missClumsy a răspuns (pentru MortemAeternum):

Si deci ma aprobi... Universul nu e nelimitat.Mai exista ceva dincolo de el.O altfel de dimensiune.Si nu mi-ai raspuns la intrebare. In viziunea ta ce anume e viata? Sustii ca organismul uman are o multime de defecte. Nu specifici care anume. Si nu! Te contazic din nou. Universul nu are 6500 de ani Biblia Coranul sau Tanah care in esenta descriu acelasi lucru despre formarea Universului nu sunt carti de istorie sau stiinta. Nu le citesti pur si simplu si gata! ai deja raspunsul la toate. Ele trebuie analizate. Si nu oricine e capabil.Nu sustin ca eu as fi, dar la o analiza mai atenta lucrurile se leaga. Nu sustin ca detin adevarul, ca ar fi ceva super absurd, dar sunt de parere ca adevarul e undeva la mijloc. Tu spui ca stim aprox. 5% din tot Universul. Atat de mici suntem. Si atat de putine stim. Cum sa fim capabili sa stim ce e dincolo de el? Cum poti fi atat de sigur ca nu exista Dumnezeu daca noi nu stim nici un sfert din lumea noastra. Si totusi afirmi ca o forta primordiala si eterna a creeat acest Univers. Ti-ai pus vreodata intrebarea ce anume e forta asta? Poate noi restul asa o numim- Dumnezeu. Si referitor la faptul ca Universul e mai batran de 6500 de ani imi amintesc ca era parca in Biblie o chestie care spunea ceva de genul ca in fata lui Dumnezeu o mie de ani e o clipa iar o clipa e o mie de ani. Deci timpul e o notiune specifica lumii noastre. Nu exista in afara Universului nostru. Nu ti se pare ciudat ca acelasi lucru l-a afirmat si Stephen Hawking? Ca timpul a luat nastere in tipul Big Bang-ului?

| missClumsy a răspuns (pentru MortemAeternum):

Si deci ma aprobi... Universul nu e nelimitat.Mai exista ceva dincolo de el.O altfel de dimensiune.Si nu mi-ai raspuns la intrebare. In viziunea ta ce anume e viata? Sustii ca organismul uman are o multime de defecte. Nu specifici care anume. Si nu! Te contazic din nou. Universul nu are 6500 de ani Biblia Coranul sau Tanah care in esenta descriu acelasi lucru despre formarea Universului nu sunt carti de istorie sau stiinta. Nu le citesti pur si simplu si gata! ai deja raspunsul la toate. Ele trebuie analizate. Si nu oricine e capabil.Nu sustin ca eu as fi, dar la o analiza mai atenta lucrurile se leaga. Nu sustin ca detin adevarul, ca ar fi ceva super absurd, dar sunt de parere ca adevarul e undeva la mijloc. Tu spui ca stim aprox. 5% din tot Universul. Atat de mici suntem. Si atat de putine stim. Cum sa fim capabili sa stim ce e dincolo de el? Cum poti fi atat de sigur ca nu exista Dumnezeu daca noi nu stim nici un sfert din lumea noastra. Si totusi afirmi ca o forta primordiala si eterna a creeat acest Univers. Ti-ai pus vreodata intrebarea ce anume e forta asta? Poate noi restul asa o numim- Dumnezeu. Si referitor la faptul ca Universul e mai batran de 6500 de ani imi amintesc ca era parca in Biblie o chestie care spunea ceva de genul ca in fata lui Dumnezeu o mie de ani e o clipa iar o clipa e o mie de ani. Deci timpul e o notiune specifica lumii noastre. Nu exista in afara Universului nostru. Nu ti se pare ciudat ca acelasi lucru l-a afirmat si Stephen Hawking? Ca timpul a luat nastere in tipul Big Bang-ului?

| MortemAeternum a răspuns:

