| Duhovnicul a întrebat:

Eu tot observ un lucru aici la discutiile religioase : Nu e ciudat ca numai ateii au primit o denumire pentru ca il neaga pe dumnezeu sau allah, budha ori alta divinitate in schimb crestinii, evreii, musulmanii, budistii oare stau si ma intreb in cati alti zei nu cred? Si totusi ateului trebuie sa ii se ceara socoteala ca nu accepta ca exista un creator suprem si este privit ca un specimen de la gradina zoologica ca si cum noi nu am fi tot oameni. Ce denumire am putea da unei persoane care nu crede in zodiac? e cumva "a-horoscopist"? sau unuia care nu crede in feng-shui e "a-feng-shuist"?

Răspuns Câştigător
| Silviu_7167 a răspuns:

Dumnezeu exista. Si da, ateu=fara dumnezeu. Mi se pare o denumire logica. Ca sa nu crezi in Dumnezeu, ar trebui sa ai si o motivatie. Din punctul meu de vedere, pagani! Si sa nu crezi in horoscop nu e asa de grav. Insa sa nu crezi in Dumnezeu, Creatorul Nostru e ceva cam iesit din comun.

78 răspunsuri:
| Duhovnicul explică:

@Silviu
ar trebui sa ai o motivatie sa crezi in el dar asta nu ma deranjeaza sunt tolerant cu credintele fiecaruia, am pus aceasta intrebare pentru ca in ultimul timp ateii sunt tot pusi in fata unor siutatii ridicole din partea teistilor daca te uiti cu atentie la intrebari iti dai seama cine nu e tolerant si tot cauta sa convinga pe celalalt, si inca ceva nu prea se face tam-tam cu persoanele care dupa cum am spus nu cred in astrologie, sau in blesteme, ghinion, practici oculte etc. mereu cineva care nu crede in divin este mult mai interesant. Mi-as dori sa realizam ca nu putem impune la nimeni credinta noastra suntem totusi in secolul 21 si putem alege si singuri ce consideram ca e mai bine pentru noi

| Duhovnicul explică:

@Arthur nu spuneam asta ca ar trebui sa schimbam definitia ci ca la randul lor si cei care accepta un fel de dumnezeu fie ca e vorba de allah sau budha ii neaga pe ceilalti : thor, apollo... nu stiu daca pricepi. oricum idea e ca nu inteleg tocmai de ce credinciosii se straduiesc sa ii faca pe cei necredinciosi vorba ta sa creada sper ca intr-o zi sa ne dam seama ca nu e bine sa impunem credintele altora nici eu pe ale mele tie nici tu pe ale tale mie
o zi buna

| Duhovnicul explică:

@Arthur
asta pentru ca nu vorbeam de biblie si de coran dar sa spunem ca tu nu crezi in horoscop da? ei bine pentru treaba asta de ce ma rog nu prea esti "taxat" si nu prea primesti reactii foarte aprige de la public dar daca pe de alta parte ai declara "nu cred in dumnezeu" situatia ar fi cu totul alta, de ce? tocmai asta e idea eu ca si ateu nu cred nici in celelalte prostii ca practicile oculte de care ai spus tu ca suntem noi familiarizati cu ele

@cristacecheliute
nu am spus neaparat ca sunt persecutati exista discriminare din partea ambelor tabere si de asta spun ca ar trebui sa fim toleranti uite de exemplu @arthur m-a facut satanist, cata tolerantawinking

| Duhovnicul explică:

@Regis
Termenul este corect nu am spus asta ma refeream ca mai sunt si alte lucruri in care nu credem dar nu tinem neaparat sa precizam asta, daca ar fi sa o luam asa nu numai ca sunt ateu dar sunt si, a-budhist, non-crestin etc. fie ca esti evreu, ortodox sau catolic esti tot TEIST dar implicit atunci cand esti intr-o religie sau secta negi celelalte credinte sau ideologii in favoarea celei in care crezi ma pricepi? pentru un musulman esti destul de ateu chiar daca tu crezi in dumnezeul tau crestin pentru ca musulmanu considera ca religia sa este cea adevarata, cu alte cuvinte in teism sunt mai multe optiuni fiind mai multe religii dar ca si ateu e doar un singur drum si atat nu crezi in nicio divinitate si gata.

