| Duhovnicul a întrebat:

Eu tot observ un lucru aici la discutiile religioase : Nu e ciudat ca numai ateii au primit o denumire pentru ca il neaga pe dumnezeu sau allah, budha ori alta divinitate in schimb crestinii, evreii, musulmanii, budistii oare stau si ma intreb in cati alti zei nu cred? Si totusi ateului trebuie sa ii se ceara socoteala ca nu accepta ca exista un creator suprem si este privit ca un specimen de la gradina zoologica ca si cum noi nu am fi tot oameni. Ce denumire am putea da unei persoane care nu crede in zodiac? e cumva "a-horoscopist"? sau unuia care nu crede in feng-shui e "a-feng-shuist"?

Răspuns Câştigător
| Silviu_7167 a răspuns:

Dumnezeu exista. Si da, ateu=fara dumnezeu. Mi se pare o denumire logica. Ca sa nu crezi in Dumnezeu, ar trebui sa ai si o motivatie. Din punctul meu de vedere, pagani! Si sa nu crezi in horoscop nu e asa de grav. Insa sa nu crezi in Dumnezeu, Creatorul Nostru e ceva cam iesit din comun.

78 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Teddy,

Bun, voi încerca să arăt că Dumnezeu există, printr-un citat întâlnit la Dumitru Constantin-Dulcan, medic neuropsihanalist/om de ştiinţă, şi anume : " Materia există. Viaţa există. Inteligenţa există. Există în consecinţă şi o sursă a lor, situată dincolo de posibilitatea noastră de demonstraţie directă. Religiile au numit această sursă primordială Dumnezeu. Şcoala de la Princeton i-a spus "Conştiinţă cosmică". Noi am denumit-o "Inteligenţă organizatoare şi coordonatoare de univers." Fizica modernă o numeşte "Mind of Universe", Jung îi atribuie un "Savoir Absolu". Nu au nici o importanţă termenii prin care este definită. Important este că ceea ce a fost numit Dumnezeu există. Deci Dumnezeu există. "
Deci, Teddy, e cum ai nega pe Dumnezeu, ţi-ai nega existenţa. Ce spui, e aşa sau ba?

| JeSa a răspuns:

Silviu,

Dragă, aşa este. "Sfânta lumină" este inaccesibilă oricărei tehnici de cercetare ştiinţifică, deoarece din punct de vedere energetic şi material, această lumină divinăhappy se situează deasupra legilor cuantice, deci peste posibilităţile noastre de cunoaştere şi înţelegere. Prin urmare, la Sf. Paşte, cu ocazia slujbei Vecerniei Mari, din Sâmbăta Mare, se realizează cea mai mare minune a secolului, care se repetă cu regularitate, o dată pe an, în aceeaşi zi, şi numai la ortodocşi, prin coborârea pe Sfântul Mormânt din Ierusalim.

| JeSa a răspuns:

Silviu,

Înţeleg. Totuşi, mă rezum doar la faptul, de a se prezenta la faţa locului. Prin urmare, personal nu am fost la "Ierusalim", dar nu mă îndoiesc de lumina divină. Am pe vecini, ce îşi au pe fratele lor, preot la Sf. Biserică Ortodoxă, de la Ierusalim. La îndemnul acestuia, oamenii s-au dus să se convingă personal, de marea minune.

| Hombre a răspuns:

Cei care nu cred in Dumnezeul biblic, nu cred pentru ca cei care cred nu pot demonstra existenta a ceea ce cred.

| Hombre a răspuns:

Si ca de regula se uita intrebarea si se incheie cu atac la persoana.

HepHap
| HepHap a răspuns:

Prieteni, calmati-va. Nici ateii nu pot demonstra ca Dumnezeu nu exista, nici crestinii nu pot demonstra ca Dumnezeu exista. Prin natura ei suprasensibila, divinitatea e imperceptibila. In final, e o problema de optiune personala, daca vreti sa credeti sau nu.

In UK, o organizatie ateista a branduit cateva double-deckere cu urmatorul mesaj: GOD DOESN'T EXIST. Pentru ca mesajul incalca legile publicitatii britanice (nu poti sustine o certitudine daca nu poate fi verificata), au trebuit sa refaca mesajul: THERE'S PROBABLY NO GOD.
Acelasi lucru ar fi fost insa valabil si daca anglicanii ar fi pus un banner "GOD DOES EXIST!".
Respect pentru competitie, respect pentru ceilalti.

http://www.pinknews.co.uk/images/busatheist.jpg

http://resources1.news.com.au/......430732.jpg

HepHap
| HepHap a răspuns:

@laura64

Nu sunt ateu, draga mea.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@silviu