Prietene nu eu sunt cel care face astfel de afirmatii, eu cand eram crestin credeam si in creatia Divina si in evolutie si chiar le impacam foarte frumos.Eu stiu ca biblia este o carte poetica plina de metafore si nu o carte exacta de stiinta, trebuie sa ai mare grija cum o interpretezi.
Eu iti spun ca nu stiu ce anume a fost aceea energie primordiala, dar eu nu pot sa cred intr-un Dumnezeu pe baza a ceea ce nu stiu, au mai facut-o si stramosii nostri, cand erupea un vulcan, cand aparea o eclipsa de luna sau de soare, un cutremur, dadeau vina pe zei. Daca exista Dumnezeu accept sa ma incred in el doar daca ceea ce stiu ma duce la concluzia ca Dumnezeu exista, ca daca nu ar fi asa as crede in Dumnezeul lacunelor.

Auzi pentru eroriile umane am cateva, acum nu mai gasesc articoul ala pe wikipedia unde erau cateva sute de erori, dar iti pot da altul in engleza, daca nu stii engleza spune-mi ca iti traduc ce nu intelegi:
http://www.youdebate.com/cgi-bin/scarecrow/topic.cgi?forum=3&topic=833
http://www.youtube.com/watch?v=XAVyktynD_I

Am si cateva in romana, care le cunosc si le stiu mai bine:
1) Pata oarba a ochiului, reteaua de vase capilare si neuroni pusa in fata retinei si nu in spatele ei, este genul de defect din pricina caruia un inginer nu si-ar putea gasi un job nicaieri in lume. Daca nu ma insel, ochiul cefalopodelor nu are defectul petei oarbe (fiind vorba de un traiect evolutiv separat), deci iata ca se poate un design mai bun, iar daca designerul inteligent a gasit aceasta solutie la cefalopode, de ce nu a aplicat lectia invatata si la mamifere?

2) ADN-ul mitocondrial nu este incapsulat in membrana nucleara ca restul genomului. Mitocondria este fabrica de energie a celulei, produsii de reactie de acolo fiind destul de riskanti pentru ADN, dat fiind potentialul lor destructiv. Sa mentii ADN-ul in mitocondrii este evident analogul de a tine manualul de instructiuni al unui furnal chiar la gura furnalului! Incompetenta in management sau design? Tot aia e!

3) Organismul uman: o colectie ambulanta de defecte:
a) scheletul uman, design nefericit deoarece tensiunile mecanice sunt distribuite defectuos in schelet. Mersul biped la oameni inseamna de fapt sa calce pe o incheietura. Acesta este un defect evolutionist, pentru ca in realitate noi suntem descendenti din patrupede/cataratoare/etc. Mersul biped e o inventie noua pe scara evolutiei, si deci insuficient "experimentata" de selctia naturala: inca exista loc de adaptare.

b) maseaua de minte: creste aiurea, agreseaza tesutul si nu de putine ori degeneraza in infectii. In plus, cine are nevoie de ea?
c)pelvisul femeii este prea mic pentru capul bebelusului uman si copilul este predispus la injurii, de aia si in evul mediu foarte multi copii mureau la nastere.

| AnoNimalK explică (pentru alexandra2859):

Acum am inteles. laughing Uite cine vorbeste fara sa stie.

| AnoNimalK explică (pentru MortemAeternum):

Mai omule eu cred in Dumnezeu acum foarte putin datorita faptului ca stiinta nu poate explica absolut nimic pana la capat. Ca,, impatimit al misterelor Universului,, cautam raspunsuri si acceptam ca teoria aia e plauzibila dar trebuie doar modificata sau terminata. Doar ca nu se va intampla niciodata. Stiinta nu va explica niciodata fara sa aiba intrebari fara raspuns. Si alte intamplari pe care nu vreau sa le spun m-au convins ca exista Dumnezeu, si nu BigBang. Eu acum incetez sa mai raspund la comentarii pe intrebarea asta ca nimeni nu vine cu ceva concret, si solid, si asta pentru ca nu exista. Eram doar curios sa vad cat de documentanti sunt cei care sunt atei si in ce teorii cred. Dar cel putin pe TPU, vad ca toti stiu doar de Big Bang si maimuta=>om. Bafta tuturor.

