| Marian_Bogdan_1997_jP89 a întrebat:

Vreau sa devin bogat(milionar, miliardar) faimos, si știu ca o sa ma faceți in toate felurile, si ca o sa spuneți ca sunt prost, tampit etc. Eu vorbesc serios si sunt dispus sa fac orice(NORMAL SI LEGAL) sa ating aceasta "teapa", stiu ca trebuie sa învăț ca sa ajung asa ceva DOAR ca nu am voința și sunt leneș, cum sa fac sa nu mai fiu.
Vreau răspunsuri serioase.

Răspuns Câştigător
| vale300 a răspuns:

Ai putea să îți faci un business.
Ex. Să deschizi un mini restaurant, un mic magazin cu haine.
Vei primi mulți bani, iar cu ei îți vei extinde afacerea construind magazine sau ce vei dori în toate colțurile lumii. Apoi va trebui doar să angajezi personal și să aștepți ca în fiecare zi, lună să îți vină bani colosali de la fiecare magazin. Atunci vei fi miliardar și nu vei ști ce să faci cu atâția bani. Dacă vei face cum ți-am scris sigur vei deveni miliardar.
Succes!

93 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| johnnny123 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Nu, bo$$, nu sunt profesor de română.
Sunt doar un om care înțelege lumea mult mai bine decât tine. În loc să iei răspunsurile mele ca pe o insultă, mai bine ai încerca să înțelegi ce spun. Poate ai avea ceva de câștigat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Ca sa intri in politica, mai intai trebuie sa inveti a scrie corect.

Răspuns utilizator avertizat
| Speed99 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Da, te iau in gluma. Imi place sa iau in gluma inculti care chiar cred ca lumea functioneaza cum vor ei, si ca pot deveni milionari fara pic de efort.

Cineva trebuie sa vina si sa va dea o palma d-aia zdravana sa va treziti la realitate.

Apropo, p-aici pe internet nu prea se tolereaza bine agramatii, "iești" constient de asta, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Cate clase ai?

Răspuns utilizator avertizat
| Speed99 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Te rog spune-mi ca faci trolling p-aici, te implor ba omule. Te rog nu ma lasa sa cred ca exista asemenea grad de autism in lumea asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayar a răspuns:

Cel mai usor, din cate am vazut, este sa fii IT-ist.
Acest domeniu este nemarginit, asa ca alege-ti o ramura care crezi ca te atrage si incepe de acolo

Răspuns utilizator avertizat
| Mayar a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Dar trebuie sa stii temeinic una dintre lucrurile care se cer mult pe piata in IT, p netur a trece de interviu si testul din interviu. Dupa aceea, ai cale libera

| MihaelaDart a răspuns:

Puneti "Lenea" pe ebay spre vanzare cu licitatie, cand ai strans suma dorita opreste licitatia si daruieste cuiva puturosenia ta, desi trebuie sa-i dai in schimbul unei munci, ca in viata fara a misca din degete, nu poti ajunge departe. Cat si un hot cand fura ceva tot o vointa are sa ia ceva, numai ca el este lenes la o munca unde e platita corect, legal si prefera sa faca rau lumii.
Fara a munci de la zero, sa fi inventiv, ca sa placa ochiului clientului, nu ai cum sa ajungi peste noapte bogatas. A avea bani multi trebuie sa muncesti si sa tot muncesti.
Si ca sa fi un hot destept si sa aiba vointa si sa-si miste fundul din fata calculatorului, poate fura si o banca si asa ajungi bogat peste noapte, desi sansele tale sunt minime de a te bucura de bogatie.
Tu decizi ce vrei exact de la viata! Lasi puturosenia deoparte ori stai ca acum fara sa faci nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| MihaelaDart a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Straduieste-te sa ai. Fara ea mai mult pierzi in viata, cum s-ar spune vei fi calcat in picioare de alti.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayar a răspuns (pentru 20000mAh):

De unde stii tu ce stiu eu sau nu despre domeniul de IT? La toate companiile care se respecta dai un interviu in care dai test. Iti testeaza capacitatile. Daca esti varza, nu poti trece de test si nu te poti angaja. Exista cursuri gratuite in IT pe care daca le urmezi si ei observa ca iti merge mintea, te angajeaza la ei. Tu vorbesti fara sa stii despre ce e vorba.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Bravo, nu-i gresit sa vrei.

