| NWOtheory a întrebat:

Buna, voi ce lucrați? Există salarii mai mari de 4.000-5.000 de lei? Și cât trebuie să muncești ca să primești banii ăia? Ținând cont că jumătate îi împarți cu statul, ca să iei tu 4.000 de lei în mână, angajatorul trebuie să îți dea 8.000 și ceva, iar tu să produci de 30.000 de lei și ceva. Cam asta este realitatea care nu se pupă deloc cu spusele altora.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Salarii mai mari exista, dar banii sunt din munca altora (sefi, bugetari, politicieni, etc.).
Din munca cinstita proprie "castigi" doar pentru supravietuire.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Salariu mediu NET in Romania e de ~ 5200 si tu ne intrebi daca sunt salarii mai mari de 4000 lei?

Da sunt, si multe.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Dramatizări fara argumente.

Știi că spre exemplu un angajat pe departamentul financiar la o multinațională ia lejer cu ceva ani experiență 8-9-10000 lei?
Știi că un programator ia lejer 10.000 lei și cu puțină experiență?
Știi că un medic are lejer salariu de 7-8. 000lei?
Știi că un avocat câștigă și el mult peste 5000 lei?
Profesorii universitari ajung lejer la 10.000 lei și peste...

Oamenii ăștia nu muncesc cinstit?

| johnnny123 a răspuns:

Simpla întrebare "Există salarii mai mari de 4.000-5.000 de lei?" demonstrează cât de complet rupt de realitate ești.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Acum, medic cu 7-8000 sau avocat cu 5000... inseamna ca aia lucreaza o saptamana maxim pe luna. Sau sunt incompetenti big time. big grin Si sa nu uitam ca pu, medici, majoritatea sunt bugetari. Ca ar munci sau nu, asta e alta poveste.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cred ca ai sarit peste partea in care zic are lejer, sau mult peste.