Fiecare confesiune crestina pretinde in parte, cu argumente, ca e cea "dreapta". Doar pentru ca "ortdoxismul" are un prefix care sa afirme literar asta nu e un argument.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@Silviu

Te referi la lumina sfanta din noaptea de inviere? Iti fac in contrapondere o lista cu 20 de apariti marianice, incepand cu celebrele Fatima si Guadalupe. Se pune?

| AvalohAlyn a răspuns:

M-am saturat de discutiile astea.Retineti,dovezile ca Dumnezeu nu exista nu sunt deloc.Argumentele clare prin care un om sa nu creada in Dumnezeu sunt 0, sunt in numar de 0.In schimb sunt nenumarate cazuri ciudate, minuni, dovezi, scrieri, convingeri, Biblia, argumente logice, teorii care spune ca o forta superioara, oricare ar fi, Budha, Allah, Dumnezeu etc.Sunt sute. Minunile sunt mii.Sute de mii.Nu inteleg si m-am saturat de conflictele astea.

| AvalohAlyn a răspuns:

Bravo Silviu. Te felicit pentru tot ceea ce faci.

| Alphawolf a răspuns:

Teddy este foarte vizibil ca unii crestini sunt rupti de realitate iar pe mine nu o sa ma convinga nimeni si nimic sa gandesc ca ei. Faptul ca crestinii se agata cu dintii de orice idee pentru a demonstra existenta divinitatii indica nivelul de indoctrinare iar faptul ca pe cei care nu cred in divinitate, ii considera pagani sau posedati de diavol ne arata naivitatea lor cu bazele pe o carte. Amuzant, nu?
@Arthur
De unde ai scos-o ca satanisti sunt atei?

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@Silviu: De unde ai scos duda cu trezitul fara chef dimineata? Sa stii ca, atee convinsa fiind, ma trezesc dimineata cu mult chef de viata, nu ma gandesc la moarte nici cu curaj, nici cu frica, ci doar ca la incheierea unui ciclu biologic.Bazandu-ma pe fortele proprii, nu sunt niciodata dezamagita cand nu-mi iese ceva, la gandul ca nu stiu ce putere supercalifragilistica nu m-a ajutat. Pur si simplu ma gandesc, analizez ce-am facut bine si ce nu, iar apoi, iau treaba de la capat si o fac asa cum trebuie.
@Teddy: Stau si ma gandesc la cati discipoli are acum Savonarola. Cred ca nici in visele lui cele mai roz nu se gandea ca orice individ, care e de ajuns de limitat incat sa astepte "mana divina" sa-l mangaie pe crestet, poate arunca pietre, noroi si alte alea inspre cel care "indrazneste" sa se indoiasca de existenta susnumitei maini.
Bine ca nu mai exista Inchizitia, ca ar fi devenit o religie in sine.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@Silviu: Intr-adevar, ai gandit-o pe asta! Savonarola a fost catolic. Si catolicii ce sunt, frate? Nu-s si aia tot crestini? Ca doar n-or fi shintoisti sau musulmani.
Imi place "despre" tine ca esti plin de idei si concepte luate de-a gata, dar habar nu ai ce-i ala un crestin!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@laura64: Ca de obicei, citesti pe diagonala. Presupun ca la mine te refereai. Nu de alta, dar am cautat utilizatorul Ardnaux si nu-i niciunul.
Deci, daca la mine te refereai, vreau sa-ti precizez doua lucruri (imi pare rau ca nu pot sa-ti desenez):
1. Nu sunt utilizator nou-nout, ci sunt pe site din iunie anul trecut.
2. Eu am dat in doua luni mai putine voturi decat ai dat tu intr-o singura zi (7 aprilie).
Eu votez numai atunci cand un raspuns e chiar frapant si dau greu stupide. Numai la raspunsurile total alaturea cu drumul. Ah! Si, din bun simt, votez toate raspunsurile la intrebarile mele. E felul meu de a le multumi celor care si-au pierdut din timpul lor ca sa-mi raspunda mie, asa cum au stiut.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@Silviu: In primul rand, incearca sa mentii un ton cat de cat civilizat...fratica!
In al doilea rand, faptul ca sunt ateu, sau agnostic, sau cum vrei tu sa spui nu exclude cunoasterea sensului unor termeni din limba romana. Nu exclude cunoasterea unor concepte si idei ale diferitelor religii. Macar asa, pentru cultura mea generala.
Incearca sa folosesti termenii potriviti la locul potrivit.
Daca tot se obtine mantuirea prin truda, trudeste-te si tu un pic la citirea DEX-ului pentru mai buna folosire a diferitilor termeni.
Si ma refer la DEX-ul ala adevarat, tiparit, nu la "Goagal-DEX online".

