| BUBULINA a întrebat:

Nu judeca un om după hainele pe care le poartă: Dumnezeu a făcut omul, croitorul hainele. (Anonim)
Ce parere aveti? Mai este valabil si in ziua de astazi?

Răspuns Câştigător
| TheStranger a răspuns:

Din pacate pentru multi acest citat nu mai e valabil.Toti incearca sa fie in acelasi pas cu moda, si daca o persoana nu poarta haine care sunt in trend sau umbla 2 zile in acelasi haine, majoritatea incep sa arate cu degetul spre el (si nu-si dau seama caci cu alte 3 degete arata spre ei big grin ).Ar trebui sa ne gandim ca nu haina il face pe om, sunt multi oameni care nu poarta haine scumpe sau haine la moda, dar au un suflet bun, sau oameni cu haine superbe si cu fitze.Intradevar Dumnezeu a creat omul, si croitorul hainele, nu cred caci conteaza atat de mult cum ne imbracam, ci faptul ca avem cu ce sa ne imbracam, nu conteaza ca ala/aia nu e la un pas cu moda, conteaza ca macar are haine.
Opinia mea e ca sufletul conteaza mai mult decat imbracamintea,
toate aceste lucruri materiale de pe pamant nu valoreaza nimic. Oricum vom muri cu toti, moartea e inevitabila.Nici macar trupul nu-l poti lua cu tine in Lumea de Apoi.Ar trebui sa ne multumim cu ce avem si sa nu-i judecam pe altii. Dumnezeu nu se uita la hainele noastre, ci la sufletele noastre.

150 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

@AlteţaSaCăţeluşa
ca exista sau nu e alta poveste...dar mesajul povestii asteia o poti intelege fie ca esti atee sau nu

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cred ca as parafraza putin citatul tau cu rezerva ca, la fel ca si @Laura, nu prea vad rostul lui D-zeu aici. Dar in fine.
Parafraza ar suna cam asa:
Nu judeca omul dupa hainele pe care le poarta; Dumnezeu a facut omul (dupa chipul si asemanarea sa, nu?), croitorul n-are nicio vina.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@gaby37: pe tine, dumnezeu te-a "creat"? Parintii tai ce parere au de ideea asta cretina?

| Graphee a răspuns:

- Sincer, niciodată nu am judecat un om după haine. Hainele nu contează... Dacă omul este înţelept/are alte calităţi, şi are haine mai sărăcioase, nu trebuie să îl descurajez. Este şi el un om, ca toţi alţii. Degeaba un om are hainele cele mai de lux, şi maşină nu ştiu de care, dacă nu te poţi înţelege cu el. Contează personalitatea. Şi da ai dreptate, "Dumnezeu a făcut omul, croitorul hainele". Iar în legătură cu valabilitatea, nu prea mai este. Mulţi oameni se uită să vadă cât de bogat este, nu cât de cinstit/modest/înţelept/sufletist ş.a., este respectivul om.

Numai bine.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

"Căci lumea asta le-a inventat pe toate/Pe bucătari să avem ce mânca/Pe croitori s-avem ce pune-n spate/Pe căcănari, să ne putem căca." - Mihai Mărgineanu

Părerea mea e exprimată în versurile de mai sus. Nu numai că nu este valabil în ziua de astăzi dar nu a fost valabil niciodată. În primul rând pentru că nu există dumnezeu sau oricare alt personaj mitologic şi-n al doilea rând pentru că e-n natura umană şi e mai mult decât logic să iei contact mai întâi cu "suprafaţa" (sau "haina", cum e metafora în citatul tău) a omului şi-abia mai apoi cu profunzimea.

Salam alekum.

| PetreConstanta a răspuns:

Ai mare dreptate problema este ca sub haine frumoase sau urate tot un pervers se afla

| BUBULINA explică:

@AlteţaSaCăţeluşa
De unde sti tu ca nu exista Dumnezeu?

