NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Ipotetic vorbind, dacă în timp clonarea umană s-ar legaliza şi s-ar perfecţiona şi de asemenea s-ar găsi o metodă de a transmite toate amintirile de la sursa iniţială către clona, am putea considera acest proces un fel de reîncarnare artificială? Astfel putându-se fi atinsă un fel de nemurire, cel puţin teoretic?

86 răspunsuri:
| a12345a a răspuns (pentru NOname):

Ignorant da, te-am facut. Celelalte 2 le-ai scos din context : „hai sa fim realisti" adica sa revenim din acest caz ipotetic, da? cat despre lipsit de suflet, chiar tu ai spus ca nu s-a demonstrat stiintific ca avem suflet, deci tu nu crezi ca omul dispune de un spirit, de un suflet. Daca esti user-ul anului, asa nu inseamna ca esti superior mie... crede-ma, stiu si eu ce inseamna „sufletul" „Poţi să-mi dovedeşti că există? Poate cineva? Atunci?" asta ai spus tu. Sunt vorbele tale. E opinia ta, una eronata dupa mine. Poti crede ce vrei. Si mai citeste si tu si in context, ca asa pot sa spun si eu ca ma faci fantezist, ipocrit s.a.m.d. Repet, tu pui intrebari, dar vrei ca raspunsurile sa fie pe placul tau. Asa ca te las in aceasta lume a ta, unde totul trebuie demonstrat stiintific. O zi buna!

NOname
| NOname explică (pentru a12345a):

Dacă ai fi citit cu atenţie comentariile mele de la această întrebare, ai fi observat că am vorbit despre suflet şi am specificat că există cel puţin două interpretări ale acestui cuvânt, cea religioasă, folosită de tine, neavând nicio o susţinere ştiinţifică. Aşa că lipsită de suflet = lipsită de sentimente m-ai făcut absolut nemotivat. A fost o simplă răutate din partea ta.

Nu am nevoie să-mi dai dreptate, nu am ambiţii de genul, dar aş aprecia dacă ţi-ai susţine afirmaţiile - care au pretenţii de adevăruri absolute - cu dovezi şi argumente solide şi nu m-ai desconsidera pentru că le pun la îndoială în lipsa acestora, atâta tot.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Narcis2007):

Exact la asta ma gandeam si ma uitam sa vad in raspunsurile lui NOname daca acele clone o sa apara treptat sau o sa fie ca in film, pentru ca daca o sa fie ca in film, toate pornesc din acelasi punct, deci fara trairile celorlalte. Si Oblivion e cam asa, dar mie nu imi pare a fi aceeasi persoana.

| a12345a a răspuns (pentru NOname):

Nu am zis niciodata ca esti lipsita de suflet... doar ca tu ai spus ca vrei sa se demonstreze stiintific existenta acestuia. Nimeni nu e lipsit de suflet... nu am zis asta, m-am referit strict la faptul ca vrei sa iti dem asta. Tot ce am vrut sa spun este faptul ca reincarnarea despre care vb ipotetic nu e o reincarnare, pentru ca oamenii de stiinta nu pot transfera si sufletul unui om. Atat.
Imi cer scuze ca m-am facut gresit inteles, nu am vrut sa te jignesc. Doar m-a mirat faptul ca te indoiesti de existenta sufletului, si vrei dovezi stiintifice. atat. Inca o data, imi cer scuze. O zi frumoasa sa ai!

| Mădă0611 a răspuns:

Cat de ipotetic ar fi, chiar daca ar avea constiinta noastra, e doar pana la un punct, chiar tu ziceai "mintea noastră, şirul ei unic de conexiuni şi reacţii chimice.", deci din momentul in care clona incepe sa gandeasca, o sa fie alta persoana, o sa lege altfel informatiile pe care le are, cred ca daca ar fi 1000 de clone, nici macar 2 nu ar gandi la fel, chiar daca au amintirile/trairile unei singure persoane, nu cred ca am putea spune ca e un fel de reincarnare artificiala. Creirul e ca un copac, chiar daca i-ai dat o forma, in momentul in care l-ai plantat, creste singur, cum poate, in cazul asta, nu mai tine seama de forma pe care i-ai dat-o, de cand exista si pana in prezent a crescut singur, de asta exista atatea tulburari psihice, dar asta e alta mancare de peste.

| oprescudorin11 a răspuns:

Desigur! Cu conditia sa faci clona unui sau unei ne-bolnave de altzscheimer! Sau unui om la varsta mijlocie. Caci un copil nu stie nimic!

