| anonim_4396 a întrebat:

Ma uit in jur, in viata reala, la scoala, intre cunostinte, pe net, pe TPU, pe majoritatea site-urilor si nu inteleg un lucru. Toata lumea judeca alta lume. Cum v-ati pus internet si aveti dreptul la libera exprimare, gata, sunteti cei mai mari judecatori si persecutori. Citesc tot felul de raspunsuri: "ala e prost", "aia e pitipoanca", "ala e cocalar", "aia e satanista", "mucosi de 17 ani care spun ca iubesc", "idioti, prosti, prefacuti, naspa, urata/urat, nebun/nebuna, handicapat, etc. Mai opriti-va ma oameni buni. Cine naiba va credeti? Uitati-va in curtea voastra prima oara inainte sa judecati. Sau sunteti perfecti? Nu mai fiti atat de rautaciosi unii cu altii ca nu sunteti mai interesanti deloc, si in plus sunteti penibili. Toata lumea judeca dar nu se uita la el. "Aia e c***a, ala e homosexual". Cum naiba iti permiti sa spui despre o tipa ca e c***a cand tu stii bine ca te-ai ars cu nu stiu cati? Cum naiba spui despre cineva ca e homosexual si ii doresti sa moara cand tu in VIATA TA n-ai intalnit unul, sa vezi cum gandeste si ce face. Ati auzit si voi ca homosexualii sunt prosti si gata, spiritul turmei, toata lumea la judecat! Nu ma refer doar la homosexualitate, ma refer la toate lucrurile.
V-ati pus vreodata intrebarea ca lucrurile in care credeti voi, adevarurile alea absolute pentru care sunteti in stare sa sfasiati pe cineva, ar fi GRESITE? Ca sunt doar niste puncte de vedere?
Opriti-va oameni, ca nu sunteti cu nimic mai buni decat cel pe care-l judecati si il batjocoriti. Poate ambalajul va este mai bun, insa tot atatea E-uri aveti si voi ca si restul daca este sa va supunem la un test mai specializat.
Mergeam pe strada azi si era un batran care de abia mergea si a cazut pe jos. L-am ajutat sa se ridice si au trecut doua fete si s-au apucat sa rada. "Batrane vezi daca bei?"
Incredibil!

Răspuns Câştigător
| Vrajeeala a răspuns:

In ce scrii acolo critici oamenii care critica la randul lor pe altii...
esti prost sau te prefaci?

73 răspunsuri:
| Anonymus314 a răspuns:

Bine spus!

| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Stii,este o vorba "Vezi paiul din ochiul aproapelui, dar nu vezi barna din ochiul tau". Este mai usor sa critici decat sa ajuti.

| Vrajeeala a răspuns:

''Shatteredx intreaba:
Ma uit in jur, in viata reala, la scoala, intre cunostinte, pe net, pe TPU, pe majoritatea site-urilor si nu inteleg un lucru. Toata lumea judeca alta lume.''

in oglinda te uiti? laughing

| zahy a răspuns:

Da ai dreptate mai putin cu "V-ati pus vreodata intrebarea ca lucrurile in care credeti voi, adevarurile alea absolute pentru care sunteti in stare sa sfasiati pe cineva, ar fi GRESITE? Ca sunt doar niste puncte de vedere?
" se da cu parerea aicia iar un om normal poate verifica daca crede ca este periculos ceea ce face. Nu trebuie sa iei toate raspunsurile pe incredere. si urat ce zici de acele 2 fete chiar e aiurea asa vor ajunge si el si vor vedea cum este.

| mgtow a răspuns:

Lumea proasta stie doar sa critice dar daca noi avem suflet bun mai bine ne mandrim ca avem valoare si nu suntem mizerabili.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Si tu nu judeci pe nimeni cu postarea asta kilometrica, nu-i asa? E doar un mod de-a te uita peste gard sa vezi cat de bine se simte capra vecinului.

| Shatteredx a răspuns (pentru ﭿTroubledSoul):