| Duhovnicul explică:

Sa ii multumim la @laura64 pentru avalansa de voturi nefolositoare si stupide pe care ni le-a dat (ateilor ) inca o data, nici macar nu ai avut bunul simt sa dai un raspuns propriu in care sa iti spui opinia personala dar nu te poti opri din a arunca cu voturile alea dracu` sa le pieptene, ai devenit previzibila sa stiiwinking dar daca asta iti aduce liniste in suflet te inteleg

| Duhovnicul explică:

@Laura64
Si deci logica ta e daca vecinu face un rau hai sa fac si eu sau cum? Asta te invata religia? Nu stiu ce fac ceilalti utilizatori si daca e asa, eu ti-am spus-o din punctul meu de vedere sa stii si tocmai din cauza ca ai vazut si tu ca eu nu dau cu voturi asa in ritm salbatic ( ca altii din tabara mea daca asta sustii ), atunci de ce imi dai si mie acele voturi de nefolositor si stupid? da-le te rog acelora care iti ataca "turma" ta, caci eu unul nu fac abuz de voturi draga mea si deci mi se pare absurd sa ma bagi in aceiasi oala cu ei, asadar folosesteti procedura asta penibila cu celi care consideri tu ca gresesc. De exemplu mi-ai dat un vot nefolositor si unul stupid la aceasta intrebare cand le-am raspuns utilizatorilor @Arthur si @Cristacecheliute, sunt nelamurit ce anume a fost stupid la faptul ca le-am dat lor replica in conversatia respectiva?

soothe
| soothe a răspuns:

Latura spirituala a nooastra este, se pare, la fel de importanta ca si cea fizica si psihica si oamenii au simtit nevoia sa o defineasca. daca nu iti convine, vino cu un alte termen, iesi in piata si fa deminstartie, fa greva foamei si poate o sa se sesizeze cineva.
Oricum, ateu, dupa mine nu este o persoana anormala iar termenul nu este neaparat preieorativ (nu mai mult decat "necredincios" - iti place mai mult asa); este cineva care din punct de vedere spiritual, inca copilareste. La momentul in care experienta personala ii va spune altfel, isi va ajusta si optiunea legata de credinta.

lolita
| lolita a răspuns:

Am citit cu rabdare fiecere raspuns de la aceasta intrebare si am aduagat in mintea mea si celelete raspunusri la intrebrile pe teme religioase si am tras o concluzie interesanta: si noi daca am vrea ne-am omora pentru apararea credintei. din fericire o facem doar prin vorbe si nu prin fapte ca altii. si este ceva ce nu inteleg: de ce am faceo cand religia ne invata sa ne iubim aproapele?

| laura64 a răspuns:

Draga Taddy. Am asteptat intrebarea ta dragalasa, sau nu. Tu plangi ca se dau voturi pe grupuri si grupulete de credinciosi? Am o gramada de asemenea grupulete dar de atei. O sa-i arat pe rand incepand cu un utilizator nou nout si anume Ardnaux care are un mod foarte curios de a vota. Nu va scapa din inteligenti amuzanti si folositor pe nici unul. Da cu zecile. Beneficiarii plini : HepHap, Kronstad, Nebundupatine si altii printre care si tu dar ce e drept mai putin. De asta ce zici? Zilele viitoare o sa-ti mai dau niste adrese de voturi tot asa.

| laura64 a răspuns:

Draga Ardnaxur 1961. E foarte curios ca ai sarit din nou pe mine, daca nu te simti de ce ai sarit, sau...
Este vorba de o ruda probabil, un tiz si foarte, foarte curioasa problema : e vorba de Ardnaxur 1961 ( tot 1961 ) sa traiasca si ea! Spiritul de gasca se vede cel mai bine la tine, daca tu nu ai primit de la mine decat doua negative si vreo patru pozitive de ce te agiti atat? Dar ce proasta sunt, stiu de ce!