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ok, Silviu, iti explic. De la inceput, discutia a fost despre crestini si atei. Crestini, nu ortodocsi. Eu am invocat numele lui Savonarola care, imi spuneai tu, este catolic. Deci... tu nu faci diferenta intre crestini si pagani. Crestini nu sunt numai ortodocsii, ci si catolicii, protestantii, anglicanii si inca altii. Faptul ca tie nu-ti place cum stau catolicii in biserica nu-i face mai putin crestini.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ciudata chestie! Crestinii CHIAR nu stiu sa citeasca. Ce naiba-i asa de greu sa citesti 8 litere si 4 cifre?
@laura64: Nu mai e niciun alt user pe site cu numele meu, deci, ori iti ceri scuze ca citesti aiurea, ori las-o balta, ca se interpreteaza. laughing

| Arthur a răspuns:

Ţi-ar suna mai bine credincioşi vs necredincioşi?

| Arthur a răspuns:

Eşti atât de naiv încât mă doare capul. Nu ai baza minimă de cunoştiinţe pentru a te implica într-un asemenea dialog. Nu te supăra dar te sfătuiesc ca pe viitor să pui alte întrebări şi să postezi răspunsuri unde ai cunoştiinţele necesare. Îmi eşti simpatic dar scrii numai bazagonii. Să le luăm pe rând : Nu e ciudat deloc pentru că de o parte sunt credincioşii iar de celaltă ateii. Credincioşii se împart şi ei în mai multe ramuri la fel ca şi ateii. Despre grădina zoologică de ce ai părere proastă pentru că ateii şi pe acolo îşi au fraţii, rudele mai apropiate sau mai îndepărtate, nu ştiu exact.
La răspunsul postat tot aici insişti să-ţi tragi singur cu stângul în dreptul spunând iar o grămadă de prostii : dar unde ai auzit în Biblie sau Coran să scrie despre practicarea astrologiei? Dacă încerci să convingi pe cineva eşti intolerant? Ai fost vreodată intolerant cu prietena ta încercând timid o declaraţie de dragoste?
Alte exemple de necunoaştere - blestemul e un păcat şi nu e folosit de creştini ci tocmai de ceilalţi, norocul şi respectiv ghinionul nu au legătură nici ele cu religia. Practicile oculte sunt mai degrabă prezente în tabăra voastră, o ramură a ateismului, a celor care nu cred în Dumnezeu şi anume sataniştii. Aici cred că te refereai când ai spus: " nu putem impune la nimeni credinta noastra ''.
Succes în continuare!

| Arthur a răspuns:

Dragă @Teddy, tocmai ţi-am explicat că discuţia asta te depăşeşte cu câţiva metri. Am zis clar că şi ateii au ramurile lor de care tu habar nu ai, una din ele, la extremă, fiind tocmai satanismul.

nony
| nony a răspuns:

@Silviule
Daca suntem facuti dupa chipul si asemanarea lui dumnezeu, crezi ca si dumnezeu face pipi din picioare?!

nony
| nony a răspuns:

Nu am probleme cu prost¨t¨ata, am un smarttata.Am probleme doar cu prost...

nony
| nony a răspuns:

Silviule, as intra un pic in capul tau sa-ti dezmembrez unele conceptii sudate dar, nu am chef.
O singura idee iti dau si apoi te las sa judeci singurel. Daca noi, oamenii, suntem atat de imperfecti, atat de josnici, atat de bolnavi ( si fizic, si psihic ) atat de rai cu semenii nostri, atat de... cum oare suntem noi produsul unei fiinte perfecte, atotcunoascatoare, a unei energii infinite, al unui... duh din sufletele noastre? Nu ti se pare contrastul cam mare? Nu crezi ca macar dupa moarte ne-ar fi permis sa ne evaporam ca o forma de respect pentru unii care au crezut in el si nu ne-ar fi lasat sa putrezim si sa ne manance viermii? Hai las-o asa acum a cazut, iti pot insira pana maine dovezi ale inexistentei, tu imi poti demonstra ca exista in afara de a-mi da citate din Biblie?

nony
| nony a răspuns:

@Silviu
Nu esti unicul care si-a ingradit creierul cu ziduri grase de piatra.Sincer,ma bucur ca traiesti in lumea ta. E periculos pentru multi cand dintre voi mai sar gardul si incearca sa ne minta ca lumea voastrá e perfectá. Stai acolo, e mai sanatos si pentru tine si pentru restul.
Intr-un fel vá inteleg, legaturile voastre neuronale au noduri greu de descifrat.Iti doresc o viata plina de lumina si cand vei fi in rai, acolo pe norisorul tau, priveste in jos, s-ar putea sa-ti cer vreo sticla cu apá. Unde sunt eu e cald rau, ce zici, imi dai?