Stiu, este din Biblie mi se pare, desi n-am citit-o in intregime, stiu. Nu e vorba de critica. Exista doua tipuri de critici. Cu scopul de a face persoana sa realizeze ca greseste, de obicei aceasta critica este ironia, folosita de oameni cu capul pe umeri care stiu sa se faca intelesi si nu folosesc aceasta critica doar ca sa spuna si ei ceva ci cu un scop terapeutic, sa vada omu unde greseste. Si mai exista al doilea tip de critica, venita de primitivi, fara nici un scop anume, fara nici un argument plauzibil, de obicei venita de la oameni prost informati, indemnati de MULTIME. Stiti si voi cum functioneaza INTELEPCIUNEA MULTIMII. Daca un individ ce merge linistit spre casa fumand, vede o gramada asezata in fata unui magazin pentru ca se da morcovi stricati la jumatate de pret, se pune si el acolo la coada, desi n-are nevoie de asa ceva. Daca un individ merge intr-o piata si vede o multime care-l batjocoreste pe un om, acesta intreaba prima persoana de ce este atata lume aici. Vine si raspunsul "acel om este satanist, homosexual, etc. Se alatura multimii si incepe sa arunce cu pietre, negandindu-se la posibilitatea că cel care i-a spus asta, ar fi putut fi informat gresit. Si cel dinaintea sa la fel.
Oameni buni, folositi-va creierul, GANDITI! Nu va lasati condusi de cineva doar pentru simplul fapt ca "nu sunteti bun conducator", "nu aveti spirit de leader". Poate acela care va conduce nu este cu nimic mai bun decat voi in afara de faptul ca a avut initiativa!

| Hmmmm a răspuns:

Nu m-am obosit sa citesc toate slovele aruncate aici precum paiele de la combina. Nu judeca si iar nu judeca! Bun, dar tu ce ai facut prin acest post? Mai lipsea datul cu ciocanul, ca verdicte ai vomat. Mno, te-ai inmoiat, iataganule?

| Shatteredx a răspuns (pentru Vrajeeala):

Esti exemplul perfect pentru ceea ce am scris eu mai sus. Dar tu te uiti fratele meu?

| Shatteredx a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Domnule expert TPU. Eu nu cred ca am judecat pe nimeni in postarea mea de mai sus. Am adus vorba despre cei care judeca, critica, fara un motiv PLAUZIBIL.

| ﭿTroubledSoul a răspuns (pentru Shatteredx):

Cateodata apare efectul de turma, ca la semafor cand ii rosu nu vine nici o masina si trece unu strada, imediat trec si ceilalti care asteapta.Parca unii oameni se simt bine daca se rad de altii, daca isi bat joc de altii.

| Shatteredx a răspuns (pentru Hmmmm):

Ceea ce am scris mai sus despre intelepciunea multimii ti s-ar potrivi. Unde si pe cine am judecat, criticat eu fara motiv. Esti de acord sa faci pe cineva prost, tampit, homosexual fara sa te informezi inainte? Sau ai citit si tu ultima fraza din postarea mea si al doilea comment si te-ai avantat si tu in discutie?

| Shatteredx a răspuns (pentru Vrajeeala):

Da, sunt prost pentru ca nu sunt de acord cu oameni ca tine, care critica lumea fara motiv. Te-as jigni intr-un mod subtil, in care nici nu ti-ai da seama, dar prefer sa nu fac asta, pentru ca stii si tu ca ai gresit cand ai spus asta, iar daca te gandesti bine, stii ca am dreptate.

| Hmmmm a răspuns (pentru Shatteredx):

Auzi, prietenica, te-am facut doar tampit pana acum, si pe buna dreptate. Ce om cu toate doagele la minte iti sugereaza sa nu-ti judeci semenii pentru ca mai apoi el insusi sa inceapa judecatalaughing? Adica, esti de un melodramatism execrabil. Astept o alta replica pentru a-ti mai aduce in vedere o alta trasatura de caracter. Am dreptul sa ma avant unde vrea muschiul meu atata timp cat ma avant fondat si nu ma arunc in cap, cum o faci tu.

| ellutza a răspuns:

Tipic romanesc, am fost prin cateva tari, dar nicaieri, absolut nicaieri nu am vazut vecini sa aiba grija vecinilor, trecatori sa aiba grija trecatorilor, oameni atat de rautaciosi si barfitori ca romanii. Oricat de despuiate si grase ar merge unele nu am vazut pe nimeni barfind sau comentand prin spate, chiar vorbeam cu sotul meu, daca ar umbla asa prin Romania... ar sta numai in casa complexate si ferite de rautati. Urat obicei de a avea grija altuia, fiecare are viata lui, corpul lui, traieste cum vrea si face ce vrea, se imbraca cum vrea, vine la ce ora vrea acasa, vorbeste cu cine vrea etc... Ce ma deranjeaza cel mai mult in Romania este barfa, intriga, ciuda, rautatea fata de oameni pe care nici nu-i cunosc aceste persoane "grijulii ". In rest romanii sunt oameni buni (excluzand pe unii ), parerea mea

| Shatteredx a răspuns (pentru Hmmmm):