| zorialbi a răspuns:

Eu sper ca pana la urma si voi cei care spuneti ca sunteti atei sa va dati seama ca exista Dumnezeu, ca El ne-a creat si ca va fi cu noi pana la sfarsitul veacurilor. Fara El nu putem face nimic. Cat despre discutiile legate de crestini, e adevarat ca nici catolicii, nici protestantii nu sunt de fapt crestini, sunt crestini numai cu numele. Am avut o colega de facultate adventista care spunea ca este crestina...Nu e adevarat. Numai crestinii ortodocsi sunt cu adevarat crestini, ei sunt singurii care au pastrat dreapta credinta si primesc harul Duhului Sfant. Ceilalti, din moment ce s-au indepartat de la dreapta credinta, sunt eretici.

| cornculapte a răspuns:

laughing Asta-i buna. Dar sunt de acord cu tine.
Oricum se intampla asta mereu. Unor oameni care nu stiu sa scrie si sa citeasca li se spune 'analfabeti', dar celor care stiu nu li se spune 'alfabeti'.
Stii cum e aia cu 'majoritatea da normalitatea'? Ei, crestinii, sunt aia mai multi, deci aia normali. Noi suntem nebunii. Trebuie sa ne numeasca intr-un fel, in functie de domeniul pe care nu-l stapanim.
Crestini, evrei, musulmani, budisti... ce conteaza in care sau cate zeitati cred? Doar faptul ca cred intr-o forta suprema ajunge pentru a se incadra in normalitate. Dar stii cum e? Fiecare comunitate isi face propria 'normalitate'. Evreii nu-s normali pentru musulmani, budistii pentru crestini etc.
Eu cred (partial) in Monstrul Zburator de Spaghete si in Pastafarianism, deci m-am scos. Nu-s atee. laughing

| Silviu_7167 a răspuns:

Da, suntem slabi. In credinta ca si in multe lucruri legate de suflet. Arcadia, crezi tu, ca-ci daca nu mai ai o credinta in ceva si te bazezi pe "fortele" tale, esti mai puternic? Daca la asta te-ai referit, te asigur ca te inseli amarnic. Poate material te-ai putea baza pe fortele tale, insa spiritual, nu. Cum e sa te trezesti de dimineata, fara tragere de inima, cu ideea ca la un moment dat vei muri si poate se va sfarsi totul, asa sec?

| Silviu_7167 a răspuns:

Da, am o motivatie, chiar mai multe. Cred in El pentru ca Si-A oferit Fiul spre rastignire acum 2000 de ani, doar ca noi sa dobandim mantuirea. Si pentru ca El ne-A creat. Si multe alte motive, pe care ti le-ar putea oferi un crestin.

Incearca sa se convinga unul pe celalalt, pentru ca sunt constienti de unele greseli pe care le face celalalt. Noi, crestinii incercam sa va salvam de o soarta nu tocmai placuta. Spune-mi ce ar fi mai grav sa crezi in El si sa nu existe, sau sa nu crezi in El si sa existe. Probabil de aceasta intrebare te-ai mai lovit si pana acum. Oricum ai lua-o a fi ateu are si riscuri, insa a fi crestin nu. Insa acesta nu e un motiv, pentru care noi suntem crestini. Sunt destui atei care au trecut la dreapta credinta. Parerea mea este ca, ati devenit atei pentru ca nu ati simtit prezenta Lui in viata voastra. Desigur, aici contribuie si invatatura de acasa.
Sper ca m-am facut intr-un fel sau altul, inteles.

| Silviu_7167 a răspuns:

@ardnaxur1961
"poate arunca pietre, noroi si alte alea inspre cel care "indrazneste" sa se indoiasca de existenta" - noi nu incercam sa va impunem aceasta credinta, prin faptul ca suntem multi, sau prin altceva, incercam doar sa va aducem pe calea cea dreapta. Da stiu, o sa te gandesti ca de unde stim ca este calea cea dreapta? Prin faptul ca in viata noastra de zi cu zi, simtim prezenta Lui Dumnezeu. Si mai sunt multe dovezi. Una ar fi lumina de la Ierusalim. Sau si aia este facatura?! Viata fara Dumnezeu este seaca, de aceea am facut referire la trezirea de dimineata.