NOname
| NOname explică (pentru Narcis2007):

Interesant film (Moon). Cam singura diferenţă majoră între scenariul meu şi al lor este faptul că toate acele clone erau copia fidelă a primei surse, neputând să-şi amintească evoluţia clonelor precedente şi deci neştiind ce se întâmplă de fapt. Se aflau într-un fel de blocaj (al evoluţiei) şi erau ţinute cu bună ştiinţă în întuneric, manipulate, minţite şi folosite.
Eu mă gândeam la o variantă ceva mai transparentă şi umană. : )

| popescuvasile0909 a răspuns:

Chiar daca va fi sau nu va fi posiblila, clonarea mie mi se pare doar o prostie si inca o dovada a degradarii mentalitatii omului. Ganditi-va cum ar fi ca fiecare om sa se cloneze inainte sa moara. Ce valoare ar mai avea viata?
Fiecare am fi doar niste chestii cu niste rotite in cap ale caror scopuri nu ar fi decat continuarea speciei umane.
Omul are o singura viata si pe aia trebuie sa si-o cinsteasca. Nu ar trebui sa existe conceptul: Hai ca a fost naspa viata asta, mai vreau sa traiesc inca 500 de ani, mai da-mi o sansa.

La fel cum omul a trait cat i-a dat Dumnezeu pana acum, la fel trebuie sa traiasca in continuare.

| PedoBarbie a răspuns:

Nu e foarte interesant să ai o clonă.
Care e scopul?
Nu mi-ar plăcea. Dar aş încerca.

NOname
| NOname explică (pentru PedoBarbie):

Nu mi-ai răspuns la întrebare, nu că ai fi prima.

| PedoBarbie a răspuns (pentru NOname):

Are legătură.

NOname
| NOname explică (pentru PedoBarbie):

Pentru întrebarea mea este irelevant.
Mersi oricum.

| PedoBarbie a răspuns (pentru NOname):

Cu plăcere.

| Exilee a răspuns (pentru Inferno):

"Toti electronii sunt identici din toate punctele de vedere" Chiar si ca miscare de spin?

| Inferno a răspuns (pentru Exilee):

Electronul este un fermion,mai exact un lepton si ca urmare are spin semiintreg, daca era un bosson, asa cum este fotonul sau bossonul Higgs, ar fi avut spin intreg, dar nu este.

| bula2014 a răspuns:

Da...

| CristieXe a răspuns:

Nu cred ca se poate.

NOname
| NOname explică (pentru CristieXe):

Nici ipotetic?

| GhostOfTheWar a răspuns:

Da

| Sociopat a răspuns:

Singurul motiv pentru care imi doresc sa se perfectioneze clonarea este acest pas mai aproape pe care il facem de Star Wars.Lasand la o parte mica mea dorinta, clonarea e un pericol, aceasta putand furniza un numar relativ infinit de soldati gata sa le implantezi orice fel de amintire sau idee ai tu chef.Sa zicem, se ia un dictator maniac si i se implanteaza ideile in creierul a sute de mii de clone facute sa ucida.De asemenea la cum e lumea acum clonele ar fi sclavi pentru bogati si soldati.

| ONXJoker a răspuns:

Te-ai uitat recent la Aeon Flux?

NOname
| NOname explică (pentru ONXJoker):

Nu, dar l-am gugălit acum. Urmează.

| Kanno a răspuns (pentru xToxiiq):

Nu stiu daca realizati, dar deja suntem prea multi pe pamant si societatea in care traim incearca sa mentina numarul populatiei constant ...pentru ca resursele planetei sunt limitate. Acum ipotetic vorbind, daca am dispune de o asemenea tehnologie, cu siguranta nu ar fi disponibila oamenilor de rand.

| Everithyng1922 a răspuns:

Da, cred ca da.
Insa ar fi plictisitor sa traim fara sa avem si un sfarsit.

Apache
| Apache a răspuns:

Se pune o alta intrebare.

Daca tot ce tine de persoana ta poate fi transferat in clona...atunci este un element care te face unic?
Un...suflet?
Nu vorbesc de inseamnatatea religioasa a cuvantului.
Dar exista deci un element care te diferentiaza de clona ta?

2 )

O chestie de genul asta ar fi benefica pentru omenire, dar cam atat.
Cunostintele si imaginatia unor oameni de geniu ar putea fi pastrate pentru generatii la rand.

Dar pentru tine ca individ...nu te incalzeste cu nimic.
Tu mori indiferent de situatie...deci ce mai conteaza daca cineva o sa iti continue viata?
Nu este viata ta...este doar o iluzie creata pentru ca cei din jurul tau sa nu sufere.
Iar o iluzie este o iluzie.

| digital7shady a răspuns:

Da, dar nu mi s-ar parea prea etic. Gandeste-te ca amintirile tale vor fi la indemana oamenilor "mari" si a guvernelor, manipularea unei tari ar deveni mult prea accesibila. In plus, gandeste-te daca ar exista doua clone ale aceleiasi persoane in acelasi timp. S-au facut si filme pe tema asta.