| MortemAeternum a răspuns (pentru AnoNimalK):

Scuza-ma nu poti sa ai pretentii de la cei din jurul tau, atunci cand nici tu nu ti-ai sustinut teoria in care Dumnezeu a creat totul.Acum sunt sigur ca te vei folosii de ceea ce nu cunoastem, iar nestiinta noarta va devenii Dumnezeu pentru tine.

| alexandra2859 a răspuns (pentru AnoNimalK):

Nu vorbesc fara sa stiu, asta este adevarul.

| missClumsy a răspuns (pentru MortemAeternum):

Nu vreau sa par indiscreta...dar ce anume te-a facut sa nu mai crezi? Pentru ca si eu am avut o perioada asa. Perioada care s-a incheiat cand stiinta a inceput sa nu imi mai dea raspusuri satisfacatoare.

| MortemAeternum a răspuns (pentru missClumsy):

A stai calm, eu raspund la orice intrebare, nimic nu este prea indiscret si nici o intrebare nu ma jigneste, spre deosebire de multi crestini, care dupa ce le pun o intrebare, fara nici o jignire in ea, ma fac nesimtit, iar apoi spun ca nu mai au ce discuta cu un astfel de om laughing.
Ceea ce m-a facut sa nu mai cred in Dumnezeu, nu a fost stiinta, ca daca ii faci o analiza stiintei poti vedea ca nu putem sa spunem nici macar ce este energia, dar ti-am zis, daca exista Dumnezeu, trebuie descoperit pe baza a ceea ce cunoastem si nu pe baza a ceea ce nu cunoastem.
Ce m-a determinat in mod special sa nu mai cred in Dumnezeu a fost imoralitatea Lui cu care a actionat in povestirile biblice. Pot sa observ ca biblia este o creatie a omului, doar daca ne uitam putin in vechiul testament, poti vedea ca moralitatea de acolo este o moralitate tribala, unde pe o pagina spune iubeste-ti aproapele(se refera doar la cei din cadrul tribului), iar pe pagina cealalta iti spune, du-te si omora, distruge, arde celalt "trib" care are alti Dumnezei, are alte valori culturale etc.
Cat despre noul testament, mi s-a parut dezgustator acel sacrificiu al lui Isus. Adica Dumnezeu este atotputernic, iar singura cale prin care poate sa salveze umanitatea este torturarea unui om pana la moarte care mai era si fiul Sau pe deasupra, iar ca bonus mai nimeni nu crede si ii accepta sacrificiul.Sunt sigur ca Dumnezeu ar fi putut sa vada esecul acelui sacrificiu barbar si sa gaseasca o modalitate mai buna si mai eficienta de a se "impaca" cu omul, decat o astfel de actiune dezgustatoare si barbara. Biblia este creatia omlui, la fel ca si Dumnezeul crestinilor, Dumnezeul iudeilor, Dumnezeu islamului, Dumnezeii hindusilor etc.
Adica si eu ma rugam lui Dumnezeu si chiar credeam ca cineva ma asculta, imi ceream iertare pentru pacate, ii multumeam, dar era clar ca vorbeam cu mintea mea, acel Dumnezeu era mai mult ca un terapeut.
Stiinta nu are toate raspunsurile si nu cred ca le va avea vreodata, dar nestiinta omlui nu poate fi inlocuita cu Dumnezeu, ca stramosii nostri au facut-o si chiar si oamenii din prezent o mai fac, dovada clara esti tu banuiesc.

| missClumsy a răspuns (pentru MortemAeternum):