Răspuns utilizator avertizat
| Daniel9988 a răspuns:

Ai putea sa fugi pana nu ti-o iau eu din urma, ca am aceleasi planuri...

| FAndrei a răspuns:

Salutare, inteleg ca te plictisesti si ca poate ai o frustrare, sau poate nu e frustrare, si un gand ce te macina, acela de a deveni bogat, sau faimos. Dar sa stii ca pui intrebarea unde nu trebuie, unde crezi ca se afla oamenii care ti-ar putea oferii un raspuns corespunzator, sau de ce crezi ca ti-ar vinde cineva ideea lui pentru a face bani?!
Nu te cunosc, dar am sa iti raspund la intrebare, apreciez onestitatea, asa ca sfatul meu este sa iti dezvolti o pasiune, nu o sa gasesti o ninsa buna poate in care sa te dezvolti, adica o ninsa care sa iti aduca milioanele de dolari dorite, dar poate iti vei gasi o pasiune de unde poti scoate bani si nu vei fi nevoit sa fii scalvul banilor. Trebuie sa incepi sa elimini lucrurile negative din viata ta, atat obiceiurile proaste cat si oamenii, ca sa iti pastrezi un drum catre succesul tau.
Sper ca te-am ajutat cum am putut, ca si ultima sugestie, citeste carti, cartile iti vor oferii o imagine mult mai buna asupra lumii si a ideilor unor oameni si experientele acestora. Practica vei invata din viata altora ce sa aplici in viata ta, ca sa iti accelerzi drumul spre succes.
O seara faina happy

| Speed99 a răspuns (pentru vale300):

Viziunea ta asupra lumii este atat de tampita, ca ma apuca rasul. Ma gandeam la chestiile mentionate de tine cand aveam 6-7 ani. Lumea nu functioneaza asa.

Ca sa deschizi un magazin si trebuie acte, ca doar nu vinzi la negru cateva bomboane, deci iti trebuie mii de euro. De unde faci tu rost de banii aia daca esti un puturos care abia se ridica din pat?

Lumea e mult mai grea decat "deschide un magazin si asteapta sa vina banii"

Ma jur ca nu cred ca ai trecut de perioada pre-puberscenta, mentalitatea ta e atat de inculta.

Răspuns utilizator avertizat
| FAndrei a răspuns (pentru vale300):

O idee buna, spusa de un om fara experienta. Sa presupunem ca vrei sa iti deschizi un magazin de legume in Bucuresti, un butic. Din experietna unui cunoscut, care a incercat asta, a trebuit sa plateasca numai pentru licenta, vreo 2mii de euro, plus locatia, fiind una destul de buna, alti 15 mii de euro. Si i-a in considerare ca e un magazin de legume si fructe. Mafia e mare in domeniul afacerilor, se mananca unii pe alti, sa nu mai punem la socoteala si pe Domnul Nutu (Camatarul), care te ameninta ca iti da foc la magazin, sau ca iti ameninta copiii sau familia, daca nu ii dai o parte din profitul tau de la magazin. Tot asa unchiul unui prieten lucreaza la anaf, si pentru diferite amenzi pe care ar trebui sa le dea anumitor oameni pentru diferite probleme, pe care de multe ori nu le au, si doar le cauta ei in detaliu si le dezvolta pe loc, numai ca sa ia spaga. La o amenda de 200 milioane, preferi sa ii dai lui 50 milioane si sa te lase in pace vreo cateva luni. Nu e usor in Romania, e mafie mare, nu poti sa iti deschizi un business daca nu ai relatii, sau daca nu ai bani de la bun inceput foarte multi. De asta iubesc Romania, se separa clasele sociale cat mai mult, in scurt timp, diferentele dintre bogati si saraci vor fii evidente, deja se vad, daca te uiti pe statistici.
Ma rog, m-am aprins. Nu da sfaturi despre care nu ai habar, si nu induce oamenii in eroare. Apreciez totusi daca ai scris in mod inconstient si ai avut intentii bune!

| SkandallKamataru a răspuns:

De ce vrei sa fii bogat?