Era sa uit. Am uitat ca dumneavoastra sunteti cea care este de parere ca haina face pe om, in intrebarea deschisa de dumneavoastra, si ca "Omul dezbracat, clar un animal imbracat".
Nici nu mai are rost sa va raspund, doamna Izabela zero trei.
Stiam ca vor aparea si haterii, uraciosii, care vad totul din gaura cheii. Numai ca gaura cheii este putin jegoasa, si vad totul incetosat.

| Inferno a răspuns:

Homosexualitatea este gresita din start, pe motiv ca este ilogica si nu aduce profit. Orice lucru ce nu aduce profit societatii trebuie eliminat, iar homosexualitatea este unul dintre ele. Cu cat sunt mai multi homosexuali cu atat natalitatea scade rezulta ca si forta de munca scade.
"V-ati pus vreodata intrebarea ca lucrurile in care credeti "
Eu nu cred in nimic,decat in faptul ca Pamantul are forma de teluroid,ca se invarte in jurul Soarelui, ca exista gravitate,etc si nici de astea nu sunt sigur. Daca vad un bloc in fata mea, nici de ala nu sunt sigur ca exista, asta ca sa intelegi.
Legat de acele fete :
Si tie iti pasa ce au spus fetele alea si tie iti pasa ca a cazut acel batran.
Am o intrebare, asa mai filozofica:
Daca ai avea in fata ta un lucru pe care tu il doresti nespus de mult (La mine e nemurirea si adevarul absolut) si in spatele tau un om, la care tu ti, din familie sau nu pe moarte. Ai de ales una din doua : Daca te duci in fata, obtii lucrul pe care il doresti, daca te intorci ramai cu acel om si el nu mai moare. Tu ce ai alege si de ce?

| Shatteredx a răspuns (pentru Hmmmm):

Izabella03, scuza-ma ca-ti spun, insa ai o mentalitate ce se aseamana cu balegarul uscat pe care il intalnesti pe toate drumurile de la tara. Daca ar fi moale, l-ar mai curata ploaia sau l-ai lua cu lopata si l-ai arunca, insa daca e tare, e lipit de pamant si il iei mai greu, te chinui putin. Insa pana la urma te enervezi si il iei de acolo ca pana la urma este un balegar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce penibili sunt unii pe aici. Era o chestie cu "fii tolerant, dar nu tolera intoleranța". Exact asta se aplică în cazul de față. Din nou, spiritul de zeflemea dă năvală din voi. Ce legătură vedeți voi între critica lui @Shatteredx și a celor pe care-i critică, isteților?

| cucarachaalien a răspuns:

Maruntisuri

| Hmmmm a răspuns (pentru Shatteredx):

Te intorci in trecut si asta dovedeste lipsa unei replici pe masura postului actual. Felicitarile mele! Dupa cum am zis, un nou post, o noua trasatura de caracter iesita la iveala (labilitate psihica- iti spun ca postul tau nu e ok, incepi sa musti; iti spun ca e genial, e-n regula, incepi sa ma pupi in fund). Banuiesc c-ai priceput ideea. Vad ca, inca, imi tii minte postul si-l judeci, tu, ala care nu judeca, ci expune anumite idei despre judecata celorlalti. Esti plin de nonsensuri si te decizi personal, ceea ce ma face sa te las in pace; nici tu nu ai vrea. Asa, privind din gaura cheii, am observat jegul de pe creierul tau. Nah, uracios ce sunt. Hai, ma bag la o l88a; continuam discutia altadata.

| Shatteredx a răspuns (pentru Hmmmm):

Avanta-te cat vrei tu prietenica, din partea mea, ia-ti avant si sari cap in bazinul cu balegar in continuare. Nu am spus sa nu judeci. Am spus sa nu judeci fara motiv. Sa nu critici fara sa ai niste baze. Sa nu critici un om dupa ambalaj. Scuza-ma ca-ti spun insa cu tine am trecut deja de stadiul ambalajului, am ajuns la continut. Si imi dau seama ca este foarte putin.
Esti ca si cornurile cu cicolata. Pe ambalaj arata ditamai ciocolata insa cand il deschizi si musti, nu prea e.

| Vrajeeala a răspuns (pentru Shatteredx):

Prietene ai dreptate ca nu trebuie sa judeci oamenii, dar in acelasi text tu JUDECI la randul tau.