Janina
| Janina a răspuns:

Cred ca in zilele noastre asta nu mai este valabil, si ne-am ascunde dupa deget daca nu recunoastem!

| mona a răspuns:

Cred ca da

| Bishop a răspuns:

Nea oh go on
Daca ii zici asta aluia caruia ii place sa critice [ca sa nu zic altfel] incepe sa te mai ia si la misto, nimic nu mai e valabil in ziua de azi, cel putin la noi nu. Oameni astia sunt atat de egoisti si de rautaciosi, uneori o fac din si din ciuda. Dar nu mai e nimic de facut. Nu poti schimba mentalitatea unei intregi tari. Daca esti diferit, inseamna ca ori esti ciudat, ori esti nebun, ori esti drogat. Si chestia ca e ca nu esti foarte diferit, pana la urma, sunt o gramada care se imbraca la fel, dar sunt 'imprastiati' in mai multe locuri. Ala care da din gura, nici macar nu realizeaza ca anumite piese din vestimentatia acelei persoane le are aproape oricine in garderoba, doar ca le combina altfel, in stilul lui, si ii place, lui ii place, si nu numai lui, la o gramada persoane le place, dar se gasesc unii d'astia care incep sa dea cu parul ca nu suntem toti la fel ca ei.
De ce nu il lasa sa fie el? Eu zic ca de ciuda. Ca acel individ gandeste singur. Si nu se lasa influntat in asa mare masura, incat sa se imbrace dupa cum ii dicteeaza mama, tata, alte rude si unii prieteni, nu se lasa manipulat, si asta e de apreciat, dar mutantu' nu intelege asta, la el asa e de genaratii si daca il vede pe unu altfel incepe sa 'dea cu parul'.

Dar acum sa fim seriosi, toti judecam dupa haine, chiar daca nu ne dam seama.

| Razvan1807138078340 a răspuns:

Ce imi place cum multi spun ca e o lume de rahat cea in care traim si ca ei sunt cei buni blablabla dar nici nu se straduiesc sa faca ceva. Bubulina lasane cu filozofiile tale te rog.

| Ecea a răspuns:

Cred ca dumnezeu facea laba cu dreapta si omul cu stanga.
@Debora1412 te caci in el suflet si in mintea care o ai.

Pro @Laura.Bravo.Frumos.Mirific.

@mandarina Bine zis. Uita-te la tine cu scrii.

Eu judec omul dupa hainele care le poarta doar in Romania.
Este logic ca atunci cand vezi unu imbracat cu blugi rupti,tricou versace, bluza armani, ceas D&G si vopsit galben la par e manelist si iti dai seama imediat ca are caracter de ****.
Sau rapperii sau rockerii sau houserii fiecare in functie de cum se imbraca isi arata caracterul.

| Laura a răspuns:

1. Nu dumnezeu a făcut omul, omul l-a făcut pe dumnezeu.
2. Oricum, pornind de la premiza că există, ce treabă are el aici?
3. Tot pornind de la premiza că există, ce legătură ar avea judecatul cu cine pe cine a creat?
4. Tot nu înțeleg care e scopul citatului. Ce ar fi trebuit să înțeleg din el?

| Ecou a răspuns:

Ar fi bine ca tu sa te trezesti la realitate AlteţaSaCăţeluşa!

| Plague a răspuns:

Cate suflete, atatea feluri de a gandi. Nu hainele il fac pe om, dar de multe ori omul, prin felul in care se imbraca arata o anumita parte a personalitatii sale celor din jur. Desi sunt si exceptii, luandu-te dupa imbracamintea cuiva poti sa incepi sa il cunosti (doar sa incepi, complexitatea unei persoane nu poate fi exprimata doar prin hainele care le poarta)[desi persoanele zilelor noastre au personalitatea cam la fel de complexa ca un exercitiu matematic de clasa a4-a]. Despre judecat oamenii dupa ceea ce poarta, niciunul dintre noi nu este in masura sa il judece pe celalalt. Nici macar preotul nu e in masura sa judece o stripteuza. Este cine sa judece, noi ar trebui doar sa ne ajutam unii pe altii, nu sa ne criticam. Cat despre comentariile cu "nu exista Dumnezeu" - vai de sufletul vostru. Cand o duceti bine stiti sa radeti de El, cand nu meritati nici macar sa ii rostiti numele. Dar cand aveti o problema in fata Lui cadeti in genunchi si plangeti..."Nădăjduiţi în El toată adunarea poporului; revărsaţi înaintea Lui inimile voastre că el este ajutorul nostru." (Psalmi 61, 8)

| emy a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, poate ca da. Dar, din pacate, sunt destui oameni care ii judeca pe altii dupa vestimentatie, si nu dupa sufletul lui, asa cum ar fi bine.