Mda ...de acord. Dar nu putem generaliza. Nu toti cei care sunt crestini iudei sau musulmani (dar astia mai putin, ca unii din ei ar fi in stare sa iti taie putin capul daca indraznesti sa te iei de religia lor) sunt la fel. Exista si oameni culti care admit existenta lui Dumnezeu. Si in legatura cu imoralitatea din povestirile biblice ...aici e vorba din nou de interpretarea gresita. Vreau sa te intreb ceva ai vazut vreodata unul din acei oameni care se presupune ca sunt demonizati? Dar nu in filme. In realitate. E cutremurator sa ii vezi cum vorbesc cu o voce care e imposibil sa fie umana mult prea sonora si joasa pentru o adolescenta de 19 ani (cazul la care am asistat eu). Aici e punctul unde eu am inceput sa nu mai neg existenta lui Dumnezeu. Probabil ca si eu as fi fost exact in cazul tau daca indoiala in legatura cu stiinta nu m-ar fi condus la un moment dat la o manastire unde sa asist la un eveniment atat de real care sa ma lase fara o explicatie rezonabila si cu niste intrebari la care nu mi-am raspuns nici azi. Probabil ca as fi spus ca nu e decat o piesa de teatru daca nu as fi stiut-o pe persoana respectiva, despre care se spunea ca e schizofrenica pana in acel moment. Da ai drepate sa fii asa si sa gandesti odata ce nu ai avut nici o experienta de genul asta. Si eu as fi fost asa. Si chiar daca indoiala ma roade din cand in cand merg pe principiul lui Pascal : '' Daca nu exista Dumnezeu si tu crezi nu pierzi nimic, dar daca el exista si tu nu crezi atunci ai pierdut totul'' Pot sa spun ca mi-am gasit oarecum linistea dupa o perioada in care eram total ravasita si dezorientata happy

| missClumsy a răspuns (pentru MortemAeternum):

Si referitor la lucrurile care te framanta pe tine in legatura cu religia...been there done that.

| MortemAeternum a răspuns (pentru missClumsy):

Pariul lui Pascal mi s-a parut rusinor.Adica crezi indiferent daca este adevarat sau nu, asa nu ajungi nici in iad, iar daca nu exista nu ai pierdut nimic.Adica asta este doar o credinta bazata pe frica, o credinta pe care eu personal nu o suport, iar majoritatea crestinilor o au.
Nu pot sa cred in ceva doar ca ma face sa ma simt mai bine sau ca mi-ar fi frica de un chin etern si mos craciun ma facea sa ma simt mai bine, dar nu contiuni sa cred in el pentru ca probabilitatea sa existe este foarte scazuta ca si in cazul unui Dumnezeu.
Cat despre exorcizare, este totul la nivel pshilogic. Oamenii aia chiar cred ca sunt posedati de un demon si se comporta ca atare, iar pana nu vine un preot sau orice persoana cu "autoritate" divina sa le scoata acel "demon" nu se linistesc.Dar daca as fi venit eu ca ateu imbracat in preot si as fi zis ceva pe acolo despre Isus, prin autoritatea lui, etc. etc. iti garantez ca si eu as fi vindecat-o pe aceea persoana, care din nou, acel demon este doar in mintea ei.

| missClumsy a răspuns (pentru MortemAeternum):

Nu pot sa fiu de acord cu tine. happy fata aceea era schizofrenica de 4 ani. Am intalnit-o de atatea ori am vazut-o in timpul unei crize de schizofrenie si doctorii cu totii au diagnosticat-o cu aceasta boala. Si apoi vocea aceea inumana : ceva ce nu am mai auzit de atunci si pana atunci. Si nu mi se pare ca afirmatia lui Pascal inspira frica.Eu nu vad asa lucrurile. E doar un adevar. Dar tu esti liber sa crezi ce vrei. happy Succes in continuare in cautarea sensului vietii. Oricum mi-a facut placere sa dicut cu tine happy Sa ai o seara placuta in continuare!

| MortemAeternum a răspuns (pentru missClumsy):

Pai cum vezi tu lucrurile in pariul lui Pascal?
Cat despre sensul vietii laughing sunt nihilist, cautarea unui sens al vietii mi se pare o idee stupida.