@nony - Dumnezeu nu exista in forma materiala, El este prezent in sufletul fiecaruia dintre noi si intru totul. Nu are nevoie de hrana, materiala. Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic. Tu ai facut o gluma, eu am incercat sa iti explic.

| Silviu_7167 a răspuns:

@Arcadia
"Te simti slab, asa plin de credinta?" Da, spiritual sunt slab. Pentru ca nu sunt intru-totul placut Lui Dumnezeu si probabil nu voi fi niciodata intru-totul, precum nimeni din aceasta lume nu a fost si nu va fi, in afara de Domnul Nostru Iisus Hristos. Asta nu inseamna ca nu ma bucur in fiecare zi de darurile pe care le-am primit de la Dumnezeu, chiar nemeritate.
Bine, inteleg. Ai incredere doar in fortele proprii. Insa, pe tine, fiinta rationala cine crezi ca te-a facut? Sau crezi ca omul a evoluat din maimute?
"nu-i asa ca e mai simplu sa dai vina pe altul, indiferent cat de divin sau nu ar fi?" Nu dau vina pe nimeni, greselile pe care le fac in viata sunt din cauza mea, nu cred in destin. Din dragostea Lui pentru noi, ne-a oferit posibilitatea de a alege intre bine si rau. Nimeni nu este perfect, toti facem greseli, insa daca intr-un sfarsit, nu v-om ajunge la calea cea dreapta si placuta Lui Dumnezeu, chinurile vesnice ne vor ajunge.
Nu mai are rost sa ne certam, avem diferite moduri de gandire, iar dupa cum observ, unii iau in deradere ceea ce spun, considerandu-ma prost, nestiutor si chiar inchis la minte. Fiecare cu gandirea lui, El incearca sa va arate semne, pentru a va destepta mintea cea bolnava.

| Silviu_7167 a răspuns:

Da asa e Jesica.

| Silviu_7167 a răspuns:

Cand am spus ca suntem slabi, m-am referit la toti oamenii. In acest secol, oamenii nu mai sunt ceea ce par. Nu mai avem frica de Dumnezeu, ne inchinam la idoli, renuntam la dreapta credinta, luam numele Lui Dumnezeu in desert, comitem crime si nenumarate faradelegi. Tinerii de astazi, fara o invatatura de acasa cumsecade intru buna credinta si o minte patrunzatoare, ajung sa devina pagani. Iar acest comportament duce la pierderea sufletului. Merita sa iti pierzi sufletul pentru o clipa de placere?! Cam aceasta este viata omului, o clipa.

| Silviu_7167 a răspuns:

Draga nony, da, suntem creatia unei fiinte perfecte, insa din cauza noastra si cu "ajutorul" diavolului am devenit fiinte rele si fara de Dumnezeu. Cu oricate argumente ai veni tu, nu vei putea sa imi demonstrezi contrariul niciodata. Chear nu crezi ca oamenii au un suflet, iar dupa moarte acesta se separa de trup? Am inteles eu gresit raspunsul tau? Iar acest suflet, de unde provine? Din legatura cromozomilor?! De ce incerci sa demonstrezi inexistenta a ceva, care, in opinia ta nu exista?

| Silviu_7167 a răspuns:

@ardnaxur1961
"Stau si ma gandesc la cati discipoli are acum Savonarola."
In primul rand Savonarola a fost catolic. Si nicidecum nu sunt un discipol al lui. Sunteti la o varsta inaintata si tot nu vedeti adevarul. De fapt in ziua de azi, nici nu prea mai ai cum sa deosebesti adevarul de plesnelile astea de idei.

| Silviu_7167 a răspuns:

Nony, sincer imi place umorul de care dai dovada, insa asta nu scuza faptul ca ma faci prost si limitat. A fi liber nu inseamna sa faci ce te taie capul. Desigur, ar fi chiar amuzant si fara sens sa fim si sa gandim toti la fel, nu-i asa? Insa, cu aceleasi idei sau nu, Dumnezeu exista pentru cei care cred in El. Daca nu crezi in El e totusi problema ta. Te inteleg. Toti avem libertatea de a alege, chiar daca nu alegem bine. Insa, unii ca mine, incearca totusi sa va atraga atentia asupra unor lucruri, de care ar fi indicat sa tineti cont atunci cand va alegeti drumul in viata, pentru a nu face o greseala fatala. Da, stiu. Cine suntem noi sa iti impunem aceste idei? Nu ti le impune nimeni, insa daca ai incerca sa gandesti si din alt punct de vedere si ai analiza faptele, ai observa ca avem dreptate. Suntem fiinte rationale si pentru faptul ca stim sa invatam din greseli. Insa, dupa o viata fara de Dumnezeu, nu vei avea o a doua sansa, sa tii cont de prima greseala. Si ma gandesc, oare de ce ar trebui sa excludem Biblia? Aici te rog sa imi explici tu.

| Silviu_7167 a răspuns:

@lolita - Pentru ca ne iubim aproapele, incercam sa il intelegem si sa il ajutam.

@ardnaxur1961 Catolicii? Catolicii sunt diferiti de ortodocsi. De exemplu la ei nu se tine postul obligatoriu, iar postul lor este mai usor. Ei spun ca Maica Domnului s-a nascut mai presus de fire, la fel cum S-a nascut si Hristos. Si multe altele. Ei, parerea mea, este ca s-au "modernizat" si totul s-a facut cat mai simplu si mai usor de realizat. Pana si in biserica, toti stau pe scaune, pe cand la noi se sta in picioare, respectiv in genunchi, oamenii mai in varsta si copii putand sta pe scaune. Mi se pare o falsitate in ceea ce se petrece acolo. Mantuirea nu se obtine prin lejeritate, ci prin truda.
Ideile mele nu sunt luate de-a gata la fel si conceptiile, sunt gandite. Nu ma cunosti indeajuns de bine ca sa poti spune asa ceva despre mine.
"habar nu ai ce-i ala un crestin!"
Stii, ma mir cum un ateu ca tine ar putea sti cum e un crestin.

| Silviu_7167 a răspuns:

@AlanTigergerid - Am inteles ceea ce ai vrut sa spui si iti dau dreptate. Insa nu Il baga in aceeasi oala cu Allah, Budha pe Dumnezeu. Acelea sunt doar idolatrii.

| Silviu_7167 a răspuns:

Ardnaxur1961, parerea mea este ca tu vorbesti in necunostinta de cauza, asa ca "fratica", intai documenteaza-te si apoi revino cu argumente. De data asta solide.

| Silviu_7167 a răspuns:

Stimata profesoara happy. Explica-i si nestiutorului de mine, ce termeni nu am stiut sa-i folosesc si poate o sa ma trudesc, sa rasfoiesc din nou, DEXul. Acum, te rog, sa imi explici pe ce baza ai putut spune ca eu nu stiu ce este un crestin? Chear sunt curios.

| Silviu_7167 a răspuns:

Da, ai putea avea nenumarate.
Cand am spus "Din punctul meu de vedere, pagani!", am spus cum se numesc acesti oameni. Nicidecum ce ai inteles tu. Cum adica "motivatia ta pentru aia care nu cred se numeste : paganism?"? Ai citit inca o data dupa ce ai scris? Nu vad intelesul acestei intrebari.

Stai calma, pentru cei care vor ramane in urma mea dupa ce o sa trec pe lumea cealalta, va parea sec. Insa nu e nicidecum asa.
Si da, credinta in Dumnezeu ma garanteaza pe viata, nu numai ca cineva ma vegeaza, ci si pentru faptul ca voi avea viata vesnica in Imparatia Lui Dumnezeu, dupa moartea aceasta aparenta.