| emy a răspuns:

@ ardnaxur1961; Cu tot respectul, cum iti permiti sa spui de cineva care crede in Dumnezeu ca are idei cretine? Te-ai gandit ca poate si noi spunem acelasi lucru despre ideile ateilor? Sau crezi ca detii adevarul absolut? Eu iti respect tie parerile, conceptiile, deci te rog sa faci si tu acelasi lucru, si sa nu mai jignesti pe nimeni. Nu ai acest drept, si nimeni nu il are. Fara suparare!

| emy a răspuns:

Si ceea ce i-am spus lui ardnaxur1961 este valabil pentru toti ateii.

| MsGringer a răspuns:

Nu prea.mai deloc.dar normal asa ar trebui sa fiewinking

| DianaScorpio a răspuns:

Cred ca modul de a ne imbraca are cate ceva de spus despre noi si nu ar fi rau sa mai plecam din cand in cand urechea. Insa oamenii nu ar trebui judecati dupa acest lucru, ci dupa fapte si comportament.

| Fragile a răspuns:

Puteţi să nu vă mai luaţi de mine? Eu vă spun doar realitatea! Nu aveţi decât să nu credeţi, rămâneţi în fanetziile voastre cu ponei roz!
P.S.:Ca să răspund şi la întrebare, clar nu mai este valabil.

| Fragile a răspuns:

¤LOOL,o dedicaţie pentru tine :
"Sunt două lucruri infinite în lume:universul şi prostia umană,dar de primul nu sunt sigur"
Înjură-mă cât vrei, I don't f*cking care.
¤mhn24, funcţioneşte prin forţa găinilor albastre.

| Fragile a răspuns:

¤gaby37,de ce tot insistaţi toţi că trebuie să fie neapărat un creator?

| babyblue a răspuns:

Normal asa ar fi. Dar hai sa fim seriosi: toti avem obiceiul sa judecam dupa haine. Daca vezi o fata in fusta scurta si o bluza decoltata, e foarte clar: e panarama(sa nu zic cuvantul ala urat I don't want to see). Dar, adevarul ca in ziua de astazi se cam si exegereaza. Vad foarte des doamne trecute de varsta a doua care se imbraca in colanti si in bluze decoltate. Mie nu mi se pare normal.

Deci, raspunsul meu e nu.(in mare parte)

| mistikk a răspuns:

Ai citit vreodata povestea cu Fata Babei si Fata Mosului? nu tot ce arata perfet la suprafata este asa si inauntru dar totusi nu este valabil in toate situatile. conteaza cum arati pe interior dar si exteriorul conteaza...

| ladygaga a răspuns:

"Nu judeca un om dupa hainele pe care le poarta" - niciodata n'am judecat oamenii dupa imbracaminte, ci dupa felul in care se poarta si cum ma inteleg cu ei
Nu conteaza daca porti haine de nu stiu ce firma sau cati bani ai dat pe ele, ci conteaza personalitatea ta.

| 12stefy a răspuns:

Depinde la ce te referi. E adevarat faptul ca un om nu trebuie judecat dupa haine, insa cei care cumpara haine de ultima moda nu inseamna neaparat ca sunt oameni egoisti sau altceva. Eu mi-as dori haine la moda pentru doua motive: 1. daca as veni cu haine vechi si urate ar rade toti de mine, zicand ca n-am bani de haine; 2. daca as veni cu haine vechi si urate nu m-ar mai placea nicio fata happy (aproape niciuna). Eu personal nu judec pe nimeni dupa haine, dar altii pe mine da, asa ca e foarte important si ce haine port. Nu stiu daca e exact ce ai vrut sa auzi raspunsul meu, dar sper sa fie pe aproape.

| ERIS a răspuns:

Care-i intrebarea?

| SpeciMen a răspuns:

Din pacate inteligenta ta nu mai e valabila in ziua de astazi. happy