''Cum naiba iti permiti sa spui despre o tipa ca e c***a cand tu stii bine ca te-ai ars cu nu stiu cati?''

vorbesti urat despre fetele care ''se ard cu nu stiu cati''.
o fata poate sa faca sex cat vrea...care e problema?
vezi...la randul tau judeci.

sunt copii aici, oameni mai mult sau mai putin destepti care dau multe raspunsuri gresite, din naivitate sau in gluma.
cine esti tu sa ii judeci pe ei?
lasa-i in lumea lor ca faci exact ce fac ei...

| frikk a răspuns:

Vezi tu... oameni mai si glumesc mai se si plictisescwinking si incep a

| Shatteredx a răspuns (pentru Hmmmm):

Prin ultimul tau raspuns, acela ca sunt plin de nonsensuri si sufar de labilitate psihica si ca iti judec postul, m-ai convins. Chiar te las sa te duci sa te masturbezi. Este clar ca intre noi doi nu poate exista intelegere, pentru ca tu faci parte din categoria descrisa de mine in primul post. Lasam oamenii sa aiba parerea lor.
O seara placuta-n continuare, desi, te-am citit deja. Sunt sigur ca te duci sa te masturbezi, te descarci si pe urma te intorci la postul meu sa vezi ce s-a mai povestit. Iti pasa, pentru ca-ti dai seama ca argumentele tale nu sunt bune si tot ce ai lasat de inteles prin ele este, in cel mai bun caz, un model in viata pe care NU trebuie sa-l urmezi.
La revedere.

| Shatteredx a răspuns (pentru Vrajeeala):

Prietene, eu nu am judecat tipele care se ard cu nu stiu cati.
Eu spuneam despre tipele care judeca alte care se ard, desi ele insele se ard cu mai multi. Nu vorbeam de mine. Esti total in afara subiectului.
Esti chiar irelevant.
Inca odata iti spun. Vorbeam despre oamenii care judeca alti oameni, fara sa se uite in ograda lor prima oara. De aici si exemplul cu tipele. Ai inteles sau ai dori si un desen?

| Hmmmm a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa mori tu ca-n ordinea aia de idei suna postul astuia? Sau, ai si tu simpatii pe aci' si simti nevoia unei alintari pe vanitate? Omul spune destul de pregnant, dupa ce insira n exemple : "cine naiba va credeti?" Asta il intreb si eu pe el, cine naiba te crezi?laughing Dar el n-o sa inteleaga treaba asta. Odata ce eu ma cred intr-un anume fel, judecand in orice mod, el care ma intreaba cine ma cred, judecand intr-un anume mod, cum il denumim? Si, permite-mi sa-i mai dau si lui o replica de aici, ca nu are rost sa mai postez inca o data anume pentru el.
Shatteredx, observi cum de la prima mea replica ai inceput sa jignesti (in mintea ta, ca pe mine nu ma afecteaza)? Te-a deranjat, baietaa! Asa prost cum sunt, te-am facut nebun si-ai rabufnit. Cand iti mai cumperi corn cu ciocolata, cumpara-l fara ambalaj, ca poate-i creste cantitatea de ciocolata.

| Shatteredx a răspuns (pentru frikk):

Nu prea am inteles ce ai vrut sa spui cu asta, probabil ai fi vrut sa continui cu ceva. Iti astept argumentul.

| rutanklan a răspuns:

And the gayness is coming out of the closet laughing. Couldn't help it happy.

Ultima parte cu batranu mi-a placut.

| Shatteredx a răspuns (pentru Hmmmm):

Ti-am inteles punctul de vedere, si ti-am dat raspunsul intr-un post anterior. De ce insisti asupra unui fapt care are deja o concluzie?
Ai mai spus odata asta si ti-am explicat, ai inteles gresit primul post. Esti unul din exemplele mele, care intelege prost, isi face o idee, raspunde prost, isi da seama ca a raspuns prost insa nu mai poate da inapoi iar acum insisti asupra unui fapt, doar ca sa nu te faci de ras.
Inca ceva, eu nu te-am facut prost, ti-am spus doar ca esti un corn cu ciocolata cu continut putin si ambalaj mare. Nu am inceput sa jignesc de la primul post, m-am aparat de jignirile tale. E o mare diferenta. Ai terminat? Sau mai doresti sa te intorci iar la o discutie in care tu, ai gafat. Esti mandru, imi place de tine, ai orgoliu. Folosesc destul de des un citat pe care am sa ti-l scriu si tie.
"Un om inteligent il deosebesti usor. Toti prostii il urasc."
Aici e prima mea jignire asupra ta. Maine e marti, te rog du-te si dormi, regenereaza-te, creste. In intelepciune.
N-am sa-ti mai raspund, pentru ca nu o sa ajung la nici un consens cu tine. E ultima postare pe care ai s-o vezi la adresa ta la acest topic.
La revedere!