Hai ca esti amuzanta. Daca ai ajuns sa pui astfel de intrebari, e clar ca nu mai gandesti. Dovezi sunt destule, prin Biblie. Si nu cred eu ca se face atata tam tam doar pentru ceva ce nu a existat, insa asta nu e o dovada. Chear m-ai facut sa ma intreb ce fel de persoana esti. Credinta adevarata e aceea in care crezi fara sa vezi. Poate nu m-am exprimat intocmai pe intelesul tau. Afirmatia "Crede si nu cerceta." a fost inteleasa gresit. Daca ve-i crede fara sa cercetezi, vei demonstra ca nu te indoiesti de existenta Lui. Deasemenea, Dumnezeu a spus si "Cerceteaza si ve-i afla." deci cauta, daca te indoiesi de El. Insa nu imi spune mie ca Biblia minte. De unde stii tu aceasta? Sigur ca mi-ai sari la gat sa spui "Da de unde stii tu ca Biblia nu minte?!". Sunt destule dovezi, concrete, ca Dumnezeu exista si Biblia nu minte. Una ar fi lumina de la Ierusalim, care daca nu stiai doar la crestinii ortodocsi apare, din aceasta cauza ti-am dat de inteles ca nu sunt de acord cu crestinii catolici. Si celelalte ramuri care se trag din crestinism. Desigur, ca nu doar lumina de la Ierusalim ar fi dovada, mai sunt destule. http://www.credo.ro/lumina-sfanta.php

Trebuia sa anticipezi si tu dinainte ca nu o sa iti raspund cu raspunsuri de genul "El imi da credinta, cu El ma trezesc in gand", insa se pare ca m-ai subestimat, sau ai fost sigura ca ma pui in impas. Ma rog Lui in fiecare zi, sa ma ajute in unele probleme pe care le intampin. In momentele mai grele se gasesc destule persoane sa ma scoata din impas, sau pur si simplu se intampla cum mi-am dorit. Coincidenta? Sau e acea mica sansa a hazardului despre care vorbea nu mai stiu cine pe aici? Nu cred. Acum 2 ani mi s-a intamplat un lucru care mi-a schimbat viata si mi-a intarit credinta. Insa nu as putea sa vorbesc despre asta aici, din motive personale.

Stii, sincer, cand ai aparut pe aici, am crezut ca totusi te chinui sa afirmi ceva, cu inteles. Insa inteleg ca m-am inselat. Daca tu sustii ca nu exista suflet, atunci, de ce unii pacienti aflati in moarte clinica, afirma ca in momentele in care erau intre viata si moarte, au vazut tot ce li s-a intamplat si povestesc, tot fiind adevarat. Delireaza oamenii? Daca da, explica-mi de ce, daca sustii ca nu exista suflet, cand ei sunt morti, delireaza? Ar trebui sa nu stie nimic, doar creierul lor este mort! Tu spuneai parca intr-o postare ca faci parte dintr-un lant trofic. Nu ti se pare cam iesit din comun? Noi fiinte rationale, sa murim asa subit, iar din fiinta noastra sa manance viermii? Iar cu asta sa se termine totul?

Nu cred ca ai citit Biblia si ai luat aminte si la ceea ce da de inteles. Daca ai citit pareri si pareri, te sfatuiesc sa citesti Biblia, cap - coada incercand sa intelegi ceea ce scrie acolo. Lasand conceptiile ca tot ar fi gresit. Te vei cutremura. Insa daca iei in brate minciuna, nu vei ajunge niciodata pe drumul cel drept, oricat de drept ti s-ar parea drumul pe care il urmezi acum. Oricate dovezi ti-as aduce eu ca Biblia nu minte, tu tot pe a ta o s-o tii.

Da? Uite alt argument: lumina de la Ierusalim. O excludem si pe aceasta? Bine. Moastele mucenicilor, facatoare de minuni. Excludem si pe aceasta? Iar bine. Citeste aici: http://www.razbointrucuvant.ro/......-noastre/. Sunt bazaconii? Sa fim seriosi!

