| Mus1k a întrebat:

Pe 22 Martie este Ziua Mondială a apei. Ce vă propuneţi să faceţi pentru a ajuta mediul înconjurător?

Răspuns Câştigător
| NoChanceForUs a răspuns:

1 zi pe an propui să ajutăm natura și restul 364/365 zile să ne continuăm poluarea? Aș spune că ești deștept, dar nici asta nu pot pentru că ai postat la S/F nu la Voluntariat/Ecologie.Bravo bădiță!

54 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

-nu mai trag apa in veci la baie
-nu ma spal, nu-mi spal nici hainele
-nu mai fac pipi in Dunare vara, acum am aflat ca ajunge la mare pe plaja si intra turistii in el. don't tell anyone
-voi da mai multa prioritate apei prin demolarea acoperisului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Promit ca pe 22 nu poluez oceanul planetar cu apa menajera. deci nu merg la WC o zi intreaga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

-Nu mai fac pipi in viata mea la bazin data trecuta au iesit bulisoare si erau sa ma vada aia don't tell anyone
-O sa beau zeama.
-Nu mai fac pipi
-Nu mai spal vasele
- Nu mai trag apa in viata mea data trecuta a fost inundatie...
Nu mai fac pipi pe subt ascuns in marea neagra cand trece cineva pe langa mine deoarece poluez o mare!

| MBG a răspuns:

Nu ma mai pis pentru ca pishatul din WC se duce in natura.big grin
Am sa-l iau la bataie pe oricine face mizerie
Ti-as cere ca si cadou de 22 Marite o fundita.
P.S. Imi dai si mie de Ziua Mondiala a Apei fundita? Te rog! big grin
:*

| xPinkSunShine a răspuns:

Sa plantez copaci, flori happy

| asasunteucesafaci a răspuns:

Sa filtrez toata apa sa fie curata peste totwinking

| Tokha a răspuns:

Nimic.straight face

| SiminaSalvadore a răspuns:

Economiseste apa:opreste robinetul cand te speli pe dinti, inlocuieste macar un bec normal cu unul economis(e mult mai efecient am si eu 5),incearca sa refolosesti sticle si borcane acolo unde se poate, mergi la scoala cu bicicleta, opreste motorul la masina timp de 30 de mi. si stinge lumina dupa ce iesi din camera! eper ca te-am ajutat sau ca ti-am dat idei!

| Anonymous1247 a răspuns:

Nu voi consuma apa deloc(de la robinet) cu exceptia apei potabile happy

| DenisPericolPublic a răspuns:

Am facut un referat pentru chimie despre apa. cred ca e de ajuns.laughing. Acuma serios. am de gand sa ma bucur de ceea ce alti nu au posibilitatea.

| valutzza a răspuns:

Pai eu astazi am fost cu prietenii de la sc...pe un rau si am curatat raul am luat gunoaiele de pe langa rau.si am facut cat se poate de frumos.ca at cand vor trece oameni si vor vedea ce curat este o sa intrebe cine a facut curaat.si oamenii o sa le spuna.:,, pai au venit niste copii si au facut curat."si poate atunci oamenii nu or sa mai polueze apa si aerul.si am baut multa apa...si am facut curat in scoala si in curtea scolii.

| EveTorres a răspuns:

Eu stiu...nimic

| emynem313 a răspuns:

Scrie aici ce ti-ai dorit sa devii de mic si nu ai devenit? http://www.tpu.ro/......si-nu-ati/

| ABY4 a răspuns:

Eu nu as vrea sa fac nimic pentru ca de la o vreme mai nimeni nu tine cont dc eu sa fac tocmai asta daca ar fi mai multi as putea face ceva dar romanii nu tin cont decat sa faca niste mici sa asculte muzica si sa manance sa fim serosi ca asa este.

| Bubbles10 a răspuns:

Sa adun gunoaiele din fata blocului etc.Sa rup buruienile din gradina si la intorc pamantul

| Ionut69 a răspuns:

Vrei sa afli restetele de succes ale marilor restaurante din Romania si nu numai?
Vrei sa mananci sanatos?
http://reteterestaurante.blogspot.com

| Irinuca98 a răspuns:

Buna intrebarea...pe mine si clasa mea ne-a pus Dna. Profesoara de biologie ( sunt cla a-VI-a ) sa facem proiecte, colaje si au iesit super si acum le-a expus la intrarea profesorilor ...este chiar frumos sa vina cineva in scoala si sa vada si sa zica " uite mah ca copii sau gandit si au facut ceva "

| andreeaiacovita3 a răspuns:

Vreti sa stiti ce fac eu pe 22 martie si pe 22 iunie?
Baie in piscina! big grin

| raul98lau a răspuns:

Ca e ziua apei Consum mai multa apa ca odata pe an e ziua apeii laughing

| stefy_9685 a răspuns:

In acea zi nu am sa folosesc prea multa apa!

| asistenta a răspuns:

Am plantat niste floricale si langa am pus un semn ''NU MURDARITI APA!"

| andreyyyyyy123_2495 a răspuns:

Ma pis pe o floare ca sa creasca mare

| walther a răspuns:

Ne bagam un bat in cur

| pisicutza2112ancutza a răspuns:

Planeta noastra sufera din neglijenta unor oameni care polueaza mediul. Ei nu sunt intotdeauna constienti de raul pe care il fac, dar cu ajutorul vostru ii vom face sa se gandeasca la efectele activitatilor lor asupra vietii planetei si, bineinteles, asupra noastra, a tuturor.

Din dorinta de a avea o viata comoda, oamenii au poluat, mai mult sau mai putin grav, solul, apa si aerul, ducand la disparitia multor specii de plante si animale.

Oamenii sunt confruntati la randul lor cu diferite boli cauzate de poluare iar interventiile civilizatiei au provocat mediului natural pagube mari.

Impreuna vom intelege ca traim pe aceeasi planeta de care trebuie sa avem grija cu totii! Ceea ce natura a creat in milioane de ani se poate distruge in cateva zile, luni sau ani. Pentru a evita distrugerea mediului trebuie sa cunoasteti legile acestuia si sa actionati in conformitate cu ele, trebuie sa invatati sa protejati, sa ocrotiti si sa conservati elementele mediului natural.

Viitorul planetei sta in mainile noastre! Sunteti pregatiti sa cunoasteti si sa protejati mediul inconjurator? Impreuna putem sa avem o planeta curata!

Si nu uitati: Omul nu poate sa supravietuiasca fara natura, pe cand natura poate exista si fara prezenta oamenilor.