| missClumsy a răspuns (pentru MortemAeternum):

Il vad ca pe o realitate.Nu te ameninta si nu te rasplateste nimeni. E pur si simplu un adevar. Diferenta de perspectiva te face sa il vezi ca pe o amenintare.Iar tu daca ai incetat sa mai cauti sensul vietii e ok.Dar personal nu as putea sa traiesc fara scop sau principii.Este doar unghiul din care privesc eu situatia si mi se pare cel mai potrivit.happy

| MortemAeternum a răspuns (pentru missClumsy):

Daca nu exista Dumnezeu si tu crezi nu pierzi nimic, dar daca el exista si tu nu crezi atunci ai pierdut totul.
Bine inteles ca nu ai citat totul, dar acest pariu este facut ca sa fie o amenintare.Dar are foarte multe erori, a fost scris de un om care traia intr-o societate catolica, iar pentru el singurul Dumnezeu era cel prezentat de biserica catolica, nu neaparat de biblie si atunci ce facem cu restul milioanelor de Dumnezei? Ma rog eu vad doar prin "dar daca el exista si tu nu crezi atunci ai pierdut totul." o amenintare, care vrea sa ma faca sa cred datorita fricii de a nu pierde totul. Eu am renuntat sa mai caut sensul vietii deoarece nu exista un sens al vietii, bine inteles ma pot mintii ca sensul vietii mele este sa fiu bun, sa imi fac o familie, etc. etc. dar m-as mintii pe mine, eu prefer adevarul oricat de crud este si accept corice critica la adresa mea, ca o iau ca pe ceva constructiv, asta daca este o critica bine intemeiata. Nu cred ca omul are sens deoarece este muritor, iar daca nu esti etern orice sens al vietii este o iluzie, deci muritor=inutil. Acum tu bine inteles ca ti-ai creiat un sens al vietii ca doar crezi in eternitate, desii sunt sigur ca nu poti sa o intelegi. Cand credeam in Dumnezeu eram mai fericit, dar era o fericire falsa, deoarece credeam intr-o minciuna.

| missClumsy a răspuns (pentru MortemAeternum):

Si bineinteles ca asta e unghiul din care privesti tu lucrurile si care tie ti se pare cel mai potrivit happy Dar hai sa o iau altfel- din unghiul tau. Mai bine imi traiesc viata crezand in eternitate si asumandu-mi riscul da a nu mai fi nimic dupa moarte si fiind totusi cat de cat fericita dacat sa traiesc o viata scurta fara speranta si nefericita. happy Bineinteles ca,, convigerile mele nu se bazeaza doar pe atat.Dar stiu bine ca e inutil sa iti aduc argumente in sprijinul ideei mele odata ce tu vezi lucrurile intr-un mod diferit. Ar fi tot atat de inutil ca si argumentele pe care le aduci tu in sprijinul ideii tale.

| MortemAeternum a răspuns (pentru missClumsy):

Te contrazic la faza cu argumentele. Pe mine multe argumente puternice, m-au adus la ateism si sunt multi oameni care au devenit din atei crestini tot prin argumente.Sa dezbati cu cineva ceva, nu este un pacat, este singurul razboi permis si singurul care merita urmarit.
Daca iti poti sustine afirmatiile intr-un mod cat mai rational, atunci nu ar trebui sa iti fie fricasa intrii intr-o dezbatere cu un ateu, dar ca sa faci acest lucru trebuie ceva mai mult studiu.
Eu nu sut fixat pe ideea ca nu exista Dumnezeu, daca consider ca exista Dumnezeu pe baza a ceea ce cunosc, atunci nimic nu m-ar impiedica sa cred, dar cat timp am sute de intrebari despre Dumnezeul crestin, la care nimeni nu raspunde, raman ateu.

| missClumsy a răspuns (pentru MortemAeternum):