Nu vad acea "lume" despre care vorbeai tu. Sa inteleg ca acest zid de care vorbeai sunt conceptiile mele si convingerea ca Dumnezeu exista, pe care nu mi-ar putea-o scoate din cap nimeni. Intelese de tine ca incapatanare si prostie. Nu e deloc asa, sora mea. Si singurele persoane care ar incerca sa ma tina dincolo de zid, asa cum zici tu, ar fi doar grupul de pagani ca si tine care nu vor sa recunoasca ca Dumnezeu exista si sa creada in El. Pentru ca dea, se poate si fara Dumnezeu nu-i asa? Cat o sa aveti de suferit pentru aceasta gandire nebuna, insa nu in lumea aceasta. Ea este deja a voastra!
La revedere. :)

| Silviu_7167 a răspuns:

@ardnaxur
"Ok, Silviu, iti explic. De la inceput, discutia a fost despre crestini si atei. Crestini, nu ortodocsi. Eu am invocat numele lui Savonarola care, imi spuneai tu, este catolic. Deci... tu nu faci diferenta intre crestini si pagani. Crestini nu sunt numai ortodocsii, ci si catolicii, protestantii, anglicanii si inca altii. Faptul ca tie nu-ti place cum stau catolicii in biserica nu-i face mai putin crestini." (am pus si ghilimelele de rigoare, pentru cei noi veniti straight face )

Ti-am explicat de ce nu ii consider pe catolici cu o credinta dreapta in postarea de mai sus. Protestantii, anglicanii? Sunt rupti de la dreapta credinta, daca se trag din crestinism, asta nu inseamna ca nu se pot numi pagani. Draga mea, cum ti-am mai spus, vorbesti fara sa stii prea multe despre credinta crestina. Bine, hai sa stam toti, tolaniti la soare, cum ne simtim mai bine in biserica ca na, daca facem asta nu suntem mai putin crestini. Gandiri bolnave! Nu schimbam dreapta oranduire doar pentru ca sa ne simtim mai bine, sa avem mai multi oameni in biserica, asadar mai multi bani. Da, si in bisericile nostre ortodoxe se fac faradelegi, pentru bani si cine stie pentru cate. Insa acei preoti care fac aceste lucruri, vor raspunde in fata Domnului cu varf si indesat, deci nu e bine sa-i judecam noi. Se intampla atatea pentru faptul ca traim intr-un secol bolnav. Da, nu doar pe preotii nostri ortodoxi nu e bine sa-i judecam, cum poate ca ti-ar putea trece prin cap sa imi spui, nimeni nu merita sa fie judecat. Sa nu crezi tu ca noi credem intr-Un Dumnezeu Atot-Bun si Rabdator. Bun in sensul ca ne lasa sa ne facem de cap inchizand ochii la faptele noastre. El ne iubeste enorm, insa nimic nu iarta. Pana si cel mai mic gand rau, poate ca tu il uiti, insa El nu. Deci, nici un om nu este fara de pacat, nici macar unul. In fiecare minut pacatuim, cu gandul sau cu lucrul, cu stiinta sau fara de stiinta.

| Silviu_7167 a răspuns:

AlanTigergerid iti multumesc pentru incurajare. Totusi, ma ingrijorez pentru ca, in ciuda faptului ca multi crestini (ortodocsi - ca sa nu mai inteleaga prietenii nostri, prostii) vazand aceasta intrebare si discutiile, nu au avut curajul sa se afirme. Din cate vad, ma lovesc de multe grupuri de atei, etc. carora trebuie sa le fac singur fata, din cate vad. Nu se afirma din frica, rusine sau poate din nestiinta?

| Silviu_7167 a răspuns:

HepHap, eu nu am spus asta. Minunile si multe altele demonstreaza asta.

| Silviu_7167 a răspuns:

Nebundupatine, daca erai atent iti dadeai seama ca primul text este al lui ardanaux, iar mai apoi, separat de un spatiu, urmeaza cuvintele mele. Te compatimesc. Si in Biblie scrie ca la urma urmelor, cei care Ii slujesc Lui Dumnezeu, vor fi considerati nebuni, huiduiti. Vremurile se apropie.