nony
| nony a răspuns:

@Silviu, hai sa terminam povestea :
1.Ca sa nu crezi in Dumnezeu, ar trebui sa ai si o motivatie. Din punctul meu de vedere, pagani! ( dar am vreo motivatie sa cred? motivatia ta pentru aia care nu cred se numeste : paganism? )
2.Cum e sa te trezesti de dimineata, fara tragere de inima, cu ideea ca la un moment dat vei muri si poate se va sfarsi totul, asa sec? ( asa sec se va sfarsi si la tine, te poti trezi maine si pana seara nu mai esti.Sau crezi ca esti garantat zeci de ani doar pentru ca tu crezi ca cineva te vegheaza? )
3.Cred in El pentru ca Si-A oferit Fiul spre rastignire acum 2000 de ani, doar ca noi sa dobandim mantuirea. Si pentru ca El ne-A creat ( ar trebui sa te credem pe cuvant? sa nu-mi spui ca acum 2000 de ani ai fost martor la rastignire si vii cu dovezi clare si filmari cu telefonul mobil... )
4.Parerea mea este ca, ati devenit atei pentru ca nu ati simtit prezenta Lui in viata voastra. ( da-mi si mie doua exemple concrete cum ai simtit tu prezenta lui.Si nu incepe cu : el imi da credinta, cu el ma trezesc in gand etc )
5.Am inteles eu gresit raspunsul tau? Iar acest suflet, de unde provine? Din legatura cromozomilor?! De ce incerci sa demonstrezi inexistenta a ceva, care, in opinia ta nu exista? ( cate suflete ai vazut pana acum? te-a mangaiat vreo unul pe fata, pe gat, pe nas? si, ar fi culmea sa dovedesc inexistenta a ceva care in opinia mea existáwinking )
6.Cine suntem noi sa iti impunem aceste idei? Nu ti le impune nimeni, insa daca ai incerca sa gandesti si din alt punct de vedere si ai analiza faptele, ai observa ca avem dreptate ( faptul ca sunt asa cum sunt nu este din prisma lipsei de informatie sau a ideilor, de fapt, am studiat si am citit ceea ce spune Biblia si ceea ce este dovedit din ceea ce spune Biblia.Rezultate = 0. Ecuatie : Biblie + Minciuna = 0 D-zeu, unde Biblia e 0 si minciuna la fel )
7.Si ma gandesc, oare de ce ar trebui sa excludem Biblia? Aici te rog sa imi explici tu. ( pentru ca daca ti-o exclud, ramai fara singurul argument pe care il aiwinking )
8. Daca tot se obtine mantuirea prin truda, trudeste-te si tu un pic la citirea DEX-ului pentru mai buna folosire a diferitilor termeni.Chear sunt curios ( mai bine ai fi CHIAR curios de ce toata lumea incearca sa te tina dincolo de zidul de care iti povesteam mai sus ) Pa

nony
| nony a răspuns:

@Silviule, tu nu ai cercetat daca sunt fatá sau baiat si imi spui mie de revelatii? laughing Distonocalmul are efecte benefice...

regis
| regis a răspuns:

Dar dupa mintea ta cum ar trebui sa fiti numiti?
Si de unde ai scornit-o pe asta ca numai ateii au primit o denumire pentru ca il neaga pe Dumnezeu (care apropo, se scrie cu litera mare si daca nu crezi in el)? Pai cei enumerati de tine nu au primit la randul lor una, in functie de credinta lor? Nu provin cumva denumirile de crestin, iudeu, musulman sau budist tocmai de la credinta oamenilor pe care ii descrie? Daca cei credinciosi au fost denumiti dupa divinitatea in care cred si dupa principiile dupa care inteleg aceasta credinta, cum ai vrea sa fie numiti cei care nu cred in existenta vreunei divinitati? Si care ar fi dupa tine antonimul cuvantului "teist"?

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Teddy traiesti cu impresia ca ateii sunt persecutati in sec. 21? Mie mai degraba imi par cei credinciosi, cel putin in mediile academice sau acolo unde e vorba de influenta publicului. Regreti in vreun fel ca nu mai e Ceausescu sa darame o biserica pe luna? N-are nimeni nimic cu ateii, e alegerea lor, cata vreme nu cauta sa impuna perspectiva lor mie mi se pare ca sunt bine tolerati. Tu doar reducand credinta in Dumnezeu la o comparatie cu horoscopul din "Libertatea de weekend" ai jignit milioane de crestini. De aia apar discutii inutile: daca nu-ti place ceva, nu mananci, dar nu te duci sa-i strici altuia pofta cu tot felul de texte, el poate are nevoie de acea hrana. Daca te invita, e suficient sa spui: nu, multumesc, nu sa il consideri dusman.