Si am dezbatut. Nu imi e frica sa intru intr-o discute cu un ateu. Tocmai asta si fac de cateva zile. Ia daca tu cauti dovezi concrete si stiintifice in sprijinul ideii de Dumnezeu si mai ales vrei sa le si gasesti, nu sa inchizi ochii atunci cand le vezi, atunci o sa le si gasesti. Si probabil ai sa imi spui si tu la randul tau ca eu prefer sa inchid ochii la dovezile stiintifice care il nega pe Dumnezeu. Dar eu am sa iti spun ca nu ii inchid, le vad si oricat de logic sunt formulate nu imi raspund la intrebari. Iar daca tu imi ceri afirmatii pe care pot sa le sustin intr-un mod rational here there is http://romaniapress-misterelelumii.blogspot.com/......pului.html Nu poti sa gasesti ceva pe care nu il cauti si nu stii cum sa il cauti si nici macar nu vrei sa il cauti. Nu stiu daca chiar asa e sau e doar impresia mea dar tu traiesti cu impresia ca religia e un fel de basm de spus copiilor si oamenilor ignoranti. Eu zic ca nu e asa. Dar din moment ce tu nu vrei sa vezi mai mult de acel aspect al realitatii sa sa vezi ansamblul nu admiti ca exista lucruri pe care mintea noastra nu le poate intelege INCA accepti doar lucrurile rationale si logice care ti se explica si pe care le poti intelege.E la fel cu afirmatia ca Universul e infinit doar pentru ca nu ii cunoastem marginile. Vrei doar ce ti se da intr-un ambalaj frumos si pe care mintea ta il poate intelege.Mie mi se pare irational ca tu negi prezenta binelui si a raului. Dar discutia asta deja nu mai este a noastra. A ta si a mea. E a atator oameni care au fost inaintea noastra. Oameni culti nu oameni de rand ca noi. Niciodata in istoria omenirii nu s-a ajus la o concluzie asa ca nu vad cum am putea sa ajungem noi, doi oameni obisnuiti. Tot ceea ce am vrut sa iti arat e ca exista si explicatii rationale la lucrurile pe care tu le consideri fara temei stiintiific, basme.(sus e doar un exemplu), ca termenul pe care in cauti atunci cand vorbesti despre o persoana care reactioneaza violent la afirmatiile tale nu e ''crestin'' e ''needucat'' si nu poti sa spui ca sunt sinonime.Ma consider exemplul potrivit deoarece am purtat o dicutie civilizata ca doi oameni educati. :)

| MortemAeternum a răspuns (pentru missClumsy):

Tot ce am dezbatut despre Dumnezeu pana acum este irelevant. Ti-am spus ca stiinta actuala nu are nici o relevanta pentru mine daca Dumnezeu exista sau nu.Singurele dezbateri care le port despre Dumnezeu sunt la nivel filozofic, ca de acolo am devenit eu ateu.
Eu nu inchid ochii la nici o dovada, dar acum nu toti au fost favorizati ca tine sa vada posedati adevarati, ca sa poata sa creada. Dumnezeu pe unii oameni ii favorizeaza la extrem(vezi exemplul lui Pavel, care persecuta cresitin, iar Isus i s-a aratat tocmai lui), iar pe altii ii lasa de izbeliste, acest Dumnezeu nu este unul drept si corect.

| missClumsy a răspuns (pentru MortemAeternum):

Ok te inteleg. Dar ca sa gasesti ceva trebuie sa cauti cu adevarat. Cu riscul sa sun prea ''crestina'' pentru gusturile tale, ne-au fost date sarcini pe masura capacitatii noastre, Si daca tu iti pui astfel de intrebari si le cauti raspusuri, ai sa le gasesti la fel de solide ca si intrebarile pe care ti le adresezi. Dar (ma repet) doar daca le cauti cu adevarat si vrei sa le gasesti. Intreaba-te ce ai facut tu pana acum in legatura cu asta. Nu trebuie sa imi dai mie un raspuns.Te priveste. happy