| anonim_4396 a întrebat:

Ma uit in jur, in viata reala, la scoala, intre cunostinte, pe net, pe TPU, pe majoritatea site-urilor si nu inteleg un lucru. Toata lumea judeca alta lume. Cum v-ati pus internet si aveti dreptul la libera exprimare, gata, sunteti cei mai mari judecatori si persecutori. Citesc tot felul de raspunsuri: "ala e prost", "aia e pitipoanca", "ala e cocalar", "aia e satanista", "mucosi de 17 ani care spun ca iubesc", "idioti, prosti, prefacuti, naspa, urata/urat, nebun/nebuna, handicapat, etc. Mai opriti-va ma oameni buni. Cine naiba va credeti? Uitati-va in curtea voastra prima oara inainte sa judecati. Sau sunteti perfecti? Nu mai fiti atat de rautaciosi unii cu altii ca nu sunteti mai interesanti deloc, si in plus sunteti penibili. Toata lumea judeca dar nu se uita la el. "Aia e c***a, ala e homosexual". Cum naiba iti permiti sa spui despre o tipa ca e c***a cand tu stii bine ca te-ai ars cu nu stiu cati? Cum naiba spui despre cineva ca e homosexual si ii doresti sa moara cand tu in VIATA TA n-ai intalnit unul, sa vezi cum gandeste si ce face. Ati auzit si voi ca homosexualii sunt prosti si gata, spiritul turmei, toata lumea la judecat! Nu ma refer doar la homosexualitate, ma refer la toate lucrurile.
V-ati pus vreodata intrebarea ca lucrurile in care credeti voi, adevarurile alea absolute pentru care sunteti in stare sa sfasiati pe cineva, ar fi GRESITE? Ca sunt doar niste puncte de vedere?
Opriti-va oameni, ca nu sunteti cu nimic mai buni decat cel pe care-l judecati si il batjocoriti. Poate ambalajul va este mai bun, insa tot atatea E-uri aveti si voi ca si restul daca este sa va supunem la un test mai specializat.
Mergeam pe strada azi si era un batran care de abia mergea si a cazut pe jos. L-am ajutat sa se ridice si au trecut doua fete si s-au apucat sa rada. "Batrane vezi daca bei?"
Incredibil!

Răspuns Câştigător
| Vrajeeala a răspuns:

In ce scrii acolo critici oamenii care critica la randul lor pe altii...
esti prost sau te prefaci?

73 răspunsuri:
| Hmmmm a răspuns (pentru wdexwjmwd):

O sa-mi fac un socru, ca sa am cui impartasi bucuria...

| Hmmmm a răspuns:

Shatteredx, sa te auda d-zeu.

Răspuns utilizator avertizat
| AshWorld a răspuns:

Domnu' Gandalf, asa cum ati observat, eu cred ca acesti Grima Wormtongue care au ales sa se confrunte cu dumneavoastra n-au citit nici macar toata postarea de la aceasta categorie. Cu siguranta ei nu citesc ceva mai lung de 2 sms-uri pe un ecran LCD de orice dimensiune(de la display PC monitor la display de telefon). Oricum, felicitari! Le-ati dat un Word of Power de Level 10 de sa va tina minte, ba chiar si un Wizard Blast lui "Vrajeala" Saruman ala de nu se mai scoala din pat.

| Hmmmm a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Nu declar decat la politie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca atitudinea ta de a "dansa in hora asta" de a judeca lumea nu te pune mai presus sau mai prejos de cei care fac tot ce ai afirmat! Mai degraba, te dai de gol, esti razvratit asupra acestor genuri de oameni pentru ca si tu la randul tau ai fost poate maltratat sau persecutat psihic de ei si acum crezi ca facand pe Roobin Hood vei obtine ceva. singurul lucru ce'l obtii e sa te descarci putin, dar esti al fel de patetic si de josnic ca toti ceilalti, doar ca o faci in mod mai diplomatic. cred ca traiesti intr'o lume prorpie a fanteziei in care tu esti cel bun si amabil, cand de fapt in realitate esti stresat de viata si de faptul ca e mai mult rau decat bine. bafta sa ridici acei batrani imaginari de pe jos desi - era doar o poveste pe care ti'o spunea mama ta cand erai mic.

| Shatteredx a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti cumva un psiholog foarte prost si nu stiu eu? Ca nu prea ai talent la citit persoane, sincer happy
Tot ce-ai spus tu aici este FALS, spus intr-un mod foarte civilizat.
Ai dreptate, traiesc intr-o lume proprie dar nu a fanteziei. Daca tu n-ai facut in viata ta un bine nu generaliza, vezi-ti de viata ta si gata.

Răspuns utilizator avertizat
| Hmmmm a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Si uniformele...

Răspuns utilizator avertizat
| CryDeavies a răspuns:

Asa si ce vrei sa demonstrezi cu asta?laughing
crezi ca dc scrii asta o sa se schimbe limbajul? niciodata!

| RamonEmanuel a răspuns:

Critica face parte din natura umana. Prin critica si autocritica ne-am ridicat ca specie, am facut revolutii industriale si putem azi sta la barfa pe net. Normal ca nu toti sunt Einstein si fiecare aduce critica raportata la nivelul sau de cultura si educatie. Criticati fratilor, ...sa putem invata fiecare cate ceva.

NOname
| NOname a răspuns:

Cum bine a observat și GenOm, este un îndemn la a fi toleranți, dar a nu tolera intoleranță.

Și este trist și dezamăgitor (din cauza nivelului de intoleranță la care s-a ajuns în România, nepăsării, ignoranței, mentalității care pare aproape imposibil de schimbat) să vezi că până și o cauză nobilă, care ar putea aduce ceva bun după ea, provoacă atâtea reacții negative și nelalocul lor, descurajându-i totodată și pe alții, care poate au intenții bune și gânduri mari, dar se vor feri pe viitor să le spună și vor face ca și toți ceilalți: nimic!
Să ne fie un pic rușine!
Răi, buni, proști, deștepți, noi reprezentăm România și dacă nu vrem să ne ridicăm nici atunci când ni se întinde o mână, e și vina noastră că nivelul României este unde este. Mentalitatea este problema noastră principală și abia după politicienii.

Dar dacă nici nu vrem să ne trezim, iar celui care încearcă îi dăm în cap, ca să-i fie o învățătură de minte, noapte bună nouă și un somn cât mai adânc! Să rămânem cu încă vreo 50 de ani în urmă, pierzând timpul cu lupte futile între noi! Numai după să nu mai căutăm vinovați, ci să ne uităm direct în oglindă! Principalul vinovat pentru mizeria în care trăim îl vom găsi acolo.